Herný ntb

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
mixal1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 451
Dátum registrácie: So 01. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Kosice

Herný ntb

Príspevok od používateľa mixal1 »

Ahojte, uvažujem nad MSI GE76 Raider 11UH-433CZ

https://www.alza.sk/msi-ge76-raider-11u ... 486397.htm

nebude problém s chladením toho procáku a grafiky? Teraz mám ntb 9750h a rtx2070, 17" a je problém s throttlingom. Už dlho nevyužívam desktop, pracujem aj mastím hry na ntb:) takto.. oplatí sa mi upgrade z 2070rtx na 3080rtx a 11980hk?

Ktorú chladiacu podložku, ak by bolo treba, by ste mi odporučili?

Dakujem!
i7 7700k@5,1ghz, asus maximus 9 hero, GTX1080Ti Aorus extreme 2100/12000, 512 M.2 samsung pro, 32gb ddr4, 38" LG 38UC99 Curved Ultrawide
i9 10900k, RTX 3080Ti, 64gb ram
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7251
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Herný ntb

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Ked na to mas, tak si to kup, ale z hladiska ceny ten upgrade az taky vyznam nema. Ale rozdiel v grafickom vykone bude citelny, no ci to stoji za tie love musis posudit sam.
Hriat sa to samozrejme bude vzdy, je to skratka notebook, s tym nic nespravis. Neviem ci sa daju tie nove cpu tiez podvoltovat. Co sa tyka podlozky, tak ta velmi pomoze. Ja mam Zalman ZM-NS2000 a celkom spokojnost. Sice obcas trosku rapka ventilator, ale schladi to celkom dobre.
Neviem ci by som dnes isiel opat uz do intelu, aj ked osobne s tym ziadny problem nemam, ale nove amd vyzeraju lepsie a co ma tesi, ze na cpu uz pouzivaju tekuty kov, co dost prispeje k teplotam.

BTW: tiez som na cpu nahodil tekuty kov, mozes vyskusat :cool:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12192
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Herný ntb

Príspevok od používateľa HellAngel »

radsej by som volil alienvara v tejto cene a s poriadnym chladenim. Ako hento tenke telo bude mat co robit uchladit i9 a 3080tku
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Fanthomass
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1317
Dátum registrácie: Po 18. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Herný ntb

Príspevok od používateľa Fanthomass »

mixal1 vyhni sa notebooku GE76.

Ten systém chladenia nie je absolútne dimenzovaný na chladenie osemjadrových INTEL CPU. Absolútne. Dve trubičky?! Z toho jedna pomerne tenučká?! Budeš mať z toho veľkú hlavu v smútku, ver mi. A tá "trojnožka" uchytenia CPU je už potom čisté peklo. Uchytenie nedokáže pastu tlačiť rovnakým tlakom, zväčša je rozliata (uniknutá) v okolí procesora, čo má za následok veľký rozdiel teplôt na jednotlivých jadrách. Aplikácia tekutého kovu je tiež problém, nakoľko kvôli zlému/slabému prítlaku niektorým užívateľom už po pár mesiacoch tekutý kov vyschol a teploty išli strmo hore. Toto sa samozrejme týkalo modelu GE75, ale pozri si, model GE76 využíva veľmi podobnú trojnožku a ver mi, je to fakt mordor, vo výsledku budeš mať jednak vysoký throttling a ešte väčšie zhadzovanie taktov CPU, a chladiaca podložka tomu takmer nijak nepomôže, pretože už ten systém chladenia je veľmi poddimenzovaný. Napr. taký asus veľmi dobre vie prečo pri svojich prémium radách používa pri Intel CPU minimálne tri trubice na CPU a tekutý kov už z výroby.

Ja ako majiteľ modelu MSI GE75 som v minulosti poľskému servisu MSI namietal obrovský rozdiel teplôt v CPU, kedy v hrách a v záťaži každé párne jadro malo cca 95+ stupňov a každé nepárne jadro cca +/- 75 stupňov, čo má za následok veľké zhadzovanie taktov CPU. Reklamácia bola zamietnutá s odôvodnením, že notebook sa nevypína, stanovenú default frekvenciu Intelu 2.6 GHz dodrží, tak čo chcem. Ak tu niekto napíše, že intel CPU trpia veľkými rozdielmi teplôt jednotlivých jadier, tak to je obrovská blbosť, pretože po mojom nanesený Phobya NanoGrease Extreme má CPU prvých pár dní normálne, perfektné a takmer rovnomerné teploty medzi jednotlivými jadrami, avšak, kvôli tomu debilnému uchyteniu notebook po väčšej záťaží a teplotách pastu prehreje a tá z dôvodu nekvalitného prítlaku unikne do okolia CPU a teploty sa výrazne vždy potom zhoršujú, až sú nakoniec rovnako tragické ako +/- s default pastou. Phobya je dosť tuhá/hustá pasta, Thermal Grizzly, Arctic, či Noctua sa rozlejú po zahriatí procesora ešte skôr do okolia, pretože sú viac tekuté už pri nanášaní, takže nič nerieši ani výber pasty. MSI zmenilo servis pre SR na CZ NB Servis, tak som skúsil notebook nedávno poslať aj tam s tým istým opísaným problémom. Chlapci mali ochotu riešiť problém, vymenili základnú dosku (na nej sú integrované CPU aj GPU), vymenili systém chladenia (celý) a vymenili zdroj napájania (neviem prečo). Výsledok = mám novú dosku a na nej druhý kus rovnakého procáku, no ktorý už nezvláda taký undervolt ako predošlí kus, mám novú RTX 2080, ktorá má namiesto predošlej teploty do 74 stupňov, teraz až do 84 stupňov, no akože fakt nechápem a som zhrozený, ešte som si vo výsledku pohoršil. Samozrejme, CPU po dvoch dňoch od servisu je s teplotami presne tak isto na tom, jak predošlí kus na pôvodnej doske, teploty sú nerovnomerné, rozdiel medzi párnym a nepárnym jadrom vždy +/- cca 22 stupňov vo vysokej záťaži. Stavím sa s Vami, že ak to rozoberiem (ešte som to nerobil, som znechutený), tak celá pasta zas bude rozliata/uniknutá mimo kontaktnej plochy chladenia. A grafika neviem prečo má také vysoké teploty, buď na p*ču pasta, zlý prítlak tiež, alebo horšie jadro, ja už neviem.

Každopádne, vyhni sa akémukoľvek notebooku rady MSI GE, to chladenie je ZLO.
CPU: Intel i7-13700K, CPU cooler: Corsair iCUE H150i Elite Capellix White, MB: ASUS ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4, RAM: G.SKILL 64 GB KIT DDR4 4000@4200MHz CL18 RipjawsV, GPU: Gainward GeForce RTX 4090 Phantom 24GB, SSD: Samsung 980 PRO 1TB + Corsair MP510 960GB + Samsung EVO 960 250 GB + Apacer AS340 SSD 960 GB + HDD 2TB Seagate BarraCuda 256MB SATAIII 7200rpm, PSU: Corsair HX1200 Platinum, CASE: SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB, Klávesnica + Myš: YENKEE YKB 3400 PANZER + HyperX Pulsefire Surge RGB//// Monitor: 32" Acer Predator XB323QKNV, 4K IPS, 144Hz //// NOTEBOOK: Lenovo Legion 7 (5800H + 32 GB RAM + 1TB + 2TB SSD + RTX 3070 8GB)
Používateľov profilový obrázok
mixal1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 451
Dátum registrácie: So 01. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Kosice

Re: Herný ntb

Príspevok od používateľa mixal1 »

Ďakujem Fanthomass. Kúpu ešte poriadne premyslím.
i7 7700k@5,1ghz, asus maximus 9 hero, GTX1080Ti Aorus extreme 2100/12000, 512 M.2 samsung pro, 32gb ddr4, 38" LG 38UC99 Curved Ultrawide
i9 10900k, RTX 3080Ti, 64gb ram

Návrat na "Nákupná poradňa"