Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa mino_85 »

Leon napísal: Št 03. Máj, 2018, 11:58 tak ale sú to airflow fany takže vlastne to je aj jedno :D
Nemal som čas sa hrabať v tých promo článkoch, ale podľa tohto by som nepovedal, že sú to airflow fany, skôr naopak https://noctua.at/media/wysiwyg/nf_a12x ... mpared.png
Medzi 20-80 m3/h to má vyšší nie len prietok, ale aj tlak než F12. Tvar rotora sám o sebe odkazuje práve na fany na radiátory, resp. inšpirácia Scythe GT je tam zrejmá. Ak sa čo len trochu vlastnosťami podobajú na GT, tak na rady budú výborné a aero-akustika by mala byť o dosť lepšia než F12. Ako nie som z nich namäkko kým si ich neošahám, ale z toho čo vidím a čo mi už prešlo pod rukami mám dosť veľké očakávania.

K regulovateľnosti... ja sa na PWM pozerám stále cez prsty, čiže pre mňa dobre regulovateľný 3-pin je must have. A nič neni lepšie než keď sa to rozbieha luxusne takmer na nulových otáčkach. Či 200 alebo 300 je síce jedno, ale s A14 alebo F12 to bolo aj nad 500 a to už neni pre mňa.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa stiv »

Som zvedavy ako si povedu na radiatoroch. Hlavne oproti F12. Tiez mam radsej 3-piny.
.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa Leon »

mino_85 napísal: Št 03. Máj, 2018, 15:02
Leon napísal: Št 03. Máj, 2018, 11:58 tak ale sú to airflow fany takže vlastne to je aj jedno :D
Nemal som čas sa hrabať v tých promo článkoch, ale podľa tohto by som nepovedal, že sú to airflow fany, skôr naopak https://noctua.at/media/wysiwyg/nf_a12x ... mpared.png
tak dizajnom lopatiek sú to určite airflow fany. Možno sa im fakt podaril taký upgrade, že už aj airflow fany fúkajú ako šialené :D Ja len presne vravím to, že tie slajdy sú všetko PR omáčka pri predstavení. Rovnaké slajdy už boli rok dozadu na computexe a vôbec sa nezmenili ani o centimeter.

Ale keď si pozrieš ofiko specs tak už to neni taká hitparáda.

Obrázok

dohodnime sa v rámci odchýlky, že hodnoty RPM/airflow/statický tlak stúpajú lineárne.

Tak napr A12x25 fúka na 2000 RPM 102 m3 a statický tlak 2,34.
NF-F12 má 2,61 a to iba na 1500 RPM.
Ak by som zarovnal A12x25 na 1500 RPM tak už má iba 81m3 a 1,75.

Ja keby vyvíjam niečo 5 rokov a mám tam 2x drahšie materiály tak tiež nevravím v slajdoch nič iné :D Spomeňme si na AMD poor volta :P Aby som hneď odpadával na riť, že niečo točí už pri 230 RPM tak nato je skoro ako vravíš. Aj NF F12 štartujú od 300 cca, takže neobjavili ameriku. Len nech si radšej počkajme na testy, veď ja budem len rád keď budú lepšie. Nehejtujem ani nič. Lenže Noctua potom buď pri slajdoch alebo specs kvalitne oyebuje :D
.
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa mino_85 »

Nechápem tvoju skepsu, ale OK. :)

Ja som naopak rád, že niekto berie vývoj vážne a s novým fanom promuje namiesto RGB a farebných lepiek skôr dizajn, materiály a ložiská. Či to stálo za tých 5 rokov a tie prachy uvidíme, ale keby všetci investovali toľko do technológie jak Noctua, tak by to bol raj.

IMO skôr než na dizajne sa to zaseklo na veciach súvisiacich s výrobou - vysoké nároky na minimálne odchýlky vzhľadom na medzeru medzi rotorom a statorom, tým pádom nároky na minimálne vyosenie, možno aj ladenie zloženia materiálu atď... to masívne kovové jadro tam bude práve kvôli dlhodobej stabilite rotora a aby predišli vyoseniu pri výrobe. Ak prechádzaš z výrobných limitov cca 1 mm na desatinu milimetra, tak ver tomu, že tam narazíš na kopec problémov. Jedna vec je vyrobiť prototyp čo pasuje, druhá vec vyladiť linku tak, aby spoľahlivo vypúšťala kusy v rámci limitov, nie aby museli zošrotovať polovicu odliatkov.

Práveže hodnoty rpm/airflow/tlak u rôznych fanov vôbec nestúpajú lineárne, v tom je práve ten vtip a preto sa dokola experimentuje s tvarom lopatiek /sklon, hustota atď./. Keď si porovnáš S12A, F12 a A12, tak všetky tri majú diametrálne odlišné rotory a tým pádom aj charakteristiky prietoku a tlaku pri daných otáčkach.

S12A má veľmi riedke lopatky s malou plochou, ale veľmi strmý uhol lopatiek, takže kvalitne presúva vzduch už od nízkych otáčok, čo je super pre airflow v prostredí s minimálnou reštriktivitou. Nevýhoda je, že takýto rotor nevie vytvoriť tlak voči prekážke za ním, vtedy sa prietok "zastaví" a obrovskými medzerami medzi lopatkami sa vzduch odráža naspäť, lebo nemá oporu v ploche lopatiek. F12 je presne naopak, minimálne medzery medzi lopatkami a ich veľká plocha vytvorí vysoký tlak aj voči hustej prekážke, ale tým, že je tá "lopata" veľká, tak zákonite uhol lopatiek je plochý a tým pádom nevedia presunúť toľko vzduchu.

Obrázok

A12 má celkom iný dizajn rotora, zatiaľ čo S12A a F12 majú "rovné lopatky" s tvarom viac-menej kolmo od jadra smerom k rámu, A12 vychádza z dizajnu Scythe GT, lopatky od jadra naberajú prudký oblúk a vytvárajú špirálový tvar /viď vyššie/. Je to úplne odlišná filozofia narábania so vzduchom než tie staršie fany, tým pádom aj celkom iný priebeh hluku, prietoku, tlaku.

A práve o to ide, že síce F12 má vyšší "tabuľkový" maximálny tlak, ale u A12 im išlo skôr o priebeh tlaku v rámci celého spektra otáčok, než o max. číslo pri plnom výkone. Nemám dôvod tým slajdom neveriť, lebo už dizajn Scythe GT portvrdil, že podobný dizajn na radiátoroch funguje a je akusticky top. Nečakám, že to dá F12 do smútku čo sa týka absolútneho výkonu, tam je F12 ozaj top /statický tlak/, ale mohlo by to byť výkonom +/- narovnako pri o dosť lepšej akustike, lebo povedzme si rovno F12 je od cca 700 rpm dosť nepríjemná vrtuľa a max. výkon je za cenu hluku.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa GABO »

Super vysvetlenie Mino_85 - ak chceš PWM ti môžem poslať na test. v sobotu by došiel k tebe DHL - môžeš sa s ním pohrať aj 2 týždne ak to bude treba. Nové fany už nahodené vrátane tých nových Redux modelov. Pre mňa je napr. rada Redux zbytočná, skôr by som prijal len high-end A modely a to v dvoch prevedeniach - firemné farby a čierne farby - lacný segment z môjho pohľadu ma nezaujíma (samozrejme predaje vo svete môžu hovoriť o niečom inom):

http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-A12x25- ... l?arg1=001
http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-A12x25- ... l?arg1=001
http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-A12x25- ... l?arg1=001

Pre fórum samozrejme špeciálna zľava :) info pošlem cez SS.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa mino_85 »

Dík za ponuku, ale zatiaľ nechaj tak, o týždeň budem do konca mesiaca mimo SK a teraz lietam jak handra, aj tak by nebolo kedy pri tom posedieť. Začiatkom júna ale určite vezmem z každého po kuse na nameranie. :)
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa GABO »

Ok :)
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa mino_85 »

Ináč len tak zo srandy... :-D

Obrázok
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa GABO »

:) Imho fakt je to fan podobný, ale nakoľko som GT dosť používal pamätám sa na motorovú časť a ložiská a teda Noctua je fakt niekde inde v tomto smere :).
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa Leon »

mino_85 napísal: Št 03. Máj, 2018, 18:22Práveže hodnoty rpm/airflow/tlak u rôznych fanov vôbec nestúpajú lineárne, v tom je práve ten vtip a preto sa dokola experimentuje s tvarom lopatiek /sklon, hustota atď./. Keď si porovnáš S12A, F12 a A12, tak všetky tri majú diametrálne odlišné rotory a tým pádom aj charakteristiky prietoku a tlaku pri daných otáčkach.
No neviem, vybral som si tu z thermalbenchu pár fanov a nevidím ani u jedného takúto extrémnu krivku ako u Noctua slajdu u A12x25 ... jedine ten vardar ma nejakú pokrivenú ale väčšina po rozbehnutí ostáva vždy narovnako zarovnaná s airflowom a hlukom. Aj NF12 má krásnu rovnú, narozdiel od toho slajdu u Noctuy :P Snáď mi dáš za pravdu, že to isté je aj u statického tlaku, lebo fakt sa mi nechce hľadať iné grafy, keď teraz na statický tlak mi povieš, že to neplatí. Keď tak mi ty nájdi ako nie sú lineárne ...

Spoiler: ukázať
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

K tým dohadom prečo začo načo, to mňa úprimne nezaujíma. O to viac keď sú už fany vonku. 99,9 percent užívateľov to nezaujíma :P ja len vravím, že ten dizajn je airflowácky. Nemusíš mi ani vysvetľovať ako dizajny fanov fungujú. Preto to tu aj píšem a opakujem ZNOVA, ja to píšem iba z pohľadu chladenia na radoch. Lebo v promo tam lákali ako dať 120mm fan na 140ku rad, to bol komplet vtip, lebo si nemyslím žeby vyrobili taký kvalitný ventilátor, aby nahradil kľudne aj top 140ky fany na rad. S TOP ventilátormi sme imho tam kde aj s chladičmi na CPU. A potom ten rozdiel v údajoch na ofiko stránke a v slajdoch. Preto tá moja skepsa. Možno fakt vyrobili top kvalitku čo je 3x lepšia ako všetko ostatné no :D
.
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa mino_85 »

Ten dizajn nie je na airflow, je to skôr taký hybrid. Je tam 9 lopatiek namiesto štandardných 7 a ich zahnutý tvar zväčšuje plochu, čiže nemusia byť tak široké ako F12 aby disponovali rovnakou plochou. A keďže zároveň sú užšie, pri štandarnej 25 mm hrúbke to znamená, že môžu mať strmší uhol než F12. Kombinuje to teda silné stránky F12 aj S12A, povedal by som teda všestranný fan. Samozrejme bavím sa zatiaľ v teoretickej rovine. :)

Nase*iem ťa, ale nedám ti za pravdu ani v jednom prípade čo si spomínal. :)

Najprv k tlaku, hlavne ja som mal na mysli porovnanie dvoch rôznych fanov, teda že povedzme F12 má v celom spektre otáčok iný priebeh tlaku ako A12. Teda, že priebeh tlaku nie je lineárny medzi nimi navzájom, aj keby mali mať rovnakú hodnotu max. tlaku. Každopádne platí aj tá druhá varianta, tlak nestúpa lineárne s otáčkami fanu ani s prietokom, našiel som ti, ale dávam v spoileri, lebo to nie je až tak podstatné. Prečo to tak je sa rozpíšem nižšie...

Spoiler: ukázať
Príklad klasická F12, alebo ešte lepšie 3000 rpm F12 24V. Všimni si hodnoty prietoku a tlaku, najlepšie na hodnotách kde sa prietok zvyšuje rádovo rovnako

http://www.coolingtechnique.com/img/rec ... m-data.png
http://www.coolingtechnique.com/img/rec ... k_data.png

F12 1500 rpm:
36 CFM - 0,57 mmH2O
53 CFM (nárast prietoku cca 1,5) - 1,08 mmH2O (nárast tlaku 2x)
68 CFM (nárast prietoku cca 1,9) - 1,84 mmH2O (nárast tlaku 3,2x)
Čiže prietok sa zvýšil ani nie 2-násobne, tlak sa zvýšil viac ako 3x

F12 3000 rpm:
17 CFM - 0,19 mmH2O
32 CFM - 0,57 mmH2O
63 CFM - 2,09 mmH2O
112 CMF - 6,28 mmH2O

Extrémny príklad u 3000 rpm verzie, nárast prietoku medzi min. a max. 6-7x, nárast tlaku 33x

Tlak je totiž celkom iná veličina, ktorá sa neviaže na metodiku merania prietoku, a z toho čo píšeš je mi jasné, že nechápeš podstatu toho čo statický tlak u fanu znamená /vôbec to nemyslím povýšenecky/, preto ti ani ten graf nedáva zmysel, on odkazuje na niečo iné než čo si myslíš /o tom neskôr/.

Ak meriaš prietok bez prekážky, dostávaš viac-menej lineárny graf závislý len na tom ako rýchlo sa krúti vrtuľa a koľko vzduchu tým pádom naberie a presunie. Tam je to dané plochou lopatiek a rýchlosťou otáčania. Finta je v tom, že tlak je v tomto prípade viac-menej NULOVÝ V CELOM SPEKTRE OTÁČOK, s výnimkou momentov keď vrtuľa prudšie zrýchľuje a dočasne stlačí vzduch, kým sa prietok ustáli na vyššej hodnote. Jednoducho sa presúva vzduch, ale jeho hustota sa pred a za vrtuľou bez prekážky viac-menej nemení, tým pádom za konštantných otáčok nevzniká tlak voči rotoru. Ty opisuješ tlak ako rýchlosť pohybu vzduchu, čiže fakticky ako prietok... Blbo sa to vysvetľuje, a ani mi to už nemyslí dneska, ale...

Anyway... ak chceš merať tlak, potrebuješ prekážku, ktorá vyvolá zmenu hustoty vzduchu, toto je situácia, kedy vieš merať tlak, voči prekážke. A tam už ide o to nakoľko reštriktívna tá prekážka je. Iný tlak nameriaš s rovnakým fanom na rovnakých rpm voči mriežke na skrini, iný voči vzduchovému pasívu, iný voči radiátoru. Už sa blížime k podstate /ak mi dovtedy nevyšumí/. :D

Ten graf neukazuje na pomer tlaku voči otáčkam-prietoku /uznávam, že na prvý pohľad sa zdá byť taký a tým pádom de facto chybný/, lebo takéto porovnanie neexistuje. Neexistuje univerzálny pomer prietok/tlak, existuje len pomer tlak pri určitom odpore prostredia. Čím vyšší tlak dokážeš pri danom odpore namerať, tým účinnejší ventilátor je, inými slovami spätný leak vzduchu pomedzi lopatky je menší a vzduch medzi vrtuľou a prekážkou je viac stlačený.

Na tom grafe ber teda zvislú os s max. hodnotou tlaku ako prípad keď všetky tri fany fúkali voči nepriepustnej prekážke /plný jednoliaty panel za vrtuľou/, vtedy vzniká maximálny tlak, keďže priepustnosť za fanom je nulová /logicky je v tom prípade aj prietok nulový = hodnota 0 m3/h je korektná/. Na horizontálnej osi potom vidíš opačný scenár, teda nameraný tlak v prípade kedy fany fúkajú bez prekážky, teda tlak je u všetkých fanov nulový a prietok maximálny /znovu logicky, keďže je to stav pri meraní bez prekážky/. Obidva tieto prípady sú teda skôr laboratórne stavy ktoré v reálnom prostredí nenastanú, tie čísla na zvislej osi sa ale berú ako tabuľkové hodnoty tlaku udávané v oficiálnych špecifikáciách, čísla na horizontálnej osi ako tabuľkové hodnoty prietoku, aj preto ich ja beriem vždy s rezervou. Práve hodnoty medzi tým sú reálnejšie, sú to čísla tlaku pri meniacej sa reštriktivite prostredia, od nulovej po maximálnu /voľný priestor až plná stena/, nie sú to krivky tlak vs. prietok, sú to krivky tlak vs. odpor prostredia pri KONŠTANTNÝCH OTÁČKACH.

Kľúčové v tomto sú práve tie prerušované krivky označujúce reštriktivitu prekážok - radiátor/CPU pasív/case. Nezabudni čo sa píše nad grafom, teda že všetky fany boli zarovnané na rovnakú hlučnosť. Krivku tlaku teda netvorí zmena rpm, ale zmena hustoty prekážky za fanom. A práve na tých prerušovaných čiarach vyčítaš hodnoty tlaku pri danom nasadení. Čiže kým tlak u F12 prudko stúpa od stredne po veľmi hustý odpor prostredia, A12 sa snaží byť najefektívnejšia práve v stredne reštriktívnom nasadení. Samozrejme ak sú tie grafy reálne, nevylučujem, že je to trochu prikrášlené. :laugh: Otázka je či krivka odporu pre radiátor má byť presne tam kde je zakreslená alebo bližšie k vertikálnej osi /potom by F12 nevyzeral tak zle/, plus je radiátor a radiátor atď... o to nejde. Ide o filozofiu dizajnu a čo ňou chceli dosiahnuť. Samozrejme nebude to 3x lepšia vrtuľa, ale so vzduchom pracuje celkom ináč než F12 a niečo tým sledujú. Popravde aj je čo, lebo na F12 bolo čo vylepšovať, hlavne akusticky.

Ja som len chcel ozrejmiť prečo tvoja dedukcia o tlaku z tabuľkových čísel a grafov prietoku nesedí.
Naposledy upravil/-a mino_85 v Št 03. Máj, 2018, 23:40, upravené celkom 4 krát.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
Matej.T
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1868
Dátum registrácie: Pi 11. Mar, 2011, 22:09
Bydlisko: Piešťany/Brno

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa Matej.T »

Asi mám kandidátov, ktoré nahradia Vardary čo ofukujú 360 radiátor. 240 XE beží už na Noctuách :-)
Škoda, že Noctua je jediný hráč čo dáva prachy do vývoja a ignoruje RGB rakovinu. Hlavne, že majú byť za 2 týždne RGB Vardary...
Naposledy upravil/-a Matej.T v Št 03. Máj, 2018, 23:26, upravené celkom 2 krát.
 Macbook Pro 2.4/8/256 (Late 2013) + Samsung Galaxy S9 Midnight Black DUOS
Gaming: Intel i5 8600k | delid by Gabo |+ Barrow CPU block | EVGA GTX 1080 SC + EKWB nickel plated block | ASRock Z370 Extreme4 | Corsair Dominator 16GB DDR4 3200Mhz | Corsair RM650i | Fractal Design Define R6 TG | Samsung EVO 850 250GB | EK-DuraClear + EK D5+ EKWB PE 360 + EKWB XE 240 + LG 27GL850 + Corsair K70 RGB + Logitech G403
HTPC: Intel Xeon 1225v3 | MSI H87I | Crucial 8GB | Fractal Node 304 | Seasonic G Series 360
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa mino_85 »

GABO napísal: Št 03. Máj, 2018, 19:25 :) Imho fakt je to fan podobný, ale nakoľko som GT dosť používal pamätám sa na motorovú časť a ložiská a teda Noctua je fakt niekde inde v tomto smere :).
Mne vadili hlavne tie guličkové ložiská a tenučké "rainbow" káble bez sleevingu. :D Ale akustika aj vo vysokých otáčkach bola super.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa Leon »

mino_85 napísal: Št 03. Máj, 2018, 22:46Najprv k tlaku, hlavne ja som mal na mysli porovnanie dvoch rôznych fanov, teda že povedzme F12 má v celom spektre otáčok iný priebeh tlaku ako A12. Teda, že priebeh tlaku nie je lineárny medzi nimi navzájom, aj keby mali mať rovnakú hodnotu max. tlaku. Každopádne platí aj tá druhá varianta, tlak nestúpa lineárne s otáčkami fanu ani s prietokom, našiel som ti, ale dávam v spoileri, lebo to nie je až tak podstatné. Prečo to tak je sa rozpíšem nižšie...
hej aj ja som mal na mysli tú druhú variantu. K tým hodnotám len toľko, že to počítaš podľa mňa zle. Vybral si pár hodnôt a vypočítal násobky. Čo je podľa mňa blbosť a treba počítať percentuálny rozdiel medzi každou jednou hodnotou - tak ako to aj oni nahadzujú do grafov. Ja som si dal tu námahu a nahádzal to do excelu. Prvý riadok je percentuálny rozdiel jednotlivých hodnôt statického tlaku a druhý je percentuálny rozdiel jednotlivých hodnôt airflowu.

Obrázok

Žiadne hrozné skoky sa nekonajú ... až na ten začiatok, ale aj na spodnom grafe (airflow) je hodnota troška vyššie. Ale ide to v podstate krásne rovnako.

Ak zoberiem fany v rovnakých laboratórnych podmienkach, tak každý jeden fan ak sa bude točiť na X RPM, Y tlaku a Z airflowu, bude mať hodnoty v ďalších bodoch merania X Y a Z určite lineárne závislé. Podľa mňa je doslova nemožné urobiť fan aký popisuješ (že bude schválne navyrhnutý tak, že v strede krivky bude mať zrazu vynikajúce výsledky a potom mu to bude zase klesať) - ukazujú to aj grafy z thermalbenchu a prepočet do grafu z hodnot z coolingtechnique. . K tomu noctua grafu - hej tam to bude takto zakrivené pretože tam toho zobrazujú viacej (skrinka, chladič, rad) a zarovnávajú to ešte na hluk.

Súhlasím že s tým tlakom je to na dlhšiu diskuziu a nebudem už ďalej komentovať.
.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Novinky v oblasti chladenia - ventilátory

Príspevok od používateľa stiv »

.

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"