lacne mining dosky na budget komp. Oplatia sa?

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

lacne mining dosky na budget komp. Oplatia sa?

Príspevok od používateľa Warrax »

Oplati sa zobrat taketo lacne mining dosky na pocitac na beznu nenarocnu pracu za 30? Neni v tom nejaky zadrhel?

https://www.amazon.com/ASRock-H110-Mini ... 876&sr=8-2

Ide o to, ze ich vidim casto v bazari nove nepouzivane, za 30-40eur. Ma to vsetko zakladne, usb3.0, sata6g, m2 slot, a je to az na 6/7 generaciu intelu. Co znie velmi lakavo. Teda skupit k tomu lacny 4/4 CPU a neskor je tam moznost upgrade napr na i7-7500 atd...

Otazka je, ci sa za tu cenu neoplati radsej zobrat staru, 7 rokov pouzivanu Ivy Bridge dosku a dokupit 4/4 Xeon z aliexpressu za 25e. To by cele kombo MB+CPU vlastne vyslo na 55-60eur. Risk je tam 7 rokov pouzivana doska. Ale zase kvalitna, od Gigabyte a highend Z77 chipset. Vykonovo je tam nejaky priepastny rozdiel medzi stock ivy bridge a skylake?
Ktora z tychto moznosti je lepsia (popripade priplacat od ivy bridge cca +20 eur za haswell kombo?) na lacny nenarocny komp (hry minimalne, nebude sa taktovat, browsing, videa, casty idling, CPU vacsinou nepojde v zatazi). Neviem po kolko idu 6/7gen procesory, ale uz z bezneho pohladu na aliexpress su vyrazne drahsie. Su podstatne lepsie nez Ivy Bridge, alebo za cenovy narast sa to neoplati? Ramky staci 8GB. Takisto pozeram ze tam uz idu DDR4 ramky, no tie asi budu drahsie nez DDR3, ci to je skor vyhoda alebo nevyhoda. Diky.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: lacne mining dosky na budget komp. Oplatia sa?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Otazkou je vzdy co si predstavujes pod pojmom "budget comp". Ak tam planujes dat maximalne tak nejake i5 ci i7-9700 nie-K modely, ak ti nevadi ze mas iba 2 RAM moduly a ak bude pasovat PCI-E x16 slot so zaslepkou v skrinke, tak preco nie. Je to normalna doska od normalneho vyrobcu; predavaju sa lacno iba kvoli tomu, ze sa ich mineri doslovne potrebuju zbavit, kedze ich biznis 'skrachoval'.
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Re: lacne mining dosky na budget komp. Oplatia sa?

Príspevok od používateľa Warrax »

No hej, ale preco ich predavaju nove? Ked ich biznis skrachoval, predsa by boli pouzivane. Prave to ma na tom zaujalo. Preco mali teda 4 roky leziacu dosku v krabici a nepouzili ju? Ved kazdy miner ide do toho s vidinou zisku, to znamena, ked kupit dosku (vtedy este za 100 eur, urcite by mu nelezala v krabici 4 roky nevyuzita, a stracala hodnotu). Ved prave mineri kalkuluju vsetko na centy, ci sa im to oplati, tak kto by kupil mining dosku a nepouzil ju? Teoreticky to moze byt aj podvodnik, ale je vobec nejaka moznost, ze by si miner kupil dosku, a 4 roky mu lezala zabalena v krabici?

Este pod budget komp si predstavujem nieco ako doska 30-40, CPU 20-50, RAM 30, disk 30 (SSD), zdroj pouzivany 20, case hocaka lacna (kedze sa nebude taktovat uchladi sa to v pohode), graficka karta nejaka pouzivana do 40 eur na urovni GTX 660-750ti, proste pokusit sa poskladat komp na zakladnu pracu a nejake menej narocne hry do 200eur a spravit ho aby co najmenej zral a prehrieval sa. Pripadal mi ideal na toto dovtedy bud Sandy Bridge alebo Ivy Bridge, ale potom ako som uvidel nove mining dosky do Skylake za 30, tak tato moznost zacala byt lakava, hlavne kvoli tomu, ze doska bude nova, takze bude mat znizenu sancu ze odijde do 2 rokov oproti 7 rokov pouzivanej (aspon to bol moj predpoklad). Len zas taky odbornik niesom na tie mining dosky nic o nich neviem, ci nemali skryte zadrhele.

Hej zakladna vybava urcite staci, nic extra na tom nepotrebujem, ssd do sata3, usb3.0, 2 dimm sloty stacia (prave vyhoda je ze v DDR4 sa potom bude dat rozsirit na 2x8=16GB neskor, plus ten i7-7xxx neskor vymenit). Laka ma proste to, ze doska by bola nova co je pre mna velka vyhoda, kedze sa ide bez zaruky (ak odijde doska a musi sa dokupit znovu, tak vlastne cela vyhoda usetrenych penazi sa zacne stracat, kedze vtedy sa cena za dosku zvysi na 60 eur, kedze bude treba dokupit dalsiu za 30, ale u novej by bola sanca podstatne nizsia ze sa to stane... ale to je len odhad, mozno tie Gigabyte Z77 su tak kvalitne, ze aj po 7 rokoch pouzivania maju sancu ze odijdu dalsie 3 roky nizsiu, nez nejaka mining doska, o ktorej som nic nevedel, ake su... presne preto som zakladal tuto temu, ci nahodou niesu tak zle, ze sa oplati viac 7 rocna Gigabyte high-end.)

Ok, tak zatial diky faugusztin, podla toho, co si napisal, vyzera, ze lepsia moznost je nova low-end mining doska na Skylake, nez 6-7 rokov stara pouzivana high-end Gigabyte do Ivy Bridge/Sandy Bridge.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: lacne mining dosky na budget komp. Oplatia sa?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ak ide o nove, tak pravdepodobne ide o cistenie skladov obchodov/predajcov, co nakupili kopec mining tovaru, ktory je teraz viacmenej nepredajny pre svoje povodne urcenie.
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Re: lacne mining dosky na budget komp. Oplatia sa?

Príspevok od používateľa Warrax »

Vidis, to ma nenapadlo. Diky za odpovede.

Edit: tak nasiel som v inej teme toto zhrnutie, presne nieco take som potreboval. Cize vyzera, ze vykonovo je jedno do ktorej generacie sa ide, rozdiel je len v tom, kolko to zere (a ani tam niesu nejake zasadne rozdiely s vynimkou Nehalem, ktore zere o dost viac).
https://pctuning.tyden.cz/hardware/proc ... el?start=9

teda tak maly pokrok vo vykone Intel za 10 rokov este za celu historiu neurobil. (samozrejme chapem, ze hodnoty prvych generacii su pretaktovane, ked sa nebude taktovat, rozdiel vo vykone je tam vacsi)

Návrat na "Nákupná poradňa"