Strana 1 z 2

Zastavaná case airflow

Napísané: Ut 16. Jún, 2015, 22:16
od užívateľa Shairachaz
Zdarec, upgrade na výkonnejší procák a nákup ďalších fanov ma prinútil trochu sa zamyslieť nad airflow-om mojej *"zdemolovanej skrine".
Jedná sa o skriňu Thermaltake V3 Black Edition, používať sa bude bez predných plastov. 3,5" otvor dostane krytku, 5,25" otvory dostanú tiež krytku, ale s otvorom pre 120mm. fan. Pre predstavu takto nejak to vyzerá bez predných plastov:
Obrázok
Teraz k tomu ako bude zastavaná - z jednej strany stena, z druhej stôl. Zozadu zostane medzi skriňou a stenou maximálne 15cm. miesta. Pred a nad skriňou voľný priestor.
Takže, imho jediná možnosť je predok ako intake a vrch ako outtake, len neviem zda horný intake fan (v 5,25" pozíciách) nebude úplne zbytočný, keď "jeho vzduch" hneď odsaje prvý outtake fan...
Nie som si ale istý zadkom. Zdroj (Saga II 500W) už pomaly 2 roky chladím pasívne, s príchodom 2500k (predtým Phenom II X4 945) už ale možno bude potrebovať trochu chladenia. Ako tam hodiť fan? Nech ťahá teplo z grafiky cez zdroj von zo skrine, alebo nech ťahá "čerstvý" vzduch z toho 15cm. priestoru za skriňou a ofukuje grafiku?
Ďalej, čo grafika? Berme ju ako pasív, akú konfiguráciu fanov použiť? Nech ofukujú pasív, alebo nech ťahajú teplo cez zdroj von zo skrine?
Ďalej, čo fan pozícia vedľa procáku? Pre dobro airflowu ho zakrytovať (aby horné outtake-y vôbec fungovali) alebo tiež tam hodiť nejaký fan? Intake? Outtake?
Ďalej, čo spodná pozícia? Tam imho jedine intake, ale má to zmysel keď medzi skriňou a podkladom je centimeter miesta? :D Dali by sa použiť vyššie nožičky, ale stálo by to za to?

CPU: 2500k
CPU chladič: SilentiumPC Fera 2
GPU: GTX560Ti Twin Frozr II
GPU chladiť: pasív MSI Twin Frozr II
PSU: Fortron Saga II 500W
Fany: 2x 12cm Gelid Silent, 2x 12cm SilverStone FQ122, 1x 12cm Coolermaster 212+ fan, 1x 12cm SilentiumPC Zephyr (z CPU chladiča) //grafika onedlho obdrží nejaké 92mm. PWM faníky//

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 10:17
od užívateľa hawkeye
2x intake, 1x outtake, 1 hore a bude stacit

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 11:39
od užívateľa Shairachaz
Díky, a čo zdroj a grafika?

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 12:27
od užívateľa hawkeye
Zdroj - vrtula otocena dole nech si taha studeny vzduch
Grafika - neviem ci sa uchladi v total pasivnom mode. Na druhej strane ak sa neuchladi v pasivnom mode tak jej nepomoze ani keby zdroj taha vzduch prec. Idealne dat na nu 2x12cm fany nech ofukuju pasiv aj VRM

na 97% ti bude staci aj 1x intake z predu ale mozes skusit aj 2x intake

hore outake nad CPU, nemusis davat dopredu

ja by som to dal nakoniec takto:
cize: 1x intake, 1x outake vzadu, 1x outake hore, 2x12 na grafiku

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 13:08
od užívateľa Shairachaz
Grafiku bežať pasívne určite nenechám :D Používal som ho s jedným pôvodným Twin Frozr II fan (druhý sa zadrel tak som ho likvidoval) a jedným 12cm Gelidom prichyteným sťahovacími pásikmi a s teplotami nebol problém. Pôvodný plán je odstrániť aj ten druhý pôvodný fan a prdnúť tam 2x 92 alebo 80mm., zatiaľ ale pobežím na doterajšej konfigurácii pôvodný + 120mm.

Ohľadom zdroja, nie som si istý zda je dobrý nápad ťahať vzduch z 15cm. priestoru spoza skrine (kam vyfukuje zadný outtake) späť do skrine a ešte ním ofukovať grafiku :) Skôr tam hodím nejaký zredukovaný 7V ako outtake, pravdepodobne SilentiumPC, ktorý vo vertikálnej polohe celkom hučí, za to v horizontálnej polohe ako outtake v zdroji počuť viacmenej len aerodynamický hluk. Tiež solídne vibruje :(

Zatiaľ idem vyrobiť krytky do 5,25" pozície a do prvej hornej fan pozície. Uvidíme aký bude airflow :) Má zmysel zakryť aj mriežku na spodku a prázdne brackety?

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 13:19
od užívateľa hawkeye
Zdroj ked otocis dole vrtulou tak vzduch bude tahat zospodu a vyfukovat von, tak isto ako zadna vrtula. nic ti nebude tahat teply vzduch dovnutra

v podstate tu mas airflow co mozes skusit
https://www.google.sk/url?sa=i&rct=j&q= ... 6284786173

ak sa ti zospodu nezmesti kvoli kablom alebo nieco tak mozes dat hore

pre airflow je idealne aby bolo vsetko zakryte cize aj boky skrinky atd

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 13:28
od užívateľa Shairachaz
hawkeye napísal:Zdroj ked otocis dole vrtulou tak vzduch bude tahat zospodu a vyfukovat von, tak isto ako zadna vrtula. nic ti nebude tahat teply vzduch dovnutra
Už som Ti chcel vynadať, že si nerozumieme a až teraz mi došlo, že ty hovoríš o otáčaní zdroja :D Na tú možnosť som úplne zabudol :good:

Takže poriadne zakrytovať a pokúsiť sa vygenerovať aký taký podtlak :good:

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 17:42
od užívateľa pipo137
Ak som ťa správne pochopil vyššie, tak doteraz si ten zdroj používal pasívne?? Odídený/odpojený/vybratý fan alebo prečo??
Keďže s takýmto svojským riešením nemal problém (ale osobne by som to pri zdroji ktorý na to neni určený radšej nerobil), tak potom by som na tvojom mieste ten zdroj otočil v bedni akoby fanom hore ale ten fan by som v ňom otočil, teda aby ťahal čerstvý vzduch zo zadu skrinky cez telo zdroja a fúkal ho zdola na grafiku... pochopiteľne pre zdroj to neni úplne najideálnejšie chladenie, ale keď vravíš, že doteraz išiel pasívne, tak tento "obrátený" airflow mu tak či tak len prospeje a celkovému airflowu v case to len pomôže ;)

Potom by som tiež ako intake osadil tú spodnú a prednú pozíciu.

Jeden outtake fan dozadu a jeden hore.

Čiže by si mal 3x intake a 2x outtake. Podotýkam všetko pekne zregulované fany na tiché rpm a máš z toho pekne chladený a tichý počítač, kde grafika má z dvoch dolných fanov (spodný + v zdroji) pekný prísun čerstvého vzduchu, aj ten zdroj je oproti tomu pasívnemu použitiu oveľa lepšie chladený a dva outtake fany by na to mali úplne stačiť.

Poprípade, keďže ako píšeš, nad skrinkou nič nebude a zároveň tá case je zhora riadne deravá, tak by mohol stačiť aj len jeden outtake fan vzadu a vďaka pretlaku v skrinke (keďže až 3x in a len 1x out) a vďaka samotnej fyzike (teplý vzduch stúpa hore), by sa cez tú perforáciu mohol celkom postačujúco dostávať ten teplý vzduch von sám ;)

PS: Ten jeden cm na spodku skrinky pre spodný intake fan úplne stačí ;) :good:

PS2: Ten Phenom čo si mal pred tým je na tom so spotrebou ešte horšie ako tá 2500K ;)

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 18:25
od užívateľa Shairachaz
Zdroj bežal pasívne, lebo som doňho narval nejaký 13 ročný 80mm. ktorý ale krutě hučal tak som ho zlikvidoval a zdroj s tým akosi nemal žiadny problém ani počas stress testov :D Pôvodne v ňom bol 12cm Gelid, ale jak sa mi zadrel jeden z fanov na grafike, tak ten ho nahradil. Zdroj aj doteraz bol "akoby fanom hore", len bez toho fanu, no :D Ale má zmysel doňho pchať intake? Veď aj tak by zozadu ťahal len teplý vzuch ktorý tam natlačil zadný outtake.

A ešte teraz ako s tým laborujem, za skriňou som dokázal vytvoriť maximálne 25cm. priestoru. (s tým, že po nejakých 15cm. ešte stále je stôl, až potom je 10cm. priestor za stolom kam môže ako tak uniknúť teplý vzduch). Za-nad skriňou (nad tým 25cm. priestorom) je receiver, takže vzduch zo zadného outtake nijak zvlášť nemôže uniknúť smerom nahore, ale len tých 10cm. priestorom napravo.
Stručná ilustrácia :D
Obrázok

Takže viacmenej je to už poriešené - vpredu dole jeden intake (5,25" pozície zakrytovať), hore jeden outtake (prvú pozíciu zakrytovať alebo nechať voľnú aby aj cez ňu unikal teplý vzduch), dozadu jeden outtake, dole jeden intake, na grafiku jedna alebo dve 120mm. na ofuk, a do zdroja jeden (buď fanom dole, kedy zdola bude nasávať a dozadu vyfukovať, alebo fanom hore, kedy zozadu bude nasávať a do kysne vyfukovať)

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 21:18
od užívateľa pipo137
Stále som názoru, že to urob ako som napísal vyššie. Teplý vzduch proste stúpa hore a 25cm za/nad bedňou je dostatočné množstvo priestoru. To platí aj k poznámke, že ten "zdrojový intake" bude ťahať teplý vzduch od zadného outtake-u... neboj, možno trochu hej, ale drvivá väčšina unikne hore a ak už ten fan tam má byť, tak nech aspoň pomáha grafike - ako som povedal, ak tomu zdroju doteraz nevadilo, že bežal pasívne, tak akýkoľvek pohyb vzduchu v jeho útrobách bude len plus a ak to má ešte aj pomôcť grafike, tak prečo nie.
Akurát som ťa úplne presne nepochopil, nad case je teda koľko presne priestoru??

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 21:23
od užívateľa Shairachaz
Nad bedňou je voľný priestor, len nad tým 25cm. priestorom za bedňou je ten receiver :)
Zajtra jak už konečne všetko dorazí, trochu potestujem s ktorou konfiguráciou budem mať lepšie teploty :)

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: St 17. Jún, 2015, 21:29
od užívateľa pipo137
OK, tak dobre som ťa pochopil... potom úplne vpohode, keďže tými dvoma hornými perforáciami má ako bez problémov unikať vzduch. A z toho dôvodu by som ich nechal obe otvorené (takže žiadne prekrývanie jednej). To prekrytie by čo sa týka hluku pri hentej case aj tak nič nepomohlo a skôr vidím cestu stišovania spôsobom nízkych rpm ;)
Ale tú dieru v bočnici a všetkú perforáciu vpredu (pochopiteľne okrem toho predného fanu) určite prekry :good:

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: Št 18. Jún, 2015, 04:38
od užívateľa hawkeye
ak budes mat ofukovanu grafiku inymi ventilatormi je uplne zbytocne aby fan na zdroji bol intake a tahal vzduch od grafiky
proste klasika otocit zdroj tak aby bol ventilator dole, z dola si tahal vzduch a fukal ho von

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: Št 18. Jún, 2015, 06:33
od užívateľa pipo137
Ake tahal vzduch od grafiky?!? ...sme sa asi nepochopili, lebo sme sa bavili celu dobu o tom, aby fukal vzduch na grafiku, teda presnejsie povedane aby privadzal cerstvejsi vzduch pre grafiku ;)

Re: Zastavaná case airflow

Napísané: Št 18. Jún, 2015, 07:38
od užívateľa hawkeye
Na toto vyuzivat zdroj? Uplna blbosť

edit:
zdroj nech sa chladi sam (ventilator zospodu)
grafika bude mat dost vzduchu pre seba ci uz od ventilatorov alebo ak necha bocnicu dole (to bol asi povodny plan)