SSD 500 GB SATA III

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

SSD 500 GB SATA III

Príspevok od používateľa dendroid »

Ahojte,

Budem potrebovat 500 GB SSD SATA III disk do prace do notasu, na virtualizaciu. Cena okolo 200 eur, nech to nie je zbytocne predrazene, zasa par desiatok eur riesit nemusim.

Nakolko je to pre mna spanielska dedina, budem vam vdacny za pomoc.
PetoBB
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Ut 27. Sep, 2016, 23:42

Re: SSD 500 GB SATA III

Príspevok od používateľa PetoBB »

Samsung EVO 850 500 GB. Najlepší pomer cena/kvalita/výkon/životnosť a sebavedomie výrobcu vo forme 5 ročnej záruky. Nič iné sa aktuálne odporučiť nedá. Cena je 150e na GigaStore s dopravou zdarma. Nemáš za čo :)
i7 6700k 4,4 GHz + Noctua NH-D14 + 2x Noctua NF-S12A PWM, 32 GB DDR4 Corsair 3 GHz, Gigabyte Z270-X Gaming 5, Gainward GTX 1080 Phoenix (Bios GLH), SSD M.2 Samsung 960 Pro 512 GB + Sata 850 Evo 1 TB, Seasonix SS-1000W Platinum, Cooler Master K280 + 2x Noctua NF-S12A PWM, 4x FHD 24" Monitory, Win 10 Pro 64bit, router Mikrotik RB2011UiAS-2HnD-IN
2x Lenovo T430 i7 a i5, 8GB DDR3, Samsung 850 Evo 256GB, Win 10 Pro 64bit
Lenovo T470s i5, 8GB DDR3, Samsung 850 Evo 256GB, Win 10 Pro 64bit
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: SSD 500 GB SATA III

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pozor na zivotnost - pri virtualizacii sa moze toho veeeela zapisovat.
pozor na USTALENY vykon - to ze maju vsetky SSDcka napisane 80.000 IOPS write ani nahodou neznamena ze to vydrzia dlhsie nez 20 sekund

Moja volba : Sammy 850Pro a manualne znizit kapacitu o 20% (minimalne o 10%)

pri virtualizacii pozor na to aby ti nedosla pamat - ked sa zacne swapovat, je koniec vsetkej zabave.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: SSD 500 GB SATA III

Príspevok od používateľa dendroid »

Toz, len ten PRO je drahsi o peknych 80 eur ci kolko, to sa bude tazsie manazmentu vysvetlovat :D

Ako je to so zarukou, da sa aj priamo u Samsungu reklamovat pripadne, ked mam doklad ?

Skusil by som to kupit z nejakeho z "e-shopov"

Pozeram, ze ten 850 EVO sa vyraba uz peknych par rokov, to stale neprisli na nic lepsie ? :D
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: SSD 500 GB SATA III

Príspevok od používateľa dendroid »

Takze som objednal to 850 pro. Turbo, ako si to myslel s tym znizenim kapacity manualne ? Nikdy som to nerobil, doma SSD nemam a nepovazujem to ani za potrebne :D Tymto SSDckom pridem o SSD virginity :D, co sa tyka instalacie.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: SSD 500 GB SATA III

Príspevok od používateľa mp3turbo »

bud na 500GB SSDcku spravis particiu o velkosti 450GB (a teda nechas 50GB lezat ladom) alebo pouzijes nejaku utilitku vyrobcu - neviem ci pre 850Evo taketo je dostupne, pre enterprise disky su - ktora ti zmensi celkovu viditelnu kapacitu cize na 500GB disku uvidis dohromady len povedzme 450GB.

Nie je to uplne to iste, lepsia je ta druha alternativa. Ze existuje linuxovy nastroj ktory toto dokaze urobit tiez teraz nespominam.
A ze preco je to zaujimave ? Kvoli trvalo udrzatelnemu vykonu a kvoli zivotnosti SSDcka (jeho schopnosti zapisovat). Ani jedno ani druhe nie je kriticky dolezite pre domace pouzitie, avsak ked zbijes dole 30GB kapacitu, dosiahnes lepsie parametre toho SSD a mozno/zrejme ta tych 30GB nezabije.

https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q= ... cHpmZQKvtg

jejda to je linka, google, "Samsung_SSD_845DC_04_Over-provisioning.pdf" a prva linka. Tam to Samsung vysvetluje pre enterprise disky a daleko dolezitejsie je to pre domace dišteky ktore su horsie nez enterprise verzie.

Hovorim rovno, nie je to nutne urobit ale na virtualizaciu ti silno takuto vec doporucujem. Z dovodu vykonu. Ano, oberies sa o malu cast kapacity ale ked tomu disku pribijes tak ti nebude skapinat co klasicke konzumerske disky radi robia - padaju clustre v tej virtualizacii, nehybe sa to, laguje, latencie jaxviňa, disk po polroku skape pretoze napriklad velky VMware furt na neho nieco zapisuje aj ked mas vypnute vsetky virtualky (datastore heartbeats, i ked na notebooku "asi" nebudes mat pusteny ESX6.5)... proste pre virtualizaciu toto ma zmysel tak som to spomenul. Presne tato vec - overprovisioning a z toho vyplyvajuce zalezitosti - je to v com sa hlavne odlisuju superdrahe enterprise disky od konzumerskych. Presne toto je dovod preco mas uzivatelske disky 500GB/512GB kapacitu a enterprise superdrahe maju len 400GB - ziadny enterprise 500GB neexistuje. Su 400GB alebo sunkove read-only zameranie 480GB. Potom namiesto 1000GB mas 800GB atd.

Ked budes chciet, precitas si viac, je toho plny internet.

Keby si na tom chcel hrat hry, ani to nespomeniem. Keby si chcel pustat office a firefox na internet, nespomeniem. Pre virtualizaciu spomeniem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: SSD 500 GB SATA III

Príspevok od používateľa dendroid »

No dava to logiku vsetko, vdaka za radu ...

Návrat na "Nákupná poradňa"