Domaci NAS

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Domaci NAS

Príspevok od používateľa materik »

Sluzit bude na ukladanie fotografii (raw), psd a kopec dalsich grafickych/video suborov. K tomu este backup hudby a mozno
aj firemne uctovnictvo (tu ale neviem, ake su podmienky s ochranou udajov, compy s uctom drzime mimo net :-) )

Par poziadaviek k tomu:
- cena do 400 (ak to bude stacit na nieco schopne, ak nie tak 500)
- kapacita min 2TB s RAID 1
- dekodovanie videa je + ale vobec nie podstatne

Synology DS218j 2× 3 TB RED ??

Ako je to s pristupom? Ak by som ho chcel vidiet ako sietovy disk, je to mozne? WD masinky sa mi zda, ze umoznuju pristup len cez web rozhranie. NAS som doteraz neriesil, ale zrazu sa stalo, ze 4 compy uz pomaly nemaju miesto :rolleyes:
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa lepermessiah »

WD masinky v pohode umoznuju aj FTP/SMB, minimalne My Cloud predoslej generacie ..ale to je fakt minimum co mozes kupit, nic to nevie v podstate ..

Keby nahodou ucto bezalo na podporovanej DB, mozes to rozbehat priamo na NAS ak to ma pre teba vyznam .. svokra ma Alfu kde je Firebird, cize ked chcu pracovat obe na jednej db, musi sa jedna prihlasovat druhej do PC kde bezi firebird co si moze nainstalovat Alfa ..ale ked mas NAS s podporou, db hodis na NAS a obe sa prihlasuju na neho .. ale z vonku im to nejde aj tak, cize az taka vyhra to nie je, akurat nie su 2 osoby zavisla od 1 ktora ma hlavny PC s databazou
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5552
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa Odar »

Mam 3 TB WDMyCloud, ale posledne, co by som robil, ze by som tam pchal nejaku databazu. Ta masina je stavana na to, ze nakopirujem tam veci a potom ich z tade citam (prehravanie hudby, filmov). Akonahle by na to pristupovali viaceri ludia, vykonovo to nestiha.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa materik »

Pozor, toto som celkom nevysvetlil, ucto cisto len zaloha. Nahrat archiv predosleho roku a mat to tam, ziaden real-time pristup, ziadna DB.
Dolezite su tie foto, graficke subory a hudba.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12246
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

ak si cenis moc svoje data, tak tento nas nie je pre teba. Minimalne bz som riesit model synology DS 918+. Ak sa vies trochu pohybovat v operacnych systemoch, tak najlacnejsie a najlepsie riesenie je si poskladat jednoduche PC a spravit z neho FIle server. Do 400 eur sa v pohode zmestis bez diskov
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa materik »

@HellAngel: ak si cenis moc svoje data, tak tento nas nie je pre teba - tu by som chcel trochu viac info. Riziko je poruchovost alebo bezpecnostne?

File server velmi nie, jednak je nad cenu, ak vravis ze 400 bez diskov. A hlavne chcel som "plug&play" riesenie. Rozbalit, zapnut, potukat chvilku nejaky setup wizard a bezi. :-)
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa lepermessiah »

Aj ja som to asi nie velmi jasne napisal (to ja zvyknem :D ) .. WD nic take ako DB nevie, no na mudrejsich NAS ktore vedia pustat DB je to fajn riesenie pre 2-3 ludi (a aj vykon tych NAS je niekde inde). WD je ale fakt zaklad, no na zalohu staci, vyhovuje mi WD Sync, ze mi to dava automaticky subory na disk aj mimo lokalnej siete, cize ked nieco doma spravim a zabudnem si to skopirovat, na WDcku to najdem, resp. sa mi to samo nakopiruje na notebook. Problem je ich web interface ktory ide hadam len s Explorerom (Chrome ani Firefox mi nedokazalo nacitat My Files obrazovku, Edge rovno posle niekam, ze nie je podporovany).
Ak planujes v buducnosti cokolvek viac ako len kopirovat subory (napr. media server) tak s WDckom to daleko nedotiahnes, lebo mne sekalo uplne vsetko na tom, aj ked len single drive verzia ale to by nemalo mat vplyv. Aktivoval som Plex, pustal par videi a vsetko sa raz za cas zaseklo na milisekundy, ked pustam rovnake videa cez Kodi a SMB z mojho PC, tak bez problemov

PS: hovorim o WDBCTL0030HWT-EESN, ktory sa uz nepredava, ked porovnavam HW specifikacie, novsia generacia by nemala mat vobec problem, je tam lepsie CPU a 1GB RAM ..
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
sanjuro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1337
Dátum registrácie: Ut 29. Dec, 2009, 18:45
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa sanjuro »

tie synology J verzie by som neriskoval a skor siel do tych verzii s 1GB ram, aby tam bola rezerva a neslo to pomaly.
bez diskov: https://www.alza.sk/synology-ds218play-d5150064.htm
s diskami: https://www.alza.sk/synology-ds218play- ... 153675.htm
MB: MSI B450 Tomahawk Max CPU: AMD 5800x Cooler: Alphacool Eisbaer 360 RAM: 2x8GB G.Skill 3600Mhz CL16 TridentZ Neo SSD: Intel Optane 900p 280GB SSD: Samsung 860 EVO 1TB GPU: Gainward RTX 4090 Phantom GS PSU: Corsair RM1000x Audio: Topping DX3 Pro v2 Case: Lian Li PC-O11 Dynamic White Monitor: LG CX48 Mouse: Logitech G Pro Keyboard: Corsair K65 Speed Pad: Logitech G640 Headphones: AKG K712 Pro
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa faugusztin »

DS218j bohato staci. Mas tam SMB, AppleTalk, SSH atd. Na 99% ti to bude stacit.
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa materik »

Okej, dostavam tu dost protichodne tvrdenia. Ako vravim, NAS bude ulozisko, praca nad datami tam nebude. Nafotim, sporcesujem a ked je vsetko hotove -> NAS.
Problem J je teda len mala RAM, ktora to cele spomali, alebo este aj nieco ine? Rad by som vedel, co myslel autor tymto:
HellAngel napísal: Št 20. Sep, 2018, 11:25 ak si cenis moc svoje data, tak tento nas nie je pre teba.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12246
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

tak hlavne pripadny rebuild. Na tej konfiguracii co tam mas budes robit rebuild neskutone dlho, ak ho vobec dokonci. 2TB rebuldovat na tomto HW je zabijak. Ten NAS co som linkoval ma aspon ako tak vykonny HW, aj ked to tiez nie je ziadne terno. Tiez tam mas na vyber z viacero RAIDOV. Napriklad RAID 10, co sa da povazovat za celkom schopny raid na ochranu dat aj pri vypadku nejakeho disku. Pripadne RAID 5, kde moze vypadnut 1 disk a RAID bude stale aktivny.
To cenenie dat som myslel tak, ze najhorsie co sa moze stat pri tychto lacnych NAS je zlyhanie disku a nasledny rebuild pola. Ak sa rebuild npodari, prides o data. Co pri lacnych NAS je dost pravdepodobne. Ak ti mozem doporucit, kup k tomu NAS este jeden NAS, kde budes robit zalohu zalohy.
Ak data co budes ukladat na NAS su pre teba velmi potrebne a pripadna strata by bola dost bolestiva, radsej zainvestuj do kvalitnej zalohy, ako siahat na lacne riesenia. Tem na NAS a problematika RAIDov tu bola rozoberana uz vela krat. Skus pohladat temy, kde pisal mp3turbo alebo snake.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Pronto
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 1276
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava/Zvolen

Re: Domaci NAS

Príspevok od používateľa Pronto »

Urcite by som siel pri NASku na ktorom maju byt dolezite a dostupne data do niecoho, co vie riesit RAID. Idealne 4 a viac diskoveho, predsalen mat moznost rebuildu je na nezaplatenie pri pripadnom umrti disku.
Spoiler: ukázať
First: Intel i7 10700KF + BeQuite Dark Rock Pro4, ASROCK B560 PRO4, 32GB HyperX 3600 CL18, EVGA GTX 3080Ti FTW3, 1TB WD Blue NVMe, EVGA SuperNova G6 850W, be quiet! Pure Base 500DX White, W10Pro + AOC Q3279VWF
Second: Intel i5 7500, ASUS z170Pro Gaming, 8GB DDR4 2600MHz, Strix RX 570 4GB, 1TB SSD Patriot, 650W Gold PSU

AUDIO
Headphones - Sennheiser GSP 300
Micro System - Panasonic SC-PMX82EG-K DAB+

Návrat na "Nákupná poradňa"