Loleq kalibruje....

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Loleq kalibruje....

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ahojte, tak po príspevku (pre mňa debakli) tu
viewtopic.php?p=1415076#p1415076 (prípadne drive https://drive.google.com/open?id=1p_hWP ... MLOOeeaVxn )
som si uvedomil, že mám niečo špatne s monitorom (Samsung UE40MU6172) - po rade od Andreja, že je to niečo s gammou atď.
Long story short, mám už na stole sondičku nejaký čas, už aj skalibrovaný profil ale v podstate to nepomohlo. Mám pocit, že to je proste niečo, na čo sa nezameriava kalibrácia (možno áno, komunikujem na fóre softu, ktorý používam) ale teraz potrebujem poriešiť to, čo je problémom.
Ale ako samotná kalibrácia je príjemný relax, vidieť všetky tie číselka ako z niečoho hrozného človek príde na niečo presné.

Potreboval by som od Vás pomoc, začnem tým, čo sa už riešilo
https://imgur.com/a/8ykMD
čo by som od vás, chalani, potreboval je, dať mi vedieť na "after" záberoch nejaký konkrétny detail, ktorý oproti "before" je ešte jakžtakž vidno (trebárs mi ho aj dajte do krúžku v skicári, nech sa viem toho chytiť a zamerať sa na konkrétny výsledok), aby som potom si vedel určiť taký cieľový bod pre to, čo chcem dosiahnuť.

Ak si nájdete čas a možno na to aj pozriete, tak ďakujem vopred. :good:
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Loleq kalibruje....

Príspevok od používateľa zoom »

Samsung UE40MU6172 je TV a nie monitor. Nie som zastanca pouzivania TV namiesto monitora, pretoze narazas na kopec veci a nie vzdy sa daju vyriesit (napr. nemoznost vypnut vselijake "vylepsovace" obrazu). Taktiez na relativne nizka cena oproti monitoru s podobnymi parametrami je niecim vykupena (kvalita obrazu/podsvietenia).

Pozrel som tie obrazky before/after, a teda neviem, ktory je ktory, ale ak tie tmavsie su after, tak to mas naozaj zle - black crush ako svina. Pri kalibracii nemozes prist o detaily v tmavych a svetlych scenach - to je jeden z cielov kalibracie.

Neviem, aky si zbehly v kalibracii, takze budem pisat, ako pre blbych. Treba si uvedomit 3 moznosti, ako sa da kalibrovat obraz (pri vsetkych pouzijes sondu):
1) Upravou farebneho profilu vo Windowse -- toto je zvycajne vysledok nejakeho kalibracneho softwaru. Takto dokazes velmi presne naladit vsetky odtiene. Je to softwarova LUT tabulka, kedy (zjednodusene) grafika nahradi farbu X za farbu Y, aby na tvojom monitore vyzerala tak, ako ma.

2) Hrubymi nastaveniami na monitore v OSD -- toto su take tie zakladne nastavenia RGB, jas, gamma, teplota bielej a podobne. Tymto vies nastavit len velmi priblizne spravny obraz a nie jemne detaily.

3) Hardwarova LUT tabulka v monitore -- je to vlastne prvy bod, ale LUT tabulku nemenis vo Windowse, ale priamo v monitore. 99,9% monitorov nic take nema. Pohybujeme sa v triede profi grafickych monitorov (drahe Eizo a NEC).

V realnom svete kalibracia prebieha asi takto (a aj tvoje kroky by mali takto smerovat):
a) Pouzijes druhu moznost - zacnes nastavenim zariadenia tak, aby si sa co najviac priblizil k spravnemu obrazu.
b) Zvysne nezrovnalosti sa doladia prvym krokom a profilom vo Windowse.

Teraz newsflash! Farebny profil vo Windowse (tj. vysledok prveho kroku) sa neaplikuje vo full-screen (exclusive) aplikaciach a 3D veciach! Ked mas nejaky nakalibrovany profil vo Windowse, tak ten funguje vo Windowse a v aplikaciach, ktore to podporuju (browser, Photoshop, atd). Ked spustis hru, ostane ti akoby iba nastavenie z druheho bodu, tj. co mas hardwarovo nastavene na tej TV v menu. Ak mas tam zle nastavenia, tak to potom bude vyzerat. Ano, existuju rozne patlalske workaroundy, ako injectnut farebny profil do 3D hry, ale... to nie je nativna podpora, ale len taky hack. Mnoho hier pocita s defaultnou LUT tabulkou, pripadne aplikuje vlastne nastavenie gammy. Ak chces skusat... prosim.

K tvojej kalibracii.
Bod a) vyssie: Na TV mas asi Game a PC mod. Obidva maju "nizky" input lag (~20 ms oproti ~80 ms), ale myslim, ze by si mal pouzivat PC mod, aby si mal spravne zobrazenie farieb (4:4:4). Dalej musis v menu TV povypinat vsetky tie "vylepsenia" obrazu ako "Digital Clean View", "Auto Motion Plus", "Contrast Enhancer", vsetky De-noisery (3DNR, Mosquito), power saving mody a podobne. Chces ziskat ten najpovodnejsi obraz. Je dost mozne, ze mnoho tychto veci ani nebude dostupnych v PC mode.
Dalej musis nastavit tie zakladne veci (ako RGB a gamma) v TV na spravnu hodnotu. Toto sa lahko povie a tazsie vykona, lebo ti neviem napisat presny postup. Zvycajne kalibracny software pre sondu ma nejaky rezim, kedy kontinualne cita data. Takze si nastavis jas, aky pouzivas a zlozku RGB (v TV sa moze volat White Balance) doladis tak, aby si mal vyrovnane farby (z tohto na toto).

Bod b) vyssie: Tu nie je az tak co hovorit. Pouzijes nejaky kalibracny nastroj. Ak nemas nic (dobre) dodane k sonde, odporucam displayCAL. Je zadarmo, sice tazko nastavitelny (ma mnoho nastaveni), ale podla nejakeho navodu to hadam zvladnes.

Je to cela veda. Pockam si, az do toho spadnes viac a budes kalibrovat madVR, aby si mal pekne videa :-).
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Loleq kalibruje....

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ono to ti rozprava na tému TV vs. monitor nie je tak jednoduchá, už dávno sa lajna medzi oboma stenčuje a maže. Odkedy k nám plávajú 40+" kúsky, tak sa táto lajna zmazala, úplne (pre tieto uhlopriečky samozrejme). Rozdiely sú takmer zanedbateľné (najväčší bude asi interface, kde TV majú len HDMI).

Skočím na koniec tvojho príspevku - samozrejme, PC mód je dobre vymyslený, ušetrí mi to robotu, lebo to vypne všetko ale úplne všetko, jediné, čo sa dá ďalej meniť je podsvietenie (v podstate jas), jas (doteraz si nie som istý, čo to poriadne robí - nespráva sa to ako nastavenie jasu), kontrast, ostrosť, teplota farieb (používam najteplejšie) a osobitné nastavenie pre gammu (jedno políčko hovorí o druhu(kde ja mám BT.1886) a potom ešte slajder +-3) - to všetko som potom nastavoval podľa linkovaného ťaháku pred kalibráciou cez DisplayCAL (prvé dva rotácie som dal cez Colormunki SW ale tam bol výsledok vysoko neuspokojivý, tak sa prešlo na DisplayCAL).

To u 3D aplikácii a aplikácii všeobecne práve riešim, dokonca zatiaľ čo som našiel, tak DisplayCal-ácky profile loader pracuje aj ako cpkeeper (ktorý vraj už veľmi nejde po októbrovom Windows update). Rovnako som dostal aj tip použiť pri kalibrácii v DC (v záložke Calibration a políčku Tone curve) možnosť sRGB. Na druhú stranu by to nebol problém pri borderless-ku, len mne borderless akosi dobre na NTB nefachčí (na desktope som riešil len borderless), mám problém s výkonom v borderless (musí to mať niečo s "mobilným" HW a "Windows" v-syncom).

Sondu mám Colormunki Display. Ešte ale len prechádzam dokumentačku ku DC, tak zisťujem napríklad aj to, že DC vie natiahnuť ešte aj nejakú korektúru (ak nejaká je) priamo pre moju sondu z vendorovho SW, takže len žasnem ako šikovný je DC.

A k problému, o ktorom som písal - práve nad tým si lámem hlavu, predpokladal som, že to porieši icm-ko.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"