PC na Photoshop

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Leto
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 25. Jún, 2018, 16:59

PC na Photoshop

Príspevok od používateľa Leto »

Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu pri zostavení nového počítača. Jeho hlavné použitie by malo byť spracovanie fotiek a obrázkov v Adobe Photoshop a Lightroom. Pozeral som nejaké notebooky, ale tie s požadovanými parametrami mi prídu príliš drahé (1200-1500€). Verím že stolový počítač bude o veľa dostupnejší.
Orientačne by som hľadal niečo nasledovné:
Procesor: asi i5-ku 8. generácie
RAM: 16GB
Grafika: to vraj na fotky netreba nejakú úžasnú
SSD: minimálne 256GB
HDD: to by som dal rádovo niekoľko TB (2-4)
Do ostatných vecí ako základná doska či zdroj sa vôbec nevyznám...
Možno som niečo prestrelil, alebo podcenil, veľmi rád si nechám poradiť a budem vďačný za každú radu :)
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa Nightlight »

Na tvojom mieste by som zobral nieco taketo:
https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... C6B69647B4
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4065
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa pepkopav »

https://www.acer-shop.sk/acer-nitro-5-a ... nhq3lec002

nb by stacil takyto,len dokupit 8gb ram...
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa lepermessiah »

Naco na Photoshop i7 ? i5 s prehladom, radsej usetrene peniaze dat do monitora alebo sondy (ak to ma byt profi praca s foto). Grafika zalezi od monitora, ak mas 10bit, tak integrac asi nepostaci a bude treba nieco s 10bit. Ak budes rozumne nakladat s priestorom, postaci ti aj 256GB SSD, ale su veci, ktore sa daju kupit cez bazar lacnejsie (ak to nepotrebujes na fakturu). Ja mam Samsung 960 Pro 512GB za smiesnych 220e (a to nebol z tych znamych novych zabalenych, normalne pouzivany pol roka.. zapisanych 107GB :D )
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa Nightlight »

i7 som vybral pre jednovlaknovy vykon - i5 nemaju az take frekvencie. Ale mas pravdu, i5 ma len o 300MHz menej a je lacnejsi o 100 eur , takze na tom by sa dalo usetrit. Taktiez by som sa viac priklonil k 512GB SSD, i ked 256 by malo v pohode postacovat tiez.
Leto
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 25. Jún, 2018, 16:59

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa Leto »

Fuuu, no keď sa pozerám na tú zostavu, tak s cenou nie som zrovna najspokojnejší :D Myslím si, že i7 naozaj potrebovať nebudem, a prekvapuje ma výber grafiky. Je naozaj potrebná až taká vysoká trieda?
Z notebookov, ktoré by mi asi stačili som narazil na tento: https://www.alza.sk/lenovo-ideapad-720s ... 251042&o=3
časom by som možno len vymenil/doplnil RAMku na 16 a stačil by mi asi až až. A tu je tiež tá 1050Ti-čka, o ktorej som si myslel, že je zbytočne dobrá. A keby som si mal vybrať medzi notebookom a o málo lepším stolovým počítačom za tú istú cenu, volím notebook kvôli prenosnosti. A ten notebook od @pepkopav-a patrí už tiež medzi tie menej prenosné :D
Ešte tento sa mi pozdával, ale tam zasa neviem či nie je tá grafika už príliš slabá... https://www.alza.sk/asus-zenbook-ux430u ... 13.htm?o=3
Monitor mám https://extremecomp.ekatalog.biz/detail ... piv/313819
Ale možno mám požiadavky na parametre a cenu, ktoré sa nedajú splniť... :D
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa Nightlight »

1050 Ti je z tych nizsich tried. Len ceny su teraz zvysene kvoli tazeniu kryptomien. Samozrejme by si vyzil aj so slabsou, ale nove verzie Photoshopu / Lightroomu vedia profitovat aj z grafiky.
Co sa tyka notebookov, pred casom som pokukoval po niecom takomto: https://www.alza.sk/dell-inspiron-15-70 ... 7.htm?o=20
Ten zenbook tiez nevyzera zle.

Ja som ale najskor zle precital tvoj prispevok - myslel som si, ze 1200-1500 je tvoj rozpocet :D Nieco lacnejsie by sa samozrejme zohnat dalo, a to aj o dost.

edit:
Napr. toto:
https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... D6E6B69782
Leto
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 25. Jún, 2018, 16:59

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa Leto »

Hmmm, tu už je cena zaujímavejšia :D Sú tie AMD-čka spoľahlivé? Lebo mám pocit že všeobecne sa Intel oveľa viac propaguje a používa...
No a tu grafika nie je vôbec. Stačí tá integrovaná?
Cenu som myslel tak, že notebook stojí 1200 a ja chcem desktopom veľa ušetriť :D
A k notebooku, ten inspiron má oproti zenbooku slabšiu grafiku, a zenbook má asi lepší display (100% sRGB)
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa lepermessiah »

ja len nechapem ci to ma byt profi alebo hobby, lebo podanie farieb na vacsine notebookov je dost mimo.. a ak profi, tak aj ta 1050ti je len 8bit, nie 10... a preco je aj v notebooku? lebo je to v tej cenovej relacii standard..
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Leto
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 25. Jún, 2018, 16:59

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa Leto »

má to byť to najlepšie, čo sa v danej cenovej relácii dá dostať. Notebook okolo 1000, alebo nejaký porovnateľný (alebo lepší) stolový počítač okolo 700.
Čo sa týka monitoru, tak napríklad ten Zenbook má vraj 100% sRGB, čo je super, ale display na notebooku neni až tak kľúčový, keďže mám doma dobrý monitor, na ktorom aj tak väčšinou pracujem. Takže ten notebookový musí stačiť len na nevyhnutné prípady, kedy musím editovať "v teréne".
Používateľov profilový obrázok
wito
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 322
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa wito »

k tej i7/i5 teme, urcite i7
tiez mi tu odporucali len i5 a prehodil som to po case na i7 a je to podstatne lepsie na pracu v PS/lightroome
hlavne ak exportujes vela veci naraz pripade na algoritmy co ps pouziva je to iny svet
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa Nightlight »

Leto napísal: Pi 29. Jún, 2018, 11:04Sú tie AMD-čka spoľahlivé? Lebo mám pocit že všeobecne sa Intel oveľa viac propaguje a používa...
AMD Ryzen sa uz na Intel celkom dotiahli. Intel ma stale trochu navrch pri jednovlaknovom vykone, ale s pribudajucimi odhalenymi bezpecnostnymi problemami (typu meltdown / spectre) vykon moze klesnut v pripade, ze sa aplikuje nejaka zaplata. Plati pre Intel aj AMD, ale Intel je postihnuty viac.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1941
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: PC na Photoshop

Príspevok od používateľa maniak »

Zrovna na PS/Lightroom si trochu pogoogli. 2nd gen Ryzen uz vyzera pre PSko lepsie ako 1.gen.
https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... -Gen-1136/
FVE 12.45 kWp V/Z

Návrat na "Nákupná poradňa"