OS na HTPC

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
filuS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ut 26. Aug, 2008, 13:14
Bydlisko: Presov, Slovakia

OS na HTPC

Príspevok od používateľa filuS »

Planujem si postavit HTPC a kedze by mala teraz niekedy vyjst nova generacia Intel NUC dosiek, tak popri cakani budem riesit otazku aky OS a soft do toho potom hodit. Povodne som to chcel postavit na Win7, no radsej vyskusam nieco free (nie ze by som bol "drzgros", no myslim si, ze tie peniaze mozem vyuzit aj inde).

Najprv zacnem vseobecnym vyuzitim - bude to sluzit ako zdroj hudby (cez async USB), postupom casu do toho zapojim aj TV, no na tu este nemam financie. Cize istu dobu to bude sluzit prakticky vyhradne na streamovanie hudby.

poziadavky na OS:
- musi podporovat Intel NUC platformu, cize ziadne problemy so zamrzanim, ovladacmi a pod.
- musi byt ovladatelny cez tablet aj bez zapojeneho monitora (staci ak bude mozne do neho nainstalovat TeamViewer/Splashtop alebo nieco podobne)
- musi podporovat bitperfect streaming stereo audia cez USB
- musi v nom byt moznost vyuzitia HW acceleracie pri video playbacku (to je asi spojene s tou kompatibilitou s Intel NUC)
- musi byt mozne v nom pripojit sietovy disk (NAS) - UPnP alebo DLNA

Viem ze na "widlach" s tymito vecami nie su problemy, ale ako som spominal - ta cena...
Momentalne poskulujem po nejakych linuxovych distribuciach, no nemam s nimi prakticky ziadne skusenosti (akurat tak debian na webserveroch a Ubuntu, co som si tu letmo testoval). Takisto som rozmyslal nad ReactOS, no neviem do akej miery je to stabilne. Zatial u mna vyhrava Ubuntu s tymto sw:
- gmusicbrowser na audio
- xbmc na video
- teamviewer/splashtop (mozno poskytuje ubuntu nejaky vlastny remote desktop, len o tom zatial neviem)
Niektore veci uz mam v Ubuntu odskusane, no svojho casu som mal problem pripojit sietovy disk (co je velky deal-breaker). Takisto je velmi dolezite mat ten remote desktop control cez tablet - samostatny monitor k tomu kupovat nebudem a TV tak skoro tiez neplanujem (samozrejme, ze na instalaciu k tomu zapojim klavesnicu, mys aj monas, no ked to raz vsetko bude nakonfigurovane, tak chcem to kontrolovat len cez tablet).

Je este nejaky OS, ktory by splnal moje poziadavky? Idealne nieco free - odskusanie nic nestoji a prinajhorsom potom kupim Win.
Desktop
Spoiler: ukázať
Specs:
- AMD Ryzen 5 5600X + Noctua NH-U12S Chromax.black
- PowerColor Red Devil AMD Radeon RX 6700XT
- ASUS TUF Gaming B550M-PLUS
- Crucial Ballistix 32GB (4x8GB) 3600 MHz CL16
- Be Quiet! Pure Base 500DX Black + 5x Noctua fans
- Corsair RM650x + CableMod PRO ModMesh C-Series Kabel Kit (Black/Red)
- Samsung 970 EVO Plus 500GB + ADATA XPG SX8200 Pro 1TB
- Sound Blaster Z
OS: Windows 10 Home 64bit
Monitor: Zowie by BenQ XL2546K + Eizo FS2333
Peripherals:
- Logitech G PRO Superlight + Artisan Hien L Mid Wine Red
- Logitech G915 TKL (red)
- Audio-Technica ATH-G1WL
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15051
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: OS na HTPC

Príspevok od používateľa faugusztin »

OpenELEC s XBMC na vsetko.
1) XBMC ma video akceleraciou
2) XBMC ma v sebe UPNP renderer aj UPNP server.
3) XBMC z uzivatelskeho hladiska mozes ovladat cez rozne klientske programy pre vsetky mobilne platformy. Pripadne sa pripojis cez SSH (aj ked nevidim dovod preco by si to potreboval).
4) ma v sebe aj SMB server.

Návrat na "Operačné Systémy"