[Diskusia] Kalibrácia monitorov a Color management

Sub-fórum určené pre komentáre, návrhy, nápady k vytvoreným FAQ/How to témam ...
Užívateľov profilový obrázok
rogerik
Nový používateľ
Nový používateľ
Dátum registrácie: St 28. Nov, 2007, 08:00

Re: Kalibrácia monitorov a Color management

Príspevok od užívateľa rogerik » Ut 03. Feb, 2009, 11:58

a RGB? ako uprimne moc tomu nerozumiem, co som robil

1, Nastavoval som bielu, cez upravu brightness / RGB - tu ale som dosiel k velmi zvlastnym farbam.
2, Dal som "Profile now" kde prebehlo meranie a urobilo profil. Validacia moc slavna ale nebola...

Tento pokus som opakoval viac krat a to vzdy resetnutim na factory settings a nasledne s warm / cold RGB, kedze manualnym nastavovanim som sa nikde nedostal.

Asi urcite robim nieco zle, len teda fakt neviem co :-/ Existuje k tomu nejaky rozumny navod? Lebo z toho co je popisane priamo v aplikacii moc mudry nie som :-/
CPU: e6420@3.040| MoBo: ASUS P5K-VM| VGA: 8800GT 512MB RAM| HDDs: 500GB Samsung Spinpoint SataII + 160GB Seagate Barracuda SATA 7200 rpm + 80GB WD Caviar IDE 7200 rpm| RAM: 2x Apacer 1024MB 800Mhz| PSU: Fortron 500W FSP500-60GLN | DVD-RW: Liteon 16x24xDL4x40x| TV Karta: Pinnacle PCTV| LCD: Acer 1951|Speakers: Harman Kardon Soundsticks II

Snake
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Snake » Ut 03. Feb, 2009, 12:34

To čo je popísané v aplikácii je úplne presné, viac k tomu čo napísať nejde. Daj si Guided Tour a rob všetko podla neho a nastavení čo som ti napísal:

1) vyber si LCD Brightness / Gains
1.jpg
2) skalibruj sondu na čiernom povrchu (neviem či to vyžaduje aj Monaco Optix)
2.png
3) Ponastavuj monitor, teba nech teraz obraz nezaujíma, podstatné je toto mať na nulách, alebo v 6500K (+-100K).
3.jpg
Skalibruj a hoď výsledky ;)
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
#rollerman

rogerik
Nový používateľ
Nový používateľ
Dátum registrácie: St 28. Nov, 2007, 08:00

Príspevok od užívateľa rogerik » St 04. Feb, 2009, 10:49

OK, takze vzhladom na nezvladnutie prace s coloreyes display pro som sa vrhol na monacoezcolor, v ktorom vzhladom na blbuvzdornost :-) som dokazal dokoncit kalibraciu do konca. Farby su mierne ine, ale asi to bude skor zvykom, kedze doteraz som pouzival factory settings.

Par otazok:
1, ako zvalidujem profil? coloreyes mi vyprsalo demo a v monacoezcolor som nenasiel nastroj na validaciu
2, trochu je pre mna zvlastnostou nastavenie prostredia v monaco dim / moderate / bright - na PC robim bud pri umelom osvetleni (ziarivka) alebo za denneho svetla s mierne zatiahnutymi zluziami. Ked som si dal bright pri zapnutom svetle tak mi prisiel obraz moc svetly, skusal som to prekalibrovat na moderate / dim a skor mi vyhovovali tie, i ked bolo zapnute svetlo. Pri dennom svetle s mierne zatiahnutymi zaluziami mi vyhovuje najviac dim.
S tymto suvisi aj nastavenie brightness. Pri dim sa javi podla monaco ako idealne 100% contrast a ~ 43% brightness. Pri brighte bol ideal brightness podla monaco o takych ~ 30% vyssi.
Znamena to, ze podla svetelnych podmienok menim len brightness a profil zostava rovnaky? Kedze som nameral pri dime aj pri brightness to iste (contrast max a RGB som nemenil, white point bol stale okolo 6470)

Vdaka za vsetky rady! :-)
CPU: e6420@3.040| MoBo: ASUS P5K-VM| VGA: 8800GT 512MB RAM| HDDs: 500GB Samsung Spinpoint SataII + 160GB Seagate Barracuda SATA 7200 rpm + 80GB WD Caviar IDE 7200 rpm| RAM: 2x Apacer 1024MB 800Mhz| PSU: Fortron 500W FSP500-60GLN | DVD-RW: Liteon 16x24xDL4x40x| TV Karta: Pinnacle PCTV| LCD: Acer 1951|Speakers: Harman Kardon Soundsticks II

castrol
Nový používateľ
Nový používateľ
Dátum registrácie: Št 23. Okt, 2008, 22:54

Príspevok od užívateľa castrol » Ne 01. Mar, 2009, 00:10

zdravim priatelia. aj ja mam monitor samsung XL 20. prv ako som sa pustil do kalibracie som si tu precital celu diskusiu. natural color expert som ani neinstaloval , kedze mam vistu 64 a stiahol som si podla vasej rady Eye one match 3.6.2. ake su moje prve skusenosti. Postupoval som podla napovedy softwaru . Monitor je mozne kalibrovat len v rezime Custom, lebo iba tam je pristup na zmenu parametrov jasu a kontrastu atd..takze nastavil som 6500K, gama 2.2, Luminance 120. v napovede softu je nastavit kontrast na 100 a prebehne meranie kontrastu. aby som sa dostal do strednych zelenych hodnot bolo potrebne stiahnut kontrast na 80. Potom bolo treba upravit R,G,B kanaly tiez aby boli v strednom zelenom poli. nakoniec este nastavenie jasu , to bolo potrebne stiahnut az na 42 aby to bolo tiez v strednej hodnote.az potom nasleduje samotny vypocet profilu. software automaticky novy profil natiahol do win. a je ho mozne najst v zalozke nastavenie farieb. odchylka de2000 je 1.31. akoze by to mali byt prijatelne hodnoty aspon podla toho co som tu cital. ale vysledok tak nevyzera. mne osobne sa zda je je to este horsie. ak potom nasledne prepinam profily vo win/ nastavenie farieb/, nevidim na monitore ziadny rozdiel v zobrazeni.monitor je stale v rezime custom. myslel som si ze obraz sa bude menit ked budem priradovat rozne profily, ale nefunguje to tak.alebo sa ten profil da nahrat priamo do monitora? ak ano ako sa to da urobit?Moze byt problem to ze mam zapojene dva monitory. jeden je crt a druhy LCD. vo windowse je mozne kazdemu monitoru priradit iny profil, alebo je to blbost a mam obom monitorom priradit rovnaky profil? alebo mam uz pri kalibracii vypnut crt monitor, moze to mat vpyv na vysledny ICC profil? dakujem za vase pripomienky

Snake
Administrátor
Administrátor
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Snake » Ne 01. Mar, 2009, 01:48

Máš zapojené 2 monitory? tak sa nečuduj no, blbý windows :-) dá sa to riešiť, avšak ten soft je dosť drahý :)
#rollerman

castrol
Nový používateľ
Nový používateľ

Príspevok od užívateľa castrol » Ne 01. Mar, 2009, 09:47

ok, ale nejake pouzitelne riesenie byt musi-teda myslim ekonomicky nenarocne aj ked za cenu kompromisov. skusim teda odpojit crt monitor. nakalibrujem ten samsung, aj tak ho pouzivam ako primarny monitor.zavediem profil a ked bude vsetko v poriadku potom pripojim crt opat. crt nebudem kalibrovat . mam potom vo win v sprave farieb priradit obom monitorom rovnaky profil, alebo mozem crt monitoru priradit iny.da sa ten icc profil natiahnut priamo do toho samsungu tak ako ma tovarensky nastavene sRGB a aRGB.pri tychto dvoch modoch sa totiz nedaju menit na monitore ziadne parametre.alebo mam este predsa len skusit ten ich natural color expert. mozno to bude lepsie fungovat s tym samsungom.

Snake
Administrátor
Administrátor
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Snake » Ne 01. Mar, 2009, 12:08

v momente jak pripojíš druhý monitor tak sa ti to zase zblbne, potrebuješ buď:
1) SLI, CrossfireX
2) Kartu s duálnou LUT
3) dobrý LUT Loader (napríklad od spoločnosti Integrated-Color)

k trojke, možno sú vonku nejaké, neviem, neskúšal som, skús a daj vedieť, každopádne MS s prepáčením serie na celý CM, aby nejaký OS neloadol LUT tak to je dosť o hubu (alebo mu LUT dokonca vypadla).

Skus ten natural color expert, a skus natiahnut profil cez DDC kanal, mozno pojde mozno nie...kazdopadne daj vediet
#rollerman

Andre
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00

Príspevok od užívateľa Andre » Ne 01. Mar, 2009, 13:45

neviem ako moc dobry vysledok potrebujes,ale mohol by si prinajhorsom druhy monitor nakalibrovat len cez OSD
i5-4690K 4,6GHz | Noctua D15S + 2x Noctua P12 | MSI Z97 Gaming 3 | 2x8GB Corsair | ASUS GTX 1070 STRIX 2000/9000 + 2x Noctua P12 | Samsung 850 EVO 500GB | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite + 2x out Noctua S12A
Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red | Dell P2414H 80Hz
Audio-gd NFB-12 > Adam F5 + UMIK-1 REW / Beyerdynamic DT 150 + Brainwavz pads + Meier Crossfeed Foobar

Snake
Administrátor
Administrátor
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Snake » Ne 01. Mar, 2009, 13:48

Snake napísal:v momente jak pripojíš druhý monitor tak sa ti to zase zblbne
Logo LUT Loader / Windows nevie pracovať s dvomi monitormi, nedá sa to...uvidíme Win 7 a nový i1 Match
#rollerman

castrol
Nový používateľ
Nový používateľ

Príspevok od užívateľa castrol » St 04. Mar, 2009, 23:01

zdravim priatelia.
takze opat som nieco poskusal a podelim sa s vami o zistene skusenosti.
snake- bohuzial neviem co je to DDC kanal.mohol by si mi to vysvetlit- to len na okraj
1, odpojil som crt monitor /iiyama 19 diamontron/. nainstaloval som software od samsungu natural color expert. pripojil som sondu a v momente ked som chcel spustit software vypisal hlasku ze zariadenie je nekompatibilne. najprv som myslel ze to bude tym ze mam vistu64 a NCE je 32bit. potom som sa ale dopatral ze tento soft podporuje len vybrane graficke karty. http://www.samsung.com/Products/Monitors/nce/nce_03.htm" onclick="window.open(this.href);return false;. predpokladam ze tam je problem ,ze ho na svojom pc nespustim. je to skoda lebo len pomocou tohot softu sa da nakalibrovat rezim monitora calibrate a emulation.
2, vratil som sa teda k i1 od x-rite. ako som uz skor napisal , s tymto softom sa da kalibrovat len v rezime custom.je to preto lebo len tu sa da menit jas, kontrast a rgb kanaly.vysledok po kalibracii som ale dosiahol vyborny. priemerna dE je 0.59.profil sa automaticky natiahol do Win do spravy farieb a automaticky sa nastavil ako vychodzi.vyskusal som teda ako sa zmenia farby ked mu priradim iny profil. srgb, argb.na moje prekvapenie farby sa vobec nezmenili. dokonca sa nezmenili ani vtedy ked som vyhodil zo spravy farieb vsetky profily.pripada mi to ako keby ten profil mal ulozeny priamo monitor.a zmeni sa len dalsou kalibraciou.prepinanie profilov na monitore funguje dobre.presnejsie povedane prepinanie medzi rezimami monitora custom, srgb, argb, emulation, calibration. z toho vyplyva ze zalozka sprava farieb v OS WIN64 je jeden nefunkcny nastroj.teraz ked je monitor presne nakalibrovany vyskusam pripojit druhy monitor. predpokladam ze farby sa trosku zmenia.lebo ked som kalibroval ten samsug a bol pripojeny aj crt monitor , taky presny vysledok sa mi nepodarilo dosiahnut ako ked je pripojeny samsung len sam.
len pre info graf.kartu mam tuto- VGA GIGABYTE GeForce 9600GT silent 512MB DDR3 (PCIe).
3, aky by som teda urobil zaver. monitor Samsung XL20 je skutocne velmi dobry monitor , ale s velmi neohrabanym ovladanim.pripada mi to ako riadit kamion bez posilovaca riadenia. naco je vam taky vykon ked sa neda dobre ovladat. za cenu cca 900euro ako stoji teraz sa podla mna neoplati kupit. ja som ho kupil este pred vianocami za 14000sk, co je este prijatelne.plus je len ta sonda lebo nou mozte kalibrovat lubovolny monitor.samsung na ceste k profesionalom este musi urazit riadny kus cesty. ale berte to len ako moje osobne zavery.otazka na vas. stoji zato poobzerat sa po nejakej z tych kariet v zozname alebo to nechat tak.
prijemny vecer

castrol
Nový používateľ
Nový používateľ

[FAQ] Kalibrácia monitorov a Color management

Príspevok od užívateľa castrol » Št 05. Mar, 2009, 12:24

takze moje tusenie sa potvrdilo. po pripojeni druheho monitora crt, doslo k lahkemu rozhodeniu farieb. priemerna dE sa posunula z 0.59n1.25. po naslednom skalibrovani pri zapnutych oboch paneloch sa dE dostala na slusnych 0.60.v sprave farieb vo win som pripadil obom monitorom rovnaky profil.vysledok je slusny a crt je aj tak len druhy monitor.aj tak nevie zobrazit taky gamut ako XL20.moje laboratorne cvicenie sa dufam tymto skoncilo.

caver33
Nový používateľ
Nový používateľ
Dátum registrácie: Ut 03. Mar, 2009, 17:50

Príspevok od užívateľa caver33 » Ut 10. Mar, 2009, 00:22

Rozmyslam o kupe kalibracnej sondy, kedze peniazkov nie je nazvys, rozhodujem sa medzi Datacolor Spyder2 express a Pantone Huey, obe su za rovnaku cenu 99€. Amatersky sa venujem fotografii, myslim ze by to mohlo stacit, alebo treba zainvestovat viac? Tiez sa chcem opytat, ci nepoznate nejaku firmu ktora dokaze pozicat sondu, pripadne nakalibrovat monitor, najlepsie z okolia BB. Vdaka

Per
Autor FAQ
Autor FAQ
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01

Príspevok od užívateľa Per » Ut 10. Mar, 2009, 08:30

Ja mam novu sondu X-Rite Eye One Display 2,som z BB.Mozem ti to nakalibrovat u nas na firme.Neviete po kolko ide kalibracia lcd? :D

Snake
Administrátor
Administrátor
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Snake » Ut 10. Mar, 2009, 15:48

louth: toto si riešte inde, navyše, poserieš kalibráciu, budeš preplácať tlačené materiály vplyvom chybného zobrazenia? Kalibrovať neni med lízať, to nie je na "občasný zárobok", ale ok, tvoja vec ;)

caver: iba ako začiatočník asi Pantone Huey, Spyder su dost o hubu, alebo potom GretagMacbeth (X-Rite)
#rollerman

Per
Autor FAQ
Autor FAQ
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01

Príspevok od užívateľa Per » St 11. Mar, 2009, 21:28

average dE2000= 0,98 na skoro 4 mesacnom profile,na mojom "sracskom" TN :rolleyes:
Obrázok
Takze snake,co myslis?Nahoda?

Napísať odpoveď

Návrat na "Diskusia k FAQ, How-to?"