RGB UPGRADE

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
stono
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 12. Dec, 2018, 22:06

RGB UPGRADE

Príspevok od používateľa stono »

Ahoj!
idem upgradeovať môj jednoduchý setup ↓ na RGB setup (pre niekoho nezmysel, chápem :D)
CPU: i5 8600K, s tým nehodlám robiť nič
MOBO: Z370-A Pro, tú by som chcel predať za nejakých 80€ a kúpiť niečo s funkciou RGB Sync, napadla ma Z390 Tomahawk s Mystic Lightom?
GPU: Strix R9 390 OC, čakám na vydanie 2060, asi pôjdem do nej, čiže s ňou zatiaľ nič..
RAM: Crucial Singlestick DDR4 2133MHz 16GB, to by som chcel predať za okolo 90-100€, a napadla mi výmena taktiež za model s funkciou RGB Sync (keďže case, mobo, ram by som chcel mať synchronizované) tak mi napadol model KINGSTON HyperX Predator RGB DDR4 2x8GB 3200MHz samozrejme s podporou Mystic Lightu. - Podotýkam, nemusí to byť len mystic light, dosku možeme vymeniť za hocijakú inú, len by som bol rád keby mala podporu RGB Syncu (napr. teda Mystic Light alebo Asus Aura :) )
CASE: Zalman Z3+, tú už asi nepredám, chystám sa kúpiť CoolerMaster MasterBox MB520 RGB, tiež s podporou Mystic Lightu.
PSU: Corsair CX650M, počul som naň aj dobré aj zlé názory, ale zatiaľ ide v poriadku, snáď nebude potreba výmeny.

To znamená že by som chcel zameniť MOBO, RAM a CASE za modely ktoré som písal už vyššie. Ak by ste mali nejaký nápad na lepšie modely, respektíve kvoli tomu sem píšem, tak prosím napíšte dole ↓ :)

Ďalej by som chcel kupovať vodníka pre CPU(i5 8600k) a GPU(2060, čo som spomínal, že kúpim keď(snáď) vyjde), niečo ako EK Phoenix alebo EK A240G - keďže budget nemám vysoký.

Môj budget je: 650-700 (predaje komponentov započítané) a v cene by som bol rád keby sa vošiel aj ten vodník. Samozrejme do budgetu nerátam 2060:)

Budem veľmi vďačný ak si niekto nájde čas a pomôže mi :) ĎAKUJEM
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: RGB UPGRADE

Príspevok od používateľa wingo »

V prvom rade sa zamysli aj nad ostatnými komponentami, napr. akú značku GPU chceš kúpiť aby si to RGB potom ovládal synchronizovanie v jednom softe, lebo čo som čítal tak napr. na MSI GPU môžeš ovládať RGB len cez Mystic Light, cez ASUS Aura či Gigabyte Fusion nie, pre ostatné značky to platí podobne. Bude to fungovať, len budeš mať 2 softy a neviem či už dokážu medzi sebou komunikovať a synchronizovať efekt, asi skôr nie. Teda ak by si pri GPU zostal na vzduchu, ak tam dáš vodný blok mení to situáciu a treba rozmýšľať na vysvietením okruhu, ale sú tu aj ďalšie komponenty ktoré by si vedel synchronizovať (myši, klávesnice...).

Case je vlastne o fanoch prípadne LED pásikoch, teoreticky môžeš kúpiť akúkoľvek a do nej RGB fany, LED pásiky + redukcie (napr. z 3 fanov do 1 koncovky). Rozhodni sa či chceš jednofarebné či Rainbow, to ti výrazne ovplyvní aj výber ostatných komponentov.

Na doske sleduj aj počet a hlavne typ RGB konektorov (klasické jednofarebné RGB = celý ventilátor či LED pásik svieti jednou farbou, ktorú môžeš meniť, či samostatne adresovateľné RGB = rainbow efekt) aby si vedel napojiť čo plánuješ a zosynchronizovať efekty tak ako si to predstavuješ. Tá Tomahawk má iba jeden konektor pre samostatne adresovateľné RGB takže ak tam plánuješ zapojiť veľa ventilátorov či LED pásikov so samostatne adresovateľnými LED nemusí to utiahnuť (ak ti stačí jednofarebné nebudeš mať problém keďže má ďalšie 2 klasické RGB konektory), taktiež má starší horší audio čip ALC892, ak používaš integrovanú zvukovku porozmýšľaj nad lepšou doskou s ALC1220 napr. https://www.alza.sk/msi-mpg-z390-gaming ... 471038.htm alebo https://www.alza.sk/gigabyte-aorus-z390 ... 476395.htm (aj lacnejšia Gigabyte Gaming SLI má ALC1220, ale nemá konektor pre samostatne adresovateľné LED).

RAM sú rôzne (Corsair, Adata, G.Skill, Kingston...) a väčšinou teraz už podporujú všetky značky RGB sync, pozri si videá ako vyzerajú v reále, je to vec vkusu ktoré sa ti viac páčia, napr. tieto vyzerajú podľa mňa pekne a ladia k tématike vodného chladenia (nad tým vodným chladením RAM sa moc nepozastavuj, pre teploty nerobí nič, je tam len na efekt, Linus robil testy): https://www.alza.sk/adata-xpg-16gb-ddr4 ... 349803.htm

Pokiaľ viem pri Corsair CX zdrojoch platí že tie so zeleným logom sú nič moc, tie so sivým sú v pohode.

Čo sa vodníka týka, neviem či to bude mať pre 2060 až taký zmysel, tam bude relatívne nízke TDP, a len pre efekt to bude dosť veľká pálka - ale tak ak to chceš je to na tebe, len si dávaj pozor pri kúpe GPU aby pre ňu bol kompatibilný blok a keď už budeš dávať aj CPU aj GPU pod vodu dobrý by bol väčší radiátor, buď jeden 360, 2x240 či dokonca overkill 280+360 a budeš mať plne využité pozície v tej Cooler Master skrinke :)
Taktiež mysli na to že dodávané ventilátory sú bez RGB, a tie RGB v skrinke budú pravdepodobne optimalizované pre airflow a nie radiátor.

Pri vode by ideálne boli priesvitné bloky a číra voda aby farby pekne vynikli. Tie kity bohužiaľ nemajú RGB a ani sa moc dorobiť nedá keďže sú nepriesvitné ale dala by sa aspoň nejak vysvietiť expanzka dodatočnou LED, ten Phoenix má zase priesvitný GPU blok takže keď tam k nemu primontuješ nejakú dodatočnú LED tak by to mohlo pekne osvietiť, ale CPU blok je IMHO dosť škaredý. Najlepšie riešenie asi bude A360G kit, vyzerá pekne čisto a k expanzke keď dáš nejakú zosynchronizovanú LED môže to vyzerať fakt pekne a nie je to až také drahé ako full custom vodník, všetko sa ale bude odvíjať od kompatibility GPU bloku takže s vodníkom by som počkal až na grafiku lebo pokiaľ viem tie kity nie sú navzájom kompatibilné - custom + kity S,G,P,L,X != Fluid Gaming (A séria kitov) != MLC Phoenix kit
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
stono
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 12. Dec, 2018, 22:06

Re: RGB UPGRADE

Príspevok od používateľa stono »

Veľká vďaka @wingo za vysvetlenie :)
+rep

Návrat na "Nákupná poradňa"