HTPC, male lacne(jsie)

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa Chris »

pekne pekne, asi tiez pojdem cestou xeonu e3 a ECC ramiek po prechode z i5 2500k
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
schyzoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Pi 14. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa schyzoy »

Chlapi, hlavne faugusztin - nechapem, ako sa hned "rozohnite". Vlakno sa vola "HTPC, male lacne(jsie)", takze sme to asi vsetci pochopili tak, ze ma dat navod, ako si za co najmenej € postavit pouzitelne HTPC.

To ze "pouzitelne" pre niekoho znamena, ze na nom moze rozbehnut Cloud sluzbu pre polovicu planety, resp. projektovat vesmirny vytah do posledneho sroubu, je, citujem: "...vec pohladu...".

Ak by sa tema volala "TOP HTPC v pomere cena/vykon", Vase vasnive argumentovanie za 800€ HTPC by bolo namieste :)

Ja som temu pochopil tak, ze skusme poskladat HTPC, ktore:

- zvladne prehrat FullHD kvalitny rip bez zaseknutia
- ponukne nielen digital 5.1 audio, nakolko HiFi receiver + repro nie je standardnou vybavou SR domacnosti
- umozni zdielanie HDDs v domacej sieti
- bude mat aj CD/DVD/RW mechaniku pre vsetko na co sa da vyuzit
- bude sa dat na nom v pohode browsovat po webe a spravit z TV tu marketingovu "Smart TV"
- nebude zrat 100W, ktore nezaplati pan Robert, ale my
- nebude hucat ako stolny ventilator
- a hlavne, bude male lacne(jsie)

Cize nebezim ako 80% spotrebitelov v SR do "Najka" za prvym predavacom, ze ujo predajte mi "medija plejer pod telku" a vysolim zan 200€, nic do toho nenainstalujem, analog audio len 2.0, bez optickej mechaniky a pri kvalitnejsich ripoch sa budem modlit, aby mi to seklo max 5x za minutu...

Mier vsetkym ludom dobrej vole :-D
...the most important is justice...
Spoiler: ukázať
PC
MB: Asus TUF Gaming B550M-PLUS CPU: AMD Ryzen 3 3100 RAM: Patriot Viper 4 Steel Series DDR4-3000 16 GB GPU: Sapphire AMD Radeon RX580 4GB PSU: SilverStone Strider Essential 80Plus ST50F-ES230 500W

NB
Acer Aspire S3
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5551
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa Odar »

Suhlasim. Niekomu staci low end na to, aby si pustil film, hudbu, dal cosi tahat. Argument typu "vykon do zasoby keby daco" neobstoji, lebo dotycny trebars uz 5 rokov o hru ani nezakopol a nerenderuje grafiku v 3DS / AutoCAD.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa faugusztin »

borco napísal:50W rozdiel je 427kwh/rok co pri cene 15centov za kwh robi 64eur rocne, co nieje zas az tak malo.(alebo 12,8eur/10w) JAsne pokial to niekto potrebuje vykon a zaplati si ho tak OK, ale na bezne HTPC treba fakt zvolit kompromis vykon/spotreba.
Lenze pozor, ten rozdiel v spotrebe je pri !maximalnej! zatazi... A to je to, na co som poukazoval, ze pri idlovani (95% casu ked server bezi) je spotreba identicka ako keby si kupil nejaku zostavu s E-350, ked ale obcas potrebujes ten extra vykon tak je dostupny. Lenze zatial co ja mozem do toho jedneho servra s idle spotrebou pod 25W napchat vsetky sluzby co potrebujem aby bezalo 24 hodin denne (aktualizacie EPG, nahravanie TV cez DVB-C, stahovanie, zalohovanie atd) spolu s HTPC funckionalitou (XBMC-PVR), tak pri tej zostave s E-350 to uz bude na hrane, pripadne aj za nou.

Kazdy si ale nech vyberie to co chce, ja ale hovorim z vlastnych skusenosti ze podobne drobne PC zmysel velmi nemaju (jedno PC s nizkou spotrebou bude HTPC, druhe PC s nizkou spotrebou bude NAS - a uz si spotrebou na polovicnej urovni mojej !maximalnej! spotreby). Mal som 2 take drobne PC s Atomom (330+ION, D2500+HD7410M), mal som aj drobne PC s G530+Z68 ITX doskou (podarovane mame ako jej hlavne PC pre browsovanie a skype :D)...
Používateľov profilový obrázok
Zubesuch
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: Ut 23. Okt, 2012, 18:32
Bydlisko: Bratislava

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa Zubesuch »

tak tak, tu si môžme napr. pozrieť spotreby v rôznych režimoch htpc s A8-5500. http://forum.xbmc.org/showthread.php?tid=144152 výkonom je dovolím si tvrdiť úplne inde ako E-350 alebo E-450. Finalna spotreba v idle po výmene zdroja za kvalitnejší seasonic x-400 fanless je 29W. Aký bude rozdiel v spotrebe vyjadrený v Eurách za rok? 20eur, 30eur? to dnes nie je (povedzme si pravdu) žiadny peniaz. Rozdiel v použitelnosti a výkone markantný. 1080p bez dropnutého framu.

najväčší rozdiel bude v počiatočnej cene. doska s integrovaným cpu E350 stojí povedzme 60-65eur. Combo MB FM2 A85x chipset+ A8-5500 vyjde na 130eur, čiže dvojnásobok.

takže tú spotrebu by som nejak veľmi nedémonizoval.
Spoiler: ukázať
PC1=> MB: Asus X99-Deluxe/USB3.1 <|> CPU: Intel Core i7 5820K @ 4,6 GHz / 1.28V <|> Cooler: Cryorig R1 Ultimate <|> RAM: Kingston HyperX Fury Black 4x8GB DDR4 2666 MHz CL15 <|> GPU: furt sa meni <|> SSD1: Samsung 840 Pro 256GB <|> SSD2: Samsung 850 Pro 1TB <|> HDD1: Seagate SV35.5 1TB <|> ext.Storage: AXAGO EE35-XA3 ALINE + WD 1TB RE4 <|> PSU: SuperFlower Golden King 550W + Silverstone Black Singlesleeve Extensions <|> Case: Define R4 + Noiseblocker PK1 a PK2 fans <|> Mouse: Razer Deathadder BE <|> Mouse Pad: Razer Goliathus Alpha Speed <|> OS: W10 pro

PC2=> MB: MSI H87i <|> CPU: Intel i5 4590 <|> Cooler: be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1 <|> RAM: Kingston 2x8GB 1600MHZ CL9 <|> GPU: Asus R9 270x 2GB <|> SSD: Samsung 830 128GB <|> HDD1: Hitachi DeskStar 320GB <|> HDD2: WD RED 3TB <|> PSU: be-quiet! Pure power L8 430W CM <|> Case: Define Nano S windowed + Venturi fans <|> OS: W10 pro
Používateľov profilový obrázok
schyzoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Pi 14. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa schyzoy »

Presne tak chlapi, kto potrebuje HTPC pod telku na video, audio, sem-tam net a mozno ako centralne ulozisko dat, to vsetko s minim. spotrebou a minim. nakladmi - postavy si HTPC male lacnejsie :-)

Kto na tom potrebuje aj nieco robit, musi proste investovat viac do komponentov a akceptovat (trochu) vyssiu spotrebu.

Ja som len nechapal, ako mozete do temy o malom, lacnejsom HTPC kde sa ratalo kazde euro, postnut zostavy za 700€ :facepalm:
...the most important is justice...
Spoiler: ukázať
PC
MB: Asus TUF Gaming B550M-PLUS CPU: AMD Ryzen 3 3100 RAM: Patriot Viper 4 Steel Series DDR4-3000 16 GB GPU: Sapphire AMD Radeon RX580 4GB PSU: SilverStone Strider Essential 80Plus ST50F-ES230 500W

NB
Acer Aspire S3
peter.nr
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 113
Dátum registrácie: Pi 24. Okt, 2008, 14:44

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa peter.nr »

Zdravím.
Už je to hádam aj vyše 5 rokov, čo som tu riešil telku a bolo mi dobre poradené.

Teraz k tejto téme. Riešim skoro podobné zadanie: Obývačka, 24/7, domáci server + multimediálny prehrávač. Aby to zvládlo v pohode Oceanic demo, resp. výstupy z mojej kamery - 1080/50p pri bitrate do 30 Mbit/s. Môj starý Zotac s Atomom a prvou verziou ION to nezvláda, aj keď veľmi tesne. V XBMC to prehrá trochu spomalene/trhane. Nechcem investovať viac ako 150 EUR (mimo diskov, tie mám). Predpokladám, že Android boxy ako Evolvelo Smart TV Box Q4 http://www.alza.sk/evolveo-smart-tv-box ... 503336.htm to nezvládnu. Potom mám tri riešenia:

1. Zotac ZBox SD-ID18 Barebone http://www.alza.sk/zotac-zbox-sd-id18-b ... 485513.htmza 120 EUR + nejaká RAMka a DO
2. Základná doska ASUS H81M-A (http://www.alza.sk/asus-h81m-a-d474112.htm) za 50 EUR a procesor Intel Pentium G3220 (http://www.alza.sk/intel-pentium-g3220-d467750.htm) za 50 EUR + nejaká RAMka a DO
3. Niečo ako GIGABYTE C1007UN (http://www.alza.sk/gigabyte-c1007un-d466060.htm), teda ITX doska s procesorom za 70 EUR + nejaká RAMka a DO

Ako som písal, disky mám. Jeden 2TB pre súbory a jeden 32GB SSD pre Ubuntu s XBMC. Mám aj univerzálne DO z eBay, ktoré pre ovládanie XBMC v pohode postačuje. V druhom a treťom prípade ešte potrebujem skrinku. Tú tiež mám aj so zdrojom, aj keď asi by bol vhodný nejaký menej hlučný (cca 20EUR). V treťom prípade by vyhovoval aj nejaký PicoPSU s adaptérom (cca 50 EUR).

Neviem, ako je Zotac ZBox SD-ID18 vhodný na 24/7 prevádzku. Myslím malý vetráčik a celkovo stiesnené prostredie). Procesor Celeron 1007U by to mal v pohode zvládať (http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup. ... Hz&id=1847).

Intel Pentium G3220 (Haswell) je najvýkonnejšie a pokiaľ viem, tak by sa malo ostatným dvom variantám veľmi blížiť aj spotrebou. Jediný problém je, že skrinka, ktorú mám je dosť veľká, originál HTPC riešenia sú dosť drahé a micro ITX zdroje veľmi hlučné.

Tretie riešenie je asi najlacnejšie. Táto doska už končí a nahradená bude novšími, možno aj s Haswellom - len neviem, či nie až v budúcom roku. Spolu s PicoPSU a adaptérom veľmi tichá zostava. Ideálna by bola nejaká doska, ktorá má priamo konektor na adaptér (práve moja stará Zotac to mala).

Toľko moja úvaha. Snáď som pomohol iným a budem rád za názory ostatných.
Šťastný majiteľ Panasonic Viera TH 42PX80.
P.S.: Samsung PS50756 priamo zo Samsungu už dávno nie je aktuálny. Nepíšte mi teda, že máte záujem.
http://www.vvv.sk
Používateľov profilový obrázok
schyzoy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Pi 14. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa schyzoy »

ako som pisal, moj ITX zdroj nepocut, teda pokial nepozeras TV s uchom pricapenym na HTPC skrini. Doslova
...the most important is justice...
Spoiler: ukázať
PC
MB: Asus TUF Gaming B550M-PLUS CPU: AMD Ryzen 3 3100 RAM: Patriot Viper 4 Steel Series DDR4-3000 16 GB GPU: Sapphire AMD Radeon RX580 4GB PSU: SilverStone Strider Essential 80Plus ST50F-ES230 500W

NB
Acer Aspire S3
peter.nr
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 113
Dátum registrácie: Pi 24. Okt, 2008, 14:44

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa peter.nr »

Po zvážení všetkých pre a proti som zobral ten ZBOX.

Výkonovo to stačí úplne v pohode. Z Alzy mám 5 rokov záruku, takže aj keď to bude bežať 24/7, nebudem to riešiť. Ak sa to po dvoch rokoch pokazí, asi mi vrátia peniaze a ja sa poobzerám po niečom inom.

Mám tam XBMC bootované z USB a behá to úplne super. Jediný problém je s ďalšími službami - napr. samba server - veľmi pomalé prenosy. Ako som sa dočítal niekde na fórach, je to problém Openelec-u. Hádam to poriešia. Alebo skúsim XBMCbuntu.
Šťastný majiteľ Panasonic Viera TH 42PX80.
P.S.: Samsung PS50756 priamo zo Samsungu už dávno nie je aktuálny. Nepíšte mi teda, že máte záujem.
http://www.vvv.sk
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa PatrikL »

Tiež mám pár dní ten ZBOX, ale používam to ako "normálny" počítač s Xubuntu 13.04 na SSD-čku. Za tú cenu je to ozaj dobrá kúpa.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa Chris »

kolko ma spotrebu ten ZBOX ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa PatrikL »

Merané starším meračom z Lidlu (o ktorom sa tu dávnejšie diskutovalo).

Vypnuté: 1W a menej
Boot: 15-20W
Idle (desktop): 11-12W
Prehrávanie Full HD 60fps videa vo VLC: 21-22W
Full HD video na Youtube: do 22W
Internet: väčšinou hodnota ako idle s nejakými skokmi o 4-5W viac.
Celkové maximum počas tohto testu: 23W
Nejaké cpu benchmarky: stále do 20W

Zostava: klávesnica, myš, SSD Kingston V300 60GB, 4GB ram (jeden modul), monitor pripojený cez DVI a internet cez LAN kábel.

Špecifikácia procesora: http://ark.intel.com/products/72061/Int ... e-1_50-GHz
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa Chris »

mas link na konkretny ZBOX ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa PatrikL »

pepito
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 16. Dec, 2013, 23:46

Re: HTPC, male lacne(jsie)

Príspevok od používateľa pepito »

ako je to s hlučnosťou pri zaťaženom OS?

Ak sa nemýlim tak je tam notebookový ventilátor. Otázne je ako to bude pri zanesení výfukov

Návrat na "Nákupná poradňa"