"Retro" telefóny a smartfóny

Všetko o mobilných telefónoch, tabletoch, fitness náramkoch, smart hodinkách a iných prenosných zariadeniach. Diskusia o mobilných sieťach, operátoroch a ponukách.
Toto nie je nákupná poradňa!! Taktiež zadeľte tému do dobrej podkategórie
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

"Retro" telefóny a smartfóny

Príspevok od používateľa werwest »

Začnem teda prvým kúskom v mojej zbierke.
Sony Ericsson P1i (2007)
Píše sa rok 2007 a na svet prichádza nástupca Sony Ericssonu P990, menší, krajší, tenší, s tento krát už chýbajúcim flipom:
Obrázok
V predu sa nachádza 2,6 palcový displej s rozlíšením 240x320, za to ale z môjho pohľadu má krajšie farby. Procesor ostal rovnaký, za to ale dvojnásobná 128MB RAM oproti predchodcovi ponúka oveľa príjemnejší zážitok s využívania operačného systému Symbian UIQ. Zmenou je tak isto kolísková QWERTY klávesnica po vzore Sony Ericssonu M600, každopádne po chvíľke používania si človek zvykne a dokáže na nej písať rýchlo, pohodlne a bez preklepov.
Balenie telefónu je veľmi bohaté. Okrem štandardu ako nabíjačka, slúchadlá a brožúrky v balení nájdeme aj USB kábel pre synchronizáciu, originálny obal (ktorý sa po tých rokoch sám rozložil), náhradný stylus, M2 karta o kapacite 512MB a stolový stojan s 3 FastPort portmi pre nabíjanie/synchronizáciu.
Na pravej strane sa nachádza tlačidlo pre 3.2 megapixelový fotoaparát s LED bleskom, slot pre M2 kartu (pojme 8GB kartu bez problému) a tlačidlo pre skratku, kde sa dá navoliť akákoľvek aplikácia. Vrch má tlačidlo na zapnutie telefónu a infra port. Na ľavej strane sa nachádza otvor na pútko, Jog-Dial ovládacie koliesko známe zo starších modelov a tlačidlo "späť". Na spodku sa nachádza iba fast port konektor a notifikačná LED dioda.
Fotoaparát bol na tú dobu mierny nadpriemer, ale nič extra, všetky multimediálne funkcie sú podporované s celkom prijemným vstavaným prehrávačom hudby.
Okrem bežnej konektivity v podobe GPRS, UMTS a Bluetooth telefón figuruje aj s WiFi. Moju "normálnu sieť našiel, pripojenie ale žiaľ bolo neúspešné, pripojenie na WEP guest network bolo bez problému. Opera Mini dokáže načítať stránku pretaktovania bez väčších problemov :D
Obrázok
Uvádzacia cena u nás bola 19 990 Sk.
Viac foto:
https://werwest.com/photo/share/Yy8rfXK6
Dúfam že fotky pôjdu. Už sa dlhšie chytám na "týžden s" kde si na týždeň vymením moj telefón za niektorí z týchto starých, nakoľko je možné s nimi fungovať v roku 2020, už sa len k tomu odhodlat :D
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3006
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: "Retro" telefóny a smartfóny

Príspevok od používateľa yesper »

Tak ja som sa k tymto retro mobilom dostal cez spomienku na P900. Moj prvy kusok ale nebezi na symbiane, jeho system je Maemo 5, co bol linuxovy OS od nokie, neskor to prebrala komunita. Telefonov postavenych na Maemo bolo len niekolko (770, N800, N810 a N900). Nokia mala naplanovanu aj N950, developerom rozdala niekolko kuskov, k beznym zakaznikom sa ale nikdy nedostal. Da sa kupit na ebayi, no cena nie moc lakava.

Tak ta moja N900ka prisla na trh v septembri 2009, na tu dobu mala vraj vacsie rozmery :) (111x60x18mm a na dnesne pomery nic vynimocne 182g), velky 3,5" dotykovy displej 800x480 a hlavne qwerty klavesnicu. Viac fotiek sem pridam po vymene krytov a baterie.
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: "Retro" telefóny a smartfóny

Príspevok od používateľa werwest »

Dnes prebehneme zo Symbianu na Windows Mobile.
Sony Ericsson Xperia X1 (2008)
Obrázok
Prvý pokus Sony Ericssonu o smartfón s Windowsom. Parametrami ako jemný 3 palcový displej o rozlíšení 480x800, 528MHz procesorom a 256MB RAM patril v tej dobe medzi špičku. Telefón ale nevyrábal Sony Ericsson, ale HTC, čo pre užívateľa bola výhoda (množstvo custom ROM na XDA developers vďaka silnej HTC), každopádne sa im to vypomstilo, keďže telefón trpel praskajúcimi krytmi a HTC využilo situáciu a rýchlo telefón okopírovalo s mierne lepším CPU a mierne viac RAM a o pár mesiacov skorej vyšiel z linky HTC Touch Pro. Ja som v tej dobe musel siahnuť po lacnejšom Touch Diamond čo bol Touch Pro bez QWERTY klávesnice. Mne sa vždy ale Xperia páčila viac, a nadstavba X-panelov na Windows Mobile 6.1 ma vždy fascinovala, každopádne keď som sa neskôr k telefónu dostal tak mi to vo finále prišlo iba ako gimmick, ale určite lepšie ako čisto čistý Windows. TouchFlo 3D od HTC (neskôr každému známe HTC Sense) bolo ale lepšie.
Obrázok
Obrázok
Viac foto:
https://werwest.com/photo/share/yfFuwu9q
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: "Retro" telefóny a smartfóny

Príspevok od používateľa stiv »

"Motorola Razr V3: absolutny vrchol luxusu"
Obrázok

Nedavno som ju nasiel doma zapadnutu, svojho casu spickove vecko. Este niekde som mal Nokiu 8800, snad ju najdem. :laugh: Zvysne "retro" telefony sa povyhadzovali, predali, darovali uz pred rokmi.
.

Návrat na "Mobilné telefóny, tablety, wearables a mobilné siete"