Veľkosť snímača

Všetko o digitálnych fotoaparátoch, fotkách, problémoch s nimi ...
Používateľov profilový obrázok
fejky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: Št 18. Máj, 2017, 15:19

Veľkosť snímača

Príspevok od používateľa fejky »

Zdravicko, zacal som sa nedavno venovat trosku fotografovaniu ale nie som ziadny expert (zatial :D ) a chcem sa spytat jednu otazocku. Pri kvalite fotografie je velmi dolezita velkost snimaca (neviem ci som to spravne prelozil "sensor size" opravte ma ked tak ), ale nevidel som na ziadnych manualoch ku fotakom ze by ich vyrobcovia uvadzali. Uvadzaju sa ohniskve vzdialenosti, alebo rozlisenie v MPX ale nikde som nevidel velkost snimaca. Moja otazka teda je ako ho zistim aby som sa vedel rozhodnut pre spravny fotak ? Viem ze sa to da aj vypocitat nejako lebo velkost snimaca lomene ohniskova vzdialenost by sa mala rovnat uhol zaberu (?). Dakujem vam za nejaku pomocn ruku, a ak vsetko co som napisal su sracky tak poprosim vas o nejaku opravu :cool:
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Veľkosť snímača

Príspevok od používateľa mp3turbo »

velkost snimaca je dolezita, ale nedavaj tomu hlavnu vahu. Najdolezitejsia je pri foteni v horsich svetelnych podmienkach, fyzika sa proste okakat neda, cim vyssie ISO tym statisticky lepsie na tom budes s full-frejmom.

To vsak neznamena ze musis mat full-frame za kazdu cenu. Posledne generacie APS-C snimacov, specialne Sony, tomu prikladaju naozaj neuveritelne takze existuje otazka ci sa ti oplati investovat do full-frame tela ($$$$, velkost), full-frame objektivov ($$$$ a vyber), a potom to cele so sebou vlacit aby si dostal fakt ten posledny posledny stupienok mensieho sumu a lepsich detailov. Testy sumovosti snimacov robi kdekto, dpreview.com, dxomark.com...

Jasnacka, nieco na sposob 1" alebo 4/3" snimaca dostane na papulu pri ISO1600+ v porovnani so Sony fullframe, mam doma aj Panasonic GH4 takze nech mi nikto nerozprava ze RX100 spravi zazracne fotografie... zazraky len odtial potial.

Pokial fotis pod ISO800 a tlacis pod A3, tuto otazku neries.


Ako zistis : musis si pozriet konfiguraciu konkretneho fotaku, tie informacie su VZDY dostupne vsade na internete.


PS: tak nejako som si dovolil predpokladat ze nejdes kupovat middle-format za päťcifernu sumu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Veľkosť snímača

Príspevok od používateľa Odar »

Priklad 1:
http://www.fujifilm.com/products/digita ... fications/
Image Sensor: 23.6mm x 15.6mm(APS-C)X-Trans CMOS III with primary color filter.

Cize z tej specifikacie vies, ze dany fotak ma APS-C snimac. APS-C je bezna velkost pre zrkadlovky.

Priklad 2:
http://www.fujifilm.com/products/digita ... fications/
Image Sensor: 2/3-inch X-Trans CMOS II with primary color filter

U tohto je cip mensi - 2/3 palca.

Pekne to vidis na tomto obrazku https://cdn.photographylife.com/wp-cont ... actors.png
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Veľkosť snímača

Príspevok od používateľa molnart »

mp3turbo napísal: Pokial fotis pod ISO800 a tlacis pod A3, tuto otazku neries.
to by som povazoval za jemne prehnane tvrdenie. mozno sa technologia vyrazne posunula aj v pripade 1/2,3 snimacov, neviem, ale podla mna tam kde cpu taketo pidisnimace celkovo na kvalite az tak nezalezi a tomu bude zodpovedat optika aj ine vlastnosti. spravne by to malo zniet tak ze cokolvek nad 1" je OK.

inac tu mas pekne porovnanie https://en.wikipedia.org/wiki/APS-C
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Veľkosť snímača

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale aaaaano, ja tiez lubim full-frame... zase takto, podla otazky zadavatela sa asi nejdeme bavit o supertop narocnosti, a aj budget mi neprisiel zrovna 5ciferny.

Nevieme aka su schopnosti a skusenosti ("nedavno som sa zacal venovat fotografovaniu" neznamena ze je pan nemehlo), eventualne historia a pritomnost istej znacky v dome (napriklad pan moze mat zopar objektivov na znacku XYZ a potom tazko radit ABC) lebo s niecim sa fotit musi.

To ze si niekto kupi konkretne Canon s ich cipmi nie zrovna poslednej generacie ktore [zatial bohuzial su len v drahsej casti spektra produktov] zaostavaju v dynamickom rozsahu takmer 2 EV za konkurenciou a potom musi ETTR (expose-to-the-right) aby zachranil aspon co-to z highlightov a nemal to prepalene napriklad automaticky znamena na spodku histogramu v tmavych oblastiach co ? Nebolo povedane co pan foti a na akych ISO a akych expoziciach. Mam priestor na stativ, mozem fotit na 2.5s expozicii lebo ten strom alebo kamen sa moc nehybe ? Parada. Iso100 prakticky na akomkolvek fotaku a hotovo. Nemam ? Potrebujem kombinaciu nejakeho rozumneho ISO a nejakeho co najkratsieho expozicneho casu ? Jooooj tam by sa hodili stabilizovane cipy napriklad od Sony, nie Canon ani Nikon nemaju stabilizaciu v tele a stabilizovane objektivy stoja jak oblicka, a treba kazdy kupit zvlast. Fotim blizko alebo daleko ? Na Sony nahodim Minoltu 300mm f2.8 za 900 dolarov z ebaya a bude stabilizovana, nic taketo v ziadnom konkurencnom tabore neexistuje - rozdiel v cenovke je par tisicov... Naprd mi je iso400 ked sa snazim fotit driftujuce auta na 1/100s kvoli svetlu lebo to nie je o dvanastej naobed, to bude rozmazane takze aby som nieco dosiahol tak potrebujem iso1600/3200+ a uz je problem ; nanic mi je 1/30s ktoru v ruke neudrzim bez ohladu na ISO a ked uz nemam kam ist s ISOm ci uz kvoli mnozstvu sumu, psychologickemu presvedceniu alebo comukolvek inemu, musim mat stabilizovany objektiv ak nemozem pouzit stativ...

Taketo drobnosti veju len taky buchot, ale nechcel som to vytahovat hned na zaciatok. A mohli by sme pokracovat dlho-predlho.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
fejky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: Št 18. Máj, 2017, 15:19

Re: Veľkosť snímača

Príspevok od používateľa fejky »

No co som tak pochopil tak asi ful-frame mi ja asi trosku zbytocny ked zacinam, a kedze planujem fotit skor krajinu co je teda staticky objekt takze nepotrebujem nejaku ultra kratku uzavierku (?) ale kedz sa bude jednat aj o nocne krajiny tak isto ako aj zmeny pocasia pocas rocnych obdoby by bolo teda lepsie nejake vacsie rozpatie ISO (?). Stabilizaciu asi tiez nemusim riesit vstavanu v objektive a bude lepsi asi stativ co som tak pochopil. Este som nasiel na nete ze clona moze byt celkom dolezita na zaostrovanie obrazu takze tak by bolo asi nieco co dokaze zaostrit obraz v dialke a mozno rozostrit ten co je blizko (?). To su take potrehy co davam dokopy s toho co citam na nete a tu od vas na fore :D a teda v com je podstata vacsieho objektivu ? ide o velkost obrazu aky velky zachyti alebo o kvalitu ?
Používateľov profilový obrázok
Monster
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 641
Dátum registrácie: So 22. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: PD

Re: Veľkosť snímača

Príspevok od používateľa Monster »

Vacsi objektiv = vacsia kvalita obrazu ;)
Chces fotit krajinu tak si priclonis, chces fotit portret kde bude rozmazane pozadie tak otvoris clonu.... Jasne ze to zalezi od typu fotaku, velkosti snimaca ale hlavne objektivu.
Asus Zenbook Duo Pro

Návrat na "Digitálna Fotografia"