mechanická klávesnica

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
CSman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Št 11. Dec, 2008, 23:51

mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa CSman »

Ahojte potrebujem poradiť s výberom klávesnice. Chcel by som SPC Gear GK540 Magna Kailh ale neviem či brovn alebo blue. Nakoľko celý život používam obyčajné klávesnice, chcel by som cítiť stlačenie klávesy nakoľko som na to zvyknutý.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa CageJ »

blue sú moc hlučné ale presnejšie na písanie..
na hranie Brown
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa BiFino »

Neviem či ti vyhovuje hlučná klávesnica. Pre mňa bola hlučná aj brown s O krúžkami. Potom som zobral RUSH Pro Gaming Keyboard Silent, Red MX Cherry Switches a úplná spokojnosť. Skús si aj pozrieť rozdiel medzi Cherry a Kailh.
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9962
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa stiv »

CageJ napísal: Pi 15. Nov, 2019, 20:24 blue sú moc hlučné ale presnejšie na písanie..
na hranie Brown
to je uplne subjektivne.

hlucne mozu byt vsetky
.
Používateľov profilový obrázok
CSman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Št 11. Dec, 2008, 23:51

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa CSman »

Prežil by som ten hluk asi, hlavne mi ide o to aby klávesnica neregistrovala jemné ťuknutia kláves alebo ked mám na klávesách položené prsty. Lebo testoval som kailh red a aspoň pre mňa to bola zlá skúsenosť. Chýbal mi tam tactile bump, klávesy až prehnane reagovali či už pri písaní alebo hraní ked som nepoložil prst presne na klávesu a pri stlačení zareagovala aj vedľajšia klávesa. A aj tá red nebola najtichšia.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12918
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa loleqboleq »

CSman napísal: Pi 15. Nov, 2019, 20:20 Ahojte potrebujem poradiť s výberom klávesnice. Chcel by som SPC Gear GK540 Magna Kailh ale neviem či brovn alebo blue. Nakoľko celý život používam obyčajné klávesnice, chcel by som cítiť stlačenie klávesy nakoľko som na to zvyknutý.
Môj tip č.1 - opierka pre zápästia. Takže rovno by som odporučil GK550
https://www.alza.sk/search.htm?exps=gk550%20spc

Aké switche? Ja by som povedal, že čokoľvek, čo je najlacnejšie, ideálne je si ich vyskúšať ale komu sa chce dávať cez 10€ na switch tester, kde to nemusí byť nanič, keďže je už toľko výrobcov, ktorí sú v kadejakých klávkach, že to nemusí byť smerodajný test.

Ak máš problém s tým, že ti registruje klávesy, tak potom áno, Brown/Blue, Blue zvyčajne vyžadujú ešte viac sily ako Brown. Alebo Black ale tie už tak často nevidím. A samozrejme, rozdiely sú potom, ako píšem vyššie, aj medzitým od koho sú switche.

Ja by som ti odporučil skúsiť
https://www.alza.sk/spc-gear-gk550-omni ... 324179.htm
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
CSman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Št 11. Dec, 2008, 23:51

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa CSman »

loleqboleq napísal: Pi 15. Nov, 2019, 20:49
Môj tip č.1 - opierka pre zápästia. Takže rovno by som odporučil GK550
Je tam podstatný rozdiel ? Lebo v minulosti keď som skúšal klávesnice s opierkou tak som ju hneď demontoval lebo mi zavadzala ale zas je pravda že mechanické klávesnice majú vyššie tlačidlá tak teraz si nie som istý.

loleqboleq napísal: Pi 15. Nov, 2019, 20:49
Ak máš problém s tým, že ti registruje klávesy, tak potom áno, Brown/Blue, Blue zvyčajne vyžadujú ešte viac sily ako Brown. Alebo Black ale tie už tak často nevidím. A samozrejme, rozdiely sú potom, ako píšem vyššie, aj medzitým od koho sú switche.
No tiež som si pozeral kopu recenzií na kailh ale neviem sa medzi nimi rozhodnúť niektorí hovoria že brown nemajú dobrý ten tactile a lepšie sú blue. A zas niektorí nadávajú na blue že sú moc hlučné je to až prehnane subjektívne. Čo sa týka čiernych tie by som nechcel nakoľko sú lineárne a sú len tvrdšie na stlačenie. Taktiež čo sa týka tej sily pozeral som a štandardná "gumová" klávesnica má priemere silu stlačenia 50-60G takže tiež ma to moc neposunulo k výberu.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12918
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ruky chceš mať čo najrovnejšie, nie, že máš napríklad ruky na stole a dlane máš vyhnuté dohora len kvôli klávesnici (mechaniky sú vo všeobecnosti citeľne vyššie), je to jeden z tých nezdravých aspektov sedenia pri PC, proste nechceš mať dlane takto
https://therevisionist.org/wp-content/u ... jpg?x72478 .

"Tactile" majú ako hnedé, tak modré (a napríklad rôzny šum na trhu ako napríklad zelené od Razeru (Kailh)), modré majú akurát k tomu počuteľný "klik", no funkčne sú viacmenej rovnaké, okrem toho menšieho rozdielu váhy potrebnej pre aktiváciu klávesy.

Ja si osobne ale myslím, že nechcené stlačenia by sa mohli stať akurát pri MX Red a MX Speed (Silver) a aj to len u niektorých, ja mám v robote mechaniku s červenými a nechcene stlačím klávesu raz za uhorský rok.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Kimif123
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1577
Dátum registrácie: Pi 13. Máj, 2016, 15:35
Bydlisko: Nitra

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa Kimif123 »

Ak to je možné (napr Alza), určite si zober tú klávesnicu a otestuj ju (s tým, že ju môžeš vrátiť potom). Lebo ja som bol tiež natešený z mechaniky a potom som ju odpojil po dvoch dňoch.
CPU: i5 12400f Cooler: NOCTUA NH-U12A Chromax Black MB: ASUS ROG STRIX B660-A GAMING D4 RAM: G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600 MHz CL16 Trident Z RGB GPU: ASUS TUF GeForce RTX 3060 Ti O8G SSD: Samsung 980 PRO 1TB + Kingston KC3000 NVMe 1TB + Crucial MX500 2TB SSD PSU: Corsair RM750x white CASE: Fractal Design Define 7 Compact White TG Mouse: Logitech G403 Prodigy HS: HyperX Cloud I + Microlab FC50 Monitor: Dell S2721DGFA OS: Win 10 64bit
Používateľov profilový obrázok
VOSR
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 18. Nov, 2019, 00:50

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa VOSR »

CageJ napísal: Pi 15. Nov, 2019, 20:24 blue sú moc hlučné ale presnejšie na písanie..
na hranie Brown
Brown sú najlepšie aj na písanie. Z mechanických klávesníc osobne preferujem Cherry MX Brown snímače. Ale inak z klávesníc (ak ide o notebookové) sú najlepšie a to jednoznačne bez debaty klávesnice v Lenovo ThinkPad. naň sa nehrabú žiadne lacné ASUS, Acer, MSI, ani iné srandy. Ak chcem klávesnicu na pohodlné a dlhé písanie, jednoznačne Lenovo ThinkPad klávesnica.
A herná klávesnica jednoznačne Cherry MX spínače, tie sú osvedčené. Hoci sú tu aj iné (napr. čínsky klon Khallih ktoré používa aj napr. Razer).
☛☛☛ Proletári všetkých krajín spojte sa! ☚☚☚
Používateľov profilový obrázok
CSman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Št 11. Dec, 2008, 23:51

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa CSman »

Dám sem update možno to niekomu pomôže pri rozhodovaní. Brovn sú určite lepšie red aspoň pre mňa. Avšak všade písali o tom tactile bumpe ale nie je taký výrazný ako som si to predstavoval, pri rýchlom písaní / hraní je pre mňa až nebadateľný, možno som len "stará škola" a som zvyknutý že tlačidlo je potrebné stlačiť úplne nie len do polovice. Každopádne písanie je oveľa lepšie, klávesy nie sú také citlivé jedine si musím zvyknúť na nové rozloženie kláves ale to chvíľu potrvá. Čo sa týka hluku oproti red sa mi nezdá byť brovn až o toľko hlučnejší.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7269
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa Papek »

Dlhodobo mi najviac vyhovuju speed silver, resp. nieco s minimalnym zdvihom. Akurat na ne treba jemnejsie opierat prsty, inak hne detekuje stlacenie. Zo zaciatku sa mi casto stavalo, ze som oprel ukazovaky a zrazu v dokumente napisane styri riadky ffffffffffffffffffffff :D. Taktilna odozva je mozno fajn pre niekoho kto pise pomalsie alebo vyslovene potrebuje spatnu vazbu, ale pre mna bola skor prekazkou.
A ak mam porovnat mechaniku a membranovku, tak membranovku uz nechcem. Je to uplne iny pocit z pisania aj ovladania. Jedina otravna vec na mechanike je pre mna hlucnost.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
Ondro28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Pi 08. Dec, 2017, 10:10

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa Ondro28 »

Vkradnem sa do témy, budúci mesiac by som chcel tiež kupovať novú mechanickú klávesnicu momentálne mám A4 Tech bloody stála niečo kolo 25€ , dlho som pozeral túto :
https://www.alza.sk/hyperx-alloy-fps-re ... 22.htm?o=3

Je to dobrá voľba alebo radšej niečo iné ? Ďakujem :)
Spoiler: ukázať
MB : ASROCK Z370 Extreme4
GPU : MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G OC
Cpu : I5-8600K
Power suply : Seasonic Focus Plus 650 Gold
Ram : Crucial Ballistix Sport LT White 16GB (2x8GB) DDR4 2400
Cooler : SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4
HDD : Seagate Barracuda HDD 2 TB
SSD : Crucial MX500 500GB SSD
Case : Fractal Design Define C TG
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12918
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Nemusíš platiť toľko, osobne by som bral SPC GK550.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Ondro28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Pi 08. Dec, 2017, 10:10

Re: mechanická klávesnica

Príspevok od používateľa Ondro28 »

Aha ale už bola aj v akcii raz ta hyperx kolo 60€

a ake spinace su lepsie brown alebo red ?
Spoiler: ukázať
MB : ASROCK Z370 Extreme4
GPU : MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G OC
Cpu : I5-8600K
Power suply : Seasonic Focus Plus 650 Gold
Ram : Crucial Ballistix Sport LT White 16GB (2x8GB) DDR4 2400
Cooler : SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4
HDD : Seagate Barracuda HDD 2 TB
SSD : Crucial MX500 500GB SSD
Case : Fractal Design Define C TG

Návrat na "Nákupná poradňa"