2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ahojte,

Aktuálne mám v PCčku 2,5GbE sieťovku + obyčajnú 1GbE USB sieťovku, cez ktorú riešim spojenie s NAS. Tá USB sieťovka s Realtek čipom, ktorý bude doslova v každom inom adaptéri mi pravidelne vypadáva ale i keď Realtek, tak integrovaná 2,5GbE ide dobre.

Chcel by som takto skonsolidovať prepojenie a sosať cez tú 2,5GbE sieťovku na doske Net i NAS na lokálke. Spravil som prieskum a ak mi nič neušlo, tak toto som vykoumal:
https://www.qnap.com/en/product/qsw-1105-5t (5x2,5GbE) 118€
https://www.qnap.com/en/product/qsw-2104-2t (4x2,5GbE + 2x10GbE) 168€
https://www.tp-link.com/cz/business-net ... -sx105/v1/ (5x10GbE) 227€

prvý má všetko, čo aktuálne potrebujem a tie ďalšie dva sú možno keby som chcel viac myslieť do budúcnosti, resp. v budúcnosti chcem pridať do NAS nejakú sieťovku s Intel X550 čipsetom (ako tak pozerám na eBayi všetko, X520, X540 i X550 sa dajú zohnať už okolo stovky, takže aspoň nemusím míňať značne viac za káble -- bežím na FreeNASe, resp. FreeBSD, takže môžem zabudnúť na nejakú dostupnejšiu desiatku s Aquantia/Marvell čipsetom) a zatiaľ PC na 2,5GbE a možno v budúcnosti buď 5GbE USB adaptér alebo keby bol už nejaký nie-TB USB 3.1G2 10GbE.

Síce som si týmto zodpovedal, že buď zoberiem prvé a mám teraz všetko, čo potrebujem alebo zoberiem druhú možnosť (v podstate tak či tak budem potom eventuálne v budúcnosti maximálne prepájať NAS a PC) a mám rovno trošku pokoja do budúcna. Mňa by skôr zaujímalo od skúsenejších, či sa to za ten pomerne malý poplatok 50€ oplatí a či nie sú známe napríklad tie Qnapy, že sú to smažky (alebo daný TP-Link a tieto vyššie consumer switche) a podobne.

Ako dve poznámky ešte doplním:
- SFP+ riešiť nechcem, ojazdenka z Íbeja do NAS stojí rovnako pre všetko od X520-X550 (ponuky z EU, nie z Číny) a riešiť optickú kabeláž a prevodníky fakt nechcem
- menežované switche (asi) nechcem, resp. nemám dôvod, prečo by som chcel napríklad riešiť VLANu alebo agregáciu portov a podobne. S QoS sa už vôbec nemám chuť babrať.

Ď za rady.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5275
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: 2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Neda mi neopytat sa... preco mas NASko na lokalnej sieti(bez pristupu na net ak tomu spracne chapem)?
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Moje NAS je moje externé uložisko pre moje PC, na nič iné to nepoužívam, pre nič iné to nechcem. Potrebujem veľkú kapacitu, nemať vibrátory v skrinke a potrebujem nejakú redundanciu, aby som nestratil zlyhaním disku všetky dáta.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12190
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: 2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa HellAngel »

kup kludne ten prvy. Rychloste ti na momentalnu a par rokov dopredu bude stacit. Za tych par rokov, ked uz budes pocitovat ze 2.5Gbe ti nestaci uz zas bude technologia inde a aj ceny 10Gbe urcite klesnu. Teraz riesit nejaky future switch nema podla mna vyznam, nakolko ceny prave sietovych veci kazdym rokom padaju. Keby si robil novu LANku v dome, tak poviem, ze jasne treba mysliet dopredu, ale pri takej veci ako switch a k tomu na nenarocne pouzivanie by som siel lacnejsieho riesenia, ale zase nie do low costu.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Priznám sa, že mi to nedá a už musím premýšľať, lebo NAS mi ide aktuálne len 1Gbit a v nejednej situácii som si už hovoril, že "meh, to je pomalé", hlavne s odozvami, ak je tam okrem toho aj sekvenčný prenos. Tak premýšľam, že by som zbaštil nejakú Intel X540 kartu, napríklad táto mi padla do oka
https://www.ebay.com/itm/174497270161
po zdanení a zaplatení výpalného pošte by to malo byť 84€, čo nie je suma, ktorá by mi vadila (sú aj lacnejšie ponuky ale to je všetko Čína a mám pochybnosti, či to nebude nejaký fake).

Takže vlastne som si vylúčil prvú voľbu a zároveň našiel víťaza - dávať 227€ za niečo, čo aj tak nevyužijem je zbytočné, takže by som šiel do
https://www.qnap.com/en/product/qsw-2104-2t
a tu mi napadá otázka, čo si načal aj ty "ale zase nie do low costu". Ja sa do tohoto nevyznám, je tento Qnap low-cost alebo low-costom myslíme 6€ 1Gbit switchík?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: 2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa Sugyi »

Odozvu nezrychlis zrychlenim siete. Zrychlis si sekvencne prenosy.
Odozvy si vies zlepsit vymenou hdd za ssd v NAS-ku. Pripadne pridanim ssd cache do nas-ka.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Áno, ale toto je skôr myslené ako odozva už pri vyťaženej linke, kedy to je ako bottleneck. Ako keby si chcel robiť editovanie fotiek popri Prime95, t.j. odozvami som myslel aj odozvu pri lietaní medzi adresármi popri sekvenčnom prenose alebo oneskorenie, keď chcem na video súbor stlačiť myškou a otvoriť v programe, načítavanie v appke, proste takéto odozvy. NAS je 8-diskový RaidZ2, to by malo byť schopné čítať ako ďábel.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Marto
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 133
Dátum registrácie: Ne 02. Jún, 2002, 02:00
Bydlisko: Malacky/Poprad

Re: 2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa Marto »

Doma to mám poriešené Mikrotikom s SFP+ portami - lacnejšia aj karta aj zariadenie. 1 Gb využívajú všetci ostatní, 10 Gb ja na kompe a Proxmox, kde beží okrem iného aj OMV a v pohode. Deti, žena, rodičia si pozerajú svoje a ja si fungujem na svojom + mám tam poukladané virtuálky. Na Z1 som sa na limit diskov nedostal, potom som skočil na obdobu raid 10 kvôli lepšiemu pocitu.

Mikrotik stál 130 €, SFP+ DAC kábel som dostal so sieťovou kartou za 50 € z Nemecka, vo FreeNASe fungovala v pohode. BTW tam fungovala aj QNAP Tehuti aj Aquantia, stačilo sa mierne pohrať...
Spoiler: ukázať
[MB] MSI MEG X570 ACE [CPU] AMD Ryzen 9 5900x [CPUc] EK Velocity [RAM] Crucial Ballistix 3600 MHz [VGA] AMD Radeon RX 6800 XT [VGAc] AC Aurora [SSD/HDD] MSI Spatium 480 | WD_BLACK SN750 | Intel 660p | HDD Seagate [Pumpa] EK FLT240 D5 | EK Quantum Inertia D5 [RAD] AC NexXxoS ST30 Xflow | AC NexXxoS ST60 Xflow | AC NexXxoS UT60 [PSU] Corsair RM750x [Case] Lian Li O11Dynamic XL [LCD] Dell U3818DW [Other] MS Sidewinder X4 | Logitech MX
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Marto napísal: Po 17. Máj, 2021, 18:09poriešené Mikrotikom s SFP+ portami - lacnejšia aj karta aj zariadenie
Nesúhlasím, kabeláž je drahšia a potrebuješ prevodníky - dva pre každý kábel, t.j. ak by si mal server a PC - obe so SFP+ portami a prepájaš to cez switch, tak kupuješ 4 celkovo. Výber? Nevidel som dobrý. Použitý trh? Chaos a mal som značné problémy niečo nájsť. Reporty tu a tam, že nie všetko so všetkým funguje? Hej. Najbližšie, čo som sa dostal k rozumným cenám za SFP+ kabeláž a DACy už v cene boli tu
https://www.fs.com/de-en/ .

Alternatívne môžem priplatiť 40-50€ za RJ-45 verziu, mať kabeláž za pár centov a žiadnu starosť a ak nepôjdem do nejakých starých vykopávok 10Gb sieťoviek s SFP+, ktoré (hlavne pri tých starých) majú všelijaké staré a neúčinné čipy, tak tie ceny novších založených na Intel X520 a X540 nie je tak veľký.

Keby fs.com bol
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa Chris »

Pozri si twinax/DAC kable, teda kde to mas tie transreceivery su zapajkovane, mas fiber aj medene verzie. Pouzivam obe, medene este lepsie ale limit je 10m tusim a su odolnejsie voci zlomeniu o dost, oproti fiber.

Videl som viacero inzeratov do 100e (2x sfp+ kartka + twinax , origo cisco twinax alebo hpe dac stoji okolo 80e, nahrady aj 20e)
Kupoval som docasne nahrady z amazonu (kvoli nedostupnosti oem) aj 10gbit, aj 40gbit aj 100gbit, dokonca niektore funguju doteraz v produkcii bez problemov


Ale na tvojom mieste by som tvoj storage skonvertoval na block storage, teda SAN. Mas o dost nizsie latencie ako NAS.
8gbit hba karty kupis lacno, 4gbit dost lacnejsie.
Tusim 2gbit som videl v nejakom servery na vyhodenie, ale neviem kedy sa dostanem do prace :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 2,5GbE/10GbE (malý, domáci) switch do 250€

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Mhm,
https://www.bazos.sk/search.php?rubriky ... dat=twinax
https://www.bazos.sk/search.php?rubriky ... =hpe%20dac
nič. Sieťovka, taký káble alebo taký alebo onaký, taký DAC a taký a čo keď nenájdeš obe a čo keď kúpiš a jeden je DoA a potom nájdi identický alebo môžeme miešať? Čím miešať? Bude to kompatibilné? Nebude to spôsobovať problémy? Pôjde to? Má to zmysel? Tu miniem toľko, tam toľko, jedno prepojenie medzi dvoma zariadeniami zrazu má v reťazi 500 kompoentov...alebo RJ-45 servera <> RJ-45 switcha <> RJ-45 PC...to všetko pokojne s CAT5E alebo hocijakou šestkou alebo aj päťstovkou CATkom za dobre že nie dvadsať centov za gigameter kábla už aj s nalisovanými konektormi. Ja chápem, že pre nejedno použitie je SFP+ ideálne ale ja si radšej priplatím dvacku a mám bezstarostné riešenie a skoro všetko nakúpim v najbližšom elektre.

Každopádne, už to nie je aktuálne, mám už doma Intel X540 z íBeja (dokonca od nejakého refurbishera z USA, kde ešte aj s dopravou a colnými poplatkami priamo v košíku za 70€, čo pomaly tak lacno nenakúpim ani z Aliexpressu), začiatkom júna sa naskladní ten switch a doklepnem to.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Nákupná poradňa"