[Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6635
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

[Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Snáď som zvolil rozumnú sekciu. Skoro všade sa dočítate, že Ryzen nie je dobrý CPU na hry. Čo by podľa benchmarkov bolo ľahké usúdiť, ale nie je to tak celkom pravda. Aj tu na fóre sme sa v nákupnej poradni k tomu dostali. Pre kontext (a len pre kontext) uvediem nasledujúce citáty:
stiv napísal:
M1ch4l napísal:Tak idealne by to podla mna chcelo Ryzen + GTX 1080
Tak to bude uplne idealne. Herna bomba. Krmit 1080 na FHD ryzenom... :cool:
dexterav napísal:k ryzenu toľko, zdá sa vám že si FX alebo stará 6c od intelu vedú nejak zázračne dneska?
mne teda nie tak prečo by ryzen mal byť o pár rokov delo? to vývoj po ryzene zastal?
A teraz sa pokúsim nejak dať dohromady, prečo si myslím, že Ryzen je dobrý CPU na hry, a to hlavne do budúcnosti. Konkrétne teda lepší ako ľubovoľná Intel i3 a i5 momentálne na trhu, a samozrejme hovorím aj o Ryzen 5. Ešte tie 4C/8T i7 budú v pohode. Prakticky to vidím tak, že od vydania Ryzen 5 sa terajšie Intel i3 a i5 stávajú nepredajnými.

TL;DR: Ryzen je lepší lebo má viac jadier a vlákien, a zároveň jeho jednojadrový výkon je slušný.

Začnime bottleneckovaním. Hovorí sa, že Ryzen bottleneckuje GTX 1080 v 1080p. Pozrieš na testy a Intely dávajú viac FPS ako Ryzen a to usúdiš. Použiť však v tomto prípade slovo "bottleneck" je veľmi nešťastné, vlastne až nepravdivé. Keby Ryzen bottleneckoval tieto karty, čiže Ryzen by ich nedokázal dostatočne rýchlo kŕmiť dátami, videli by sme rozdiely vo výkone aj vo vyšších rozlíšeniach. Tam sa ale tie rozdiely strácajú, takže Ryzen jednoznačne stíha bez problémov kŕmiť aktuálne najvýkonnejšie grafiky. Takže žiaden bottleneck v čistom slova zmysle to nie je. Správne by bolo povedať, že Ryzen nestíha za GTX 1080 v 1080p. Grafika v priemere pri kreslení snímku skončí svoju prácu skôr ako Ryzen a potom sa musí trošku flákať. Intel vďaka vyššiemu jednojadrovému výkonu s mnohými procesormi za GTX 1080 ešte stíha, a preto má vyššie FPS. Vo vyšších rozlíšeniach sa rozdiely zmazávajú, pretože prestáva stíhať tá grafika. To je snáď jasné, ide mi len o to podľa mňa nešťastné použitie slova. GTX 1080 tiež časom začne dochádzať dych aj v 1080p, dosť na to aby sa to momentálne spomaľovanie Ryzenom vytratilo. To bez problémov v roku 2019.

Pozrime sa na hry dnes. Intelácke i5ky so svojimi 4C/4T už prestávajú stíhať. Síce tie najnovšie majú super jednojadrový výkon, v hrách už tie 4 jadrá prestávajú stačiť. A toto je pointa. Čisté 4-jadrá už teraz prestávajú stačiť a bude to len horšie. Ryzen to rieši za super cenu. i7 ešte pomôže HT, ale tiež to s nimi nemusí byť úplne ružové. Sky/Kaby Lake ako-tak ešte zachraňujú frkvencie a nejaký čas to postačí. Ale nebol by som prekvapený, keby 6-jadro Ryzen si v hrách vydaných v 2019 dávalo aj Sky/Kaby i7. Celé je to o počte jadier a vlákien.

Uvediem test https://www.computerbase.de/2017-03/amd ... 00-test/4/

Majú tam prakticky všetko, aj malé aj vysoké rozlíšenia a dobrý výber CPU. Vidieť hry, kde je dosť výrazný rozdiel medzi i5 7600K a i7 7700K. Tými 300 MHz to asi úplne nebude, aj keď aj tie spravia nejaký rozdiel. Vidieť, že najnovšie hry podstatne lepšie škálujú s jadrami aj v porovnaní s hrami z 2016 a 2015. A toto sa bude diať ďalej. Hry sa budú čím ďalej tým viac orientovať na viac vlákien. Vývoj po Ryzene vôbec nezastaví. Pointa nie je v tom, či Ryzen bude alebo nebude o pár rokov v hrách delo. Pointa je v tom, že tá i5ka chudák so svojimi 4 jadrami nebude stíhať. Samozrejme také faily ako Bulldozer to nezachráni, ale to sa čakať nedá. 8 krát shit je stále shit. Ale aj k tomu sa dostanem s pomocou videjka.

Ako hovorím, hry budú viac a viac o vláknach. Pre vývojárov bude ľahšie tie vlákna používať, a zároveň budú chcieť robiť väčšie a hustejšie hry, čo dá viac záťaže aj na CPU aj na GPU. Samozrejme, omnoho viac pôjde na GPU. To ako vždy. Ale to že GPU bude robiť viac neznamená že ho Ryzen bude brzdiť. Keď sa pozrieme na nejaké merania kde vidieť vyťaženie CPU, je jasne vidieť že Ryzen má veľké nevyužité rezervy, takže nebude mať ako niečo brzdiť. Dôležité bude to, aby stíhal kŕmiť GPU dátami. Dnes nič nepoukazuje na taký problém. Zároveň na to, aby robili tie väčšie hry alebo hry s väčšou hustotou, budú musieť využiť viac vlákien. Žiaden iný spôsob na to nebude. Bude zaujímavé sleodvať ako konkrétne sa bude vyvíjať počet jadier/vlákien v CPU. AMD zmenilo hru a zmenilo trh. Zatiaľ dali počet dostupných vlákien v danej cenovej relácii tak 2x/3x. Na toto Intel aj vývojári hier časom (čoskoro) budú reagovať. Intel na to bude musieť reagovať, nebude mať moc na výber. Otázkou je len to, ako dlho im to bude trvať. Znamená to, že ten klasický 1080p herný PC sa začína dosť výrazne meniť. Zrazu sa tam začína objavovať viac jadier a vlákien. Vzhľadom na ceny teraz si vývojári nemohli úplne dovoliť napísať, že hra potrebuje aspoň niečo ako 4790K alebo nebodaj 6-jadro. Takú hru by si moc ľudí úplne dobre nezahralo a nič by sa nepredalo. Ryzen toto mení.

Ako príklad, videl som video z BF1, i7 7700K vs. nejaký Ryzen 7. Intel mal vyťaženie 95%+. Ryzen bol nejak okolo 40 - 50%. Keď ho nájdem, linknem. Takže i7 ide prakticky na hrane, ale Ryzen má ešte miesto, aby potiahol väčšiu záťaž. Plus Ryzen má ešte nejaké rezervy v možných optimalizáciách a pod.

V tomto videjku chlapík trochu o tom hovorí a pozerá sa aj na i5 2500K vs. FX-8350. Nespomínam si už presne čo hovorí a nechce sa mi to pozerať znovu. Myslím že som s ním prekticky 90%+ súhlasil. Poukazuje aj na to, ako FX kedysi od i5 dostávalo v hrách nakladačku, ale dnes väčšinou nad 2500K vyhráva.


Asi som tu nenapísal úplne všetko čo som chcel, ale nechcem tu robiť nejaké romány. Môžeme diskutovať.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa dexterav »

nikto nepovedal že je zlý na hry...
ale to je teraz
aj 2600k bol super lenže teraz to už neplatí a nebude to platiť ani pre súčastný ryzen a ani 6800 a ani 7700k toť vsjo
jesne prestávajú stíhať hlavne že skoro vždý sú v prvej trojke :D
čo má vyťaženie cpou z ým akoje dobrý nemýlte si pojmy z dojmy to absolútne nič nevraví
ešte raz aj 2600 bol super ked vyšiel...
tiež ako vravím netýka sa to len ryzenu, minimálne bude refresh a ked sa nič nestane tento bude pri ňon úplne patetický
to sú len také útechy aké to ešte bude o pár rokov super, mno nebude
písalo sa to tisíc krát ako sa veci do budúcna zlepšia, nezlepšili lebo vývoj ide dopredu už ked len kôli e...
čo ztoho ked predbehol i5 z krížkom po funuse a celkovo je aj tak slabý
ono je to aj o tom ryzen je super, aj mne sa páči akurát že to cpu mám technicky od vtedy čo som kúpil 3930k :D

tiež si treba uvedomiť že teraz má ryzen aj dosť problémov ak si myslíš že kúpiš ryzen, dosku, picneš tam 3200ramky a ideš tak sa mýliš...
to sa síce vychytá ale nie dnes...
ale pri 7700k presne to urobíš a nemusíš nič robiť len XMP


michal botlenec je to že cpu nestíha nakrmiť GK na 100%
vyššie rozlíšenia ale majú problém lebo tam sa botleneckom stáva GPU, +-1 fps nehrá rolu...
napr taký pcars. moja 5960x vytočí GK tak na 855 povedzme, nie je to nič strašné lebo sa bavíme o 120fps pri max detailoch lenže to aj znamená že mám fps ako na 1070+-
ale ked zapnem 4k situácia sa obráti a gpu ide v jednom kuse na 99-100% , povedané inak žiaden cpu by zneho už viac nevytlačil resp by to nakoniec bolo 50/50 aj pri inom cpu lebo brzda bola už GK
Naposledy upravil/-a dexterav v Po 10. Apr, 2017, 00:22, upravené celkom 2 krát.
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9961
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa stiv »

M1ch4l napísal:Ako príklad, videl som video z BF1, i7 7700K vs. nejaký Ryzen 7. Intel mal vyťaženie 95%+. Ryzen bol nejak okolo 40 - 50%. Keď ho nájdem, linknem. Takže i7 ide prakticky na hrane, ale Ryzen má ešte miesto, aby potiahol väčšiu záťaž. Plus Ryzen má ešte nejaké rezervy v možných optimalizáciách a pod.
Há! Čiže Ryzen je lepší lebo ma rezervu /skôr rezervy/. Priam ukážkový BFU názor. Taký youtube čo teraz letí. Akurát, že vyťaženie CPU je iba druhoradý ukazovateľ, dôležitý je výsledný výkon v aplikáciách. Načo je, že napr. 4C ma vyťaženie 100% a 4C/8T 60% keď výsledná hodnota fps je identická. A keď máš na 8C/16T využitie 20% tak si môžeš akurát tak zapnúť niečo v pozadí. Nič viac. Žiadny future cpu to z toho nerobí. 3930 bude mať tiež nízke využitie a akú kartu by si k tomu kúpil? Ah, a niekde som videl, že to ma rovnaké IPC s Hrozenom.

Dexter keď ma v hrách využitie 20% to znamená, že ma future proof antibottleneck cpu? A áno, v hrách a FHD ho rozdupe 7700K so 100% využitím.

čiže môj názor podľa doterajších všetkých užívateľských testoch na fórach: Ryzen je biedný CPU na hry. Ešte k tomu prirátame všetky bugy, ukazovateľ teploty, skromné oc, nefunkčnosť dual ranked rýchlych ram...
.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa dexterav »

inak si neodpustím 6800k, neni dobrý na hry, 5960x neni na hry atd ale ked príde ryzen , ktorý je to isté len sa volá ryzen, tak ten je a ešte aj do budúcna :D
len si pozrite niektoré vlákna :D
nj 20% je max v hrách niektoré si dovolia až 25% :D
takže to mám dosmrti
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa wingo »

Ryzen je dobrý CPU za dobrú cenu, ale žiadna herná drtička. Podáva nevyrovnaný výkon, niekde prekonáva aj i7 7700K (Crysis 3 a... to je asi tak všetko), inde ho zase predbehne aj Pentium G4560 (napr. Fallout 4) :)
Chcel som Ryzen, ale keď som videl ako i5 2500K@4,5GHz prekonáva vo Witcher 3 Ryzen 7 1700@4GHz tak som si jednoducho nevedel obhájiť upgrade mojej 2500K na Ryzen... a skončil som s daným rozpočtom u bazárovej i7 6700K.

Pár bodov na zamyslenie:
1. Paralelizovať sa dá, ale iba niečo, a každá paralelizácia niečo stojí. A ak je to niečo čo treba paralelizovať výrazne a žere to veľa výkonu, vždy to lepšie zvládne GPU. Vždy, vždy veľmi pomôže aspoň 1 thread s čo najvyššími frekvenciami a výkonom na takt. V súčasnosti hry vyžadujú cca 1-4 výkonné thready a tie lepšie končia pri 8 - hádaj koľko jadier majú konzoly ;). Hry čo ťažia z viac ako 8 vlákien spočítaš na prstoch ruky, a pritom jedna z nich je tu už s nami X rokov (Crysis 3) a druhá je v podstate AMD techdemo :)
2. Ryzen je komplet nová architektúra, vyvíjaná s rozpočtom pri ktorom je zázrak že niečo také vyvinuli. Ako taký je to typický AMD produkt, rovnako ako ich grafické karty - vysoký hrubý výkon (áno, Ryzen má prekvapujúco vyšší hrubý výkon na jadro a takt ako Skylake/Kaby Lake), ktorý je limitovaný bugmi a úzkymi miestami takže svoj potenciál ukáže iba v niektorých situáciách.
3. Bugy. Hento nejde, tamto nejde, s týmto sú problémy... hádam dakedy sa vyriešia. Ryzen 2 bude výborný produkt, len dúfajme že bude výborný aj na súčasných doskách a nebude vyžadovať nové, revidované aby bol skvelý...

Ryzen nie je zlý produkt ani na hry a má svoje miesto, ktoré je niekde medzi Pentium G4560 a i7 7700K. Ryzen 5 bude dobrá alternatíva pre mainstream herné PC, ale netreba zabúdať na jeho limity a nebude lepší vždy a za každých okolností. IMHO ja osobne by som na hry odporúčal takto:
Budget: Pentium G4560, no contest
Mainstream: Ryzen 5, prípadne i5 podľa situácie, prikláňam sa skôr k R5 kvôli možnosti ľahšieho upgradu do budúcnosti
High-end: i7, no contest
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa CageJ »

Tie vaše teorie vam nabura 1600X, posledne dni sa hodne Ryzen optimalizoval... narast vykonu v hrach je masivny...

GTX 1080 v 1080p brzdi aj 6700 aj 7700K, o tom sa je zbytocne bavit..
Používateľov profilový obrázok
ericc64
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 8087
Dátum registrácie: So 01. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: IL

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa ericc64 »

Podla mna R5 1600 za 240€ bude best buy na hry. Keby skladam teraz PC, urcite idem do R5, nekupil by som si este drahsi 7600K zo 4 jadrami. Myslim toj za pol roka bude vsetko vychytane a hry pojdu velmi slusne, staci si pozriet co spravila Ashes of the Singularity , po update +30% vykonu. Ak budu nove hry optimalizovane uz aj pre Ryzen, neni o com.
Spoiler: ukázať
MB: Asus ROG CROSSHAIR X670E GENE CPU: AMD Ryzen 7 8700G RAM: G.SKILL 48 GB KIT DDR5 8 000 MHz CL40 VGA: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4090 24 GB OC SSD: WD Black SN850 1TB + Kingston KC3000 1TB PSU: Corsair AX1600i CASE: Be quiet! SILENT BASE 802 LCD: Alienware AW3225QF KEYBOARD / MOUSE / MOUSE PAD: Logitech MX Keys + Logitech G305 + A4tech X7 SOUND: Creative Gigaworks T20 II + Bang & Olufsen Beoplay H95

COOLING → CPU: Alphacool Core 1 Aurora Silver VGA: EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4090 D-RGB - White Edition RAM: IceManCooler Full Nickel Water block + IceManCooler Full Nickel RAM Heatsink RADIATOR: Watercool MO-RA3 420 PUMP: MO-RA3 420 D5-Dualtop + EK-RES X3 400 + 2x D5 Pump TUBING: EK-Loop Soft Tube 12/16mm FITTING: Barrow 16/10 + Koolance QD3 FANS: 4x Noctua NF-A20 PWM Chromax CONTROLLER: Aquacomputer OCTO FLOW SENSOR: Aquacomputer High Flow LT FILTER: IceManCooler F40 Glass Filter
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa CageJ »

AoS optimalizovany nebol, tyka sa to iba nového datadisku
Používateľov profilový obrázok
ericc64
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 8087
Dátum registrácie: So 01. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: IL

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa ericc64 »

Aha, je to mozne, len som to niekde cital ze + 30% ... Sak zajtra si precitame tvoju recenziu a uvidime ake to dava cisla :) Ja osobne by som isiel do R5 1600 na hry.
Spoiler: ukázať
MB: Asus ROG CROSSHAIR X670E GENE CPU: AMD Ryzen 7 8700G RAM: G.SKILL 48 GB KIT DDR5 8 000 MHz CL40 VGA: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4090 24 GB OC SSD: WD Black SN850 1TB + Kingston KC3000 1TB PSU: Corsair AX1600i CASE: Be quiet! SILENT BASE 802 LCD: Alienware AW3225QF KEYBOARD / MOUSE / MOUSE PAD: Logitech MX Keys + Logitech G305 + A4tech X7 SOUND: Creative Gigaworks T20 II + Bang & Olufsen Beoplay H95

COOLING → CPU: Alphacool Core 1 Aurora Silver VGA: EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4090 D-RGB - White Edition RAM: IceManCooler Full Nickel Water block + IceManCooler Full Nickel RAM Heatsink RADIATOR: Watercool MO-RA3 420 PUMP: MO-RA3 420 D5-Dualtop + EK-RES X3 400 + 2x D5 Pump TUBING: EK-Loop Soft Tube 12/16mm FITTING: Barrow 16/10 + Koolance QD3 FANS: 4x Noctua NF-A20 PWM Chromax CONTROLLER: Aquacomputer OCTO FLOW SENSOR: Aquacomputer High Flow LT FILTER: IceManCooler F40 Glass Filter
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6635
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa M1ch4l »

wingo napísal:Ryzen je dobrý CPU za dobrú cenu, ale žiadna herná drtička. Podáva nevyrovnaný výkon, niekde prekonáva aj i7 7700K (Crysis 3 a... to je asi tak všetko), inde ho zase predbehne aj Pentium G4560 (napr. Fallout 4) :)
Chcel som Ryzen, ale keď som videl ako i5 2500K@4,5GHz prekonáva vo Witcher 3 Ryzen 7 1700@4GHz tak som si jednoducho nevedel obhájiť upgrade mojej 2500K na Ryzen... a skončil som s daným rozpočtom u bazárovej i7 6700K.

Pár bodov na zamyslenie:
1. Paralelizovať sa dá, ale iba niečo, a každá paralelizácia niečo stojí. A ak je to niečo čo treba paralelizovať výrazne a žere to veľa výkonu, vždy to lepšie zvládne GPU. Vždy, vždy veľmi pomôže aspoň 1 thread s čo najvyššími frekvenciami a výkonom na takt. V súčasnosti hry vyžadujú cca 1-4 výkonné thready a tie lepšie končia pri 8 - hádaj koľko jadier majú konzoly ;). Hry čo ťažia z viac ako 8 vlákien spočítaš na prstoch ruky, a pritom jedna z nich je tu už s nami X rokov (Crysis 3) a druhá je v podstate AMD techdemo :)
2. Ryzen je komplet nová architektúra, vyvíjaná s rozpočtom pri ktorom je zázrak že niečo také vyvinuli. Ako taký je to typický AMD produkt, rovnako ako ich grafické karty - vysoký hrubý výkon (áno, Ryzen má prekvapujúco vyšší hrubý výkon na jadro a takt ako Skylake/Kaby Lake), ktorý je limitovaný bugmi a úzkymi miestami takže svoj potenciál ukáže iba v niektorých situáciách.
3. Bugy. Hento nejde, tamto nejde, s týmto sú problémy... hádam dakedy sa vyriešia. Ryzen 2 bude výborný produkt, len dúfajme že bude výborný aj na súčasných doskách a nebude vyžadovať nové, revidované aby bol skvelý...

Ryzen nie je zlý produkt ani na hry a má svoje miesto, ktoré je niekde medzi Pentium G4560 a i7 7700K. Ryzen 5 bude dobrá alternatíva pre mainstream herné PC, ale netreba zabúdať na jeho limity a nebude lepší vždy a za každých okolností. IMHO ja osobne by som na hry odporúčal takto:
Budget: Pentium G4560, no contest
Mainstream: Ryzen 5, prípadne i5 podľa situácie, prikláňam sa skôr k R5 kvôli možnosti ľahšieho upgradu do budúcnosti
High-end: i7, no contest
Tych hier je viac, kde Ryzen ukazuje rozky (riadne rohy? :D ) Fallout Bethesda este mozno zoptimalizuje, ked maju teraz ten deal s AMD. No Fallout bezi na hrozne starom engine, cize neviem. No na vysledky vo Falloute som moc nepozeral. Na computerbase ten Witcher 3 vysiel inak.

Budget: Prentium. Suhlas, Ryzen CPU este v tejto kategorii nemame a kto vie, co tam vlastne bude.
Mainstream: Tu podla na prave len Ryzen
High end: s i7 ako 7700K sa tazko sutazi v hrach, ale zasa by som tie Ryzeny uplne neodpisoval. A myslim, ze casom sa bude situacia menit v prospech Ryzenu (resp. i7 s vyssim poctom jadier)
dexterav napísal:inak si neodpustím 6800k, neni dobrý na hry, 5960x neni na hry atd ale ked príde ryzen , ktorý je to isté len sa volá ryzen, tak ten je a ešte aj do budúcna :D
len si pozrite niektoré vlákna :D
nj 20% je max v hrách niektoré si dovolia až 25% :D
takže to mám dosmrti
Nic take som tu netvrdil. 6800K by bol super CPU na hry, keby mal inu cenu.
Do buducna urcite lepsi hociaky Ryzen 5 ako hociaka i5, nebodaj i3.
Tiez nevravim, ze ked mas teraz male vytazenie CPU v hrach, tak je do smrti. Vykon CPU sa asi bude posuvat aj v inych veciach a ten CPU ti zastara, ale nejaky cas to bude trvat. Tvrdim to, ze i5ky su v koncoch uz teraz.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa wingo »

i3 sa fakt neoplatia, ale neoplatili sa ani pred vydaním Ryzenu, zabil ich sám intel tým 2c4t Pentiom :)

Určite dačo spravia aj optimalizácie ktoré obídu slabé miesta Ryzenu, viď patch pre Ashes of the Singularity kde jednoducho vypli/obišli/nahradili inštrukcie ktoré Ryzenu nesedeli a výkon znižovali, netreba sa však na to spoliehať keďže to nie je v rukách AMD a nemusí to byť vždy možné/jednoduché. A s tým Ryzen 5 je do budúcna vždy lepší ako hocijaká i5 opatrne, nie každý hrá iba hry ktoré sedia AMD/viacjadrovým CPU, nie každý plánuje nemeniť CPU+dosku najbližších 6 rokov, nie každý chce taktovať... a budúcnosť nevieme predpovedať nik. Ako som spomínal vyššie, na optimalizácie na viac ako 8 threadov by som sa veľmi nespoliehal keďže ani konzoly viac ako 8 threadov nemajú, a drvivá väčšina zákazníkov sedí max na 4 threadoch. Navyše, čo na tých 12-16 threadoch pustíš? Crysis 3 na nich napríklad simuloval vlnenie trávy, čo sa dá robiť aj cez GPU ktoré má na to lepšie predpoklady (latencie nevadia a GPU má oproti CPU hrubý výkon v inej galaxii a stúpa výrazne rýchlejšie ako pri CPU, nehovoriac o efektivite)...

TL/DR - i5 by som neodpisoval, rovnako ako neodpisujem Ryzen 5. Uvidíme čo prinesú nové testy s predstavením Ryzen 5 a postupné odstraňovanie bugov a optimalizácie pre Ryzen architektúru, minimálne by sa mohli aspoň odstrániť nezrovnalosti medzi testmi (čo test to unikát... výkon lieta v závislosti od dosky, BIOSu, RAMky, verzie Windows a občas mám pocit že aj zemepisnej šírky, vonkajšej teploty vzduchu a aktuálnej nálady na burzách), ale to že Ryzenu sa odstránia niektoré slabé miesta neznamená že i5 odrazu prestane stíhať tam kde doteraz stíhala ;)
Taktiež nerozporujem že vo všeobecnosti je Ryzen 5 lepšia voľba ako i5 do budúcnosti, to však nerobí i5 nepoužiteľnú.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa CageJ »

1500X nic moc kauf, neni zly no ale vykon hodne ide hore az po OC.... zato 1600X :)..
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> na optimalizácie na viac ako 8 threadov by som sa veľmi nespoliehal keďže ani konzoly viac ako 8 threadov nemajú,
>> a drvivá väčšina zákazníkov sedí max na 4 threadoch. Navyše, čo na tých 12-16 threadoch pustíš?

ano, pamatam si ako som pocuval rovnake reci ked boli dve jadra strasne vela. A takisto 2GB RAM, s viacerymi proste nemame co robit. Nespominam 640kB should be enough for everybody, to je jasne. Aj 500GB disk bol nezaplnitelny. Takisto 40kW nam bolo vsetkym dost, dalo sa na tom jazdit. 80kW bol neuveritelny dvojliter, fenomenalny tah. Dnes mas 120kW uplne beznych a kazdy sa ide posrat z toho ze by to chcelo viac a pritom aut je 10x viac nez bolo 20 rokov dozadu co hentie cisla demonstruju. 40" telka bola nepredstavitelna, pamatam si hrubokrkych ako kupovali 92cm CRTcka za 200.000 korun a to teda boli ine koruny ako dnes... no vidis, dnes je 50" totalny spodok. 65" nie je ziadna veda, nehovor mi ze by sme 80tky nezvladli. Samozrejme ze zvladli.

Neboj, vyuzitie sa najde.




>> i3 sa fakt neoplatia, ale neoplatili sa ani pred vydaním Ryzenu, zabil ich sám intel tým 2c4t Pentiom

ani toto nie je jednoznacne - stale i3ky maju veci navyse ktore pretaktovatelne g3258 (viem) alebo teda 4T G4620 ci ake oznacenie nemaju. Zrejme sa neoplatia napriklad na hry ktore su predmetom tejto diskusie, to ale nie je cely svet.


Posledne optimalizacie napr. nove BIOSy, profily a patche do Windowsu, kompatibilita s pamatami a ako zaznelo HLAVNE optimalizacia aplikacii na novu doteraz neznamu architekturu urcite prinesu svoje ovocie. Mozno si niekto spomenie na Photoshopy a ich optimalizaciu na viacjadrovy Intel, to bol porod desatrocia... neboj, da sa z tych AMDciek vyzmykat este viac nez teraz vidis. Vsetci sa musia naucit a to si pyta trosku casu.

Ja osobne som prekvapeny ako sialene rychlo tieto optimalizacie vyliezli von. Doslova par tyzdnov po uvedeni procesorov, jasne tie firmy zrejme uz mali testovacie vzorky predtym ale ajtak... megauspech. A aj tie dosiahnute zlepsenia su mega.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa dexterav »

ono to vyťaženie cpu bude dosť záležať no konzolkách, a tie majú stále max 8 vláken...
Nic take som tu netvrdil. 6800K by bol super CPU na hry, keby mal inu cenu.
Do buducna urcite lepsi hociaky Ryzen 5 ako hociaka i5, nebodaj i3.
Tiez nevravim, ze ked mas teraz male vytazenie CPU v hrach, tak je do smrti. Vykon CPU sa asi bude posuvat aj v inych veciach a ten CPU ti zastara, ale nejaky cas to bude trvat. Tvrdim to, ze i5ky su v koncoch uz teraz.
ja som nevravel že ty ale aj tí slávny youtuberi čo teraz nedajú dopustiť na ryzen :D
a pravdou je že reálne je všetko skorej o 4 vláknach ako o 6-8 alebo nedajbože viac
aj ked zase je pravda že 2 vlákna je už málo
čo sa týka Ashes of the Singularity to by som fakt nikde neťahal kedže je to fakt total AMD demo či už na GK alebo CPU , ktovie či to niekto aj hrá okrem tých čo majú AMD :D
inak malé ryzeny nevyzerjú nijak super , čo ma aj trocha prekvapilo
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: [Názor] Ryzen je dobrý CPU na hry

Príspevok od používateľa dexterav »

Inak pozeral som pár reciek a tak nejaké user testy a páči sa mi logika, intel je sice rýchlejší ale ryzen je aj tak lepší
WTF :-D
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander

Návrat na "Procesory"