Mrznúci PC

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
AdyEVGA
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 27. Jan, 2016, 17:19

Mrznúci PC

Príspevok od používateľa AdyEVGA »

Zdravím, mám problém s mrznutím zostavy. Parametre: Intel Core i7 6700K @stock, Corsair Value RAM 8GB DDR4 2400MHz, Sapphire R9 280x DualX OC, Gigabyte Z270X- Ultra Gaming, EVGA 650 B3. Na doske je nahrané naajnovšie UEFI.

Systém zamŕza po cca 10 minútach počas akejkoľvek hranej hry. Hru nemožno zatvoriť, celý systém zmrzne, pomôže len hard reset. Problém nastal pravdepodobne po zapnutí funkcie CPU Upgrade a výbere i7 6700K 4.4GHz. Systém som pri tomto nastavení (cpu upgrade) testoval pomocou AIDA 64 Extreme 30 minútovým stress testom. Napätie Vcore bolo v rozmedzí 1,24-1,27V. Vrátil som sa naspäť do UEFI s tým, že nastavím Clock ratio na 44 a napätie na 1,25V s LLC nastavením na Turbo. PC som zaťažoval a šiel bez problémov po 30 minútovom teste v prime95. Po teste som nechal pc asi 30 minút v idle a akonáhle som prišiel zamrzla plocha - USB periférie prestali svietiť. Povedal som si vrátim sa späť na pôvodné nastavenia vyresetovaním CMOS. Po resete som sa vrátil do UEFI skotrolovať, či mi všetko sedí ako factory nastavenia. PC mi tak na stock nastavení išlo bez problémov v prime95 small FFT 45min. bez problémov. Tak som skúsil zapnúť dve hry: Fortnite a Mafia 2. Obe hry spôsobili freeze systému do 10 min. Nasledovalo preinštalovanie grafických ovladáčov a nastavenie frekvencie graf. jadra na 990 MHz. Mrznutie trvá naďalej. Neviem si dať rady. Procesor som kupoval z bazáru už delidnutý. V hre Fortnite to malo nejaké freezy, ale nie tak časté - pripisoval som to chybám, ktoré ohlasovali viacerí hráči s AMD grafikami po update hry. Teploty CPU sú do 65C a graf. karty do 70C - na karte je menená teplovodivá pasta. CPU som prešiel aj cez Intel Processor Utility a ten úlohy spravil - PASS. Mohlo dôjsť k poškodeniu procesora? Predtým ako som taktoval i5 3570K na 4.3GHz mi to išlo bez problémov na 1,11V. Ak by bolo cpu poškodené s veľkou pravdepodobnosťou by ani nePOSTol. Vďaka za rady.
Spoiler: ukázať
  • CPU Intel Core i7 6700K //delid @4.4GHz 1.24 V
  • CPU cooler CM Hyper 412S + 2x Arctic F12 PWM rev.2
  • GPU Asus GTX 970 Strix OC
  • RAM 8GB DDR4 Crucial Ballistix 2400 Mhz
  • MOB Gigabyte Z270X - Ultra Gaming
  • SSD Samsung 970 EVO - 256 GB
  • CASE Maxcube Vortex 3630
  • PSU EVGA 650 B3
  • FANS 3x Arctic F12 PWM rev.2
Používateľov profilový obrázok
AdyEVGA
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 27. Jan, 2016, 17:19

Re: Mrznúci PC

Príspevok od používateľa AdyEVGA »

Update: Reinštalácia Windowsu nepriniesla žiadnu opravu. Systém zmrzol už pri druhom reštarte po bios screene a druhom boote do windowsu v rámci procesu inštalácie windowsu. Na vrchu obrazovky došlo k artefaktom. Žeby vadná GPU? Grafiku som vybral z pc a bootol do windowsu s automatickou opravou. Nainštaloval ovládače zo stránky výrobcu. Zatiaľ som neskúšal žiaden stress test ani výmenu RAM. Memtest bez žiadnych errorov. Mohlo spôsobiť pravdepodobné poškodenie CPU aktivovaný Balanced Power Mode a podtaktovanie CPU na 800 MHz pri fixnom napätí 1,25V?
Spoiler: ukázať
  • CPU Intel Core i7 6700K //delid @4.4GHz 1.24 V
  • CPU cooler CM Hyper 412S + 2x Arctic F12 PWM rev.2
  • GPU Asus GTX 970 Strix OC
  • RAM 8GB DDR4 Crucial Ballistix 2400 Mhz
  • MOB Gigabyte Z270X - Ultra Gaming
  • SSD Samsung 970 EVO - 256 GB
  • CASE Maxcube Vortex 3630
  • PSU EVGA 650 B3
  • FANS 3x Arctic F12 PWM rev.2
Používateľov profilový obrázok
AdyEVGA
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 27. Jan, 2016, 17:19

Re: Mrznúci PC

Príspevok od používateľa AdyEVGA »

Spustený Memtest do 3 minút od spustenia sa vyhodili artefakty. Počítač bol v takomto prípade bez dedikovanej grafickej karty. Interné USB periférie odpojené. Windows sa na ploche zobrazí korektne. Je to už definitívne, že sa jedná o HW závadu?
Spoiler: ukázať
  • CPU Intel Core i7 6700K //delid @4.4GHz 1.24 V
  • CPU cooler CM Hyper 412S + 2x Arctic F12 PWM rev.2
  • GPU Asus GTX 970 Strix OC
  • RAM 8GB DDR4 Crucial Ballistix 2400 Mhz
  • MOB Gigabyte Z270X - Ultra Gaming
  • SSD Samsung 970 EVO - 256 GB
  • CASE Maxcube Vortex 3630
  • PSU EVGA 650 B3
  • FANS 3x Arctic F12 PWM rev.2
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2079
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Mrznúci PC

Príspevok od používateľa zoom »

Nejako tu nikto neodpisuje, tak aspon ja sa pokusim, lebo to mas nejake zamotane. Tiez mam i7 6700K a dlhodobo ho mam na 1,3V (mam ale vodne chladenie). Myslim si, ze tvojich 1,24-1,27V je uplne bezpecnych. Otazka je, co vsetko ten automaticky overclockivaci nezmysel este nastavil. Nemyslim si ale, ze by si mal pokazene CPU.

Pokial vylucime zdroj, tak asi naozaj ostava GPU alebo RAM. Pokial sa ti na monitore deju artefakty, obzvlast nejaky pravidelny pattern (napr. takto), velmi pravdepodobne sa jedna a poskodenu pamat na grafike. Nechapem ale, co si spravil po vytiahnuti grafiky. Nabootoval si s integrovanou grafikou v CPU?

Ak sa s integrovanou grafikou objavili artefakty, tak sa jedna o vadnu RAM (integrovana grafika pouziva systemovu RAM ako VideoRAM). Ak si spustil Memtest a nasli sa chyby, tak je to jasne.

Skusil by som spustit PC s integrovanou grafikou a iba jednym modulom RAM. Otestuj pomocou Memtestu, ak sa najdu chyby/artefakty, vyskusaj druhy. Velmi pravdepodobne bude vadny iba jeden modul. Potom, ked identifikujes ten bezchybny, pouzi ten a strc do PC externu grafiku. Hraj a testuj dalej. Ak to bude bez chyb, mas vadnu len RAM --> reklamacia.

Edit: Tiez nemohlo poskodit CPU, ze si mal fixne vyssie napatie a podtaktovany CPU. Sam som takto bezal roky a bez chyb. Jedine preco to nie je dobre, ze aj v idle, ked je CPU podtaktovany, bude pocitac papat vela elektriky.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22002
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Mrznúci PC

Príspevok od používateľa dexterav »

pokial memtest vykazuje chyby tak sa bavíme o vadnej ram...
a aj z popisuto to tak vyzerá
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
AdyEVGA
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: St 27. Jan, 2016, 17:19

Re: Mrznúci PC

Príspevok od používateľa AdyEVGA »

Vďaka chalani za odpoveď. Počas tohto týždňa sa mi podarilo zohnať nový kit pamätí, presnejšie Crucial Ballistix 2x4 GB DDR4 @2400 MHz. Počítač od výmeny RAM prešiel Memtestom úspešne. RAM som poslal na reklamáciu. Ešte to vyskúšam v hrách ako sa to správa. Zatiaľ vďaka.
Spoiler: ukázať
  • CPU Intel Core i7 6700K //delid @4.4GHz 1.24 V
  • CPU cooler CM Hyper 412S + 2x Arctic F12 PWM rev.2
  • GPU Asus GTX 970 Strix OC
  • RAM 8GB DDR4 Crucial Ballistix 2400 Mhz
  • MOB Gigabyte Z270X - Ultra Gaming
  • SSD Samsung 970 EVO - 256 GB
  • CASE Maxcube Vortex 3630
  • PSU EVGA 650 B3
  • FANS 3x Arctic F12 PWM rev.2

Návrat na "Procesory"