voda + chladnicka

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
JurajSlovakID
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 783
Dátum registrácie: Po 13. Apr, 2015, 09:35
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: voda + chladnicka

Príspevok od používateľa JurajSlovakID »

no na to kondenzovanie vody som nepomyslel.. vodu som este nemal ale je to na internete.. co keby som spravil tak ze k chilleru pridam jeden blok s tichymi ventilatormi a chiller zapnem len ked bude treba (benchmark, f@h, testy stability).. jasne, ziadna mraznicka nebude to som len tak strielal... a ten chiller nieje robeny nahodou na to ze bude chladit aj nieco co sa zohrieva?.. miestnost nemam klimatizovanu a dobre viem ako dokaze pc v torture teste zohriat celu izbu.
je to len v teoretickej rovine, teraz budem rad ked prezijem koronu. naco mi bude 32 jadier? este mozno 24.. co ked pride nejaka nova technologia (instrukcie) ktora bude mat o 2-4 roky dvojnasobny vykon na takt? potom by som bral 32jadro, zase teoreticka rovina mozno to 32 jadro zen 3 naozaj kupim, mozno len 24, threadripper mi ide hlavne o quad channel a dufam ze bude lepsi Infinity fabric ako je doteraz co sa frekvencie tyka.. takych 2200 keby dal tj 4400 dram dovtedy mozno budu take cipy co daju pritom cl16 (gskill ma 4800 cl18)..
jasne do zen + som daval 1.4 no nepamatam si ako to slo na 1.2 ze co to takto dalo.. kazdopadne siel 4100 s velkou voltazou a 4050 s mensou (isto sla aj mensia ako som daval len som to vtedy tak neriesil lebo som to uchladil)
a cosa tyka bdie tak tam som mal flare x 3200 na 3434 a 1.5V tam bolo koli extremnemu profilu v dram calculator for ryzen (este ked fungoval extreme profil) menej V tak to robilo chyby
PC: CPU: RYZEN 5950X VMR-B2@ 4725MHz 1.35V , Chladic Arctic Liquid Freezer II RAM: GSKILL NEO 2x16KIT(32GB) 14-15-15-12-26-38 CR2 - upravene tercialne casovania, GFX: AMD Vega64, MB: Asus Dark Hero VIII X570, M.2 SSD Samsung 990 PRO 2TB, 2xRAID1 WDGOLD 8TB
Používateľov profilový obrázok
tosR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 392
Dátum registrácie: Ne 17. Máj, 2009, 12:03
Bydlisko: Nitra

Re: voda + chladnicka

Príspevok od používateľa tosR »

Tým jedným blokom myslíš radiátor vodného chladenia ?

Takto, kľúčové ak chceš použiť chiller je teplota kvapaliny - vody, ktorou budeš chladiť blok CPU. Pointa je len v tom nenastaviť teplotu na ktorú chiller bude chladiť kvapalinu pod teplotu rosného bodu - táto hodnota sa mení, záleží od vlhkosti vzduchu a teploty v miestnosti. Teda nepotrebuješ žiadny radiátor.

Druhý vzťah je čím nižšia teplota kvapaliny, ktorou chladíš tým lepšia schopnosť odovzdávania chladu vodnému bloku alebo odoberaniu tepla z vodného bloku, všeobecne - nie úplne doslova.

Úplne laicky ti to poviem, nenastav teplotu na chillery pod 25°C a si v pohode s rezervou. Keď chceš ísť nižšie už si popozeraj nejaké tabuľky. Ale aj tak toto celé je podľa mňa úplne, že nezmysel.

Samotný chiller je samozrejme vstavaný nato aby chladil vec, ktorá produkuje odpadové teplo - preto som ako príklad uviedol co2 lasery a podobne. Rovnako sa vodné chillery používajú aj ako zdroje chladenia/kúrenia kde nieje vhodné chladenie/kúrenie cez priamy výpar. Ale to už som mimo.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: voda + chladnicka

Príspevok od používateľa werwest »

ak ti ide o to, aby si mal menej tepla v izbe, tak to je dost nanic plan, lebo chiller ti vo finale vygeneruje viac odpadoveho tepla ako by si mal len z obycajneho vodneho chladenia. radsej usetri a daj to pod vodu, a kup lepsiu kartu ako 5700xt ci 2070s.
pripadne kup externy radiator ako ta mora, a zakvac ho von z okna, aby ti to dnuka nekurilo.. :D
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: voda + chladnicka

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Fuh...

Tom, to je pravda, ale myslím si, že v tom tomto prípade o tom vôbec hovoriť a dopliesť zbytočne tu dotyčného nemá zmysel, vzhľadom na to čo napísal.
Nemá v tej miestnosti klímu, čo znamená že tam nemá regulovanú ani teplotu ani vlhkosť vzduchu, čiže z tohto dôvodu považujem za zbytočné teraz začať počítať, či rosný bod bude pri 7°C alebo 9°C pod ambientom. Ja som hovoril o scenári na hrane, a upravovať to v kuse podľa teploty miestnosti nemá zmysel.
Gabo by určite vedel presnejšie, ale fakt na tento príklad je to bezpredmetné.

Ja som sa ťa naschvál pýtal na tvoj workload. Pokiaľ budeš naháňať cinebench, tak povedzme ten tvoj zamýšľaný overclock všetky jadrá+ dáva zmysel. Ak nie tak sa tomu úplne vyhni, to nie je cesta.
Staval som nedávno 3970X, ako workstation na Premiere, preto som písal o ňom, a preto som sa pýtal aj na tvoj konkrétny workload.
Napätie, na každodenné použitie nechať do 1.3V. Pretaktovať na použitie na každý deň cez precision boost, zabezpečiť dostatočné chladenie.
To je všetko.

Najdôležitejšie je pri týchto CPU, ale to asi vieš, mať "full cover" blok priamo na to cpu, aby bolo zakryté celé IHS.
Precision boost, v pohode ide po 4,5-4,55GHz, na tom 3970X. Klasický manuálny overclock na 4,2GHz @ allcores pri 1,3V bol rozdiel v čase renderu vs PBO asi 3% To predsa nedáva zmysel, nevraviac o tom, aj keď viem, že ten premiere neškáluje dokonale...
Tie CPU majú fakt veľký IHS, a nie je dokonale rovný, bežne rozdiel teploty medzi jednotlivými jadrami bude 10-15%, a tam veľmi rýchlo pri tebou zamýšľanom postupe narazíš na throttling kvôli pár jadrám alebo alebo ak budeš mať extra krivý kus tak aj na TJ max. CPU za 2k neodporúčam lapovať :D

Pokiaľ to nechceš len na benchmark, tak je to nonsens ten postup. Aj pri AIO vode, budeš v prípade toho rozumnejšieho postupu (PBO) mať teplotu okolo 80°C pri záťaži. (reálny workload, nie prime95 atď...)

Takže proste za peniaze čo by si minul na chiller, proste kúp u Gaba normálnu vodu, blok aj všetko ostatné by si kupoval aj tak, v konečnom dôsledku možno ešte aj ušetríš.

AD2, len tá doska + cpu boli vyše 2400€ bez dane, to chceš fakt odpáliť taký kus železa just for fun?
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
tosR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 392
Dátum registrácie: Ne 17. Máj, 2009, 12:03
Bydlisko: Nitra

Re: voda + chladnicka

Príspevok od používateľa tosR »

Ja si myslím, že sa všetci zhodneme na tom, že to je nezmysel. Čo sa týka priamo tej kondenzácie, schválne som hovoril o 25°C - teploty kvapaliny. Ak si dobre pamätám pri tejto teplote by musela byť relatívna vľhkosť niekde na úrovni 75% a priestorová teplota 30°C. Čo v bežných podmienkach mať nebude. Ak nežije v dažďovom pralese.

Čo sa ceny týka, aj keď to napr. GABOV popis hovorí inak, chiller by mal mať obehové čerpadlo, teda technicky mu stačí CPU vodný blok. Ale ďalšia vec, ktorá ma teraz napadá objem vody.. Pri každom chillery je odporúčaný nejaký ten objem chladenej kvapality aby chiller necykloval - znižuje sa jeho životnosť. Naozaj si kúp vodníka a máš to bez starostí...

Len tak na okraj ak by si chcel mám k dispozícii D5 pumpu, EK CE560 + EK PE480, aj expa sa nájde :D

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"