NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15047
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa faugusztin »

"až kým sa nepozriem na CPU, to mi príde CPU na úrovni Nokie 3310."

To CPU zvlada viacmenej vsetky ulohy bezne pozadovane NAS okrem transkodovania videa (Plex, DLNA).
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2048
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa zoom »

Len este pridam trochu info: Pokial budes predsa len pozerat nejake NAS krabicky, tak celkom urcite konzultuj najlepsiu stranku na internete na recenzie routrov a NAS ulozisk - SmallNetBuilder.com. Maju dobre a kratke recenzie, kde porovnavaju jednotlive modely, castokrat rozobrate a hlavne vela vela benchmarkov na vsetko mozne. Cize tu si pozri druhu stranku recenzie na Synology DS418j a v sekcii Performance mas velky obrazok s nameranymi rychlostami a porovnanie s inymi krabickami.

Pokial ta zaujima nejaka konkretna vec (konkretny test), tak tu si ho vyklikaj a uvidis, co si kupis, pripadne ci ti nejaka konkretna krabicka postaci.

Tieto NAS krabicky budu akoze velmi pekne. Tmava kocka niekde polozena, blikajuce LEDky pri diskoch... super. Ten DS418j stoji tych 300,- €. Za to mozno postavas aj nejaky bezny PC, kludne z bazarovych komponentov. Rozhodnut sa musis sam, co vsetko od tej krabice potrebujes. Pre mna bolo dolezite, aby som na tom poli mohol mat aj nejake virtualky, takze x86 a nejaky ten vykon.

Disky kupuj podla toho, na co mas peniaze. Matematika je celkom jednoducha (WD Red, ceny z jedneho obchodu):
1TB = 64 €/TB
2TB = 41 €/TB
3TB = 34 €/TB
4TB = 32 €/TB
6TB = 32 €/TB
8TB = 31 €/TB

Takze ako vidis, od 3TB vyssie je viacmenej jedno, co kupis. Uvedom si ale dve situacie:
1) Kupis teraz 4x 4TB, zaplatis 512,-€ za disky a pri RAID5 mas ~12TB volneho miesta.
2) Kupis teraz 4x 3TB, zaplatis 408,-€ za disky a pri RAID5 mas ~9TB volneho miesta. Neskor chces rozsirit. Musis najprv kupit vsetky 4x 4TB disky (cena dajme tomu uz bude 30,- €/TB), zaplatis 480,-€. Povymienas disky, zvacsis pole a za polovicu predas stare disky, takze dostanes a zaroven stratis 204,-€. Spolu ta toto vyjde na 684,-€ a mas to, co si mal od zaciatku v bode 1.

Poucenieod zooma: Je blbost kupovat uplne najsamvacsie disky a je blbost kupovat disky, ktore sa neoplatia cenovo (1TB, 2TB). Ale pokial sa rozhodujes medzi 3TB a 4TB, vzal by som tie vacsie.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Napísal si práve včas, práve som chcel začať hľadať rečky na hotové krabičky. Stránka vyzerá výborne a pri tých AiO riešeniach z toho, čo som videl na prvej stránke som mal obavy, že tie modely s OEM procákmi ale vidím, že to až taký problém nie je.

Viem si teraz už reálne predstaviť brať DS418J alebo tam taktiež spomínaný QNAP TS-431P. A disky zoberiem 4x4TB, 12TB miesta je pre mňa safe veľkosť na niekoľko rokov.

Ale ešte určite pokukám nejaké infošky.
Ďakujem za rady. :good:
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa Odar »

SmallNetBuilder má fajn recenzie aj na routery a ostatné sieťové vecičky. Oplatí sa tam pohrabať, aj keď web je podľa mňa neprehľadný. Ale testy majú také "zo života", čo je dôležité. Človek potom vie, čo môže od výrobku reálne očakávať.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa molnart »

no neviem, podla toho ich NAS chartu aj 10Gbe modely davaju max 110 MB/s a ked rozkliknem recenziu tak tam su rychlosti 300-400 MB/s
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa Snake »

Dalsia generacia raid expertov co tu je 😄

RAID 5/6 sa nad 1TB nepouziva, este vam nepadol rebuild? Mne uz ano, zistite, kto chce 8TB kapacity tak 8x2TB do RAID10, nic ine, ak to vie nested raid tak raid 10+10.

Preratavat TB na € mi pride trosku scestne, nakolko data su velakrat ovela cennejsie a recovery neporovnatelne drahsie.

Iba moje dva centy, od cloveka co uz par rokov riesi enterprise storage





.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa loleqboleq »

To je pekné a vážime si to ale ty aplikuješ meter z entrprajsu na konzumenta a to nie je múdre. My nemáme peniaze na sto-slotové krabice, nemáme penež na investície do diskov akurát aby sme využili 50% kapacity a podobne...A samozrejme, ja som nikdy neriešil RAID (teda nie priamo ale pracoval som s NetApp storidžmi a ich zdvojenými paritami, čo keby som vedel použiť, tak by som to použil asi najradšej), no viem, že rebuild (hlavne) u RAID 5 je rizikový, kedže okrem iného je dosť pomalý a ujo Márfi môže nadiktovať, že presne v tom momente padne druhý disk a môžem si ísť pískať.

Skús povedať bežnému konzumentovi a človeku, ktorý nemá plat 1300-1500€/mesačne v čistom, že si má poskladať NAS za trebárs 1000€, aby mal trebárs 12TB (ak pripočítam aj cenu HW, tak to tak vychádza na 4x6TB ironwolfy) využiteľného storidžu a myslím, že všetci vieme, čo ti na to povie. Lebo ak už chcem riešiť niečo také, tak už chcem aspoň tých 12TB za možno 600€-700€.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 861
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa Muhyng »

zoom napísal: So 02. Jún, 2018, 21:38 ...celkom urcite konzultuj najlepsiu stranku na internete na recenzie routrov a NAS ulozisk - SmallNetBuilder.com...
Pozrel som si review DS 218play a celkom ma potesilo, ze aj tu ju hodnotia ako dost vyhodnu kupu :) Zatial som s nou spokojny, aj ked ju stale nevyuzivam naplno :red:
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa Snake »

loleqboleq napísal: St 13. Jún, 2018, 09:01 Skús povedať bežnému konzumentovi a človeku, ktorý nemá plat 1300-1500€/mesačne v čistom, že si má poskladať NAS za trebárs 1000€, aby mal trebárs 12TB (ak pripočítam aj cenu HW, tak to tak vychádza na 4x6TB ironwolfy) využiteľného storidžu a myslím, že všetci vieme, čo ti na to povie. Lebo ak už chcem riešiť niečo také, tak už chcem aspoň tých 12TB za možno 600€-700€.
Ano hovorim bezne, a bezne sa to berie, predstav si ze aj ja mam doma maleho prolianta a cez HBA vypublikovany DAS storage, cena servera bolo tak 300€ a zvysok v radoch tisicov.

Minuly tyzden slo zakaznikovi DS1517 so 4x4TB + 1 Spare
WD Red Pro
Seagate IronWolf Pro
Toshiba Galaxy MC040ACA
Hitachi Ultrastar 7K6000
A opat jeden Red Pro do sparu

Ako prvy skape seagate to musi byt kazdemu jasne. Moje data to nie su, mne je u prdele co sa s tym polom stane, RAID5/6 je archivacny RAID, rozhodne nie na aktivne pouzivanie a este pri takych velkych diskoch, takze kludne si vyskladaj aj 4x8TB RAID5, zistis sam, kludne sa nadrapuj a kecaj o plate, su to tvoje data, ja sa ti snazim iba poradit, tri roky ti to urcite vydrzi, potom mi daj vediet ako si dopadol pri rebuilde (a na murfiho to nezvaluj, miesto toho si otvor datasheet kazdeho disku a najdi si polozku URE - Unrecoverable Read Error, jednoduchou matikou dojdes napriklad na to, ze ten Seagate co som mu tam dal ma 1 chybu na 10^15 bitov citania, tzn 1000000000000000 / 8 = 125000000000000B = 122070312500kB = 119209289,55 MB = 116415,322 GB = 113,686TB. Takze po precitani 113TB mozes cakat ze ti rebuild padne (samozrejme toto je udavana tzv max hodnota, min hodnotu nikto neudava a ta je na murfiho zakonoch), skus si trackovat kolko dat precitas z blbeho HDD za jeden rok, a zistis ze 113TB trafis pri rebuilde na RAID5 zlahka po roku a pol pouzivania, good luck

PS: 9TB mam u zakaznika riesene RAID10 20ks 900GB SFF SAS + 4xSpare, je to tam uz stvrty rok, stalo to 40K, dava to 2GB/s cez fiber, zapisanych na tie disky bolo 3,6PB, neumrel ani jeden, takze sorry, 1000€ za domace riesenie plus minus tej istej kapacity za 1/40 z ceny sa mi zda ako dost dobry deal.

/edit: buduci tyzden nasadzujem 4x4TB v RAID10 do ML110Gen10 na E208i-p, 8TB usable capacity, Ked mi lahne HDD, zacinam v RAID10 na 50% rebuild, a musim obnovit 4TB (prekopirovat), nie dopocitat 4TB paritu z troch dalsich 4TB diskov. Ale ako vravim, su to tvoje data, RAID5 pouzivam na zalohy, lebo tie mam este na paskach, a v cloude, a jedna sa bere kazdy tyzden offsite, takze mi je u prdele ze mi lahne RAID5 pole, lebo su to zalohy, aktivne data mam vyhradne na RAID10, stratit 50% kapacity je stale lepsie nez stratit 100% dat. Ale to je o tom ako sa na to clovek pozera no.





.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Takže pri tvojej logike môžem ísť vlastne do Raid 1 a sme tam, kde som začal, no nie?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa Snake »

Lenze RAID1 si tam kde si opat s URE, proste velkokapacitne polia sa riesia co najvacsim poctom diskov, co myslis preco sa doteraz robia 300GB SASy? No lebo doratat z 14TB pola 300GB je na hodinu, kdezto dokopirovat 8TB nieco trva, a cim viac to trva, tym vacsi priestor na chybu, ja neviem nakolko si cenis svoje data, ja moje na dost nakolko je tam poslednych 17 rokov mojho zivota, hudbu serem, video tiez, ale fotky mam asi na 4 miestach, ja som tiez mal doma 16TB pole, a lahlo to, som si povedal nikdy viac, nestoji to za to, rok fungujem na tomto co mam doma a je pokoj, ano bolo to drahsie, ale nervy obnovovat, zhanat media, lietat, chodit, rozmyslat kedy bola inkrementalna a kde mam snapshoty, ne dik, radsej ozeliem jednu dovolenku. Mne sa nechce k tomu vracat kazdy rok.

Teraz riesim 24TB pole ktore bude nutne pre prevadzky STK po celom slovensku na kamerovy system, riesenie? 24x2TB v RAID 10. Si uvedom ze RAID 5/6 potrebuje scrubbing aby overil data, RAID 1, 0, 10 nie, scrubbing je zase iba nadmerne citanie ktore ti opat skrati dobu k URE.

Si uvedom ze aj ked sa bavime o RAIDe, nezabudaj na zalohy, a to uz keby si chcel snapshotovat tvojcih 12TB, tak to do 800€ sa nezmestis ani omylom. Takze mas dve moznosti

Postavit si to ako sa to postavit ma, tj na najmensich diskoch s najvacsim poctom, tak ziskas povedzme dva roky na to aby si si postavil aj backup system (kedze si consumer), alebo si to postav na 2x12TB heliovych HDD a zalohuj to este na jeden 12TB HDD, cenovo ti to vyjde rovnako.

PS: synology nevie expandnut RAID 10, takze na to bacha, dobre si urci kolko kapacity ti treba. TO je dan za to ze su to lacne krabicky.

Osobne ja kebyze idem do 12TB pola, idem opat do RAID10 a nie viac jak 2TB, a uz to by som sral maggi kocky, lenze 24x1TB je uz drahsie.

PPS: na HDD typu Red (nie Red Pro), a Ironwolf (nie Ironwolf Pro), sa zvysoka vyser, tie su urcene na veci ako cold data, nie aktivne data, tzn WD Red Pro, WD Gold, Toshiba Galaxy, HGST 7K6000, a Exosy ci IronWolf Pro od STX, ak budes brat synology co ma SAS backplane, ber SASy, neporovnatelne vyssia spolahlivost.





.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15047
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ako si napisal, vzdy je to o tom, ze o akych datach sa bavime. Filmy ci TV serialy si nezasluzia ani RAID5, zatial co privatne fotky ci pre dolezite zalohy je aj RAID10 malo (idealne RAID10 na 2 ci viacerych adresach, idealne v roznych mestach).
Hexaris

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa Hexaris »

No asi takto 6 x 2TB raid 5 za 4 roky 2x disk K.O. (kombinacia wd raid, seagate a pod.), teraz 8 x 146GB SAS (refurbished!) raid 60 za 2 roky no error ... neporovnavam kapacitu, ale celkovo zivotnost, mozno by to chcelo u SAS dlhsi cas aby to mozno bolo uplne fer :), ale zas su repas tak mozno pozriem kolko maju natocene a mozno budu mat viac ako klasicke sata.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa Snake »

Take sasy mam u zakosa so service hours 90k hodin :D mas cas





.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Snake napísal: St 13. Jún, 2018, 13:27Lenze RAID1 si tam kde si opat s URE
Lenže inak to nepôjde, ja nemám serverovňu, nebudem trpieť turbíny ala SASka niekde v miestnosti alebo mať 40601 slotovú mašinu, takže vďaka za návrhy ale ja potrebujem využiteľnosť doma, potrebujem niečo, čo nebude vrieskať.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Nákupná poradňa"