Vsetko o Windows 11 (XI)

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
JacobSteven
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 453
Dátum registrácie: Ut 30. Mar, 2021, 20:49
Bydlisko: Trenčín

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa JacobSteven »

wingo napísal: Ut 21. Sep, 2021, 11:46 i5 4460 nepodporuje TPM2, preto. Teoreticky je šanca ak tvoja doska podporuje dedikovaný TPM2 modul (treba dokúpiť), prípadne som čítal že sa dá neoficiálne obísť ale ktovie či to nie je len dočasné počas bety.
https://www.techadvisor.com/how-to/wind ... t-3806413/
Aha, no pozeral som, doska asi nemá ten modul... bohužiaľ.
kllr007 napísal: Ut 21. Sep, 2021, 11:58 Keď ťa starý procesor nijako neobmedzuje tak ta rovnako nebuď obmedzovať zostať na staršom OS.
Nepochopím túto potrebu mať čo najnovší OS aj keď mám HW 10 rokov starý. A už vôbec nechápem keď si ľudia myslia že majú právo dožadovať sa kompatibility.

Naopak ja som za nech sa konečne SW modernizuje, odstrihnúť všetko staré, čo sa u 11 zatiaľ ešte nedeje dúfajme že 12 bude radikálnejšia.
Tak nebude ma obmedzovať, ja som ani reálne z 7-čky dlhšiu dobu nechcel prejsť na 10-tku.

Síce viem, že si myslel prirovnanie 10 rokov starý HW len obrazne, môj má napr. ochvíľu 6 rokov a keďže už ani hry nehrám a PC je čisto na kancelársku prácu/surfovanie/sledovanie seriálov a filmov, tak ja nevidím dôvod na upgrade keď mi výkon dostačuje, ešte aj k tomu keď som hodil tam pred rokom SSD tak rozdiel v rýchlosti je úplne inde. Zároveň to by sa mi fakt neoplatilo kvôli Windowsu kupovať nový procesor a zjavne by som musel aj dosku a to by bola veľká investícia, keď reálne by som ten výkon navyše ani nepotreboval.

Dôvod odstrihnutia starého HW? Ja nevidím žiadny, ako hovorím pokiaľ ma nijako ten počítač neobmedzuje a všetko funguje ako má nevidím dôvod prechodu na niečo nové/lepšie. Taktiež ak by som si mal kupovať pomaly každý rok nový procesor tak to by bolo aké neeokologické.

Inak taktiež dosť príde smiešne. Doteraz nič také nebolo treba, a zrazu pri najnovšom Windowse to riešia, to potom tým pádom rovno sa divím, že tí čo majú "nespôsobilé/zastaralé" procesory tak rovno nech im zakážu používať Windows, lebo ak ten HW hoc aj 10 ročný je stále výkonný tak, že utiahne nový Windows kde je problém? Aj tak to zjavne vidím, že sa bude tá ich inštalačka dať obíjsť a aj s "nespôsobilým/zastaralým" procesorom či nepodporujúcou funkciou TPM bude bežať Windows 11 jak nič.
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa kllr007 »

"zrazu pri najnovšom Windows to riešia" - Vista mala tiež požiadavky ktoré mnohé staré PC nedali, XP tiež nebehalo na PC s dob W95 a pod. A už len samotný argument "zrazu riešia" je hlúposť - pochopil by som to keby sa to týkalo updatu w10, ale túto nie, máš nový OS a ten spravili s nejakými špecifikáciami ktoré nesú so sebou aj minimálny podporovaný HW. Hotovo.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa HellAngel »

Lenze rozdiel v hw ked bola in 95 a XP bol velky. Spustit XP na 486tke je takmer nemozne. Dnes aj 10 rocne PC ma porovnatelny vykon s novym PC
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa kllr007 »

Ale ja sa nebavím o čistom hrubom výkone. Jednoducho vo svete HW to tak funguje, starý nepodporuje nejaké inštrukcie a iné veci tak SW ktorý to vyžaduje na ňom nepôjde. Nieje to nič nové ani prekvapivé, to len podaktorí si myslia že keď majú 10 ročný HW ktorý im ako tak funguje tak sú oprávnený aby im tam išlo všetko. Ľudia neblaznite už, 5. Októbra Vám stavajuce PC nevybuchnú.
Kto chce urobí upgrade kto nechce funguje ďalej. Takto to funguje aj v iných oblastiach, chceš RT ? Kúp si nový HW. Chceš gsync ? Kúp si HW. DX12? Nový HW. Atď atď. Tam vám to akosi nevadí.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa shiro »

Lebo pri novej grafike/CPU dostanem okrem toho aj vyssi vykon, nove funkcie. Co mi da TPM? Nepodstatna podruzna zbytocnost, ktora je zrazu vyzadovana - takto to beru bezni uzivatelia. Nikde som nenasiel preco by malo byt nutne aj pre bezneho uzivatela. Vo firemnej sfere pochopim, tam su ine poziadavky na bezpecnost. Pochybujem, ze to zabrani zavireniu PC, ked uzivatel klika na kazdu hovadinu - to by som povazoval za realny prinos TPM. Ale ak ma sluzit iba na autentifikaciu, tak neviem...
TPM prislo pred asi 10r, kde boli v MS, ze to vyzaduju az teraz?
Myslim ze keby sa toto ludom riadne vysvetlilo, pochopili by.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa kllr007 »

"Lebo pri novej grafike/CPU dostanem okrem toho aj vyssi vykon, nove funkcie."

Tomuto nerozumiem. Čo si tým konkrétne chcel povedať ?

Čo ti dá TPM ? Vyššie zabezpečenie. A ako hovoríš bežný užívateľ toto nerieši, preto to dali req aby nemuseli riešiť ani ďalej. Nie všetko v PC sa týka len vyššieho výkonu.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa Marek125 »

Pozrite takto ani niektoré telefóny ktoré majú výkon nedostanú vždy nový Android aby sa predávali proste nové nové telefóny, kdosi už musel proste spraviť krok v pred aby ľudia "dobrovoľne" prešli na nové NB, CPU... proste novší HW. Ja si aj tak myslím že drvivá väčšina ľudí ani nebude riešiť dáky Windows 11 môj švagor doteraz neaktualizoval NB na novšiu verziu Windowsu 10 aj keď mu to tam stále vyskakuje. S mojej skúsenosti je 3/4 ľuďom úplne uprdele dáky update či nový Windows.
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2326
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa Xeigen »

3/4 je málo.... 95% by som povedal je reálnejšie číslo.
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7117
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa gammaray »

Ja si myslim ze cely tento humbuk okolo pozadovanych specifikacii Win 11 je vytvoreny dohodou medzi MS a predajcami HW aby sa zvysil predaj v tejto dobe. Iny zmysel v tom nevidim. Tak radikalne osekat podporu CPU to tu este nebolo, plus tie dalsie veci.
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2731
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa Jerry »

Presne, je to len o tom, aby sa predávali ďalšie a ďalšie Pc a hw ... Umelo podporený predaj hw segmentu.
Za ďalšie, podpora staršieho hw/pc tiež niečo stojí a výrobca to nebude dotovať do nekonečna. Je krok so spotrebnou dobou akú momentálne máme. Kašľať na zdroje a na ekológiu, treba vyrábať a predávať. Aj tak nechápem načo špekulujú s w11, keď 10 každému bohate stačí. Ale je to asi podobný trend ako v mobilnom segmente, Android každý rok a je už aj tak minimálne 5 rokov stále rovnaký.
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa shiro »

kllr007 napísal: St 22. Sep, 2021, 09:40 "Lebo pri novej grafike/CPU dostanem okrem toho aj vyssi vykon, nove funkcie."

Tomuto nerozumiem. Čo si tým konkrétne chcel povedať ?

Čo ti dá TPM ? Vyššie zabezpečenie. A ako hovoríš bežný užívateľ toto nerieši, preto to dali req aby nemuseli riešiť ani ďalej. Nie všetko v PC sa týka len vyššieho výkonu.
Jak nerozumies? Dostanes toho ovela viac ako pri TPM, ktory je jednoucelova vec. Nechapem peco sa upli zrovna na TPM. Pride mi to rovnako hlupe, ako keby vyzadovali ECC RAM - pre bezneho uzivatela tiez zbytocna hlupost.
BFU neriesi TPM, lebo pri sposobe, akym pc vyuziva, mu je zbytocne. Teraz, kedze je vyzadovane, to riesit musi. Zbytocne starosti navyse. Ako som pisal predtym, aby to bolo beznemu uzivatelovi uzitocne, tak by to muselo aktivne branit zavireniu jeho pc. Nielen riesit autentifikaciu, ked uz sa hrame na bezpecnost.

Skorej by som pochopil vyzadovanie noveho CPU z dovodu pouzitia nejakych instrukcii, isteho mnozstva RAM alebo SSD. Hociaka z tychto veci ti toho prida ovela viac ako jednoucelove, v domacnostiach okrajovo alebo vobec nevyuzivane TPM.

Alebo aspon keby vyzadovali TPM 1.2, co ma ovela vacsi okruh hardwaru.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa HellAngel »

Mali w11 vypustit pre vsetko a hotovo. Neobmedzovat to na HW. W10 bude casom nepouzitelne pre vacsinu, tak ako W7. Aj ked ro bol dobry system,po rokoch aj super vyladeny, no dnes asi pouzitelny hlavne pre nostalgikou a pre ludi co im nejaka bezpecnost nehovori nic. Rovnako tak dopad na prirodu. Kopec HW skonci v kosoch a niekde na skladke kde nema co robit
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa Marek125 »

Práveže ľuďom tá bezpečnosť nehovorí nič tak ich žiadny update ani Windows 11 trápiť nebude, a to je asi tak 95% bežných užívateľoch PC,NB,Mobilov atď.....
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa kllr007 »

shiro napísal: St 22. Sep, 2021, 13:45
kllr007 napísal: St 22. Sep, 2021, 09:40 "Lebo pri novej grafike/CPU dostanem okrem toho aj vyssi vykon, nove funkcie."

Tomuto nerozumiem. Čo si tým konkrétne chcel povedať ?

Čo ti dá TPM ? Vyššie zabezpečenie. A ako hovoríš bežný užívateľ toto nerieši, preto to dali req aby nemuseli riešiť ani ďalej. Nie všetko v PC sa týka len vyššieho výkonu.
Jak nerozumies? Dostanes toho ovela viac ako pri TPM, ktory je jednoucelova vec. Nechapem peco sa upli zrovna na TPM. Pride mi to rovnako hlupe, ako keby vyzadovali ECC RAM - pre bezneho uzivatela tiez zbytocna hlupost.
BFU neriesi TPM, lebo pri sposobe, akym pc vyuziva, mu je zbytocne. Teraz, kedze je vyzadovane, to riesit musi. Zbytocne starosti navyse. Ako som pisal predtym, aby to bolo beznemu uzivatelovi uzitocne, tak by to muselo aktivne branit zavireniu jeho pc. Nielen riesit autentifikaciu, ked uz sa hrame na bezpecnost.

Skorej by som pochopil vyzadovanie noveho CPU z dovodu pouzitia nejakych instrukcii, isteho mnozstva RAM alebo SSD. Hociaka z tychto veci ti toho prida ovela viac ako jednoucelove, v domacnostiach okrajovo alebo vobec nevyuzivane TPM.

Alebo aspon keby vyzadovali TPM 1.2, co ma ovela vacsi okruh hardwaru.
Ešte raz, sťažuješ sa tu že ti to nepojde na HW pred 2017, akože WTF je to proste 4 roky stary HW ktory okrem ineho postrada aj zaklad ktory W11 vyzaduje. Je uplne jedno ci je to TPM alebo by to bolo 6jadro. Tak ci tak ti to na starej sunke nepojde. A co teraz ? Nechas W10 a ficis dalej, neriešiš. Ked chces riesiť treba riešit od zakladov. A už vidim keby povedali ze treba 16GB RAM alebo SSD tie iste kriky ako teraz len by si skratku TPM vymenil za inu. Mimo to v dnesnej dobe nie je už problem s vykonom (teda sa poziadavky neriesia na zaklade jadier/RAM a pod) ale prioritou su ine veci.. A s deravymi CPU a stale viac rozsirenou cyberzlodejinou je TPM fajn vec, a ak by MS pocas instalacie dal možnosť rovno aj disky encryptnut tak vyriesi dalsi problem.
HellAngel napísal: St 22. Sep, 2021, 14:14 Mali w11 vypustit pre vsetko a hotovo. Neobmedzovat to na HW. W10 bude casom nepouzitelne pre vacsinu, tak ako W7. Aj ked ro bol dobry system,po rokoch aj super vyladeny, no dnes asi pouzitelny hlavne pre nostalgikou a pre ludi co im nejaka bezpecnost nehovori nic. Rovnako tak dopad na prirodu. Kopec HW skonci v kosoch a niekde na skladke kde nema co robit
Na jednej strane ludia chcu progress, na druhej chcu aby to behalo na 10 ročnych strojoch.
W10 bude urcite raz nepouzitelne tak ako W7 ale to už bude ten HW davno mrtvy. A preco by mal HW koncit v kosoch na skladke ? Este raz zopakujem, 5.oktobra VAM PC NEVYBUCHNU
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Vsetko o Windows 11 (XI)

Príspevok od používateľa HellAngel »

nie je ziadny dovod nepodporovat 5 a viacrocny HW. Mam v praci XY PC co maju 6-7 rokov a na tu cinost, ktora sa na nich robi uplne stacia. Vobec nepotrebuju prechod na W11. Ale casom budu musiet prejist na PC s W11 a aj ked nie hned, behom roka urcite. Nakolko SW podpora W10 konci a skonci aj podpora vyrobcov SW pre tento OS.

A preco koncia na skladke? A kde by mali skoncit? Co budu s nimi ludia/firmy robit? Cast domacich PC prejde mozno na linux, alebo nieco alternativne, ale drviva vypoctovej techniky poputuje do kosa. Cele je to len podporit vyrobcov HW, nie o progrese
NB: Asus ROG Zephyrus G14

Návrat na "Operačné Systémy"