ako zacat programovat ?

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
Používateľov profilový obrázok
crake
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2010, 13:54
Bydlisko: Piestany

ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa crake »

Dobry den.

Rozhodol som sa zacat programovat lenze sa neviem rozhodnut v akom programovacom jazyku (alebo v akych prog. jazykoch) ? Alebo s akym zacat. Len nechcem zacinat s pascal-om, som skusal ale to je podla mna len zabijak casu.

Za odpoved vopred dakujem.
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa materik »

no, dost z obšírna si zacal...
takze, co si predstavujes pod pojmom programovat? chces hned kodit hry, alebo sa najprv uspokojis s textovym vstupom v konzole?

kazdopadne by som odporucal jazyk C. Literatury je kopu, tuna sa to aj riesilo v nejakom vlakne, tak skus pozriet.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
crake
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2010, 13:54
Bydlisko: Piestany

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa crake »

no ja neviem presne vyuzitie kazdeho jedneho jazyka, ale tak by som chcel tvorit programy... a popripade aby sa mi to aj v buducnosti hodilo do zamestnania (keby nahodou). Mozno ze aj volaka ta hra ale zatial budem rad ked bude volaky program. A najradsej v style windows okien (ak chapes co myslim).
Lithil
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1850
Dátum registrácie: Po 12. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Senica

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa Lithil »

Podľa tvojho pohľadu by bolo asi najlepšie C++ . Takisto teraz prechádzam, pracoval som v Pascale (úctyhodný jazyk pre fakt začiatočníkov, ale inak odpad) a teraz prechádzam na C++ . No nemôžem akosi nájsť riadne dobrý tutoriál k nemu.
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa materik »

@crake:
ouu... no zacinas zhurta, ale tak oka... ja som mal podobne predstavy o tom :-)

Jednoducho, zacinaj jazykom C... to sa budes stale tocit okolo konzoly, ale na tom jazyku sa naucis vela veci.
A budes mat lahsi prechod na ostatne jazyky (JAVA a Python napr.) nakolko pomaly kazdy jazyk dnes vychadza z C-ecka.

Javu ja osobne nemam rad xP, ale daju sa s nou (vraj) efektivne robit programy aj s GUI. (cize napr. windows okna)

A vyuzitia?
C nizkourovnove programy, operacne systemy
C++ skoro vsetky hry su v tomto jazyku nakodene
Java skor programy... pomala
Python webove aplikacie
C# vela veci

@Lithil - Naucte sa C++ za 21 dni. Velmi dobra kniha, je v nej mnozstvo kodu a dost podrobne popisana jeho funkcnost.
stoji zato ta kniha
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
crake
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2010, 13:54
Bydlisko: Piestany

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa crake »

a este jedna otazka:

Za (priblizne) aky cas sa daju naucit aspon zaklady nejakeho (aj zlozitejsieho) programovacieho jazyka ??
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa galen »

crake napísal:a este jedna otazka:

Za (priblizne) aky cas sa daju naucit aspon zaklady nejakeho (aj zlozitejsieho) programovacieho jazyka ??
ak vies programovat, potom naucit sa syntakticke zaklady jazyka je otazkou tyzdna
potom uz doladovanie vychytavok a syntaktickych specifik konkretneho jazyka mas na dalsie roky
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
crake
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2010, 13:54
Bydlisko: Piestany

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa crake »

ked som spravne pochopil tak tie zaklady by sa dali do toho roka zvladnut ?????!
Používateľov profilový obrázok
glirpi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: Ne 09. Máj, 2010, 03:36
Bydlisko: Handlova / okres PD

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa glirpi »

ak mas k tomu vztah tak ano. co si ja pamatam tak mna dostal este basic na didaktik-u m :) dost zalezi na tom ci ta tato oblast bavi, nie len zaujima.
I♥C64 0,97Mhz CPU, 64KB RAM, VIC-II GPU (320x200 multicolor / 16 farieb) a aka zabava..
Spoiler: ukázať
PC: CPU: INTEL Core i5-9600KF / CPU-COOLER: NZXT Kraken X52 / MB: GIGABYTE Z390 M / RAM: Corsair 16 GB KIT DDR4 3600 MHz CL18 Vengeance LPX / SSD: WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB / DVD-RW: - / PSU: Seasonic X-Series 560W / CASE: NZXT H400 / VGA: GIGABYTE GeForce RTX3060 GAMING OC 12GB / SOUND: SOUND BLASTER AE-7 / SPEAKERS: - / HEADPHONES: BEYERDYNAMIC DT 770 PRO (80 ohm) / LCD: DELL UltraSharp U2717D 27" / KEYBOARD: DELL Premier Wireless Keyboard / MOUSE: DELL KM717 / GAMEPAD: MICROSOFT Xbox 360 wireless controller / OS: MICROSOFT Windows 10 PRO 64Bit
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa materik »

da sa aj za kratsie ako rok pochopit zaklad jazyka, skor ako vravi galen... zvladnut vsetky chutovky okolo toho
je dobre peklo :-)
Rato kniha, Naucte sa C++ za 21 dni, tvrdi, ze by si to mal zvladnut za tie 3 tyzdne. Ako ja som uz predtym mal relativne
zvladnute C-ecko, takze mne sa to ucilo dobre... ale je to prijemne podana kniha, cize aj by to mohlo byt mozne.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
crake
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2010, 13:54
Bydlisko: Piestany

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa crake »

ja mam doma vlastne tieto knihy:
http://www.alza.sk/visual-c-2005-bez-d78142.htm
http://www.martinus.sk/?uItem=67984
http://knihy.abz.cz/prodej/oop-objektov ... ro-samouky

Su to knihy ktore som si mohol dovolit, ale naj... sa mi lubia prve dve v ktorych je to aj docela dobre vysvetlene.

Myslite si, ze podla tejto stranky sa da volaco naucit a pochopit ?? Alebo je to len popisane volaco o programovani, volaco okolo toho povysvetlovane a podobne ?? http://people.tuke.sk/igor.podlubny/C/
Používateľov profilový obrázok
bubo47
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 276
Dátum registrácie: Št 28. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: KE / BA

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa bubo47 »

meh. zacinat s Cckom mi pride ako ciry masochizmus. radsej sa pohraj s C++ ... ta kniha, Naucte sa C++ za 21 dni, by na to mala byt okej. pamataj ale, ze ucit sa programovat neznamena precitat niekolko knih. je to o tom, ze si to vsetko musis sam skusat programovat, skumat, babrat sa s tym ... good luck ;)
Používateľov profilový obrázok
pEpinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 850
Dátum registrácie: Po 19. Máj, 2008, 09:31
Bydlisko: BA/NR

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa pEpinko »

Mne zas prijde ako cisty masochizmus zacat C++. C je uplne v pohode, C99 je asi moj najoblubenejsi jazyk.
Používateľov profilový obrázok
bubo47
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 276
Dátum registrácie: Št 28. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: KE / BA

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa bubo47 »

myslis, ze pre uplneho zaciatocnika je najlepsie hned sa vrhnut na pointre, formatovany vstup/vystup atd? a aby sme sa chapali, pod C++ nemyslim nejake cele prostredie typu Visual Studio, ale len ciste konzolove sa hranie s C++.
Používateľov profilový obrázok
pEpinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 850
Dátum registrácie: Po 19. Máj, 2008, 09:31
Bydlisko: BA/NR

Re: ako zacat programovat ?

Príspevok od používateľa pEpinko »

No mame asi iny pohlad na vec. Podla mna C++ bez pointrov = memory leaky. A ja radim ludom zacinat vacsinou s nejakym IDE a nie kompilovanie v konzole. Na C idealne Codeblocks + MinGW. Je tam debugger, code completer, syntax highlighter...

Návrat na "Programovanie"