PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa pavolt »

Dobry den prajem,

potreboval by som pomoct s vyberom / odsuhlasenim navrhovanej PC zostavy pre syna (14r.) - primarne urcenie hry, internet, cochvila programovaci kruzok, mozno ciastocne aj Vectorworks s renderom. Zostava by mala vydrzat aspon 5 r., prip. upgrade GPU resp. SSD nevylucujem po 2-3 rokoch?, resp. po skonceni zaruky CPU moznost pretaktovania, ak by to vyzadovala aktualna pozicia HW komponentov. Vhodnejsi je Intel alebo AMD?

Bude sediet kompaktibilita nizsie uvadzanych komponentov? Prosim o Vase nazory a postrehy, prip. ci nieco vymenit? Lepsie bude pouzit Win 10 alebo ist do Win 7? Dakujem.

Cena (na firmu): do 1000 Euro bez DPH (CR), do 1000 Euro s DPH (Sk).

CPU: i5-8600K
Chladic: Scythe Ninja 4
MB: MSI z370 SLI PLUS
RAM: Crucial 16 GB KIT DDR4 2666Hz CL16 Ballistix Elite
SSD: Crucial MX300 525 GB
HDD: doma sa nieco najde
GPU: MSI GTX 1060 6GT OCV1
Zdroj: Seasonic Focus Plus 550W Platinum
Case: Fractal Design Define R6
Monitor: 24" Eizo - mame
Mechanika DVD: mame
Klavesnicu + mys si vyberie syn.

Ak AMD, potom by to mohol byt Ryzen 5 1600X + ASUS PRIME X370-PRO + Kingston 16 GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 HyperX Predator Series ??
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa stiv »

Intel je vhodnejsi a zvazil by som 8700K ak to chces na 5 rokov.

Taktovat po zaruke? Preco preboha? Nema sa co pokazit a ak ano skapalo by to rovnako. Taktiez je lepsie tomu nakladat v zaruke ako bez zaruky.

W10 bude lepsi a na ebayi zozenies klucik za par minci.
Naposledy upravil/-a stiv v Št 28. Dec, 2017, 13:46, upravené celkom 1 krát.
.
Používateľov profilový obrázok
MaceKx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: So 26. Feb, 2011, 16:55
Bydlisko: Skalica

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa MaceKx »

Z ohladom na dlhorocne vyuzivanie by som zvolil AMD. Moznost buduceho upgradu bez nutnosti menit dosku AM4 + 6/12 na CPU a samozrejme lepsia cena zvolil by som R5 1600 s chladicom, ked nebudes taktovat resp. jemne OC ten pribaleny je good. Kebyze sa das do rozpoctu pouvazoval by som nad 8700K inak nie a siahol by som po AMD.
Používateľov profilový obrázok
dark_globe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1028
Dátum registrácie: Št 29. Sep, 2011, 08:33
Bydlisko: Michalovce

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa dark_globe »

s ohladom na to , že syn ma 14r a 90% času bude ten pc pravdepodobne uživať na hry tak intel bude vhodnejši .
kym na pc začne robiť nejake seriozne pracovne ulohy (niekde na vyške , ak teda vobec) tak už bude tento komp tak či tak zastaraly .
tieto školske veci a nejaky programovaci kružok zvladne ktorykolvek novy ryzen 5/ intel i5/i7 s lahkostou .

pouvažuj nad i7K ten nebudeš musieť meniť tych 4-5 rokov ani ked medzitym upgraduješ grafiku .
taktovať ho zatial vobec netreba a ani ti to neodporučam (minimalne nie do doby než sa bude upgradovať grafika)
tych par stovak MHz navyše bez delidu a zvyšenu voltaž a teploty za to nestoji .
navyše pri karte ako je gtx 1060 alebo 1070 to plati dvojnasobne lebo rozdiel v hernom vykone by bol prakticky nulovy ,
nova i7 zvlada v pohode nakrmiť aj gtx 1080Ti .
personal rig:
Spoiler: ukázať
cpu: ryzen 7 5700X
cooler: DeepCool AK400
mobo: ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II
graphics: Asus Dual RTX 2070 SUPER EVO OC
ram: 2x16gb Kingston FURY renegade black 3600MHz cl16
ssd: Crucial P3 Plus 1TB NVMe
case: Fractal Design Focus 2 Black Solid
power supply: EVGA 600 GD
sound card: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus
headphones: Beyerdynamic MMX 100 , Audio-Technica ATH-M20x
monitor: MSI Optix G241 144Hz 1ms IPS
operating system: windows 10 PRO
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 21995
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa dexterav »

ono na rovinu po 5r bude beznádejne zastaralá aj doska AM4 aj to cpu a to isté platí aj pre z370
takže nakoniec vymeníš podľa mňa všetko tak či tak...
už teraz sú vonku dosky pe AM4 z chipsetmi 4xx
takže tak
skorej čo ako víde cenovo lebo ani ten ryzen nakoniec nebude brzdiť 1070 tobož niečo pomalšie
alebo ked silou mocou intel tak ten a ak amd tak ok
tu fakt hlavne pri tom zadaní nevidím problém v či jedno či druhom av IT je 5r faaaaaaakt dlho
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa pavolt »

Dakujem zatial za poskytnute rady a pripomienky.
Kedze som vcera postoval prispevok dost na rychlo, pripajam zopar dalsich info:

- planovany upgrade sa bude tykat zrejme RAM pamati na 32 GB casom zrejme aj s navysenim frekvencie (o 2-3 roky?), casom mozneho navysenia kapacity SSD zrejme na 1TB (otazka bude ci pouzit SATA SSD disk vs. SSD NVMe ?) a zrejme i kupa novsej GPU (2-3 roky?),

- na OC som chcel ist po skonceni zaruky kvoli delidu tak ako uvadza "dark_globe".

to MaceKx : urcite aj tvoj uhol pohladu ma napadol, t.j. ist cez AMD s vyhliadkou moznej budúcej zmeny CPU pri zachovani MB, a prave posledna veta ma zaujala - pokial sa zmestim do rozpoctu (+/-), pojdem do i7-8700K, inak do AMD (v podobnom duchu tvoje slova uvadza i "dark_globe" aj "dexterav").

to dark_globe i dexterav : obaja doporucujete gtx 1070, takze s ohladom na rozpocet, pokial by vysla do i7 gtx 1070, zoberiem tuto grafiku (1070 ti uz bude asi nad limit? ), ak nie, pojdem do 1060.

to dexterav : mas pravdu, v IT je 5 rokov strasne dlhy cas, je to vidiet na GPU, RAM mozno aj na CPU (i ked Skylake, Kebylake, Coffee lake neprinasaju ziadne zasadne inovacne zmeny a 10 nm vyr.proces je stale odkladany zrejme na 01/2019).

Idem sa pozriet na rozpocet a i7-8700K, ale potreboval by som poradit pri vybere MB (ktoru odporucate, alebo aku inu by ste doporucili):
- GIGABYTE Z370-HD3P
- MSI z370 SLI PLUS
- ASROCK Z370 Extreme4
- ASUS PRIME Z370-A

dalej by som potreboval poradit s SSD: ci ist do SATA SSD (je vhodny: Crucial MX300 525 GB) alebo ist do SSD NMVe, prip. aky SSD doporucite? Min. kapacita 250/275 GB, optimum by asi bolo 500 GB.

a na zaver zhodnotenie velkosti a typu zdroja s ohladom na gtx 1070 a buduce taktovanie? uvazoval som o tychto zdrojoch (aky by ste mi odporucili, resp. co ine by ste doporucili):

- Seasonic Focus Plus 550W Gold / Platinum
- Corsar RM550x - prave ale Corsar vraj nema FDB loziska

Dakujem kazdemu za jeho rady a pripomienky.
Používateľov profilový obrázok
Monster1
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: Ut 20. Jan, 2009, 21:27
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa Monster1 »

4-5r ti procak vydrži, vždy menim po takom čase terajši Cpu ma v podstate 4roky kedže je to skoro to iste čo 4770K a stale to ma vykonu dost.
Ryzen 5900X @ 5,05 GHz + Asus Strix B550-A Gaming+ Team Group Vulcan 2x8 GB @ 3200 MHz CL16 + Asus TUF RTX 3080 OC @1845/19800MHz 0,85V + Samsung 970 EVO 500GB + Crucial MX200 512 GB + Enermax Platimax D.F. 600W + Fractal Define R4 + 2xPhobya Noisebuster insulating mats + Noctua NH-D15 Chromax Black + 3x Noiseblocker Eloop B14-ps
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 21995
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa dexterav »

čo sa týka ram a veľkosť ok, rýchlosť/frekvencia je vec už iná...
ak si myslíš že len tak obsadíš napr na 1150 sockete 4 moduly a dáš 3600MHz , mno nedáš ale fakt nejaké kruto testované :D
plne obsadené sloty a ktomu vysoká rýchlosť sú stále tragédia
takisto ani rozdiely už potom niesú také dramatické, samozrejme že o 3r asik budeme mať ddr4 na 4GHz bežne lenže je skoro isté že ti to nedá doska alebo cpu, je fuk z ktorej stajne a gnes je to na hranici max OC
doska z370 myslím že jediné na čo sa zameraj sú tvoje požiadavky na USB porty, sata porty a M.2
rozdiely madzi 150e doskou a 300e doskou sú hlavne vcene a tej výbave lebo či máš 5GHz alebo 4,9 je fakt úplne jedno dokonca aj 5,1 vs 4,8 :D
hlavne ked to stojí 200e
CF priniesol zásadnú zmenu a to je 4c do low aka i3 a 12 vláken do top aka 8700k (pre nižší a stredný segment intelu)
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
dark_globe
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1028
Dátum registrácie: Št 29. Sep, 2011, 08:33
Bydlisko: Michalovce

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa dark_globe »

čo sa tyka dosky tak najlepšie z tych čo si postol vychadza extreme 4
(ma najsilnejšiu napajaciu kaskadu na taktovanie) , dobry je aj ten asus ale je už zbytočne priliš drahy .
pokial chceš na doske 20-30e ušetriť tak aj HD3P bude fajn
(tiež ma 1220 audio tak ako drahšie modely , ktore si sem postol ,
len ma o niečo slabšie dimenzovanu napajaciu kaskadu oproti tym modelom od asrock alebo asus ,
čo je ale pochopitelne vzhladom na to , že to su o desiatky eur drahšie dosky) .

ssd: najlepšie z pohladu cena/kapacita vychadza ten 525gb crucial MX300 .

zdroj by som tam šupol rovno focus 650w plus :
kedže cenove rozdiely ked sa pozrieš na alzu su zanedbatelne
(medzi 550w a 650w focusom je cenovy rozdiel 9 euro a medzi 550 a 650w RMx dokonca ešte menši)
focus je novši zdroj a naozaj použiva aj o niečo kvalitnejši vetrak : celkovo by som mu dal o kusok prednosť pred RMx corsairom ,
chybu ale nespraviš ani s jednym z nich : v danej cenovej kategorii patria k tomu najlepšiemu na trhu .
personal rig:
Spoiler: ukázať
cpu: ryzen 7 5700X
cooler: DeepCool AK400
mobo: ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II
graphics: Asus Dual RTX 2070 SUPER EVO OC
ram: 2x16gb Kingston FURY renegade black 3600MHz cl16
ssd: Crucial P3 Plus 1TB NVMe
case: Fractal Design Focus 2 Black Solid
power supply: EVGA 600 GD
sound card: Creative Sound BlasterX AE-5 Plus
headphones: Beyerdynamic MMX 100 , Audio-Technica ATH-M20x
monitor: MSI Optix G241 144Hz 1ms IPS
operating system: windows 10 PRO
Používateľov profilový obrázok
MaceKx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: So 26. Feb, 2011, 16:55
Bydlisko: Skalica

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa MaceKx »

Osobne sa stale proklanam ku kombinacii R5 1600 a 1070 ked to nejako naslapes do rozpoctu. Kombinácia 8700K a 1070 nevide.
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa pavolt »

to dexterav , dark_globe :
pozeral som este dosky, myslim ze sa nevyplaca za kazdu cenu setrit na tomto komponente, preto : Asus PRIME Z370-A = zlata stredna cesta.
Konkurenti v tejto cenovej relacii (najnizsie ceny k dnesnemu dnu sa podla porovnavaca daju dohladat):
- Asus PRIME Z370-A = 162,95 €
- MSI Z370 Pro Carbon = 165 €,
- ASRock Fatal1ty Z370 GAMING K6 = 168,32 €.

Ak by som este porovnaval ATX dosky v ramci "stajne" Asus (http://edgeup.asus.com/2017/z370-mother ... ffee-lake/), tak do strednej zlatej cesty by som zaradil (https://www.techpowerup.com/237490/asus ... s-backseat):
- Asus PRIME Z370-A (Rozdiel oproti Hero : +1krat PCIe x1)
- ASUS ROG Strix Z370-E Gaming (Rozdiel oproti Hero: +1krat PCIe x1. Rozdiel oproti Prime: +WIFI, +lepsi zvuk, + USB 3.1 front panel, + viac svetielok) = 213,56 €,
- ASUS ROG Maximus X Hero (Rozdiel oproti Prime: vyssi takt na RAM, +WIFI, +lepsie Audio, + USB 3.1 front panel, + viac svetielok) = 255,8 € => vyssi takt RAM nestoji za tu cenu.

Este ku skrini Fractal Design Define R6 : zial tu je mozne dokupit specialny vymmeny modul s podporou konektora USB 3.1 "Connect D1" (http://www.fractal-design.com/home/prod ... connect-d1).

to dark_globe :
mozem poprosit o blizsie vysvetlenie: "plne obsadené sloty a ktomu vysoká rýchlosť sú stále tragédia" i ohladne toho "krutého testovania" ? OC Ram by som videl tak na 3200 - 3500MHz?

Necham si poradit so zdrojom, viem ze oba su dnes top komponentami, budem sa sustredit na to, co najviac komponentov zadovazit z 1 miesta a pokial nebudem mat na vyber, zoberiem ten (Corsar RM550x / Seasonic Focus Plus 550W Platinum) , ktory bude na sklade. Tu ma este napada otazka, co vravite na zdroj z rady Prime (Seasonic Prime SSR 650 W Gold)?

Este k zhodnoteniu konkretneho typu grafiky (gtx 1060): vybrany kus je podla vas vhodny/nevhodny : MSI GTX 1060 6GT OCV1, alebo aky konkretny typ za rozumnu cenu je vhodny?

Este k SSD NVMe - podla testu sa neoplati, pokial sa casto nekopiruju velke mnozstva dat, preto SSD Sata : https://www.youtube.com/watch?v=l6Y6VdXO5es

Pokial by som nenasiel komponenty na jednom mieste/dlho by trvalo dodanie komponentov, budem kupovat na roznych miestach s ohladom na cenu. Preto by ma este zaujimalo, ci ma niekto skusenosti napr. Mall - kupa RAM, chladic CPU , COMP4U - kupa MB, CPU, SSD, PSU, GPU, ALZA - skrina. Na co si davat pozor?

Dakujem zatial za postrehy, navrhy a vylepsenia.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 21995
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa dexterav »

s1150 a aj to predtým malo vždy problémy z plne obasadenými slotmi a rýchlosťami
proste nečak že kúpiš 4x8GB ram 3600 dáš to tam a pôjde to , mnop ravdepodobne skorej nepôjde a ked ano asik nie tých 3600 alebo možno aj 3600 ale určite na nejakom biednom časovaní
hlavne ide o to obsadenie všetkých slotov
dokonca s tým majú ,aj ked nie také , trochu trable aj vyššie sockety ako x99/x299
preto má 99% zostáv s1150 2x niečo a pre vyššie sockety 4xniečo
a ak to ide tak tie moduly stoje neskutočné E

k tým doskách, trochu pozor lebo niektoré majú dosť zlé rozdelnie pciee slotov alebo niekomu nevyhovúce
je rozdiel ked posledný PCIe16x máje iba 1x 2x ale 4x :D
a práve tým sa tie dosky líšia
a o tom či je tam lepší alebo horší zvuk sa dá tiež polemizovať kedže často je to stále len ALC12xx
a či je to šetrenie, ešte raz roxdiel medzi 150e doskou a 300e doskou je často fak veľmi povedzme teoretický jhlavne ked si porovnáš cenu a čo ti reálne doska núka, podotýkam reálne anie plný list popísaný krásnych fičúriek ktoré použiješ raz za rok alebo len skúsiš a čau :D

k nvme vs sata len toľko že by som už nikdy nechcel sata3 ako primárny ssd :D
overené na vlastne koži ked som z rýchleho nvme istý čas fungoval na sata3 ssd :rolleyes:
proste čo si sám nevyskúšaš...
možno je to aj tým že ssd mám v PC relatívne dosť a hdd sú skorej na zálohu
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa pavolt »

to dexterav : dakujem za objasnenie ohladom 4x RAM, netusil som, ze je s tym momentalne problem. Zatial necham SSD SATA (syn ma na NB klasicky hdd), neskor pri upgrade-u porozmyslam nad NVMe, vidim to tak na 2,5-3 roky.

nad doskou este premyslam.
pavolt
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Št 28. Dec, 2017, 12:39

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa pavolt »

Objednana finalna verzia skladanej PC zostavy je nasledovna:

CPU : i7-8700K
Chladic : Scythe Ninja 4
MoBo : ASUS PRIME Z370-A
SSD : Crucial MX300 525 GB
GPU : EVGA GeForce GTX 1060 GAMING /06G-P4-6262-KR/
PSU : Corsair RM650x
Case : Fractal Design Define R6
HDD : vlastny - daky WD 2 TB, SATA3, 7200 ot.
RAM : Corsair Vengeance Black 16GB (2x8GB) DDR4 2400 XMP (o bjednane z mall-u)

Mal by som este otazku na spojenie objednaneho chladica cpu v spojeni s doskou a ram pamatami v skrini - nebude tam kolizia ram vs. chladic vs. skrina?

Planovanu sumu som prekrocil o 71 Euro bez DPH.

Este raz dakujem vsetkym zucastnenym diskutujucim za vsetky rady a usmernenia pri vybere pc komponentov.

Mam otazku na zaver (mimo tohto vlakna): najdu sa tu i odbornici so skusenostami so skladani pc typu "workstation" ako alternative k profi workstations (Dell, HP, ap.)?
Používateľov profilový obrázok
MaceKx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: So 26. Feb, 2011, 16:55
Bydlisko: Skalica

Re: PC - hranie, praca = AMD vs. Intel ?

Príspevok od používateľa MaceKx »

Osobne by som zvolil lacnejsiu skrinku napr. Fractal Design Meshify C alebo Fractal Design Define C TG a vymenil Scythe Ninja 4 za AiO vodnika napr. Alphacool Eisbaer 240. Myslim na tichost a "chladny" CPU.

Ked dobre ratam tak Ninja je za 55e a skrinka za 145e (TG) co je 200e.

Pri kombinacii Fractal Design Define C TG 95e a Alphacool Eisbaer 240 CPU 120e si na 215e z moznostou rozsirenia vody aj na GPU kebyze sa nudis. Mozes zvolit 360 alebo 280 myslim ze sa vojdu. :)

Návrat na "Nákupná poradňa"