Monitor 150€

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Thunderbolt
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Št 02. Apr, 2009, 18:55
Bydlisko: Košice

Monitor 150€

Príspevok od používateľa Thunderbolt »

Zdravím, viete mi poradiť prosím vás nejaký monitor pre priateľku do +-150€ ? Niečo okolo 23-24" FHD. Určený na hry a filmy. Pokukujem po nejakých lacnejších IPS napr.: https://www.alza.sk/23-asus-vx239h-d439480.htm
CPU: AMD Ryzen 9 5900X CPU Cooler: Scythe Fuma 2 MB: MSI MPG B550 Gaming Edge WIFI GPU: SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 6900XT 16GB RAM: Crucial Ballistix 4x32GB 3200 Mhz Cl 16 SDD1: Samsung 980 Pro 1TB SSD2: Samsung 980 Pro 2TB PSU: Corsair RMx 750 CASE: Fractal Design Meshify S2 Dark TG LCD1: LG 34GN850 LCD2: EIZO EV2450-BK OS: Windows 10 Pro 64-bit DAC/Amp: Schiit Hel
Používateľov profilový obrázok
manko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Št 27. Jan, 2011, 14:05
Bydlisko: Okres VK

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa manko »

Ja som nedávno kúpil https://www.alza.sk/24-lg-24mp47hq-d242 ... d=18850011 stál 129€... Myslím že pre bežné použitie úplne postačuje obraz má pekný používam ho tiež na hry a filmy. V reále má rámik okolo obrazovky tenší vyzerá lepšie ako na foto :)
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa chatpall »

ak priatelke na take bezne uzivanie, tak by som sa obratil na nejaky pouzivany repas/refubrished IPS monitor. bez problemov sa vojdes do 100ky a 50ku daj na kvety :)
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa Bird »

aj mňa by zaujímalo či je na trhu nejaké lacné dobré IPSko. Keďže už p2414h nestojí 170..
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa Ivko »

Zobral by som https://www.alza.sk/23-lg-23mb35pm-d602 ... d=18850011 za tú cenu sa vyškovo nastavitelný stojan nevidí
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa Bird »

podla recenzii mi ten stojan príde ako labilná stračia nôžka.

andrejsvk, ty nemáš prehľad ? nie je na trhu žiadne prekvapenie ako napr. nie tak dávno Benq GW2320 za 100€ ?
jasne že nebude top monitor do 150€ ale dellko sa už s ergotronom nerobí, a klasika stojí cez 200€.

myslím, že aj AOC´a Philips, majú nejaké ipská okolo 150€

teoreticky by IPS asi ani nemuselo byť. Myslím že aj VA panely sú na tom už omnoho lepšie ako TN.
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2087
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa zoom »

VA panel by som neodporucal. Urcite nie v tejto cene a ked uz tak nie Iiyamu. Tu znacku mam rad, ale ked som videl nejaky ich PVA monitor teraz, bolo mi z neho zle. Hybuci sa obraz v spojitosti s debilnym obnovovanim krystalov bol fakt zahul na oci. Akoze nie jemne, ale uplna morda, ze scrollovanie po webe bolo velmi neprijemne na oci.

Normalne by som vyberal monitor s hentym a tamtym, bez toho a tamtoho a s malym input lagom. Pri tejto cene sa ale nemozeme prehrabavat tonami monitorov, takze ked sa na vsetko vykaslem, riesil by som jedine to, ci ma nastavitelny stojan. Bez toho to nie je normalny monitor a otrieskal by som to niekomu o hlavu.

Pokial setrit silou mocou, tak napr. Philips 241B6QPYEB ma taky stojan. Sice nemam rad okruhle podstavce, ale to je subjektivne. Paci sa mi, ze ma 4-portovy USB 3.0 hub na sebe.

Ako prvy taky normalnejsi a krajsi monitor by som zobral Samsung S24E650PL. Tych 50,-€ navyse uz nie je ziadna katastrofa a ma normalny hranaty strohy dizajn. Navyse sa mi paci umiestnenie USB portov do podstavca.

Obidva monitory maju rovnaku uhlopriecku, takze to asi bude jeden panel (AH-IPS) a tiez sa chvalia technologiou Flicker Free. Neviem, ci je to len nejaka marketingova zmrdovina, ale v najlepsom pripade nebudu pouzivat PWM na znizovanie jasu.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3989
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa Dunar »

Nevidim dovod preco sa aj v tejto cene vyhybat VA panelom. V com by mal byt horsi ako lacne IPS? To ze mas jednu negativnu skusenost s konkretnym modelom/kusom, nie je reprezentativna vzorka na vynasanie takych absolutnych tvrdeni. Skor iiyama v poslednej dobe nevyprodukovala nic co by stalo za pozornost.
Benq ma v poslednej dobe velmi dobre monitory s VA. Tie panely od AUO su velmi dobre.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3989
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa Dunar »

VA panel nie je o nic horsi ako IPS. Ze si mal nejaku negativnu skusenost, to je skor problem iiyami a nie VA ako takeho, ktora v poslednom case nevyprodukovala nic co by stalo za pozornost.
Benq ma v poslednom case vyborne VA modely. Tie panely od AUO co tam pchaju su velmi dobre.
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa Bird »

tak mne osobne sa IPS vidí lepšie ako VA takto z pohľadu.
no neviem čo pri tejto cene, či ostať pri TN, alebo sa poobzerať po lowend VA/IPS.

to ips čo dal zoom, nebude 14MS odozva už dosť veľa na hry ?
- áno viem že to uvádzané číslo nie vždy reprezentuje hodnoty pri bežnom použití. No medzi uvádzaným 1ms a 14 ms nejaký reálny rozdiel byť musí.
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3989
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa Dunar »

TN nema v dnesnej dobe uz ziaden zmysel kupovat.
Odozvu tiez netreba riesit, ta uz je uplne dostatocna u vsetkych dnesnych monitorov.
Nejaky monitor kde uvadzaju 1 ms moze byt realne kludne pomalsi ako nejaky kde uvadzaju tych 14 ms. Tie cisla ti vela nepovedia.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2087
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa zoom »

Co sa tyka tych VA panelov, tak nevynasam absolutne tvrdenia na zaklade jednej Iiyamy. Vsetky panely maju svoje vyhody a nevyhody. Medzi nevyhody IPS patri svetlejsia cierna farba a s tym spojeny maly staticky kontrast ~1000:1 a IPS glow (to sive az fialove svetlo pri pohlade z boku). Ma vsak dobre farby, stabilitu kontrastu aj pozorovacie uhly. VA panel ma lepsi staticky kontrast aj ciernu (co sa tyka LCD sveta).

Medzi nevyhody VA panelov patri gamma shift, color shift a mensie pozorovacie uhly. Ten gamma shift je obzvlast brutus, ked na vacsom monitore uz nevidis jednoliatu farebnu plochu, ale cim si dalej od stredu (tj. divas sa na krystaly pod vacsim uhlom), tak je to viac viditelne. Staci si popozerat obrazky:
Gamma shift: tu, tu (Eizo), tu
Color shift: tu (jemna ale viditelna zmena)
Pozorovacie uhly: tu

Kebyze to chces priamo od zdroja, tak rovno LG.Display ti vysvetli, ze vlastnost PVA panelu je prave color shift (jemne vacsi nez IPS) a gamma shift (brutalne vacsi nez IPS). Co sa tyka AUO panelov, tak ich marketingove oddelenie nam vysvetli, ze ich AHVA panely maju skvele pozorovacie uhly a ziaden color shift. O gamma shifte vsak uz nepisu nic, hoci ten je podstatne vacsi problem pri VA paneloch.

Aj ked som velky propagator co najciernejsej ciernej, ako jeden z najpodstatnejsich parametrov dobreho obrazu, tak radsej si vezmem vyblednuty IPS panel, ktory mi ale nebude kreslit farby podla toho, ako sa nanho divam a v ktorej casti monitora mam prave okno. Sedim asi 30-40 cm od 30" monitora a aby som mal kvoli gamma shiftu v strede uplne ine podanie gammy nez na kraji, tak to nie.

Takze pre toto vsetko ja nemam rad VA panely. Nie preto, lebo som videl jednu Iiyamu.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3989
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa Dunar »

Ze LG mi vysvetli. :rofl: . Samozrejme ze LG to vysvetli kedze je vyrobca IPS. Hadam nebudu vyzdvihovat konkurencnu technologiu.

Take fotky nedokonalosti sa daju ucelovo vyhladat na uplne vsetko. Navyse ta posledna fotka u gamma shiftu, gamma shift nie je. Je to clouding a ten s pouzitym panelom nesuvisi. Je to vec podsvietenia a trpi nim uplne kazde LCD. Je len vec kusu/modelu ktory ako velmi.

Plus nie je VA panel ako VA panel. Su rozne druhy a su u nich v parametroch (nemyslim tym papierove) rozdiely. Rozhodne nie kazdy trpi tym co je na tych fotkach. To je zase nezmyselne zovseobecnenie. Navyse na testovacich obrazkoch kde to je najmarkantnejsie co pri beznom pouziti byt nemusi. Navyse je to z uhla, co pri pouziti nejakeho 24" monitoru asi casto nenastane. Mimochodom IPS glow je tiez pekny hnus ked ti to zacne vsetko cerveniet uz z maleho uhla. To je len o tom co je pre koho znesitelnejsie.

Mne je uplne fuk ci je to jedno alebo druhe. Ale pisat ze je to lepsie je nezmysel. Prave preto ze kazdy z nich ma nieco to svoje. A prave preto ze je to take iste lacne ako je lacne to druhe. Kedysi to tak bolo, ze IPS valcovalo. Ale doba pokrocila.

A len doplnim ze sam mam ako monitor IPS-ko, len pre poriadok ze nepotrebujem obhajovat co mam.
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4088
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa castelL »

Používateľov profilový obrázok
adam102
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Št 10. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice 13

Re: Monitor 150€

Príspevok od používateľa adam102 »

Dunar, vsetky vyssie spomenute nevyhody VA panelov su realne a nemozes ich vyvratit. Sam mam doma jeden a ked chcem vidiet nejake detaily v tmavych oblastiach fotky, musim sa na stolicke kadejak vykrucat do stran. A to mam v ovladacoch grafiky vypalenu gammu, inak by som videl uz uplne ze nic v tienoch. Okrem vynikajucej ciernej menej ako 0,02 cd/m^2 a chybajuceho IPS glowu to fakt nema ziadne vyhody.

Zas ale autor(ka) pozaduje monitor aj na filmy, kde by VA monitor TEORETICKY vyzeral lepsie vdaka podaniu ciernej. Na cernochov sa sice bude musiet pozerat zboku, no pri IPS jej mozu cierne pruhy na krajoch blednut, ak bude sediet blizko. Na druhej strane odozva byva pri IPS paneloch lepsia, co sa hodi aj pri hrach aj pri filmoch. Moj monitor ma v niektorych pripadoch odozvu pixelov cez 70 ms a to je pri filmoch uz dost neprijemne. Darmo, ze na letaku je 5 ms, ci kolko.

Vsetky LCD su o kompromisoch a dnes sa neda a ani nebude dat kupit normalny LCD monitor, bez ohladu na cenu. Najlepsia volba pre nu bude IPS, do konkretnych modelov sa uz nevyznam. Vyberal by som podla input lagu a mechanickeho prevedenia (pevny stojan, polohovatelnost [150 €?], matny, hranaty - podla osobnych preferencii) a bez PWM regulacie.

Návrat na "Nákupná poradňa"