Strana 1 z 2

Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: Pi 25. Sep, 2015, 10:08
od užívateľa Per
Vcera som si nieco zacal citat o tejto problematike,doteraz som bol nazoru,ze je lepsi podtlak v pc..tj ,vacsi vyfuk,ako privod vzduchu.
Na nete sa ludia v tomto ale nezhodnu,su dva tabory a kazdy tvrdi nieco ine.Jedni si zastavaju podltak,druhi pretlak.
Niektori idu az do extremu a pouzivaju len privodove fany,druhy zas len vyfukove.

Samozrejme je tu dalsia moznost,ked sa intake rovnak outtake..to tu vsak nechcem rozoberat. Ide mi tu len o prebratie vyhod a nevyhod pretlaku,alebo podltaku,.

Ako to mate v skrini vy? Preco to tak mate a aky mate nazor na problematiku ?

Ja mam v skrini jeden privodovy a dva vyfukove ventilatory. (Zdroj nepocitam,ten ma v case oddelenu komoru a sam si nasava.)
https://onedrive.live.com/redir?resid=8 ... hoto%2cjpg

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: Pi 25. Sep, 2015, 10:27
od užívateľa Famous
Ja som pocul/cital (proste mam taku informaciu), ze je lepsie mat viac outtake-ov resp. CFM outtake by malo byt vacsie ako intake. Cize podtlak, ak sa nemylim. Ale kazdy ma svoj nazor, co je lepsie, tak neviem kde je pravda.


Mam dva intake 120 spredu, hore 140 outtake, vzadu 120 outtake. Na ostatnych dierach na fany mam zaslepky. Otacky vsetko na auto, nijak som sa s krivkou nehral.

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: Pi 25. Sep, 2015, 10:43
od užívateľa mino_85
Podľa mňa sa nedá povedať, že jedno je lepšie než druhé, skôr ide o to čo tým chce človek dosiahnuť a ako je stavaná skrinka. Napr. Silverstone robí niektoré bedne vyslovene na pretlak a aj ten pretlak pekne funguje.

Jediná vec čo sa dá jednoznačne povedať je, že pri pretlaku sa v bedni menej práši, ak sú teda všetky intake pozície filtrované. Pri podtlaku je to naopak lapač prachu.

Z hľadiska účinnosti chladenia by som povedal, že u bežnej koncepcie skriniek /intake vpredu, outtake vzadu a hore/ platí, že omnoho viac škodí ak človek poddimenzuje outtake než intake. Aj keď spravíš v skrini pretlak, tak ten sám o sebe nemusí efektívne vytláčať vzduch "na opačnej strane" bedne, hľadá si skôr tú najľahšiu cestu von a to nemusí byť práve v miestach kde sa hromadí nahriaty vzduch.

Tam už ide aj o konštrukciu skrine, skrinka by mala byť perforovaná na správnych miestach, pri bežnej konštrukcii ideálne teda strop /na to sa niekedy zabúda u odhlučnených skriniek, kde sú tie pozície zaslepené a pod stropom to pekne pečie/. A celkový prietok na vstupe musí byť fakt kvalitný, nie že povedzme mám jeden outtake fan na 800 rpm, jeden intake na 1000 a som happy ako dobre mi funguje pretlakový airflow. To musí byť fakt omnoho väčší rozdiel a ak to nemá byť na úkor hluku, tak sa to naháňa hlavne väčším počtom fanov.

Ja osobne to mám 50/50, mám jeden intake na podlahe pod grafikou a jeden outtake za CPU chladičom, ktoré mi bežia non-stop 400-700 rpm a ďalšie 4 kúsky /2x intake vpredu + 2x outtake hore/, ktoré bežia polopasívne a pridajú ofuk v záťaži /všetky štyri sa spúšťajú na 400 rpm/. Filozofia toho je taká, že som chcel mať najpomalšie fany na miestach kde ich najviac počuť a sú najbližšie uchu /predný a horný panel skrine/ a naopak základný airflow aby bol v miestach kde je ofuk najúčinnejší, teda inteke priamo pod grafikou a outtake za chladičom v smere jeho prietoku. Z môjho pohľadu som predtlak/podtlak príliš neriešil, nie som vyslovene zaťažený na pretlak, skôr sa vyhýbam tomu aby bol v bedni podtlak, a to vyslovene kvôli prachu, nie ani tak kvôli teplotám.

Za mňa ale v bedni klasickej konštrukcie určite viac záleží na výkone outtake fanov než intake, jedine ak by sa jednalo o starage zostavu s veľkým počtom HDD, tak sa priorita presúva aj na intake.

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: Pi 25. Sep, 2015, 10:45
od užívateľa marfan
Per:
Ja to mám dá sa povedať presne tak ako ty. s tým rozdielom že hore mám dva Fany Enermax out, na boku jeden in a čo sa týka teplôt je to asi naj riešenie.skúšal som aj iné variácie ale často sa mi buď nechladila grafika alebo po čase sa zvyšovali teploty diskov.

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: Pi 25. Sep, 2015, 11:11
od užívateľa Famous
Na boku IN co pises myslis na bocnici mas fan? To vraj viac narobi bordelu nez uzitku co sa tyka airflowu. Vela ludi je proti tomu. Nehuci ti to?

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: Pi 25. Sep, 2015, 11:15
od užívateľa marfan
Vieščo keď som ho tam nemal grafika mala v idle namiesto 36°C 40°C a v burne namiesto 56°C 62°C. BOl som prekvapený s toho ale už to tak mám 2 roky a v pohode. Keďže mám všetky Fany Enermax tak to je celkom tiche, možno nie úplne ale mne to stačí.

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: Pi 25. Sep, 2015, 11:43
od užívateľa Per
Neviete ci sa da kupit niekde ta sietka co sa dava do filtrov ? Nalepil by som ju namiesto zaslepiek kariet. Zistil som,ze mi to tade saje celkom dost dovnutra.

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: Pi 25. Sep, 2015, 14:34
od užívateľa Asnod
Za mna pretlak, uz len z toho dovodu ze vzduch ti ide cisto cez air filtre tam kam ma a nenasava do vnutra zbytocne bordel. Ak nie pretlak tak 50/50

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: Pi 25. Sep, 2015, 14:36
od užívateľa mino_85
Per napísal:Neviete ci sa da kupit niekde ta sietka co sa dava do filtrov ?
Presne toto neviem kde by sa dalo zohnať, ale klasické silónky sú dobrá náhrada. :-)

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: Pi 25. Sep, 2015, 23:58
od užívateľa Xeigen

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: So 26. Sep, 2015, 13:36
od užívateľa Vlko
Kupte benchtable a nebudete musiet riešiť pretlak v bedni :D Ja inak preferujem podtlak.

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: So 26. Sep, 2015, 13:59
od užívateľa Kyselinka
Radsej mierny pretlak, nech sa do skrini nedostava prach cez strbiny :-)

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: So 26. Sep, 2015, 15:46
od užívateľa Ľubo
Systémové chladenie do posledného detailu! Podložené stovkami meraní (ExtraHardware.cz)
Závery z koncepčne rôznych skriní pri nízkej, vysokej a rovnakej hlučnosti. Testy so stock ventilátormi i Noctuami: štyrmi, tromi, dvomi, ... Je lepší pretlak, podtlak, či rovnovážne prúdenie?
Obrázok
Stravil som nad tym vtedy skoro mesiac, vsetky odpovede by mali byt vo vyssie odkazovanom clanku. Za mna rovnovazne prudenie.

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: So 26. Sep, 2015, 16:33
od užívateľa Per
Dnes som si akurat cital tvoj novy clanok na chladic na EHW . Super clanky tam mas :good: :rep:

Cize ty odporucas podtlak na 3 fanoch :)

Re: Podtlak vs pretlak v skrini

Napísané: St 11. Nov, 2015, 09:40
od užívateľa ujo Andydúla
Výborný článok!

Inak s tou kritikou ohľadom Noctua S12 fanov musím súhlasiť.
Výrobca tvrdí, že sú určené ako prietokové ventilátory do skrine, nie na radiátory.
Fajn.

Len tak so srandy som teda vymenil oba intake ventilátory (oba tlačia vzduch do grafickej časti skrinky) staré dobré ultratiché NEXUS D12SL-12 za dve NOCTUA S12-1200 a výsledok ma mierne prekvapil.
Zatiaľ čo oba NEXUS boli zregulované na 50% (540 RPM) a obe NOCTUA tiež na 50% (600 RPM), NOCTUA, hoci na vyšších otáčkach, zhoršila teploty jadra grafiky z 53°C na 55°C.
Žeby im vadil prachový filter?
Pocitovo sú obe NOCTUA hlučnejšie než NEXUS (platí v celom spektre otáčok).
Hoci NEXUS už dávno nepatria výkonom medzi špičku, kvôli svojim akustickým vlastnostiam a životnosti ložiska sú stále ideálne ako prietokové ventilátory do skriniek - v dobe, keď som ich kupoval, stál kus 90,-SK, NOCTUA už vtedy bola pekelne drahá.

Takže oba intake a jednen outtake NOCTUA S12-1200 idú zo skrinky preč a nahradia ich zasa NEXUS.

Ale na druhú stranu - NOCTUA "A", "P" a "F" sú perfektné ventilátory, to musím uznať, tak tú cenu pochopiť viem.