Skúsenosti s výmenou fanu na XFX RX480 GTR

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
vito45
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 13. Júl, 2017, 20:21

Skúsenosti s výmenou fanu na XFX RX480 GTR

Príspevok od používateľa vito45 »

Čaute,
mal som veľký problém vygoogliť či sa mi oplatí vymeniť fan na grafike za plnohodnotný ale po tom ako vydala noctua nové tenké fany a porovnal som špecky s fanmi čo majú plnú hrúbku som sa nakoniec nakopol a kúpil 2 fany Arctic Cooling F9 CO (92mm, 1800 otáčok) a adaptér na zapojenie týchto fanov do grafikuy.

Zhodil z grafiky plastový kryt a hlavne 2 tenké fany (92mm, 3600 otáčok) ktoré neboli nič moc ani na min. otáčkach a za pomoci gumičiek a gombíkov z galantérie za 60 centov som pripevnil fany taky aby doliehali presne na chladič grafiky. Inak paradoxne pôvodné fany sú viac pri sebe a z časti vzduch fúkajú mimo chladič takže teraz je ešte viac využitý potenciál chladiča.

Problém ktorý som nečakal bol že adaptér na pripojenie fanu sa mi skoro nevošiel pod chladič, tak na to si treba dať pozor. Regulacia fungovala ale meranie otáčok fungovalo nanič, v min. 50% prípadoch ukazovalo somariny, otáčky rádovo v desať tisícoch, stotisícoch, rekord bol 16 miliónov... Pri zapojení do desky problémy zmyzli.

Ako to dopadlo nakoniec? Lepšie ako som čakal. Grafika je trochu chladnejšia pri stress teste (78 vs 85 stupňov) ale hlavne je násobne tichšia. Hlavne je to cítiť pri hraní kedy ju bolo počuť výrazne stále, teraz buď ju nieje počuť vôbec alebo len trochu nižšie položený aerodynamický hluk. Pri desktope je to tiež oveľa lepšie. Pri miminálných otáčkach (cca. 800) je nepočuteľná, s pôvodnými ventilátormy som hneď vedel kedy prechádza z pasívneho režimu do aktívneho (cca. 1000-1200 otáčok) taktiež pri min otáčkach je rozdiel cca. 10 stupňov (35 vs 45).

foto:
https://imgur.com/gallery/uuHGS
CPU: AMD Ryzen 1700 (3,8GHZ 1,28V) Cooler: Noctua NH-D15 MOBO: ASRock X370 Gaming X RAM: 16GB DDR4 2400MHz GPU: XFX RX 480 GTR Black (replaced stock fans with full sized fans) Storage: Crucial MX300 525GB, Cruical M4 512GB, 2.5" WD 1TB PSU: Corsair RM750x CASE: FD Define R5, 2x FD Venturi HP-14, FD GP-14 Key: Cherry MX Board 6.0 Mouse: Logitech G700 Audio: Yamaha RX-V565, NuForce uDAC5, LZ A3, JBL Studio 580

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"