Filament do 3D tlačiarne

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5816
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Filament do 3D tlačiarne

Príspevok od používateľa wingo »

Po dlhom váhaní som nakoniec schmatol na Gearbeste Creality3D Ender 3 v prvý deň výpredaja keď bola lacnejšia, na nete som na ňu našiel samé chvály. Teraz však zostala dilema aký filament do toho kúpiť, tie čo boli na Gearbeste neboli lacnejšie než zoženiem u nás navyše recenzie na ne nič moc. Čo kúpiť ak si chcem ušetriť starosti ale zbytočne nepreplácať? Budem sa zatiaľ učiť takže zbytočné kupovať nejaký high-end, taktiež to bude ako hobby takže ani do budúcna neplánujem nijaké extra veci čo by potrebovali špičkovú kvalitu - chcem len aby to tlačilo spoľahlivo. Našiel som vcelku dobré recenzie na Gembird, aj keď ma zarazila posledná recenzia kde sa chlapík sťažoval že šli tento rok kvalitou výrazne dolu a už neodporúča. S čím máte dobré skúsenosti? Predpokladám že najlepšie začať s PLA.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Filament do 3D tlačiarne

Príspevok od používateľa chatpall »

ako dlhodoby pouzivatel FDM a SLS metod ti poradim jedinu jedinu vec: kupuj tam kde je to najblizsie ku tebe a kde dostanes zakaznicku podporu. kazda vyroba PLA a ABS pre kazdeho tvojho dodavatela je zavisla od varky. Niekedy sa parametre vyroby trafia a niekedy nie. Ak budes mat vytazenie 24/7 tak aj tak je to spotreba par kotucov. Kym sa k tomu dostanes tak dovtedy pouzi to co ponuka napriklad Prusa.
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Filament do 3D tlačiarne

Príspevok od používateľa PETERPANs »

Filamenty su rozne. Zalezi co od toho chces, mechanicku odolnost, ci len model, na ktory sa nesaha. Ak mas ku tlaciarni aj soft, tam mas na vyber aky material mozes pouzit, v pripade ze mas iny a ak to soft dovoluje mozes si nastavit material podla hodnot na obale materialu.

Presnost tlace tiez hra rolu, cim horsia, tym kostrbatejsia tlac. Soft by ti mal dat moznost nastavit presnost tlace podla zvoleneho materialu.

Zasadna vec, existuju rozne priemery drotu filamentov a preto si vzdy over ci ti dany priemer pasuje do tlaciarne. Existuju aj ine odlisnosti ako doska na ktoru tlacis, niekto ma hladke ako sklo, iny zase kovovu s minidierkami, kazda podlozka preferuje iny material. Ide o to aby sa ti to pocas tlace neodlepovalo. Nie som si isty ale dosky so sklenenym povrchom treba patricne osetrovat (natierat niecim) pred pouzitim.

Otvorene, nekrytovane tlaciarne zvyknu byt problematicke, model nerovnomerne tuhne a kvalita tlace moze byt vselijaka, model sa moze aj nerovnomernym zmrstovanim odlepovat od dosky, odporucil by som preto miestnost bez vyraznej zmeny teploty, nie prilis chladnu, bez prievanu.

Tlaciaren sa nesmie kyvat, musis ju polozit na rovnu plochu.

V tvojom pripade by som vybral najskor materaial, ktory odporuca vyrobca tlaciarne. Iste mozes ho kupit aj inde no porovnaj si materialove listy, ci sedia teploty topenia a pod.
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Filament do 3D tlačiarne

Príspevok od používateľa shajek »

Mne sa tiez velmi dobre osvedcili Prusa filamenty, hlavne ked to pouzivam na Prusi i3 mk2 ....
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
pepe-flash
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: So 04. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Komárno

Re: Filament do 3D tlačiarne

Príspevok od používateľa pepe-flash »

A ešte jedna vec. Nie len filamenty od rôznych výrobcov majú rôznu kvalitu, ale kvalita sa líši aj pri farbách. Jeden výrobca , rôzne farby, rôzna kvalita.
Zatiaľ najlepší materiál , čo som používal je ABS od eSUN. Veľmi dobrá cena 13€/kg a veľmi dobrá kvalita.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5816
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Filament do 3D tlačiarne

Príspevok od používateľa wingo »

Ďakujem za rady. Síce ste mi výber skôr sťažili ako uľahčili, zase som sa dozvedel niečo nové. Nakoniec som zobral predsa len Gembird, zelené PLA keďže chcem pre začiatok len jednu rolku na skúšku a potrebujem ju budúci týždeň keď by mi mala prísť tlačiareň, ten Gembird si môžem vyzdvihnúť kúsok od bytu osobne za 16€/kg. Prusa vyjde na dvojnásobok s poštovným a eSUN buď dlhá doba dodania alebo tiež vysoké poštovné. Ak ten Gembird nebude moc dobrý skúsim asi ten eSUN, aj PLA sú dobré? Budem tlačiť v byte tak by som nechcel aby mi celý smrdel od ABS (aspoň čo som počul tak dosť smrdí pri tlači).

Na čo si dávať pozor, čo skontrolovať? Aby som vedel odlíšiť či prípadné problémy pri tlači budú chyba tlačiarne, nastavenia alebo filamentu (reklamoval by som).
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
wito
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 322
Dátum registrácie: So 31. Dec, 2005, 20:00

Re: Filament do 3D tlačiarne

Príspevok od používateľa wito »

gembird mi pride kadejaky, mal som z tej istej farby aj dobre aj otrasne vysledky
za to sa mi velmi osvedcil Filamentum vyrobca co pouziva aj prusa pod svojou zastitou
ono ide aj hlavne o to ako skladujes potom filament, ono radi nasavaju vlhkost tak je dobre ich mat dobre uskladnene
na ABS pozor je skodlivy ked ho dychas preto tlaciarne co ho tlacia su uzavrete a filtrovane prijemna alternativa je PETG s ktorym tlacim nonstop ak to nieje daka anime postava :D

Návrat na "Nákupná poradňa"