Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa rado3105 »

Hladam nejaky CPU ako nahradu za celeron 847, je tam debian a virtualizujem tam 3 virtualne stroje. Potrebujem 1 pridat a uz teraz to dycha z posledneho. Tamto mi zerie s doskou nejakych 20W.
Hladam nieco tak okolo 30-35W, by bolo ideal...

Zatial co som nasiel zaujimave: G1840, g1840t, core i3-4330t, g3440t, g3240t, g3220t....popripade iny...


Neviem kolko moze mat spotrebu doska s danymi cpu a ktory z nich zerie v zatazi najmenej? dakujem
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

20w doska s procesorom sa bude velmi tazko porazat - i ked procesor sam ma napisanych 17W TDP, takze by som osobne skor povedal ze doska s procesorom ked ide naplno sa bavime 35W az 40W ale to teraz nie je dolezite.

Co dolezite je :

1) tvoj procesor nema ziadny vykon. Ked tam bachnes G3258 a polahky pretaktujes na 4GHz, bude to mnohonasobne vykonnejsie.
2) vyskumaj ci mas pri tvojej virtualizacii problem skutocne s vykonom CPU, alebo ci ta brzdi skor RAM respektive disky.

Nedostatok pamate byva semtam maskovany tak ze to vyzera na CPU problem - co v tvojom pripade naozaj nie je tazke vyhulit toto "cpu" aj ked nic konkretne nevieme lebo nespecifikujes ake virtualky bezis a vobec nic nehovoris o zatazeni CPU. Len upozornujem na mozne uskalia, vykonnejsi CPU si rozhodne zasluzis.

Otazka je a to sa neda vzhladom na nedostatok AKYCHKOLVEK RELEVANTNYCH udajov kvalifikovane poradit, ci je pre teba lepsie 2jadro pretaktovane (g3258) alebo ci by ti bolo lepsie nejake 2jadro s hyperthreadingom alebo 4jadierko.

A dofrasa vlastne ani nespecifikujes rozpocet, takze som uplne zhasol.

Ze ktory z CPU zerie V ZATAZI najmenej ? Tak to je jednoduche - pozries si TDP kazdeho z nich a uvidis. Pretoze ked sa bavime V ZATAZI, tak sa bavime v zatazi = CPU ide 100% = takmer maximalna spotreba ktoru udava vyrobca. Mozno 5 az 10W menej podla instrukcii ktore robis, ale to je asi tak vsetko. Takze priklad :

http://ark.intel.com/products/77770/Int ... e-3_00-GHz
TDP 35 wattov, plus doska okolo 20W skor by som povedal 30W, spolu priblizne 55 az 65W. Bez pamati, diskov.

Skor by som riesil preco si tak sialene upaty na spotrebu. Ked si to preratas, 20W spotreby non-stop cely mesiac navrch ta stoji 2.5 eura cize menej ako krabicka cigariet. Ale to by si fakt musel ist cely mesiac o 20W cize 24 hodin denne, 31 dni, ziadna prestavka 100%. V praxi teda by to bolo ukrutne menej ako 2.5eura, povedzme 1.5 euro, mozno jedno euro... este stale riesime nadspotrebu ?

Pokial nemas tvoju masinu nainstalovanu na Mount Evereste napajanu solarnymi panelmi a autobateriami... tak spotrebu neries.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa lezgy »

len na margo spotreby, ked nieco robis mas pritom pustenu aj hudbu z PC?
ak ano skus si premerat toto....
mozno ta prestana trapit nejaky ten wat ktory realne nemas sancu pocitit ani na penazenke, uz vobec nie na vykone
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa rado3105 »

Je to firemny server, ide to pravaze aj na zalohu ked to vypne. Takze cim menej zerie, tym dlhsie bezi na zalohu...+ ine.. Bezi to 24/7.

- co tak popripade nejaky notebookovy CPU?

Co tak podvoltovanie? alebo podtaktovanie?
Ako zaklad bezi debian server na nom su cez virtualbox virtualizovane - windows server 2008 /tu bezi softver pohoda a ten je dost narocny na vykon/, archlinux, debian...

- v spickach to nestiha
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
kakocool
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Prencov a obcas brava

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa kakocool »

A čo tak amd 5350 pripadne 5370? veľmi podarený kremík.
+ lacne male dosky, spotreba fajn, da sa aj ECC.
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa rado3105 »

http://www.cpu-monkey.com/en/compare_cp ... n_5350-381

- nevyzera to spatne. Uvazoval som este nad tou j1900 alebo n3700..ale ten amd vyzera slusne aj vykonovo aj cenovo....a dosku aku odporucate?

- ako ECC myslis pamat?
Naposledy upravil/-a rado3105 v Ut 01. Mar, 2016, 09:29, upravené celkom 1 krát.
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Dr.80
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 411
Dátum registrácie: Št 20. Dec, 2012, 19:26
Bydlisko: Bratislava- Ružinov

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa Dr.80 »

kakocool napísal:A čo tak amd 5350 pripadne 5370? veľmi podarený kremík.
+ lacne male dosky, spotreba fajn, da sa aj ECC.
potrebuje vyssi vykon a to amd mu moc vykon nenavysi :)
Spoiler: ukázať
CPU R7 5800x3D GPU Inno3D RTX 4080 iChill X3 16GB Mobo Asrock X470 K4 gaming Ram Crucial Ballistix 4x8GB 3200mhz CL16 SSD Crucial P5 1TB, P2 1TB PSU EVGA SuperNOVA 750 P6 Bedňa Fractal Torrent Compact white Headset Truthear Hexa + Kinera Leyding Interface Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen Mic Samson Q2U Monitor 34" Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor Mobil Poco F3 white
Steam http://steamcommunity.com/id/dr80103
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa rado3105 »

Podla tohto v multithreadingu (co sa vyuzije najma pri tej virtualizacii myslim) je vykon 5350 oproti tomu co tam mam 3x:
http://www.cpu-monkey.com/en/compare_cp ... n_5350-381

A velmi zaujimavo vyzera aj tato doska:
http://zakladne-dosky.heureka.sk/asrock ... kace/#text
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
kakocool
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Prencov a obcas brava

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa kakocool »

Ohľadom výkonu to voobec nie je zlé, prešiel som na tom wolfenstein new order - s externou grafikou a nataktované na 2,45 - ešte aj podvoltované k tomu :good: .
Sú to plnohodnotné 4 jadra, ziadny HT a ako vravím, beží mi to doma bez problémov a výkon ešte nechýbal. Nehrám sa nie je čas ale editácia fotiek a podobné veci no problem. Napájam to z laptopoveho zdroja, je na tom namontovaný pasív z garfickej karty - malé a úplne tiché.
Veľká spokojnosť z mojej strany. Intel nemá vždy všetko najlepšie, tieto procáky sú fagt vyddarené.
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa rado3105 »

Kolko si dosiahol spotrebu pri podvoltovani a pretaktovani?
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

chlapciska idete na to uplne zle.


>> Je to firemny server, ide to pravaze aj na zalohu ked to vypne. Takze cim menej zerie, tym dlhsie bezi na zalohu...+ ine..

coze akoze preco komu s kym ? Ved to napis po slovensky. Co ked vypne ? Mas problemy s elektrinou a semtam bezis na UPSku ? Tak ale fesak sorry, pri FIREMNOM spracovani a beziacom serveri na ktorom ti zalezi nie je otazka znizovat spotrebu aby to bezalo o dve minuty dlhsie (co si myslis, na kolko znizis spotrebu oproti sucasnemu stavu ? O dva watty ? O sedem ? A co ti to asi tak bude platne na dlzku prevadzku "na zalohu" ?)... ale preboha musis vyriesit tu nespolahlivost. Nejako rozmyslam kde je u nas problem s energiami...

Rad by som vedel co sa stane "ked ti zaloha dojde". Normalne ti server crashne s virtualkami, proste sa vypne lebo nema energiu ?
Co to tam mas za kotrmelec preboha ?






>> - co tak popripade nejaky notebookovy CPU?

riesis NESKUTOCNE pitchoviny. NA FIREMNOM SERVERI S DOLEZITYMI DATAMI !!

Ak som to z tvojho superchabeho popisu nakupil spravne - ze tam mas nejake UPSky a castokrat na nich bezis - tak si zatial zabudol riesit jednu dolezitu vec : namiesto toho aby si sa pozeral na posledny watt spotreby CPUcka, mal by si riesit kolko wattov spotreby ti utecie ked nabijas baterie v UPSkach. Pretoze ti musi byt jasne ze ked zozeries vymyslim si 600Wh energie z UPSky tak jej musis dodat DALEKO VIAC aby si ju nabil a mohol nabuduce zozrat 600Wh... proste nabijaci proces nie je 1:1 s mnozstvom ulozenej energie.







>> Co tak podvoltovanie? alebo podtaktovanie?

keby to bola moja firma, uz v tomto momente si nezamestnany. Pochopil si ?





>> Ako zaklad bezi debian server na nom su cez virtualbox virtualizovane - windows server 2008 /tu bezi softver pohoda
>> a ten je dost narocny na vykon/, archlinux, debian...

aky vykon hovoris s hentym "procesorom" co mas ??? Nerob si srandu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa rado3105 »

mp3turbo, milujem ludi co idu podnikat a hned si kupia ferrari, luxusny dom...a potom skrachuju...dal som urcite moje poziadavky, padlo tu par zaujimavych nazorov...co tam mam a co chcem nezmenis...
- ten c847 som riesil napodobne pred 3 rokmi, doteraz bez najmensieho problemu (cize vysvetlovat co robi problemy mi tu nemusis)

- znova si kladiem otazku pokrocili 3 roky, a jedinu vec co chcem vykonnejsi procesor povedzme 2x, 3x..virtualizacie som spomenul preto lebo pravdepodobne cim viac jadier tym lepsie...a idealne co najnizsia spotreba....
- vazne nepotrebujem rady ako to robit, preco to robit...ake mat poziadavky...

- ta 5350 vyzera zaujimavo, otazka je o kolko realne dokaze zvysit vykon toho servera oproti c847, je vykonnejsia? 2x, 3x, rovnako vykonna? Je nieco este nad cim uvazovat?

PS: firma je rodinna, nie je to serverhosting ani nic podobne.....takze 1000000% stabilitu a dokonalost nepotrebujem...
Naposledy upravil/-a rado3105 v Ut 01. Mar, 2016, 12:08, upravené celkom 1 krát.
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa rado3105 »

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Celeron-1 ... thlon-5350

- 1037 je takmer 2x vykonnejsia ako 847
- 5350 je celkovo o nejakych 10% vykonnejsia a keby nestihala da sa pretaktovat na vzduchu na 2,6ghz...

- tak zatial najlepsie vychadza ta 5350, vie niekto este nieco podobne poradit?
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja som si ziadne Ferary nekupil a ani tak skoro nekupim - mas naladu nieco vysvetlit okolo tych tvojich zahmlenych energii alebo len tak trepeme ?

Riesis dosledok namiesto problemu. Neries kolko ti vydrzi UPS (neries ako si kupit vacsiu UPS) alebo co to tam mas za priesery, proste wattaz procesorov neznizis lebo UZ NEMAS KAM. Ries to, preco ti vypadava elektrina, preco potrebujes UPS.

rodinny podnik, nerodinny podnik, elektrina je v nasich zemepisnych sirkach extremne spolahliva, my nie sme Uganda.

Riesis dosledok namiesto problemu. Ries to co mas riesit, nie znizovanie spotreby procesoru o stvrt wattu a podvoltovanie !!!!


edit : mimochodom, aj tie baterky v UPS opotrebovavas extremne castym pouzivanim a cim viacej ich vybijas, tym menej vydrzia. A to ta v nejakom horizonte bude stat peniaze, daleko viac penazi ako procesor s lahko vyssou spotrebou a ukrutne lepsim vykonom ako mas teraz.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Ut 01. Mar, 2016, 13:12, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
rado3105
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2008, 09:09
Bydlisko: Žilina, Bratislava

Re: Aky CPU s najlepsim pomerom vykon na Watt?

Príspevok od používateľa rado3105 »

:)
ale preco?
Hladam este popripade nieco vhodnejsie ako 5350, ta mi zatial vychadza najlepsie a som zatial rozhodnuty pre nu. Ak nezistim ze je nieco lepsie so spotrebou doska+CPU...popripade nieco co ide podtatktovat a podvoltovat aby som sa dostal na taku uroven....
Desktop:
http://i43.tinypic.com/25ptov8.png" onclick="window.open(this.href);return false;

Návrat na "Procesory"