Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa Snake »

Štandard ISO 13406-2
Norma 13406-2 s úplným názvom "Ergonomické požiadavky na prácu s displaymi založených na flat paneloch" zahŕňa odporúčania pre panely založené na Liquid Crystal Display technológiách, napríklad jas, kontrast, odraz, pozorovacie uhly, odozvu a samozrejme najväčší neduh LCD... mŕtve pixle.

Štandard rozdeluje kvalitu do tried, najvyššia trieda I nedovoluje žiadne mŕtve pixle, najnižšia trieda IV ich povoluje až 500 (díky bohu triedu IV nepoužíva žiadny výrobca). Všetci výrobcovia (sú aj výnimky) priraďujú svoje panely k triede II.

Norma rozdeluje mŕtve pixle podľa typu:
  • Typ 1: Svietiaci pixel (biely, nazývaný aj hot pixel)
    Typ 2: Zhasnutý pixel (čierny)
    Typ 3: Zaseknutý červený, zelený alebo modrý pixel (alebo ich kombinácie)
    Typ 4: Počet pixlov na vadný cluster, cluster je 5x5 pixlov na obrazovke.
Obrázok
Kliknutím na obrázok zobrazíte jeho zväčšenú verziu
Takže koľko chybných pixlov určuje norma podľa typu na jednotlivé triedy?
Obrázok
Takže teraz si povedzme príklad že máme doma 19" monitor s natívnym rozlíšením 1280x1024 ktorému výrobca určuje triedu II.

Typ 1: 1280x1024=1310720 / 1 000 000 = 1,310720 x 2 = 2,62 px
Typ 2: 1280x1024=1310720 / 1 000 000 = 1,310720 x 2 = 2,62 px
Typ 3: 1280x1024=1310720 / 1 000 000 = 1,310720 x 5 = 6,55 px


Čiže ak máte na milión pixlov 3 chybné pixle typu 1,2 a viac ako 6 vadných subpixlov, tak máte nárok na výmenu panelu. Samozrejme tu je otázne ako sa k tomu postaví predajca / distribútor. Preto je dobré nabehnúť so slovami o ISO norme :-) a žiadať pridanie ISO normy do poznámky RMA.

Ak máte panel triedy I, tak tam nie je o čom diskutovať, prísť, ukázať špecifikácie a zaradenie do triedy a musia vám panel vymeniť aj keď máte trebárs len jeden červený pixel na kraji panelu.

Ako sa k tomu stavajú výrobcovia panelov?

Acer
Obrázok
Apple
Obrázok

Asus
Asus uplatňuje ZBD politiku, čiže Zero Bright Dot. Taktiež rozlišuje dobu užívania, do 30 dní po kúpe, a po 30 dňoch po kúpe kde už uplatňuje klasickú ISO normu.
Obrázok
Obrázok
Belinea
Obrázok
BenQ
BenQ ako jediný výrobca ešte vyrába panely ktoré podliehaju 3 kategórii normy ISO. Bohužial, tieto panely ponúka aj v Európe. Dokonca má špeciálne podmienky ohľadom chybných pixlov:
Chybný pixel môže byť považovaný za chybný ak spĺňa nasledujúce kritériá:
  • Nemení sa farba
    Nemení sa jas
    Nemení sa kontrast
Pixel sa nemení:
  • V aj mimo prostredia OS
    Ostáva na rovnakom mieste
Séria FP: Trieda II
Séria T: Trieda III

Podľa BenQ je možná výmena aj pri jednom chybnom pixeli. Avšak toto zistíte len tak že si zavoláte na hotline. Odporúčam vám vyhnúť sa širokým oblúkom sérii T, prečo? Zistíte z tabuľky:
Obrázok
Obrázok
Dell
Obrázok
Eizo

Eizo je výrobca považovaný za najlepšieho výrobcu LCD panelov, podľa ich vyjadrení 0,01% z ich panelov obsahuje chybný(é) pixle.
Obrázok
Fujitsu-Siemens
Obrázok
Hewlett-Packard
Obrázok
Hyundai
Obrázok
Iiyama
Obrázok
NEC
Obrázok
LaCie
Táto značka má rovnakú reputáciu ako Eizo, ich výmenné podmienky sú tiež priaznivé.
Obrázok
LG
Obrázok
Packard Bell
Obrázok
Philips
Philips má ozaj komplikovanú politiku ohladom výmeny panelov. Prajem príjemné čítanie :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Samsung
Obrázok
ViewSonic
ViewSonic je tiež príkladom na ich výmenné podmienky. Dávajú garanciu na nula chybných pixlov ale len typu 1 a 2 pre všetky série ich panelov. VP séria má do 28 dní po kúpe možnú výmenu pri type 3 na tmavom pozadí.
Obrázok





.
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11463
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa Andre »

samsung,neviem ci len v Ageme,do troch dni od kupy vymeni monas v pripade hocijakeho vadneho pixelu
inak :cool:
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa Snake »

asi len v Ageme (a iny predajcovia), Samsung sluboval aj Zero Dead Pixel policy ale nejak to nedodrzal :)





.
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa Gudas »

Pán moderátor, perfektný thread!

Obrázok
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa crux2005 »

možem len konštatovať a nadávať, že mi ViewSonic ešte pred 3 (?) alebo 4 rokmi nechceli vyreklamovať a bolo na ňom jasne vidieť v pravom rohu, 2 čierne pixely - typ 2
pre info: bolo to v itskhs, Nitra

@Snake: pekne napísané :good:
s pozdravom, crux.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa Snake »

neviem odkedy ViewSonic zaviedol takéto podmienky ale, ak bolo natívne rozlíšenie 1280x1024 tak by si to mohol reklamovať až pri 3 chybných pixloch, ak ale berieme v úvahu aj politiku ViewSonicu, tak ti to mali uznať hneď.

Samozrejme niektorí predajcovia sa snažia z tohto vykrútiť ako je len možné (predsa im niekedy vznikajú náklady na RMA). Takže je dobré byť neodbitný a poznať výmenné podmienky svojho výrobcu, niektorí výrobcovia dokonca majú iné podmienky pre rôzne panely, takže najlepšie urobíte ak zavoláte na hotline svojho výrobcu a priamo sa opýtate pri koľkých chybných pixloch je panel vymeniteľný. Ak to nejde po dobrom a ani po zlom tak je tu možnosť pohroziť SOI, na to reagujú...

Ale v tejto dobe je ozaj už neskoro nad tým uvažovať :)





.
Používateľov profilový obrázok
Xaltotun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1179
Dátum registrácie: Ut 15. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa Xaltotun »

hm keby som si kupil monitor co by mal vadne pixle a nechceli by mi ho vymenit, jednoducho by som ho vratil, nakolko tovar je mozne vratit do 7 dni od zakupenia bez udania dovodu.
MB: Gigabyte 880GA-UD3H, CPU: PhenomII-X4 955@975 BE + CM Hyper 212+Noctua NF-P12 HDD: 40GB SSD Intel X25-V + 5TB storage, RAM: 12GB A-DATA OC Gaming 1600mhz ddr3 CL9, PSU: Corsair CX600, GPU: Gigabyte gtx760OC rev.2, CASE: CM Elite 430 Black, MOUSE: A4Tech XL750BF + roccat taito, MONAS: HP-LP2275W S-PVA, SOUND: Behringer UCA222 + Audio Technika ATH-T 500, Koss UR29, MT: HTC One V, CAR: Mitsubishi Lancer X 2010 1,8MIVEC@143ps@full, TABLET: Prestigio PMP 5597D duo + ipad mini
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa Gudas »

Čo ale keď sa ti objavia po roku používania? ... :-)
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
matthew23
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 133
Dátum registrácie: Pi 15. Aug, 2008, 12:17
Bydlisko: Nitra

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa matthew23 »

crux2005 napísal:možem len konštatovať a nadávať, že mi ViewSonic ešte pred 3 (?) alebo 4 rokmi nechceli vyreklamovať a bolo na ňom jasne vidieť v pravom rohu, 2 čierne pixely - typ 2
pre info: bolo to v itskhs, Nitra

@Snake: pekne napísané :good:
no tak ja mam samsunga z itsk, odnovoty 3vadne pixely, zle zobrazenie ciernej farby(je to pekelne cervene) a navyse pri velkom mnozstve ciernej farby(nacitanie biosu, setrci windowsacky alebo ziadne pozadie len cierna farba..) tak mi piska panel...som to tam dal..29ty den mi volaju ze to mam opravene...pytam sa seba ze ako to mozu opravit? ved to je vada panelu komplet nie len nejakych srobov...zobral som to domov a vidm...to iste...3 pixely, piskat piska-a vraj mi tam nieco vymenili(istoooo)-a perla na zaver-OBCHOD SA VOLA ITSK-HS---------------uz NIKDY viac...vsetko co som tam kupil bolo zle uz od zaciatku alebo sa pokazilo... :x
MB: GIGABYTE EP45-DS4 CPU: Intel C2D E6750 @ 3.2GHz RAM: 2x1GB DDR2 Patriot 1066MHz + 2x1GB DDR2 A-DATA EE 800MHz
GPU: ASUS GeForce GTX260 TOP 216SP HDD: SAMSUNG F1 - 640GB PSU: Seasonic SilverPower SP-SS 500W
LCD: LG W2261V AUDIO: Creative T3130 SYSTEM: Windows 7 Home Premium x64
Používateľov profilový obrázok
whitewolf
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 14. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa whitewolf »

Zdravim kupoval som si laptop ACER... a objavil som na nom 2 chybne pixeli vedla seba..jeden cerveny a druhy cierny ... Ten cierny mi az tak nevadi ale ten cerveny vytvara strasne rusivy dojem.. Skusal som ho uz aj odstranit ale nijak sa nedari.. Myslite ze by to bolo mozne reklamovat.. kedze sa jedna o dva chybne pixeli vedla seba..? nachadzaju sa asi v strede obrazovky 2 cm od praveho kraja... Dik
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa scarinko »

whitewolf napísal:... nachadzaju sa ... 2 cm od praveho kraja...
to nie je moc v strede :D
Používateľov profilový obrázok
odin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 330
Dátum registrácie: Št 03. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra (34)

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa odin »

Na reklamaciu treba minimalne 3 vadne pixely alebo 5subpixelov ;)
CPU Dual-Core E5200@2.5GHz 3.6GHz | Chladiè SCYTHE Ninja 2| MB GIGABYTE EP35-DS3L | RAM 4,0GB RAM DDR2 A-DATA 800MHz Extreme Edition Vitesta | VGA GIGABYTE ATI Radeon HD 2600XT | HDD WD 640 GB SATA II | Lite-On DH-20A1L SATA | CaseThermaltake VI1000BNS M9| Zdroj SEASONIC SS-500ET-F3, 500W | Klávesnica multimedia Chicony | Mouse logitech laser MX510| 19" LCD ACER V193WAb |
Používateľov profilový obrázok
whitewolf
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Št 14. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa whitewolf »

No v strede som myslel vertikalne ;) a k tomu ze treba 3 pixele alebo 5 subpixelov..hej...moze byt..ale co ked mam tie pixele v jednom clustery (ci ako sa to pise ) proste v 5x5 pixeloch.. a este k tomu mam dva chybne vedla seba... to by sa malo brat trosku inak..nie... ?
Používateľov profilový obrázok
odin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 330
Dátum registrácie: Št 03. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra (34)

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa odin »

Na toto su dost prisny ,proste ak nemas 3pixele ,povedia ze lutujeme ale to vam nemozme vyreklamovat !
CPU Dual-Core E5200@2.5GHz 3.6GHz | Chladiè SCYTHE Ninja 2| MB GIGABYTE EP35-DS3L | RAM 4,0GB RAM DDR2 A-DATA 800MHz Extreme Edition Vitesta | VGA GIGABYTE ATI Radeon HD 2600XT | HDD WD 640 GB SATA II | Lite-On DH-20A1L SATA | CaseThermaltake VI1000BNS M9| Zdroj SEASONIC SS-500ET-F3, 500W | Klávesnica multimedia Chicony | Mouse logitech laser MX510| 19" LCD ACER V193WAb |
Používateľov profilový obrázok
Dominic
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 108
Dátum registrácie: Ut 09. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Re: Hlbší pohľad na dead pixle - normy, reklamácie, objasnenia..

Príspevok od používateľa Dominic »

1. Najskor sa chcem poďakovať za tento thread, ako aj za tie dva o kalibrácií. :good: Zvýšilo to moje povedomie o LCD paneloch, ale zasa uplna lama som nebol (aspoň tomu verím) :laugh: .


2. Chcem sa opytat, idem si kupovať monitor presnejšie dva - oba širokouhlé. Jeden 19" ako externý monitor pre netbook ciže nie su potrebné profesionálne špecifikácie, ale zasa sa nehodlám uchýliť k najlacnejšiemu riešeniu, niečo do 130€ (čiže len D-SUB). Ak už nie konkrétny model tak by som bol veľmi vďačný aspoň za výrobcu, ktorý v tejto cenovej kategórií ponúka kvalitné riešenia.

Čo sa týka druhého monitoru bol by to 22" monitor určený hlavne na hráčske účely a nejakú tu prácu v Photoshope a cmyk-u (len amatérska úroveň, určite nie hlavné kritérium pre výber), skrátka niečo kvalitné, ale nie pekelný stroj. Určite teda DVI a cena by sa pohybovala do 250€. Taktiž aspoň výrobca, na ktorého sa môžem spoľahnúť.

Pre mňa je nové zistenie, že ViewSonic má také prívetivé podmienky reklamácie čo by malo jednoznačne súvisieť s kvalitou ich monitorov. Ako je to v nižšej cenovej kategorií s ich kvalitou? Kamoš čo robí v PC shope tvrdí, že dnes sú dosť dobré v týchto cenových reláciach LG, no mne sa to moc nezdá, nie že by ma chcel osrať to isto nie, len sa mi to fakt nezdá, že by LG mohol robiť kvalitné LCD-čka (mám LG telefón a už si LG nekúpim). Ako to teda je? Samsung, ViewSonic, NEC, HP či LG? :help:


* viem, že to patrí skôr do nakupnej poradňe, ale myslím, že plošné info o súčasnom stave trhu ohľadom kvality panelov od niekoho, kto sa tomu rozumie (a ty sa zdáš viac než skúsený v tejto oblasti) by bolo celkom užitočné pre viacero ľudí.
Vopred Diky.

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"