4K (40"+) monitory všeobecne

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
zeto750
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Po 15. Sep, 2008, 19:07
Bydlisko: Bardejov - Kosice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa zeto750 »

Ano len tu 79tku kedze v 43" ho mali hned aj so zlavou :)
No mozem za mna povedat ze oproti tomu samsungu je to o dost lepsie. Ja mam radsej take zivsie farby.
Tiez ten OS v TV je uplne inde ale pri mojom pouziti to je asi aj jedno.
Na cas to bude hlavny monitor a ked sa budem stahovat skonci v spalni na stene a k PC pojde nejaky fajnovy oled :)
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Celkom zaujímavé, čekujte toto, Gigabyte Aorus FV43U

https://www.tomshardware.com/reviews/gi ... inch-class
síce máme LG OLED na ceste ale toto nie je vôbec vôbec zlé, QLED, 144Hz OC, DisplayHDR1000, HDMI 2.1 (ak sa nemýlim, tak plnohodnotné 40Gbps) a niečo, čo sa mi zapáčilo z rečky je čierna a kontrast - obe porážajú Acer i Asusy.

Cena? Aktuálne už skladová cena (hanba, Acer, keď neviete rok to dostať na pulty) 985€!
https://www.ediscomp.sk/produkt/gigabyt ... d/1671420/

Toto je celkovo naozaj pecka, v podstate zabili Acer i predražený črep do Asusu (za tie ceny). Musím sa priznať, že keby LG neohlásilo 42", tak to asi rovno aj kupujem. Takto určite nie, ja minimálne svojim nákupom dám LG vedieť, že je trh pre 42" OLED.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ľudia, zle je, vrabce čvirikajú, že 42" LG OLED tento rok nepríde
https://www.reddit.com/r/OLED_Gaming/co ... le_savior/
vynikajúci postreh od jedného chalana, ktorý spomenul, že tie panely predstavil LG Display, a to, že či to už uvidíme v spotrebiteľskom produkte už záleží na LG Electronics. Sakra práce.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa quicky »

hmmm velke velke na pracovny stol ale velmi lakave... taka 34-38 wide oled by bola luxus...
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5768
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa wingo »

42" je akurát veľkosť :)
Ešte 48" zmestím na stenu za stôl ale 55" už nie čo je škoda lebo sú lacnejšie ako 48". Škoda že doba mainstream 42" TV je za nami, ako TV by ten OLED stál tak 600€, takto to bude 1000+€ napriek tomu že 55" TV sa bude dať kúpiť lacnejšie :(
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa quicky »

no ale na normalny kancelarsky stol otoceny do priestoru si nepolozis TV 40+ :D ak mas stol proti stene, why not samozrejme... snad pridu aj mensie oledka, potesilo by. ja teraz hladam nejaku 34/38 len to co sa mi pozdava ma 60hz, musim este poriadne pokukat :) keby uz novy imac vysiel aspon...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

LOLEQ RANT INBOUND!

Tak, ja som s Gigabyte FV43U už hotový, pár hodín prešlo a tak isto ma prešla aj naň chuť. Neodporúčam ho a som si temer istý, že rovnaké budú aj všetky ostatné voľby od Aceru a Asusu.
Ak niekto chce 40-43" moňas teraz, tak nech si kúpi najlacnejšiu Samsung 4K TV a ak chce niečo lepšie, tak nech si počká na budúci rok, vyzerá, že až vtedy sa dočkáme 42" modelu ale možno bude aj niečo od iných výrobcov.

Ako pár poznámok pre porovnanie:
- moňas má silný zelený odtieň pri pozeraní naň z uhlu a taktiež má farebnú kalibráciu s extrémnym zeleným odtieňom, nastavenie bielej v custom režime je možné ale ja som si všimol, že ak stiahnem zelenú príliš (ale stále nie je tam, kde by som ju chcel mať), tak už neviem červenú a modrú dobre vylevelovať, aby to vyzeralo dobre
- pozorovacie uhly subjektívne citeľne horšie ako pri Ťamťung telke, shift čiernej do sivej pri pozeraní z uhla (rozumej, že máš to v normálnej stolovej vzdialenosti, si vycentrovaný a vidíš, že smerom k okrajom sa už čierny obraz zosvetľuje) viac znateľný
- úroveň čiernej podľa profilu bola extrémne mätúca, lebo tá sa viacmenej nastavuje ako cez Hernú sekciu > Black Equalizer, tak cez Picture > TvojProfil > Advanced contrast a potom tam je ešte pri každom profile ešte "DCR", k čomu manuál hovorí "Adjust the black level of the image to achieve the optimum contrast."- čo je správne nastavenie čiernej?
- nastavovacie peklo, je tam 10 farebných profilov a každý s prepáčením na kkt, všetky okrem defaultného (a pozor, default nie je Standard ale "Green" ale nie ako farba ale ako nejaký saver, ktorý si zvolili, aby mohli udať ideálnu spotrebu); nastavenia, vetvenie, rozdelenie nastavení je mätúce a ledva po dvoch hodinách neustalého nastavovania som sa naučil, že kde čo je
- ovládač a navigácia po OSD je ale super, bol som spokojný
- 120/144Hz je lahoda
- HDMI 2.1 (teraz už s určitosťou, že je to plný 40Gbps port)
- overdrive sa mení už pri prepínaní medzi režimami, takže výsledok vidno live, čo bola fantázia, neskutočne to zjednodušilo hľadanie rozdielov (koho by to zaujímalo, tak Balanced režim je najlepší, ghosting je tam nejaký stále ale spolu so 120+Hz to vytvára vynikajúci zážitok a to sa ani zďaleka nedá porovnávať s odozvami 60Hz panelu)
- je ľahký (pozitívum), rivalovia sú ťažší a aj balenie je menšie a ľahšie - I like it, výstuže vo vnútri vyzerajú byť dostatočné, takže nemal by byť problém s poškodením pri preprave
- totálne chýbajúce podrobné vysvetlenie jednotlivých nastavení v nastaveniach obrazu, je tam 13 nastavení a k väčšine len generický popis a keďže každý farebný profil má tieto hodnoty inak pomixované, tak by mňa osobne zaujímalo, že ktorá hodnota je referenčná - také info tam samozrejme nie je
- bugy - v živote som nezažil bug v OSD, tu rovno najotravnejší - ak raz v profile, kde vieš meniť farebný priestor (sRGB, AdobeRGH, DCI-P3) zmeníš profil na sRGB, tak sa ti zamkne polovica nastavení vrátane toho nastavenia pre priestor, takže ak by si chcel ísť späť na Auto, tak už nevieš + keď sme pritom, vyzerá to tak, že moňas ako "Auto", resp. default používa AdobeRGB..why? vieme dobre, že Windows a hry (ak neriešime HDR) sú v sRGB priestore a ešte aj ich zbytočný kalibračný report na A4 neuvádza, že v akom nastavení to bolo robené (v default ako to príde k človeku, či v sRGB farebnom profile alebo nejakom custom s sRGB priestorom? To nikto nevie a nevieš takto ani, že čo je ten "dokonalý" profil, podľa čoho bol moňas kalibrovaný, aby si vedel začať upravovať nastavenia z toho perfektného bodu.

Našlo by sa toho viac ale už ma bolí nad nim premýšľať, už nech je preč. Bohužiaľ musím čakať na OLED, ten vyrieši všetky problémy s pozorovacími uhlami (t.j. VA panel zosvetľuje čiernu už medzi 15-20° od kolma a OLED až od 70°, takže viacmenej nikdy pri normálnej i nenormálnej vzdialenosti i polohy.


A teraz všeobecne, môže mi niekto, prebohaživéhomazaretskéhonarodenéhoinenarodenéhoukrižovanéhoizavaránehoakokysléuhorky, povedať, že načo vôbec máme HDR? Zapnutie/vypnutie v moňase je v pohode, nerobí to neplechu ale vo Windowse sa to preboha nemôže ani zapnúť, veď to úplne vymyje obraz od čiernej a celý obraz vyzerá ako :shit: . Či v hrách by to bolo lepšie, resp. tam by sa celý rozsah jasu a farieb upravil korektne? Ja som nemal ani odvahu to skúsiť v hre (popravde som na to zabudol a potom sa mi to už nechcelo znovu rozbaľovať).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa kllr007 »

Ja len dodám že HDR sa nepoužíva v desktope. Daný switch je dosť chaoticky a niektoré hry ho potrebujú pre povolenie HDR v hre iné nie.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
Famous
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1490
Dátum registrácie: Ut 14. Sep, 2010, 20:24
Bydlisko: HC

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Famous »

Ja by som sa mozno este opytal, ze aky subsampling v tych pripadoch bol? Lebo aj to ti vie celkom zamiesat karty. Kazdopadne s nastavovanim monitora co sa tyka farieb a tychto zalezitosti to je naozaj praca na dlhsiu dobu, nez je clovek dostatocne spokojny.

Dalsia otazka, aky OLED by si chcel? Ten LG 48" CX alebo BX? Ak by si ho vzal, tak budem mat veeela otazok.
CPU: R9-5900X Cooler: Kraken X62 MB: x570 TUF PRO (Wi-Fi) GPU: RTX 3080 Ti Suprim X
RAM: GSkill 64GB 3600CL16 SSD OS: Corsair MP600 PRO XT 2TB
SSD: Micron 7400 PRO 3840BG, PNY CS3040 2TB, Kingston KC600 1TB PSU: Corsair HX1000 CASE: Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Nastavenia a veľké množstvo nastavení je vynikajúca vec...ak:
- je k ním dobrý popis, aby bolo jasné, čo presne adresujú - platí to ale len pre niektoré nastavenia, iné sú samozrejme logické pre niekoho, kto nie je absolútny lajk - lajk by toto uvidel a skolabuje na mieste
- nekrižuje sa funkcionalita viacerých nastavení a hlavne nie keď sú ešte v iných menučkách
- vieš ich referenčné hodnoty, lebo každý profil má väčšinu nastavenú na inej hodnote
- máš referenčný profil, proste najdokonalejší obraz, aký z fabriky odišiel (to naväzuje na to ako som referoval k priloženému kalibračnému reportu).

Inak, na OLED budem čakať, to uvedenie z CES2021 bolo od LG Display a to znamená, že do konca roka LG bude vyrábať takýto 42" displej ale ten sa do TV dostane potom najskôr budúci rok (ak...nie...o...dva...). 48" je proste priveľa, síce plánujem zmeniť na svojom ergoštejbli dosku za 90cm hlbokú dosku ale aj to by bolo stále veľa a keby som bol v stojatej pozícii, tak by som mal problém s tým ako vysoko viem dať stôl (vysoko nad stolom mám poličky, tolerancia je fajn pre displeje tak do 43" ale pri 48" by som už nevedel nikdy poriadne dvihnúť stôl). Taktiež je tam problém, že dosť recyklovali panely, rebrandovali rady a tie nové panely druhej generácie sú ešte v min. 55" veľkosti, takže o dôvod viac počkať ešte rok. A možno by som si vedel predstaviť kúpiť CX/C1 48palec ale aj to by musela byť nejaká parádna zľava + cashback.

A potom tu bude ešte jeden problém, kalibrácia - toto je jedna vec, na čom sú o ničom, majú otrasnú kalibáciu a je otázka, či je tam variácia a že či napríklad aplikovanie nastavení z rečky napríklad od Rtings veci pomôže alebo si to bude žiadať sondu, popravde mne sa do toho veľmi ísť už nechce (pred pár rokmi som si kúpil jednu X-Rite).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Nemáme tu niekoho s 3840x2160@120+Hz moňasom/TV? Ak áno, tak ja som vtedy s tým GB skúšal vytvoriť custom rozliško 3840x1600@120Hz/144Hz ale nedovolí to. Skúšal som to v rámci AMD ovládača, no i skúsil som aj CRU a stále je tam problém s jednou hodnotou
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/o ... lution_of/
nevedeli by ste to, prosím, u seba niekto skúsiť? Hlavne niekto s NV, lebo ak v NV paneli toto pôjde, tak ja dávam rybičku z okna. :D
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ten post mi zmazali, bo tech support sa tam nerieši ale na inom subreddite som mal viac šťastia
https://www.reddit.com/r/OLED_Gaming/co ... ng_custom/
a aj som porovnal NV a AMD s rovnakými nastaveniami
Obrázok
AMD hlási, že tá jedna hodnota nie je správna - príde mi to ako nejaký legacy threshold. Nahlásil som to a stopujem im to, lebo ak príde parádny cashback na 48čku OLED alebo vyjde konečne 42ka a dovtedy to nie je fixnuté, tak AMD hodím do koša (znovu).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5768
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa wingo »

A skúsil si do toho poľa nahodiť rovnakú hodnotu ako má nVidia (lebo tam je iné)? Či sa to pole nedá editovať?
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Obe sú skoro na chlp rovnaké, v NV ovládači je to ten Pixel clock vpravo dole, v Radeon Software to je čisto o thresholde, už keď by som šiel cez 70Hz, tak sa tá hodnota dostane do výkričníka.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Famous
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1490
Dátum registrácie: Ut 14. Sep, 2010, 20:24
Bydlisko: HC

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Famous »

Neviem ci to patri to temy "Zlavy/Vypredaje" ale dam to skor sem:

https://www.tpd.sk/lg-oled48cx-p203787 aj s kodom za 996€

Popripade novsi model
https://www.nay.sk/lg-oled48c12 aj s kodom za 1055€

Vyzera, ze sa to mozno aj oplati za taku cenu, ako pozeram.
CPU: R9-5900X Cooler: Kraken X62 MB: x570 TUF PRO (Wi-Fi) GPU: RTX 3080 Ti Suprim X
RAM: GSkill 64GB 3600CL16 SSD OS: Corsair MP600 PRO XT 2TB
SSD: Micron 7400 PRO 3840BG, PNY CS3040 2TB, Kingston KC600 1TB PSU: Corsair HX1000 CASE: Fractal Torrent

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"