Soap opera effect

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Soap opera effect

Príspevok od používateľa spencer »

Zdravím Vás tu , chcel by som sa len opýtať , prečo je tak všeobecne odsudzované "to software-ovo vyhladzovanie obrazu " alebo clear motion funkcia , true motion a podobne . pamätám si keĎ som vysielanie v telke videl prvý-krát takto modifikované u svokra na novej telke za 1500e a prišlo mi to strašne čudné a neprijemné , časom som ale jaksi sledoval rozdiel proti môjmu TV doma , ktoré túto funkciu nemá , teda aspoň nie ručne nastaviteľné , aj keĎ papierovo moja tv : HYUNDAI FLN 43TS511 SMART ... také funkciu má alebo niečo podobné - 200 Hz CMP (Clear Motion Picture) . Všade pozerám videa , ako si to ľudia vypínajú , pritom naviac čo ma dokáže žrať je keĎ je scéna , kde sa kamera začne točiť kolo hlavného hrdinu a všetko v pozadi trha skače ako keby to malo 10 FPS trebars na tychto videach to pekne vidieť :

https://www.youtube.com/watch?v=rNcNOgMwH_4&t=381s
https://www.youtube.com/watch?v=INQrxHREmJ0&t=72s

Pamätám si ako sme v hrách naháňali každé fps a kto hral do 30 FPS , tak radšej nehral a šetril na lepšie komponenty . Teraz keDˇsa nám "vylepšenie plynulosti " dostalo aj do TV , tka to odmietame . prečo ? prečo to pri hrách tak potešilo a pri TV to vypíname ? Niektoré tu skladali predražené PC aby si zahrali čo najplynulejšie trebars CS na 120 Hz monitoroch na FPS bez limiteru .

A trebars , podobne mi to príde rozdiel ako keĎ niekto natočí video na telefone v 60 FPS , na youtube sú určite popularnejšie videa v 60 FPS ako v 30 FPS . Prečo tvorcovia filmov nepouživajú kamery so záznamom v 60 FPS ?

Viem , že v tom mám guľaš a asi tu pletiem všetko dokopy , ale preto som sa tu po dlhšom zvažovani vyjadril :)
P.S : s mojim Tv , aj keĎ je to technologicky priemer alebo podpriemer , som fakt spokojný aj po rokoch , ale Tie filmy s vyhladením ma stále lákajú , neviem či až na toľko aby som to TV menil :?
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5768
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa wingo »

Lebo podaktorí sú puristi a nič iné ako 24fps nie je pravý film lebo nemá "filmový feel".
Lebo podaktorí sú zvyknutí že čokoľvek viac ako 24fps je TV seriál = telenovela (Soap Opera) takže je to automaticky odpad a nebudú to pozerať.
Lebo existuje tzv. "uncanny valley" keď je mozog zmätený lebo to čo vidí je presne na rozhraní medzi vnímaním reality a fikcie a nevie sa rozhodnúť čo z toho to je.

No a samozrejme lebo dopočítavanie nie je úplne ideálne a občas vznikajú artefakty, a zároveň dopočítavanie ti neodstráni to rozmazanie ktoré vzniklo točením pri 24fps. Ale prečo sa vlastne všetko netočí vo viac fps?
Lebo viac fps kladie vyššie nároky na kvalitu kulís, CGI a hereckých výkonov takže všetko je omnoho drahšie a náročnejšie a zároveň ľahšie vidno nedostatky a film ktorý v 24fps vyzerá dobre už v 48fps nemusí lebo si všimneš nedostatky ktoré v 24fps nebolo vidno.
Tu jeden chlapík obhajuje 24fps pre filmy porovnaním 24fps a 120fps verzií filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=OaZnxAfcvY4

Ja osobne mám radšej viac FPS a mám defaultne nastavené dopočítavanie na TV, ale tak kúpil som LG ktoré to v dobe kúpy malo zmáknuté asi najlepšie a nastavil som to len na jemné dopočítavanie (dá sa nastaviť niekoľko úrovní) aby som obmedzil množstvo artefaktov. Ale musím sa priznať že film natočený vo viac FPS som nevidel keďže je aj problém niečo také zohnať a do kina som sa nedostal.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

lebo vacsie fps=vacsie znecistenie prostredia :D ;)

imho,viac fps vo filme uz nema ten filmovy efekt..vypada to skor ako nejaka slovenska inscenacia z 90rokov

bude ale zaujimave sledovat,ako sa v tomto ludia "vyvinu" a ci nakoniec prerazi to viac fps..
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa spencer »

aha , tak terza mi to už dáva viac zmysel , takže vpodstate si človek vybera buď medzi Filmom s nižšimi FPS , aby nemusel pozerať na nedostatky pri natačani , alebo vyššim FPS , ale musí rátať s tým , že sa tam občas objavia nedostatky (artefakty) .
Áno , ženská sa tiež sťažuje , že jej ten obraz príde ako keby tí herci na záberoch boli moc v popredi , odrezany od pozadia , tiež to nazvala inscenaciou :D . Ešte ma napadlo , či neexistuje na PC nejaký prehravač , čo vie tie FPS "zvýšiť" , keďže ženska by mi na to na telke nekukala asi , tak aspoň občas by som si to kukol na PC , kedže na TV by s a mi asi nechceli stále tie funkcie prepínať .
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa mino_85 »

Ono to má viac aspektov...

V prvom rade ide o to či sa pozeráš na zdroj ktorý má 24 fps a telka to umelo dopočítava, ale na zdroj čo má natívne viac fps a telka to v danom frameate prehráva. osobne to dopočítavanie z 24 fps absolútne neznesiem, či už pre artefakty alebo celkový feeling z obrazu. Ozaj čo sa filmov týka, tak zatiaľ sa strijktne držím 24 fps. Iná vec sú napr. športy kde sa to priamo točí v 50 či 60 fps, tam nie je o čom a to je jednoznačná voľba oproti pomalšej klasike. Ale to je iná téma.

Čo sa týka plynulosti prehrávania 24 fps obsahu, tam ide hlavne o podporu na strane obrazovky, teda či telka/monitor dokáže bežať natívne s obnovovacou frekvenciou 24 fps. toto je hlavne problém u monitorov, ktoré 24 fps režim nepodporuju /typicky drvivá väčšina 60 fps panelov/. tam potom nastáva problém s tým, že framerate vide a obnovovacia frekvencia panelu nie sú zosynchronizované a teda 24 fps film hlavne pri tých plynulých panoramatických záberoch viditeľne seká. omnoho viac než reálne ten obraz na 24 fps beží. Aby to bežalo korektne, potrebuješ monitor kde dokážeš nastaviť buď 24 Hz režim alebo jeho násobok, aby framerate videa a obnovovanie panelu boli zladené. Teda napr. u hentých monitorov so 120 alebo 144 Hz panelom to už problém nie je, keďže sú to presné násobky 24 /5x24=120 ; 6x24=144/. Teda najhorší zážitok z pozerania 24 fps obsahu máš na monitore, ktorý kde nevieš nastaviť 24 Hz režim ani jeho násobok. Telky s tým väčšinou problém nemajú, keďže tam je podpora 24 Hz frekvencie štandardom, teda v porovnaní medzi bežnou TV a monitorom bez podpory 24 Hz bude ten istý 24 fps obsah bežať na telke viditeľne plynulejšie.

Zvyšok už ako som spomenul, je to individuálna vec, ale pre mňa je dopočítavanie 24 fps obrazu na vyšší framerate absolútna ohavnosť a nevidím za tým žiadnu logiku, načo z toho ťahať obsah ktorý tam reálne nie je. Keď to raz kamera zachytila v 24 fps, tak to proste pozerám tak a hotovo. Nebránim sa vyššiemu framerate, ale musí to byť pôvodný obsah priamo točený danou frekvenciou.

Ale sú extrémisti čo inú len po číslach na papieri a že to v reále vyzerá ako :shit: ich vôbec netrápi. To som zažil u známeho čo sa chcel "pochváliť" novou telkou, pozapínané všetky "vylepšovacie" featury TV a zdroj brutálne komprimovaná Antik TV so všetkými artefaktmi čo si človek vie predstaviť. Do toho utnutý jas a šialený kontrast na strane telky, čiže detaily obrazu ak tam aj nejaké boli sa komplet stratili, motion smoothing samozrejme tiež do toho, takže ešte aj artefakty z toho... ale to je super, lebo to svieti jak besné a hrá všetkými farbami. Toto moje mozgové bunky ozaj nevedia spracovať, že sú ľudia čo to vážne nevidia.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa kllr007 »

Ono je to jednoduche, 60hz musi robit TV pulldown 3:2, zatial co u 100Hz TV vie dat kazdy frejm rovnaku dobu - obraz je plynulejsi, taky ako ma byt. Tu ma LCD este aj vyhodu ze vdaka prirodzenemu bluru sa to este viac spravi plynule. Preto mne osobne ani moc OLED nevyhovuje lebo vdaka jeho technologii musi mat clovek bud zapnuty nejaky ten dopocet alebo proste trpi stuttering.
Dopocitavanie je uplny des, je to hnusne, vznikaju artefakty. S tymi ludmi co maju vsetky vylepsovaky na maximum spolu s jasom a kontrastom som sa tiez uz stretol, ale nekecam im do toho, nebudem niekomu kazit radost.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
red98
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 639
Dátum registrácie: Ne 19. Júl, 2009, 22:50

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa red98 »

Mozno by pomohol nejaky algoritmus, ktory by urcoval pocet zobrazenych snimkov a ich vzajomnu casovu vziadenost v ramci jednej jedinej sekundy podla obsahu videa.
Argumentum ad hominem (lat.) je argument, ktorým sa diskutujúci snaží vyvrátiť oponentovo tvrdenie poukazovaním na oponentove skutočné či domnelé nedostatky. Snaží sa previesť dialóg od diskusie o probléme samotnom k diskusii o mravnej či inej oponentovej integrite.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5768
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa wingo »

Vždy záleží od implementácie, nastavenia a scény.
Moje LG má dobré algoritmy a väčšina scén ide pekne bez artefaktov aj na druhom najvyššom nastavení, ale sú scény kde to na tom nastavení výrazne artefaktuje takže som to zmenil po pár dňoch lebo to bolo rušivé. Nízka úroveň je asi naj, artefakty iba výnimočne aj to ledva viditeľné, pritom plynulosť badateľne lepšia aj keď ani zďaleka sa nechytá na reálnych 60fps.

Ono nie nadarmo sa hovorí všetko s mierou.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa kllr007 »

red98 napísal: Št 06. Aug, 2020, 15:00 Mozno by pomohol nejaky algoritmus, ktory by urcoval pocet zobrazenych snimkov a ich vzajomnu casovu vziadenost v ramci jednej jedinej sekundy podla obsahu videa.
To neviem ako si predstavuješ
Buď nechceš dopočítavanie a teda máš 24p, a teda v rámci sekundy máš 24 snímkov - ak máš 60hz musí sa spraviť pulldown kde jeden snímok je zobrazený 3krat po sebe a ďalší 2krat takto sa dostanes na ten počet 60. Vzniká pri tom ale stuttering lebo proste každý druhý snímok je zobrazený dlhšie.
Ak máš 120hz tv tak tam máš každý zobraziť 5krat a tým že sú všetky zobrazené rovnako dlho tak to pôsobí plynulejšie.

Alebo si dáš dopocitavanie ktoré je hnusné a ešte si to vytvára informácie ktoré v zdroji nie sú.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
red98
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 639
Dátum registrácie: Ne 19. Júl, 2009, 22:50

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa red98 »

Vysvetlim:
Musela sa zaviest nova norma. Urobil by sa film, ktory by mal v surovom stave 144 snimkov v kazdej jednej sekunde videa. Zaroven by tieto snimky boli v rovnakej vzdialenosti od seba v ramci jednej sekundy a ich zobrazenie na obrazovke by trvalo presne 1/144 sekundy. Nasledne by sa toto video prehnalo cez spominany algoritmus, pripadne umelu inteligenciu, ktora by kazdej jednej sekunde videa uberala snimky a predlzovala, pripadne zkracovala vzdialenosti na casovej osi v ramci jednej sekundy a aj cas ich zobrazenia.
Priklad: vo filme prebieha vypocuvanie podozriveho v malej miestnosti. Je to relativne staticka scena s monologom. Tu by algorotmus vzal 120 prebytocnych snimkov, upravil by vzdialenosti snimkov od seba a tak isto cas ich zobrazenia a nechal iba zvysok - cize 24.
Druha scena: hlavna postava unika na motorke cez mesto plne aut - dynamicka scena plna strihov a zaberov z roznych uhlov. Kazda sekunda tejto sceny ma iny pocet snimkov, ktore su v roznych vzdialenostiach od seba a s inou dlzkou zobrazenia.
Argumentum ad hominem (lat.) je argument, ktorým sa diskutujúci snaží vyvrátiť oponentovo tvrdenie poukazovaním na oponentove skutočné či domnelé nedostatky. Snaží sa previesť dialóg od diskusie o probléme samotnom k diskusii o mravnej či inej oponentovej integrite.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa shiro »

ako si predstavujes tie "snimky v rovnakej, ci roznej vzdialenosti od seba"? na celuloide mas proste okienka rovnako velke, museli by sa priamo pri natacani vytvarat pomocou nejakej dostatocne rychlej chemie, co je riadne scifi.
Ak netocis na celuloid, potom je to fuk, ziadne okienka nemas a riesenie by mohlo byt napr. variable framerate, co uz existuje, nie?

Tiez uprednostnujem "sekavejsi" 23.976, 24, 25, max 30fps film. Aby bolo jasne, ze je to film. Z principu, rozpravany pribeh.

Kdesi som cital, ze kedysi davno vedci zistili, ze 60fps je psychologicky najblizsie tomu, ako "plynule" clovek vnima realny svet.
Ale aj tak, Soap opera ci 60fps mi pride az take nerealne plynule. Vsetky dopocitavania na TV co som zatial videl, trpeli stejnym problemom: bolo vzdy pekne viditelne, kedy sa zmenilo fps. Algoritmus potrebuje cas na zistenie, ci ma zmysel dopocitavat, podla aktualnej sceny. Kedze vopred nevie aka scena pride, deje sa to za behu a vzdy pekne vidim, ako sa zrazu scena "zrychli" na 60fps, co je maximalne iritujuce. Motion blur v 60fps filmoch sa mi tiez zda taky nerealny - ked uz sa to ma hybat co najblizsie realite, tak motion blur opat tuto realistickost nici.

Ako dalsi problem moznych 60fps filmov v buducnosti vidim vacsiu narocnost pri enkodovani-dekodovani, zaberu viac miesta, lebo je tam viac framov.

Iritujuce "sekanie" velkych ploch pri pomalom otacani kamerou (panning) v 23.976, 24, 25fps som kedysi riesil s mojim TV. Dospel som k vysledku, ze na vyriesenie, ci co najvacsie odstranenie tohoto problemu treba mat panel s co najmensim judderom.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa kllr007 »

Pri tom panningu je najviac vidno 60/120HZ TV. Pretože tam ten pulldown proste nezakryjes ničím. Takže 120Hz, 24p mód, a panning je krásne plynulý.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
red98
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 639
Dátum registrácie: Ne 19. Júl, 2009, 22:50

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa red98 »

Shiro pise:
ako si predstavujes tie "snimky v rovnakej, ci roznej vzdialenosti od seba"? na celuloide mas proste okienka rovnako velke, museli by sa priamo pri natacani vytvarat pomocou nejakej dostatocne rychlej chemie, co je riadne scifi




1. Existuju aj digitalne kamery:

https://www.csfd.cz/film/134254-collate ... ?type=film

-Téměř 80% filmu se natáčelo digitální kamerou, protože režisér chtěl co nejvěrněji zachytit noc. (imro)

2. Filmy sa "digitalizuju" - v pc mas celuloid, ci kopiu bd-disku?
Argumentum ad hominem (lat.) je argument, ktorým sa diskutujúci snaží vyvrátiť oponentovo tvrdenie poukazovaním na oponentove skutočné či domnelé nedostatky. Snaží sa previesť dialóg od diskusie o probléme samotnom k diskusii o mravnej či inej oponentovej integrite.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1616
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa d3Xter »

na kinofilm tocia uz len fajnšmekri a zalezi co chcu dosiahnut
bitrate je rovnaky ci pri 24fps ci 200fps - pozrel som si alexu, aby som si bol isty, tam v principe plati cim viac fps tym viac svetla potrebuju mat v studiu kedze plati, ze shutter speed ma byt ako double framerate, tym padom dochadza k tomu, ze vsetko je ostre a vytraca sa prirodzeny motion blur co mne osobne vadi (ked vidim na YT nieco v 60fps mam dost) a neverim, ze sa to niekedy dostane do filmov, vo vysokom fps sa nataca, ak planuju naslednu scenu spomalit
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Soap opera effect

Príspevok od používateľa kllr007 »

Je special verzia Matrixu v 60fps (či 48?) A je to hnus.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"