Programovanie, zaciatocnik

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
ShepherdVik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 19. Nov, 2013, 18:05

Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa ShepherdVik »

Ahojte. Mam vela volneho casu a poohliadam sa po niecom cim by som ho mohol vyplnit. Celkom ma zaujimaju pocitace a programovanie, ale nikdy som sa tomu nejak nevenoval. Preto sa chcem zacat ucit ( ako samouk) programovat a vytvorit si k tomu vztah ako k zalube, nic extra profecionalne. ( teda ak by ma to naozaj chytilo, preco nie :)

Nuz ale moje skusenosti nie su moc ohurujuce a preto sa chcem opytat, ze ako zacat ? Co by ste mi poradili? Ci si kupit knihu, alebo zahladat na internete ( s anglictinou nie je ziaden problem). Popripade ak by ste mi vedeli priamo odporucit nejake linky, lebo co to som uz hladal, ale nasiel som by privela na zaciatok, takze to bolo velmi matuce, alebo som nasiel nieco ( podla mna) od temy. S vyberom jazyka to neviem ako je, ale podla predchadzajucich tem co som si tu precital som pochopil, ze to nie je az tak dolezite, vela z vas odporuca C. Na skole som sa ucitl jeden semester Pascal ( aspon myslim) no nepamatam si vobec nic.

Mam sa rovno pustit do programovania, alebo sa najprv do programvania, alebo sa oboznamit s teoriou ?

Dakujem za rady, odkazy.
Používateľov profilový obrázok
stevo_k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po 05. Aug, 2013, 11:29
Bydlisko: Susany, Slovensko

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa stevo_k1 »

http://www.martinus.sk/?uItem=10937
to je velmi dobra kniha, vsetko je zosiroka dopodrobna obkecane
Thunders
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 335
Dátum registrácie: Št 21. Jún, 2012, 11:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa Thunders »

Urcite by som isiel do C, pre zaciatocnika je to super rozjazd, dalsim jazykom v poradi moze byt Java, aby si ziskal okrem proceduralneho myslenia(C) aj objektovo orientovane(Java). S tymto zakladom nie je problem prejst na hocijaky iny jazyk

k tomu C-cku, odporucam velmi dobra knizka, sam som s nou zacinal, je tam vsetko krasne vysvetlene :)
http://www.martinus.sk/?uItem=22732
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5-4670K, Cooler: CoolerMaster Hyper 212+, MB: ASUS Z87-A, RAM: 2x Crucial 8GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP, VGA: Gigabyte GeForce GTX 780 GHz Edition, SSD: Crucial M550 256GB, HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB, PSU: Fortron AURUM 500W 80PLUS GOLD, Case: CoolerMaster HAF 932, LCD: 24" Dell U2412M 1920x1200 IPS + 23" LG IPS2363V 1920x1080, Sound: Sound Blaster Audigy 2 SE + Microlab B77

Asus Zenbook UX32VD: Intel Core i7-3517U, 6GB DDR3 1600MHz, Crucial MX100 512GB, Gefore GT620M, 13" 1920x1080 IPS
marcus-16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 938
Dátum registrácie: Ut 18. Jan, 2011, 22:11
Bydlisko: Pezinok

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa marcus-16 »

Herout je stara dobra klasika, podla ktorej sa vyucuje este aj na skolach, tiez radim nou zacat :)
CPU: i3 2120 + Gelid Tranquillo + UCTB12P MB: ASUS P8Z77-V LX VGA: Sapphire HD 7770 GHz Edition RAM: 8GB Crucial DDR3 1600MHz HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB PSU: Arctic Cooling Fusion 550W LCD: Benq G2420HDBL Case: Fractal R3 + UCTB12P
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6636
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa M1ch4l »

na internete najdes dost slusne tutorialy, ale programovanie nie je len o tom, ze vies nieco napisat v C alebo inom jazyku. Je to hlavne o tom, ze vies ako vyriesit dany problem a ako ten program spravit. Co zahrna aj specifika daneho jazyka, aj vela premyslania a matematickych a algoritmickych a inych znalosti.

Ako zacat - zacat sa ucit nejaky jazyk a programovat si v nom nejake jednoduche algoritmy. V podstate je skoro jedno, cim zacnes. Vhodny kandidat je napr. Pascal, C#, ale aj obycajne C++. Obycajne C sa da tiez, ale oproti inym ti kladie do cesty dost vela technickych zalezitosti, ktore su nepodstatne pre pochopenie problemu/algoritmu. Napriklad sa tam blbo pracuje so stringami a ine veci.
Pascal zasa je takmer zbytocny a skoro nikomu sa nepaci. Ale ako vyukovy jazyk je celkom vhodny.

Najlepsie mozno C# alebo C++, nemusis sa ich ucit do hlbky, ale proste sa naucis pisat nejake zakladne veci, a potom uvidis.

Ako prvu vec potrebujes vediet ako sa v jazyku pracuje so vstupom a vystupom. Potom napises nieco, co aj daco robi.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
raul
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 363
Dátum registrácie: Ne 11. Sep, 2011, 12:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa raul »

Ja by som ti poradil asi toto. Nepustaj sa hned zo zaciatku do jazykov ako C, C++, Java a spol. Aj ked vacsina ludi bude tieto jazyky preferovat. M1ch4l ti tu spravne napisal, ze vediet programovat neznamena len vediet nieco napisat v dakom jazyku. Skor je to o tom, naucit sa riesit problemy algoritmickym sposobom.
Vyssie spomenute jazyky by ta dost zatazili a mozno aj znechutili. Knizku, ktoru ti doporucim na zaciatok, zozenies zadarmo. Vola sa: How to Think Like a Computer Scientist a prevedie ta zakladmi programovania a algoritmickeho myslenia pomocou jazyka Python. Ked si prejdes touto knizockou, a stale ta to bude bavit, mozes pokracovat dalej v Pythone alebo v ktoromkolvek jazyku podla tvojho vyberu. Dolezite je podla mna aj to, aby si v tejto uvodnej faze zistil, ci sa novej zalube budes chciet venovat systematicky. Pretoze pravidlo je jednoduche, pokial sa chces naucit programovat, musis programovat, zial len knizky citat nestaci :) Drzim palce.
Spoiler: ukázať
MONITOR: Eizo EV2436WFS
ShepherdVik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 19. Nov, 2013, 18:05

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa ShepherdVik »

Diki za odpovede. Nazaciatok si precitam tu internetovu knizku How to think like a scientist a pojdem si pozried do knihkupectva tu druhu knihu osobne.

Oh a dalsia vec, aky program pouzivate na programovanie ?
Thunders
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 335
Dátum registrácie: Št 21. Jún, 2012, 11:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa Thunders »

Ak ides do C-cka a mas ISIC kartu, tak tusim z dreamsparku (https://www.dreamspark.com/) si mozes stiahnut Microsoft Visual Studio, je to top

Ak Java(alebo iny objektovo orientovany jazyk), tak Eclipse http://www.eclipse.org/downloads/packag ... /keplersr1
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5-4670K, Cooler: CoolerMaster Hyper 212+, MB: ASUS Z87-A, RAM: 2x Crucial 8GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP, VGA: Gigabyte GeForce GTX 780 GHz Edition, SSD: Crucial M550 256GB, HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB, PSU: Fortron AURUM 500W 80PLUS GOLD, Case: CoolerMaster HAF 932, LCD: 24" Dell U2412M 1920x1200 IPS + 23" LG IPS2363V 1920x1080, Sound: Sound Blaster Audigy 2 SE + Microlab B77

Asus Zenbook UX32VD: Intel Core i7-3517U, 6GB DDR3 1600MHz, Crucial MX100 512GB, Gefore GT620M, 13" 1920x1080 IPS
BieX
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 11. Jún, 2013, 14:19
Bydlisko: Praha

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa BieX »

Thunders napísal:Ak ides do C-cka a mas ISIC kartu, tak tusim z dreamsparku (https://www.dreamspark.com/) si mozes stiahnut Microsoft Visual Studio, je to top
Na čo je začiatočníkovi dvoj-gigabajtový, platený "top" (aj keby zadarmo)? To je akoby si šoférovi začiatočníkovi poradil jazdiť vo ferrari.
Codeblocks maximálne postačuje.
Thunders
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 335
Dátum registrácie: Št 21. Jún, 2012, 11:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa Thunders »

Kedze uvazujem, ze je zaciatocnik, tak spravi dost casto chybu. V Codeblocks, ked pristupujem mimo pamate, delim nulou, alebo ina blbost, tak ked spustis takyto program cez Codeblocks, tak ti nic nepovie - iba ked to clovek necha prejst debuggerom, tak sa dozvie co sa stalo, inac klasika cierna obrazovka, ak to spustas normalne. O ignorovani breakpointov pocas debuggingu v Codeblocks tiez radsej nehovorim. Ked to spustis cez Visual Sudio, tak ti aspon oznami, ze k akej chybe doslo. O prehladnost debuggera tiez nehovorim, vo Visual Studiu je to fakt ovela prehladnejsie, a hlavne to funguje tak ako ty chces. Takyto stav bol ale pred 2 rokmi, nakolko Codeblocks nepouzivam, tak neviem, ci uz sa uz odvtedy nieco zmenilo.
Naposledy upravil/-a Thunders v Št 21. Nov, 2013, 11:43, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5-4670K, Cooler: CoolerMaster Hyper 212+, MB: ASUS Z87-A, RAM: 2x Crucial 8GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP, VGA: Gigabyte GeForce GTX 780 GHz Edition, SSD: Crucial M550 256GB, HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB, PSU: Fortron AURUM 500W 80PLUS GOLD, Case: CoolerMaster HAF 932, LCD: 24" Dell U2412M 1920x1200 IPS + 23" LG IPS2363V 1920x1080, Sound: Sound Blaster Audigy 2 SE + Microlab B77

Asus Zenbook UX32VD: Intel Core i7-3517U, 6GB DDR3 1600MHz, Crucial MX100 512GB, Gefore GT620M, 13" 1920x1080 IPS
Používateľov profilový obrázok
stevo_k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po 05. Aug, 2013, 11:29
Bydlisko: Susany, Slovensko

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa stevo_k1 »

co takto k uceniu c a c++ qt-creator? Je zadarmo, multiplatformovy, pokial clovek este nevie ktorym smerom sa vyda, tak podla mna idealny
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6636
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa M1ch4l »

qt je uz nieco ine ako c++
k c++ imho najlepsie visual studio (express je zadarmo a na ucenie sa bohate staci)
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
stevo_k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po 05. Aug, 2013, 11:29
Bydlisko: Susany, Slovensko

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa stevo_k1 »

radil som qt-creator na ucenie sa c a c++, nie qt. Myslim, ze multiplatformnost je v dnesnej dobe silny argument. Co ked si bude chciet v buducnosti vyskusat ubuntu alebo nieco od applu? Tak preco si hned na zaciatku nevybrat nieco s cim sa bez problemou presunie kam len bude chciet.
Používateľov profilový obrázok
raul
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 363
Dátum registrácie: Ne 11. Sep, 2011, 12:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa raul »

Na uvod do programovania ti postaci "programatorsky" textovy editor (nie Word!), v ktorom budes vytvarat zdrojove subory/skripty (napr. notepad vo windows, lepsie vsak Notepad++) a potom este balik command line nastrojov, ktory obsahuje okrem ineho aj kompilator / interpret (v zavislosti od jazyka) Napr. pre jazyk Java je to JDK - Java Development Kit. Takto nejak som zacinal aj ja. Hoci sa to moze zdat trochu neohrabane, pokial robis vsetky kroky manualne, lepsie sa naucis syntax jazyka a lepsie pochopis aj suvislosti.

V praxi sa ale castejsie pouzivaju takzvane IDE (integrovane vyvojove prostredia), ktore predstavuju suhrn vyssie spomenutych nastrojov + mnohe dalsie. Vyhodou takychto IDE je, ze ponukaju vyssi komfort a efektivitu prace. Podmienkou je, ze sa s nimi musis tiez naucit robit aby si ziskal potrebny skill. Prikladom IDE pre jazyk Java je Eclipse.

Pokial budes zacinat s jazykom Python podla knihy, ktoru som ti spomenul, tak ti staci stiahnut si poslednu stabilnu verziu instalacneho balika odtialto: http://www.python.org/download/ Po nainstalovani budes mat vsetko co potrebujes na to, aby si zacal programovat vratane velmi jednoducheho IDE (s nazvom IDLE).
Spoiler: ukázať
MONITOR: Eizo EV2436WFS
Používateľov profilový obrázok
stevo_k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po 05. Aug, 2013, 11:29
Bydlisko: Susany, Slovensko

Re: Programovanie, zaciatocnik

Príspevok od používateľa stevo_k1 »

Debugger pri samouceni je nevyhnutnost. Aj vtedy, ked zacne skriptovacim jazykom. Keby mu mal kto vysvetlit co a preco je chybne, tak nepotrebuje na programovanie ani pocitac, staci iba pero a papier. Ale sam bez debuggera zisti len to, ze mu program nefunguje ako si predstavuje a len velmi tazko zisti ze preco. Takze urcite bezdebaty pre samoucenie hned na zaciatku nainstalovat IDE, ziadny notepad a tesne po zvladnuti Hello world! sa naucit krokovat program. Pre skriptovacie jazyky je idealne Komodo, ale nie je zadarmo

Návrat na "Programovanie"