SSD do PC

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
smoke2
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Št 09. Máj, 2013, 09:42

SSD do PC

Príspevok od používateľa smoke2 »

Vyberam medzi dvoma SSD.
Zostava i7-7700k a doska Z270X-Gaming 5.
SSD bude na system a instalaciu hier.
Ma vyznam na tieto ucely priplatit priblizne do 30 euro a zobrat Adata SX8200 Pro 1TB NVMe alebo radsej zobrat Crucial MX500 1TB SATA?
Udajne je Crucial velmi spolahliva znacka, neviem ako Adata, ktora sa navyse podla recenzie aj s chladicom zahrieva na 80 stupnov.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9990
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa stiv »

Ma zmysel.
.
smoke2
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Št 09. Máj, 2013, 09:42

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa smoke2 »

Čo som pozeral testy, tak spúšťanie windows a hier je v podstate rovnako rýchle, len NVMe má výhodu pri kopírovanie súborov? Len neviem, či je Adata spoľahlivá značka a tie vyššie teploty nebudú problém spoľahlivosti.
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7121
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa gammaray »

V tej cene este tento disk napr. PATRIOT VIPER VPN100 1TB
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9990
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa stiv »

Vyssie preto, lebo jedno je SATA a druhe NVMe. Nema to nic so spolahlivostou. Pokazit sa mozu vsetky.

NVMe ma vyhodu pri spustani windowsu, starte programov, odozve, loadingu hier a instalacii/kopirovani suborov.
.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5820
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa wingo »

Tá SX8200 Pro patrí medzi high-end SSD a MX500 medzi low-end, rozdiel tam je veľký, ale treba si uvedomiť že ten rozdiel sa prejaví hlavne pri väčšej záťaži, pri nenáročnom využití PC tam rozdiely budú malé až nebadateľné. Testy treba brať s rezervou, často sú robené na prázdnom disku alebo čistej inštalácii ale po zaplnení hlavne lacnejšie SSD môžu ísť výkonom výrazne dole. 30€ príplatok nie je tak veľa a výkonné 1TB SSD ti vydrží fakt dlho, podľa toho ako často meníš komponenty môže prežiť niekoľko výmen ostatných komponentov (GPU, CPU, doska...). Ja osobne som menil SATA 500GB Samsung EVO 850 na NVME 1TB Toshiba čo mám v popise (výrazne pomalšie ako tá ADATA) a rozdiel som videl aj cítil.

Spoľahlivosť ťažko riešiť, odísť môže ktorékoľvek SSD ale SSD vo všeobecnosti sú veľmi spoľahlivé. ADATA naň dáva 5 rokov záruku takže teoreticky by mal patriť medzi spoľahlivejšie, ale nájsť u nás obchod ktorý ti tiež dá 5 rokov záruku bude problém, ani Alza na ne nedáva (a aktuálne ani nemá 1TB verziu) a to dáva 5 rokov na Samsung, WD aj Corsair.

Teplotám pomôže verzia Gammix S11 Pro, čo by malo byť prakticky SX8200 Pro s integrovaným chladičom (a teraz pozerám že na túto verziu Alza dáva plných 5 rokov záruku a má aj 1TB verziu na sklade), alebo zober Patriot Viper VPN100 ktorý je porovnateľne rýchly a s asi najväčším integrovaným chladičom ktorý som videl, pritom je cenovo porovnateľný. Bohužiaľ ale nielen Alza, ale aj Patriot naň ponúka záruku iba 3 roky.
Tu máš ich porovnanie: https://www.hwcooling.net/adata-xpg-gam ... -rychlost/

TL,DR: Kúp Adata Gammix S11 Pro - výkon rovnaký, stojí podobne, má chladič pre nižšie teploty a vieš naň mať 5 rokov záruku priamo v obchode a nie cez výrobcu. Alebo Patriot Viper VPN100 ak sú pre teba dôležitejšie teploty ako záruka.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9990
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa stiv »

TLC je odkedy high-end? :D
.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12238
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa HellAngel »

ono zalezi ci mu ide naozaj o kazdu sekundu. NVME je rychlejsie ako klasicke SSD, to ano, ale cenovo je drahsie. A ak chalan nejde nahanat sekundy pri starte alebo pri spustani hier, programov a podobne, tak mu posluzi aj klasicke SSD.
Ine to uz je pri kopirovani a citani vacsich suborov, tam uz NVME ma vyraznejse navrch.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
smoke2
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Št 09. Máj, 2013, 09:42

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa smoke2 »

Na SSD budem mat Windows a budem tam instalovat aktualne hry, co hrajem. Praca vo Windowse bude browsovanie, videa a hranie hier.
Ten Gammix S11 Pro som pozeral, ale je to asi to iste ako SX8200 Pro, lebo ta ma tiez chladic, ale musi sa tam prilepit. Nerozumiem prilis tomu aky je medzi nimi rozdiel, pride mi, ze su obe rovnake.

Dalej sa trochu bojim toho zahrievania na 80 stupnov. Mam zlu dosku, kde to bude medzi CPU a grafikou alebo pri chladici grafiky. Nebude to nejako vyrazne zvysovat teplotu grafiky?
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12238
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa HellAngel »

Pozri si nejake testy ruchlosti spustania windowsu a aplikaci SSD vs NVME. Rozdiel v podstate nie je ziadny. O zivotnosti je tazko hovorit, ale mam jede ssd 128GB, ktore ma uz par peknych rokov za sebou a aktualne bezi v 3PC a stale ma vybornu kondiciu. Ak neplanujes tam kopirovat TeraBajty dat tyzdene, tak aj obycajne SSD ti prezije niekolko PC zostav.
SSD ma ale vyzsi pokles rychlosti pri zaplneni ako NVME. A ten rozdiel uz je badatelny.
Ak mas problem s teplotami v skrinke a pridas tam este NVME ktore celkom slusne dokaze zakurit, mozno by si mal uvazovat pri jeho kupe o vylepseni chladenia v skrinke, alebo rovno siahnut po inej.

tu je celkom dobre porovnanie rychlosti spustenia windows a hier (hdd vs ssd vs nvme)
https://www.youtube.com/watch?v=V3AMz-xZ2VM
NB: Asus ROG Zephyrus G14
smoke2
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Št 09. Máj, 2013, 09:42

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa smoke2 »

Tu je na neho dobra recenzia aj v porovnani s MX500. A praveze pri spustani aplikacii nie je velky rozdiel:
https://techreport.com/review/34431/ada ... -reviewed/
Mam R5 skrinku s ventilatormi, len GTX1080 Ti mi hreje niekedy na 82 stupnov a bojim sa, ze ked dam k nemu este hrejuce SSD, tak teplota grafiky este o dost stupne a odpali sa...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12238
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa HellAngel »

badatelny rozdiel bude, ked to SSD a NVME zaplnis. Ale stale sa bavime o podla mna zanedbatelnom case.
Ak chces niekde usetrit, tak zober crucial. Plus este u teba hrozi dalsie zdvihnutie teplot v skrinke.
Ta R5 nie mala skrinka a musis tam robit riadny prievan aby sa ti drzali teploty na normalnej urovni
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9990
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa stiv »

Zdvihnutie teplot vo velkej R5 bedni pridanim NVMe disku co ma 0-5W spotrebu? :hysterical:

Ak ma GPU 82 stupnov tak mas mizerny airflow alebo chladic na karte. Ci tam das disky alebo nedas, je to sumak.
.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12238
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa HellAngel »

to je fuk aku ma spotrebu, ledky tiez zeru malo a musis ich chladit. Ak tam uz teraz ma horuco a prida dalsi komponent, ktory bude vyzarovat do priestoru teplo 80 stupnov, tak si moc nepomoze.
Ako som mu pisal vyzsie, bolo by namieste pri tych teplotach spravit lepsi airflow v skrinke. Za usetredne peniaze za SSD a nie NVME, my vyjde peknych par Noctuii a spravi si potrebny prievan v krinke
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5820
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: SSD do PC

Príspevok od používateľa wingo »

Stiv - odvtedy čo je tu QLC a MLC je prakticky iba v profi produktoch ktorých jedinou praktickou výhodou sú dlhodobé kontinuálne zápisy :)

smoke2 - preto Gammix S11 Pro, lebo budeš mať záruku 5r priamo v obchode a ak si pozeral tú recenziu Gammix mal teploty 65°C a nie 80+°C ako píšeš pre SX8200 Pro. Alebo kúp aftermarket chladič, alebo ten Patriot s masívnym heatsinkom, to je na tebe.

Inak grafike to nespraví nič, to práveže naopak grafika bude ten SSD ohrievať teplým vzduchom a aj to je jeden z dôvodov vysokých teplôt M2 NVME SSD. A SSD sa zahrieva najmä keď intenzívne dlhodobo pracuje s desiatkami GB dát plnou rýchlosťou, teraz si povedz ako často sa ti to bude stávať :)

Skús dať dole bočnicu - ak ti klesnú teploty, väčší prievan v skrinke ti určite pomôže, či už pridaním ventilátorov, ich rýchlosti, alebo zmenou ich pozícií. Ak máš len 3 ventilátory ktoré si dostal ku skrinke najviac znížiš teploty tak že dás jeden ako outtake vzadu, jeden ako outtake dohora a jeden ako intake zboku, bude priamo ofukovať GPU.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB

Návrat na "Nákupná poradňa"