PC ako firewall

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

PC ako firewall

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Zdravim vsetkych, v linuxe som uz neaky ten piatok nic nerobil. Mam otazku mam maly stary PC.
VIA CPU @ 1 GHz 512 Mb RAM, 80 GB HDD 4 x NIC. Da sa tento PC pouzit ako hw firewall. Jedina jeho uloha by spocivala vo checkovani kam sa moje podarene dietko snazi dostat, sluzil by ako locak dns (ak sa to da), samozrejme by blokoval veci, ktore by ste mi dufam, ze poradili ako ich nadstavit + samozrejme, ako to nadstavit pre mna, aby mne vsetko islo. Mozno neaka zakladna ochrana proti cervom a inym hlupostiam.
Je to mozne?
Vopred dakujem za pomoc.
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC ako firewall

Príspevok od používateľa mp3turbo »

da sa, samozrejme. Na takejto zostave pojde slusne aj Windows, osobne prevadzkujem nejake zostavy na 256MB RAM a 320MB RAM (virtualky). Windows2003 32bitovy po starte vratane FTP Servera a par sluzieb zozerie 92MB RAM takze mam vypnute swapy kvoli rychlosti :)

Mozes tam nahodit akykolvek software, nieco na linuxe postavene preferred, avsak obavam sa ze keby si mal technicku znalost linuxu, asi by si sa nepytal tuto otazku lebo by to pre teba bolo "jednoduche a jasne jak facka co s tym strojom urobit". Takto sa da ROZUMNE poradit jedine nejaka nadstavba nad Windows, nieco na sposob Kerio Firewallu (co je to teraz, Kerio Connect ?), problem s vymenovanym produktom je ze "za peniaze". Som presvedceny ze existuje mnoho inych variant, dokonca aj zadarmo - viem ze Software602 kedysi robila nejaky produkt co bol ZADARMO pre 3 alebo 5 uzivatelov a robil presne toto co potrebujes.

http://www.602.cz/602lan_suite_2004

co by som ti realne doporucil : kvoli tomuto co potrebujes by som zrejme neprevadzkoval klasicke PC. Ma to svoje vyhody, ma to aj nevyhody. Zrejme by som sa skusil pozriet po nejakom klasickom routri na ktorom bezi napriklad dd-wrt software, lebo ten ma daleko lepsie moznosti ako tie mydlove krabicky typicky maju. Za standartnych okolnosti by som poradil produkt od Mikrotiku - ten dokaze co potrebujes plus sto veci navyse, avsak jeho obsluha je dost komplikovana a hlavne naucit sa ho netrva zrovna jeden den.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: PC ako firewall

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Dik za odpoved,
Co sa tyka znalosti, nuz poviem to takto, chcem si ich oprasit + nadobudnut nove, mozno preto som to napisal. Co sa tyka Win = nie skusal som tam Win XP a nebezi to dobre, je to cele spomalene, povypinal som kopu veci, ale performenc je stale zly, bude to asi tym, ze je tam 4200 rpm 2,5 HDD + 16GB flaska. Takze priepustnost je zalostna. Preto by som strasne rad zase mal moznost sa hrat s lunixom, lebo teraz mam motivaciu.
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC ako firewall

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pride mi zbytocne hrat sa s PCckom len kvoli tomu co potrebujes - zvladaju to ine platformy, menej zrave, menej velke, menej hlucne.

Ked sa naozaj chces hrat s Linuxom, nic ti nebrani naladovat tam nejaku malu distribuciu a skusit. Zabijes s tym ale sialene mnozstvo casu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: PC ako firewall

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Zrave??? toto zerie ledva 40 W takze moc zrave to nieje. Skor mi ide o to, co tam naladovat, aby to bola aj patricne svizne, potom casom mozno VPN ;)
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: PC ako firewall

Príspevok od používateľa CageJ »

ten VIA CPU je shit, tam budes rad za 2000Pro..
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC ako firewall

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, diskovy subsystem to ma lenivy, Via procesor tomu nepridava ani trochu, 80GB disk z muzea tiez nepatri medzi sampionov rychlosti uz len kvoli datovej hustote. Akykolvek system bude mat problem s loadovanim, to je proste fakt.

Akonahle bude system naladovany a bude len prehadzovat pakety, mas to v pohode.

Ano, menej zrave : take tie klasicke mydlove routre su niekde okolo 5 az 7W, ja viem ze to nie je rozdiel zivota a smrti.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8548
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: PC ako firewall

Príspevok od používateľa shiro »

pc pouzivat na firewall? to co chranis, nadnarodnu spolocnost, alebo SIS? na doma je to uplna zbytocnost, bude to zrat dajme tomu tych 40w 24x7, ale bude to dobre tak na dve veci...
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
asko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 06. Jan, 2014, 16:41

Re: PC ako firewall

Príspevok od používateľa asko »

pfsense je jedeno z najlepsich rieseni ako urobit z pc router

http://www.youtube.com/watch?v=Q0JFfpG4BWI
Používateľov profilový obrázok
mosqa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Št 09. Dec, 2010, 11:30
Bydlisko: Sliac

Re: PC ako firewall

Príspevok od používateľa mosqa »

pozri tento serial, je tam par kapitol o iptables/lin firewall a urcite tam najdes aj dake dalsie zaujimave veci ak sa stym chces trosku vyzabavat.
http://www.linuxexpres.cz/praxe/sprava- ... ho-serveru

Návrat na "Operačné Systémy"