Projektor na filmy

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Majchel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 322
Dátum registrácie: Ne 08. Feb, 2009, 17:09

Projektor na filmy

Príspevok od používateľa Majchel »

Ahojte,
hladam nejake riesenie pre moje filmove vyzitie. Uz zostavaju posledne veci doladit pri zvuku ktory je paradny no obraz zaostava. potrebujem cisto hlupy zobrazovac, na zatial 2,5-3 metre sledovacej vzdialenosti. Vyuzivam 40 TV, ale to je uz malo. Vybral som si projektor, pre skalovatelnost uhlopriecky v pripade stahovania.... Preferujem pouzitie skor zo zeme(stolika) ako natvrdo vrtanie do stropu.

Mate niekto rady do coho siahnut? Zatial som vybral 3LCD, v tom je spicka Epson, tak novsi model Epson EH-TW5400. Ci skor chmatnut nieco zo starej verzie. V alze maju aj akcie na platna.

Dik za tipy, pripadne nasmerovania na co si dat bacha.
Používateľov profilový obrázok
Eddy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 540
Dátum registrácie: Pi 05. Máj, 2017, 17:53
Bydlisko: Košice-Okolie

Re: Projektor na filmy

Príspevok od používateľa Eddy »

Tiež by ma zaujímalo aký projector na filmy v budúcnosti tiež plánujem niečo také dať dokopy :)
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Projektor na filmy

Príspevok od používateľa dargy »

Neporadim vam model ale zopar veci si treba uvedomit ak sa clovek rozhodne pre projekciu.
Najdolezitejsie je zatemnenie a vyber poriadneho platna. Ono neviem ake mate naroky na obraz ale ak vam nevadi absencia ciernej farby (co mne pri filmoch dost prekaza) dost v tom zohrava ulohu platno a hlavne techologia projektora. Na filmy v tomto smere by som volil DLP ci LCOS a nie 3LCD ale samozrejme vsetko je o kvalite projektora. Nech to ma aspon 1900 lumenov co uz ma takmer kazdy projektor. Cim vyssie cislo tym lepsi vysledok vo svetlej miestnosti. Dost velky problem su aj odrazy svetla od platna a nasledne steny ktora ked je biela je big problem. Mozes mat aj projektor za 10k € a mat uplnu tmu ale to svetlo sa ti aj tak vrati na platno. Cize aspon okolo platna meter dva by mali byt tmave farby steny. To robi nenormalny rozdiel v kontraste a hlavne podani ciernej. A nakoniec by som nepocenoval ani vyber platna. Dost dolezity parameter je gain platna a farba. Na domace pouzitie sa pouziva sive matne platno s gain okolo 0.8.- 0.9 jednoducho aby odrazil menej svetla do okolia. Najlepsie su trvale pevne platna s ramom. Su aj vselijake natery na stenu, specialne ktore vedia celkom schopne zastupit platno ak je stena pekne rovna. Pozor na rolovacie platna bez napinania. Po case sa vlnia okraje a to aj pri platnach aj za par tisic eur. Cim vacsia uhlopriecka tym horsie.
Dalsou vecou u tych lacnejsich projektoroch je chladnie zdroju svetla. A hlavne ak mas projektor pri sebe na stole je to katastrofa. Niektore maju riadne turbiny hlavne tie lacne. Plati cim vacsia krabica projektora tym lepsia sanca ze to bude menej hucat (nie je pravidlo)
Ono je to super zazitok pozerat na velkom platne ale vsetko ma svoje + a - a niektore minusi pri projekcii a ich vyriesenie su nakladne. Hlavne cierna farba a kontrast. Ak sa cez to prenesies je to fajn. A najvacsie + je ta uhlopriecka a hlavne sa neunavuju oci pri pozerani ako na tv. Ono je aj tak najlepsie mat na to jednu miestnost vyhradenu. Pivnicu bez okien 😃
Ono je s tym roboty co dnes nie je v mode. Kazdy chce vybrat z krabice a pustat ale take easy to nebude. Aj kopec ludi to opusta lebo TV sa zvacsili poriadne za poslednych 10r. A aj cenovo je to lepsie pomaly. Tato oblast sa pomaly stava uplne okrajovou.
Este jeden link ako pomocka pri vybere hlavne co do vzdialenosti a schopnosti zoomu.
https://www.projectorcentral.com/projec ... or-pro.cfm
Vela stastia pri vybere.
ZDROJ: Seasonic G Series 550W GOLD MB: ASUS TUF Gaming B550-PLUS WI-FI II CPU: Ryzen 5 5600@4,6 GHz cooled by NOCTUA NH-U12F RAM: 2x8 GB Crucial Ballistix Black 3600MHz cl16 VGA: Sapphire Pulse RX 5700 8 GB + 2x Noctua NF-A12x15 Chromax PWM HDD: Samsung SSD 860 EVO 500GB + Kingstone SSD Now 64GB + 1TB WD Caviar Blue WD10EALS SOUND: Asus Xonar DX MONITOR: 34" LG 34UM68 DRIVING WHEEL: Logitech G25 RECEIVER: KINO: Yamaha RX-V557 + CANTON set 5.0 GLE series + subwoofer VELODYNE VX-10 STEREO: ONKYO A-5VL + Tannoy M1 HEADPHONES: Superlux HD330, Focal Sphear, Soundmagic e50 + LG V30 TV: Plazma P50X60 R.I.P. now TX-P50UT50
Majchel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 322
Dátum registrácie: Ne 08. Feb, 2009, 17:09

Re: Projektor na filmy

Príspevok od používateľa Majchel »

Dik Dargy.
Super zhrnutie.

Ja som nakoniec aj tak zvolil ten 3LCD od Epsonu. Je to priamo filmova rada a na to som sa spoliehal. Zatial je to pre mna uplna parada. Je trosku poznat tu ciernu a nie kazdemu to musi vyhovovat, ale nieje to podla mna rusivy element. Ak je kvalitne pozacie a je zatemnene, cierna je dobra.
Pokracujem v testovani, avsak som spokojny. Miestnost viem zatemnit zavesmi a pozeram filmy hlavne po zotmeni. Hluk je primerany v ECO rezime, mam projektor priamo asi 20cm nad hlavou a da sa to prezit. V normal rezime to ale reve, kedze to mam kusok od hlavy.
Na co by som kladol hlavne doraz je prepocet projekcnych vzdialenosti a zoom. Naozaj ak by som vybral iny projektor mal by som problem s tymito parametrami. Cize urcit si miestnost preratat a potom hladat.

Pri kvalitnom zvuku je to proste zazitok. Pri romantickych filmoch zbytocy luxus ale pri akcnych tituloch to platno priamo vtahuje do deja.
Takze za mna projektor vyhra. :cool:
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Projektor na filmy

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ten zážitok je fakt na nezaplatenie to ti nenahradí žiadny OLED,LCD v tom smiesnom merítku akom sa robia. Kamarát ma 4K shottrow nie UltraShottrow. A je to mega 125" v 3D sa cítim minamlne ako v dakom lepšom kine nieje to Imax ale palec hore.

Ak si človek nepotrpí na každý pixel a krásnu čiernu alá OLED je toto to práve na pozeranie filmov a pekný zážitok zo sledovania. Až nato že človek potrebuje plátno a keď nemáš prípravu všade ti trčia kable je to super.
Používateľov profilový obrázok
PROMETHEUS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2066
Dátum registrácie: Ne 23. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Projektor na filmy

Príspevok od používateľa PROMETHEUS »

ja mam benq w1070 a 100" platno a tiez je to celkom v pohode akurat projektor je trochu hlucnejsi nez by som chcel ale za tu cenu sa toho moc cakat neda a je to ovela lepsie nez stary optoma hd700 co som mal predtym ci uz obraz aj hlucnost ale kebyze robim upgrade tak berem asi nejaky 4k a kusok vacsie platno a tichsi.
MB: MSI X570 Tomahawk CPU: Ryzen 5900X RAM: BL2K8G36C16U4BL 4x8GB 3733MHz 16-18-18-35 GPU: Gigabyte RTX 3080 Gaming OC Waterforce Monitor: LG Ultragear 27GL83A-B SSD: WD Black SN850 1TB, SN750 500GB, 4x1TB Samsung EVO CASE: Lian Li O11 Dynamic XL PSU: EVGA 850W G2 Klavesnica, mys: Logitech G915 TKL + Logitech G903 Chladenie: CPU block: EK Quantum Velocity D-RGB Rads: EK SE360mm + EK XE360mm Fans: 9x Noctua NF-A12x25 PWM Pump: EK QUANTUM KINETIC TBE 200 D5 PWM D-RGB
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Projektor na filmy

Príspevok od používateľa dargy »

No ja mam rovno skusenosti iba z hidhend projektormi, preto som radsej ani nepisal konkretne modely projektorov lebo to treba predat oblicku :). Konkretne tento model
https://www.audiofeel.sk/projektory/cin ... ng-mk-2017
A toto platno v 138"
https://enigma-audio.sk/projektory-proj ... 38_305x172

Jedno musim povedat, HDR je na nezaplatenie a to este ani nieje nejaky extra parametrovo nabuchany projektor na to. To ak pozriem po dlhom case film bez hdr vo fhdecku to je ako zatiahnut zaclonu pred platno. Ono platno vie robit zazraky.
Na ten vypocet vzdialenosti som ti postol aj calculator, je tam vacsina projektorov na nove rady treba trosku pockat ale objavia sa tam.
Teraz tie nove dlp cipy od texas instrument co maju pixelshift do 4 stran su celkom kvalitne cipy a rozdiel oproti nativnemu 4k je minimalmy a v pohybe bez sance rozonat co je native a co shift. Ten cineversum ma sice iba 4k e-shift dila od jvc ale ma to 3x lcos cip co je fakt ze zobratie si toho najlepsieho z oboch technologii. Cierna aj preklesenie a pletova farba su spicka v tomto len to stoji krute love. Ale ked sa toto vyladi na kvalitnom platne poviem tak v cinemaxe sa mozu hanbit za obraz co maju v multiplexoch. Je to radost pozerat na to. Ak by ste boli z KE a budete mat chut na nejaku prezentaciu nebranim sa nicomu... 😉
Aspon budete moct porovnat ci to stoji za to ten priplatok.
ZDROJ: Seasonic G Series 550W GOLD MB: ASUS TUF Gaming B550-PLUS WI-FI II CPU: Ryzen 5 5600@4,6 GHz cooled by NOCTUA NH-U12F RAM: 2x8 GB Crucial Ballistix Black 3600MHz cl16 VGA: Sapphire Pulse RX 5700 8 GB + 2x Noctua NF-A12x15 Chromax PWM HDD: Samsung SSD 860 EVO 500GB + Kingstone SSD Now 64GB + 1TB WD Caviar Blue WD10EALS SOUND: Asus Xonar DX MONITOR: 34" LG 34UM68 DRIVING WHEEL: Logitech G25 RECEIVER: KINO: Yamaha RX-V557 + CANTON set 5.0 GLE series + subwoofer VELODYNE VX-10 STEREO: ONKYO A-5VL + Tannoy M1 HEADPHONES: Superlux HD330, Focal Sphear, Soundmagic e50 + LG V30 TV: Plazma P50X60 R.I.P. now TX-P50UT50
4pepe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 969
Dátum registrácie: Pi 05. Nov, 2010, 10:57
Bydlisko: Dolný Hričov

Re: Projektor na filmy

Príspevok od používateľa 4pepe »

ja momentálne čakám na niake skúsenosti od uživateľou na toto https://www.tvfreak.cz/xiaomi-uvedlo-15 ... or-4k/6165 a vymenim optomu čo mám

dargy ak budem v okoli KE rád by som to išiel pozrieť
moje projektore cca 100"
P1: http://www.ritzy.cz/phpBB2/viewtopic.php?t=916
P2: http://www.ritzy.cz/phpBB2/viewtopic.php?t=975
P3: Optoma hd 141
P4: Wiewsonic led 4k
Spoiler: ukázať
Zvuk: receiver onkyo 608 7.2 repro 7.0 predné diy repro 2x130W, center jamo, zadné mission m72 a zadné najzadnejšie jamo
MB: asus Z77-M pro CPU: i5 2500k CPU chladič: noctua NH D14 GPU: EVGA GTX 460 +accelero xtreme plus Ram: kingston ddr3 3x4giga 1333 cl9HDD1: samsung 850 pro 512 HDD2: seagate 3tb HDD3: seagate 4tb ; 32'' lcd IPS AOC CASE: fractal design r3 PSU:super flover golden king KEYBOARD+mouse: logitech wireles set OS: MICROSOFT Windows 7 64 Ultimate
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Projektor na filmy

Príspevok od používateľa dargy »

No neviem ale staticky kontrast 3000:1 a 1500 lumen je bieda. Ten blackwing one ma 40000:1 a kludne by som zniesol viac. Blackwing 2 ma uz 120 000:1 a je to aj vidiet.
Ja tu chodim denne. Kludne napis do ss aspon den dopredu ak budes mat zaujem, nech to aj pripravim.
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Projektor na filmy

Príspevok od používateľa Marek125 »

Lenže ty porovnavas projektor za 2000 Euro s projektom za 8000 Euro troška cenová medzera. Na Xiaomi sa mi paci že je to Ultra Short Throw dáš pred stenu na skrinku a nemusíš nič riešiť, žiadne dlhé káble žiadne vysiace kraviny zo stropu.
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Projektor na filmy

Príspevok od používateľa dargy »

To je prave. Ze platis za plug and play a parametre obrazu su vykupene pohodlim. Ono aj omnoho lacnejsie projektory maju lepsie parametre.

Návrat na "Nákupná poradňa"