4K (40"+) monitory všeobecne

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Leon »

hej no  :D už nech dojde z roboty a sumarizuje :good: ... inak on zbožnuje leskle povrchy tak neviem :D
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

To ešte potrvá, musím ešte niečo zbehnúť po práci, len narýchlo som odskočil a vyniesol krabicu hore (už si asi začínam zvykať na vynášanie tých obrovských krabíc), keď prídem, tak sa do toho hneď pustím.

Uvidím, ja budem hlavne sledovať stav farieb, lebo z rečky na pcmonitors sa obávam, že v SDR režime bude proste potrebné robiť kalibráciu (čo je ale pohoda, sondu mám), musím zistiť aj to, ako sa mu vedie pri permanentne zapnutom HDR (na monitore, aj Windowse), aké je pokrytie far. pásem a či pri prepnutí na HDR sa zmení aj spektrum, ktoré sa používa vo windowse (a v programoch?)..

Proste to bude cesta, SDR je základ a HDR v bežnej prevádzke nie je vhodné (HDR sa môže zapnúť len ak ide človek pozrieť film/video, zahrať hru a podobne...).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Takže...odporúčam každému, kto nad ním premýšľa dať zatiaľ prst dole z tlačidla objednať. Plánoval som monitor rozbaliť až zajtra ale dal som to už teraz....začnem najprv prvotnými postrehmi:

- presne ako som vravel a myslel si, SDR mód je presaturovaný, kalibrácia sondou je nutnosť na každom jednom kuse (HDR režim sa neodporúča, robí to paseku vo windowse a mal by sa používať len ak človek chce pozrieť nejaký HDR content);
- min. jas je vyšší ako jas na Momentume je vyšší ako najvyšší jas, ktorý som používal cez deň na Ťamťungu;
- Philips vymyslel totálne tupý ovládač, zapomeň na držanie tlačidla pre redukciu/pridanie jasu/hlasitosti, aj tak to ide po jednotkových krokoch s 1s delayom - nehovoriac o mute - dáš mute/unmute a potom musíš čakať cca 6 sekúnd kým to môžeš použiť znovu;
- monitor má problém s vykresľovaním čierneho písma, je modrasté, akoby trpel chromatickou aberáciou (ako u foto); cleartype je zapnuté, takže to by problém byť nemal - napríklad v téme je môj aj vaše príspevky, resp. text príspevkov akoby tmavomodrým písmom.


To by bolo ale všetko fajn, až na jedno slovo, dithering, príklad:
foto1, foto2 - skúste hádať, ktorý je Momentum...je to ten s tými tmavšími tónmi s akoby viditeľným rastrom, taký sieťkovaný vzor v tmavších odtieňoch v miske napravo. Tu je to aj z pcmonitors rečky,
https://pcmonitors.info/wp-content/uplo ... ed-out.jpg
postihuje to všetky stredne svetlé až po veľmi tmavé odtiene, biela a sivá tomu akosi unikajú.
Moja vzdialenosť cca 85cm je nedostatočná, potreboval by som ešte 10 cm vzdialenosti.

Veľmi som sa tešil ale teraz neviem (nenávidím to spraviť), ale asi pôjde späť a za mňa - neodporúčam ho nikomu kúpiť. Toto je monitor:
- na aspoň metrovú vzdialenosť, takže v podstate nepoužiteľný na stole,
- je nutné kalibrovať.

Že by už dávalo zmysel, prečo pri toľkých fičúrkach stojí len 700€?

Pozriem sa ako to všetko vyzerá ešte zajtra ráno, keď v miestnosti bude aj trošku svetla.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa stiv »

Aha aha. :OO=

Nic moc teda a ten cierny raster je dost zly. Zase ked od toho musis sediet meter+ tak to mozno prehliadnes.
.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Leon »

No ak je Foto 2 Philips - ten tmavší - tak ja tam teda žiaden raster nevidím. Zato na tom svetlejšom, kde je fotka fotená bližšie už to vidieť. To je ten samsungácky televízor?  :P  To ani nie je fotka celého pozadie ale len výsek čo? Aj v recke písal týpek, že to je skoro nepozorovatelné a treba nato pozerať z veľmi blízkej vzdialenosti, a že to je len jeho puntičkársky výpich vady. :P


Skús odfotiť ešte ten text na fórku.
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Foto 2 je Ťamťung, mal som vtedy aj nižší jas na ňom, takže aj preto tmavšia ale priblíž a sleduj tiene okolo toho bieleho korenia (ak to je biele korenie). Ten text som včera snažil odfotiť ale neúspešne, na foto to takmer nevidno, no podarilo sa mi to zachytiť v Excely - mám otvorený aj Excel a tam je to to isté, bunky oddeľuje (excel 2016) sivá čiara, no na Philipse je to skôr modrá, viď.
Foto 1 / Foto 2
prosím ignoruj tie klasické artefakty pri fotení LCDčka.

Inak ten dithering, dnes sa mi podarilo to zachytiť oveľa lepšie (inak, dnes väčšina testovania prebehla na lock screene Windowsu...keď som to videl, tak som zase vyložil vedľa Ťamťung a pozeral, lebo na tom Philipse mi fakt niečo nesedelo...).
Najväčší problém je pri niečom ostrom (napríklad ostrý obrázok), ktorý napríklad rozlíšenie 5000x5000 a ty ho máš v okne cca na stred monitora, normálne by ten obrázok mal byť (len) ostrý ale kvôli ten dithering spôsobí to, že na to nalepí ako jemnú sieťku, ako nejaký zlý vtip efekt v Reshade a nakoniec tá fotka vyzerá umelo a akoby bola digitálne preostrená.

Foto 1 / Foto 2
Foto 3 / Foto 4
teraz skús tipnúť, ktorý je ktorý.
Spoiler: ukázať
Prvé fotky sú Philips, druhé Samsung...už vidíš? Na Samsungu vidíš, že každý pixel proste zobrazuje farbu, akú má, no u Philipsa akoby presvitali pixely a robilo to takú diagonálnu mriežku -- a teraz si predstav, že toto vidím na 75% obrazovky (kde to našťastie nevidím je napríklad web s fórom, tieto veľmi svetlé prvky to vedia pekne skryt).
Tomuto nehovorím puntičkársky problém ale ničo, čo bolo prvé, čo som si všimol a v okamihu, keď som to videl to už bolo jasné.

Philips má tiež problém s vinetáciou, na počudovanie Samsung má na farebnom pozadí ešte akoby presvetlený okraj (čo je divné, nie je to edge-lit podsvietenie), znovu, na fotke to extra nevidno. Na uzamknutej obrazovke som si všimol aj ďalší bug, ak odskočíš a máš na PC uz. obrazovku, tak po cca 15 sekundách prejde Philips do spánku (Samsung nie) a už ho nezobudíš inak ako vypnutím a zapnutím.

Takže, záver? Rád by som ale toto si nemôžem nechať, toto je hanba, to je zhluk "buzzwords" ako od nejakého aliexpress predajcu.
Ten dithering je už omnoho viac v pohode (ale ja už mám vytrénované oči za tú hodinu celkového času) od 95cm vzdialenosti ale ako hovorím, to vylučuje desktop použitie. Verím, že k tomu prispieva aj väčší raster, predsa len downgradujeme zo 110 na 102dpi (ako ísť z 20" 1080p na 21,5" 1080p), ale to je len malá kvapka v mori, dithering je primárny problém, verím, že keby to recenzoval tftcentral, tak on o tom píše viac ako pcmonitors.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ešte doplním pár foto a info:
- podľa lagomu (ak dobre interpretujem test) má Philips oničom pozorovacie uhly (ďalší dôkaz, že toto nemôže byť monitor ale skôr multimediálny displej pre pozeranie z TV vzdialenosti), vidieť to hlavne na fialovej farbe
- dopĺňam ďalšie snímky ditheringu, teraz z lagom kontrast testu
Foto 1 / Foto 2
jo, je pravda, že na foto musíte zoomnuť ale ten vzor vnímaš aj na normálne vzdialenosti ale len po priblížení vidíš, že vocode.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Leon »

Jo už chápem. Keď si zozoomujem tak to vidím.  Píšeš u jedných obrázkov tam, že ten s tmavšími tónmi je philips a pritom je to ten druhý rozsvietený  :D  Ale tak na philipse máš ten jas oveľa väčší ako na samsungu. Plus tie fotky sú so strašne veľkej blízkosti. Ja ešte uvidím. Tú tmavo modrú vidno, ale to snáď pôjde pofixovať s tou tvojou sondou po kalibrácii :D 

Inak ale tie farby v poslednom a predposlednom poste od teba na tom tvojom samsungu sú strašne hrozné  :P  vybielené, že až. Pozri sa napr na orech.
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Tieto dnešné fotky som už robil na cca vyrovnaných jasoch (min. jas Philipsu je skoro polovica dráhy regulácie jasu na Ťamťungu). Dobre, že som spravil fotku z lagom, je takto vidno aj to, kde je viac viditeľný vzor a kde menej.

A oriešky nie sú bledé, farby a rozdiel si nevšímaj, kvôli Philipsu je vypnutý .icm profil. Rovnako ber do úvahy to, že moje 6P má HDR+ (používal som ho, lebo zbaví fotku dosť z tých takých klasický neduhov pri fotení LCD obrazovky), takže inak spracuje obe. Potretie Philips bol nechutne presaturovaný, zapol som napríklad seriál a tváre boli ako by si dali čučo.

Je mi z toho smutno a chcem späť svoje 4065UC...i keď ten mal svoje neduhy (8-bit bez ditheringu, teda pri takej veľkosti a rozlíšení boli vidieť artefakty pri prechodoch farieb a dačo ale už nepamätám čo), som prakticky znovu na nule s tým, že sa ani nie je kde posunúť, odmietam ísť do IPSka.

(Inak, mať zase, i keď len na chvíľku, napäťovú reguláciu podsvietenia...bože, tak mi to chýbalo... :red: )

A nakoniec, ak niekto budete zvažovať k obrovi držiak na stenu, tak neberte ten, čo ja, teda F300, s týmto Philipsom už mal problém a piest ho nevedel udržať, tých 14kg naň už bolo veľa (tipujem, že ešte takých 13kg by zvládo), takže v takom prípade ísť do F450tky.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa mino_85 »

Dobrá oštara s tým moňasom loleq. Aby si nakoniec neprišiel na to, že chtiac-nechtiac fakt to IPS nakoniec vadí najmenej. :D

Ale vážne, dnes je to fakt hádzaná s monitormi. Fičúrky na papieri to má aj na dve A4 vypísané, ale čo z toho keď kvalita samotného panelu je slabšia, alebo nedotiahnutá elektornika. Hlavne ak sú to prezlečené telky, čo u VA panelov je asi dosť bežné, tak sa moc nečudujem, že to má taký výstup jak si zreferoval.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
red98
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 639
Dátum registrácie: Ne 19. Júl, 2009, 22:50

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa red98 »

Mam otazku na loleqboleq:

Ako by si hodnotil tento monitor, ak by sa predaval a pouzival ako maly televizor???
Argumentum ad hominem (lat.) je argument, ktorým sa diskutujúci snaží vyvrátiť oponentovo tvrdenie poukazovaním na oponentove skutočné či domnelé nedostatky. Snaží sa previesť dialóg od diskusie o probléme samotnom k diskusii o mravnej či inej oponentovej integrite.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5169
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Chris »

ved maly televizor 40" 4k kupis podstatne lacnejsie ako tento monitor :D
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Tak tak ako vraví Chris, mám už objednanú NU7192ku Samsung, len minimálne vylepšenia oproti MU6100 ale beriem to. Pre tú, čo mám už je využitie inde. Nehovoriac o tom, že pre TV su je napríklad aj ponuka od TCL za tri šupky.

Ale ak niekto chce vyslovene HDR, tak to je iné, ak nepotrebuješ 100 digitálnych vylepšovákov, red, tak áno, ak chceš HDR TV za čo najmenej peňazí, tak si ju našiel.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3911
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Memnon »

Matej.T napísal: Po 11. Jún, 2018, 17:58 Trošku sa votriem do témy a budem OT (rozlíšenie + uhlopriečka).

Je to možné považovať za dobrý kauf? https://www.amazon.es/gp/product/B06WW8 ... UTF8&psc=1 (600 dukátov)
Leon napísal: Po 11. Jún, 2018, 18:14 to bude asi zle ešte nacenené a po naskladnení ti to opravia, keďže stojí normal presne dvojnasobok :D Ale veď skús, za tú cenu je to mega kauf :P
ja som to teda skusil, vyzera ze za 594eur ho tu mam vo stvrtok
a mozno pride nieco uplne ine necham sa prekvapit
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Leon »

tak to veľké GZ keď ho za toľko dostaneš, daj vedieť ako si dopadol. Už aj na amazone je úplne iná cena :)
.

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"