Kúpiť Windows key z ebayu?

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
mosqa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Št 09. Dec, 2010, 11:30
Bydlisko: Sliac

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa mosqa »

kde je potom chyba? ked dam na google dotaz na 'instalacia nvidia debian driver' tak tam mam hned linky na ceske debian forum s navodom a pod tym odkaz na debian wiki, nikde nic o restarte xservera, len instalacia zakladnych balikov a pripadne spustenie skriptu pre generovanie konfiguraku..
out of box funguje na slobodnom nouveau ovladaci, alebo sa ti ani nespustil graficky rezim??
v takom archu/gentoo/.. to bude asi trosku zlozitejsie ale to asi nikto zaciatocnikovi ktory nema chut sa vtom hrabat odporucat nebude.. v takom ubuntu ide vacsina hw out of box, instalacia grafiky tam bola na dva kliky ked som ho mal naposledy ale to bolo asi este dake 8.04, snad sa to nezhorsilo..

co sa tyka iphonov tak neviem, ale imho prienik skupiny linuxakov a iphonistov bude este zanedbatelnejsi ako pocet pouzivatelov linuxu, takze na klik asi nie ale kto chce ten si cestu najde.. ide len o nepochopenie zakladov linuxu, zaciatocnik si hlada vsetky instalacky rovno na nete ako je zvyknuty z win a potom sa cuduje ze stiahne len dake zdrojaky/binarky bez splnenych zavislosti, pritom jedna z najvacsich vyhod linuxu su prave balickovacie systemy..

mozno bude problem prave vtom ze robis servis pre win 20 rokov a ked si skusal linux tak si si myslel ze si hned pu, aplikoval si rovnake postupy ako si za tie dlhe roky zvyknuty od ms a ono to tak celkom nefungovalo podla tvojich predstav.. lebo linux nieje druhy windows, ale niekto si holt kopne aj do toho ze nevidi svoje Cee:\ ako vo windowse
pre toho BFU ktory nevidi ani do toho windowsu tak dobre bude ten prechod prave jednoduchsi, jemu staci system co funguje a popripade ukazat par zakladnych veci ktore sa musi naucit tak isto vo win ako v linuxe
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa shiro »

Ano navodov som skusal potom niekolko, ci anglickych, ci CZ/SK a vysledkom bol zosypany OS...
Len nechapem, preco na takuto zakladnu banalitu, akou je instalovanie ovladaca na niekolko rokov staru kartu, mam daco googlit ci generovat konfiguraky. Ma to byt davno zautomatizovane.

Vypnutie a zapnutie X servera vyzadoval priamo instalator ovladaca, ktory som tahal z webu nvidie. Mi to tam pisalo ze je potrebne vyp/zap X server. Instalator potom bezal v text. mode ala msdos.
Po instale mi isel desktop, ovsem bez HW akceleracie. Netusim preco. Nouveau myslim ze bezal.
ide len o nepochopenie zakladov linuxu, zaciatocnik si hlada vsetky instalacky rovno na nete ako je zvyknuty z win a potom sa cuduje ze stiahne len dake zdrojaky/binarky bez splnenych zavislosti, pritom jedna z najvacsich vyhod linuxu su prave balickovacie systemy..
a ked daco v repozitari nemas, potom co? A si v prdeli. Cela ta odysea, ktoru som popisoval mi pripominala nejake RPG - na splnenie questu musis spravit niekolko podquestov, z ktorych kazdy me niekolko dalsich podquestov = nekonecny pribeh s tymi zavislostami. Fakt nechapem, preco kazdy vyvojar nenatrepe potrebne kniznice rovno k tomu co dava na download. Vraj je to kvoli tomu aby kazdy mal vzdy posledne verzie kniznic. Okej, ale potom nech spravia nejaky repozitar, kde v pripade takychto problemov kazde distro siahne a potaha si, co mu treba. A nie otravovat ludi takymto sposobom, ved to je na nervy. A potom, preco sa kompilacia natahuje na pol dna...lebo clovek hlada tu zavislost, tam zavislost...
Ked uz, tak netusim preco som v repozitari nasiel tri ci styri rozne nvidia ovladace...preco sa nespravi jeden co pokryje vsetko? Alebo ked musia byt styri, preco nieje ku kazdemu riadny rozpis, co presne podporuje? Zlyhali ludia, co to vyrabali.

Neboj, viem ako linux funguje, necakal som od neho rovnake veci ako od windowsu. No jednoducho nechapem, ze veci, ktore by clovek pokladal za davno zmaknute, zmaknute niesu, ako som pisal.

Linux mal uz davno dospiet do stadia, kedy fakt staci len nainstalovat a pracovat. Ano, aj vratane update ci instalacie ovladacov, robenej aj pre ludi, ktori denne nesleduju, co sa Torvaldsovi prehana hlavou a nemaju za jedinu zabavku citat nejake developer news. Ako vidis, stale to nieje dosiahnute, co ma udivuje, po tak dlhom case. A duplom este na "blbuvzdornych" distrach ako je debian, ci *buntu.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
mosqa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Št 09. Dec, 2010, 11:30
Bydlisko: Sliac

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa mosqa »

tak zrovna ten ovladac pre nvidiu v repozitaroch je, a na wiki stranke mas aj popisane ktory balik pre ktoru radu kariet.. podla mojej skusenosti bfu tiez nevie ze ovladace k notasu najde na stranke vyrobcu, takze sa radsej spyta na dakom fore/znameho, v lepsom pripade vygoogli, to nieje ziadna hanba si to info najst a ani nic nezvycajne..
a ked si z win zvyknuty hned utekat na stranku vyrobcu a tahat ovladace bez toho aby si sa zamyslel ze na linuxe to mozno bude trosku ine tak to chyba linuxu nieje.. samozrejme ked niekto potrebuje najnovsiu verziu a nechce cakat kym bude zaradena do repozitarov tak musi byt pripraveny na to ze to uz vyzaduje daky skill, ajked ani to nieje nutne pravidlo.. ja ked najdem daky navod ktory sa mi zda prilis zlozity tak pozriem dalsie 2-3 stranky a vacsinou najdem nieco jednoduchsie, blbuvzdornejsie, s rovnakym vysledkom.. napr. prave pre nvidiu a najnovi driver som si nasiel daku jednoduchu utilitku zo siduxu/aptosid a bolo to sice v textovom rezime ale s textovym gui, ziadne prikazy..

a keby sa zaviedli tie tvoje univerzalne repozitare tak to by este len bolo peklo
Obrázok
staci ked sa do testovacej verzie dostane jedna kniznica nespravnej verzii a moze to byt aj na slucku.. tak by to proste nefungovalo, daky poriadok v tom musi byt, navyse by ztoho vznikol bordel ako vo win kde mas tu istu kniznicu 400 krat lebo si ju prinesie kazda appka a potom to len boptna cely system. ked niekto potrebuje nieco co jeho distro nepodporuje tak si moze hladat alternativne repozitare [najcastejsie riesenie], skusit kompilaciu [zavislosti su v README vzdy uvedene], skusit inu distro, iny system.. nikto nikoho do nicoho nenuti, a nic sa neda spravit tak aby to vyhovovalo vsetkym
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa shiro »

mosqa napísal:tak zrovna ten ovladac pre nvidiu v repozitaroch je, a na wiki stranke mas aj popisane ktory balik pre ktoru radu kariet.. podla mojej skusenosti bfu tiez nevie ze ovladace k notasu najde na stranke vyrobcu, takze sa radsej spyta na dakom fore/znameho, v lepsom pripade vygoogli, to nieje ziadna hanba si to info najst a ani nic nezvycajne..
Pisal som, ze mi ovladacov naslo tri-styri a pri ziadnom nebol poriadny popis, ktore modely presne to podporuje....max celu napr. seriu 6xxx a vyssie....a to "vyssie" konci kde? To uz nenapisali. Takisto tam nebolo uvedene kedy to neinstalovat, ze mozu byt problemy. Skratka nic, par riadkov, to je vsetko. Ostatne ovladace mali este chudobnejsi popis. Tak ako sa v tom ma clovek vyznat. teraz pozeram ze som to mal odfotit :-)

Hladanie niecoho na nejakej wiki....si snad robis prdel. Pri dacom takomto, co ma proste fungovat automaticky a za tie roky ma byt vyladene? Dobry for. Zbytocna strata casu, lebo niekto nieco posral, alebo sa mu nechcelo pisat.
Ma to byt proste riadne blbuvzdorne spravene, na to narazam celu dobu. Ci je to ovladac wifi, grafiky, usb radica, hocicoho.

Alebo aj ten blud, ze nemam v systeme gcc, o ktorom som pisal...to som vobec nechapal, preco to tam odjakziva nieje. Ked uz autor distra nezahrnie do systemu ceckovy kompilator....neviem ci sa mam smiat alebo plakat :-)
mosqa napísal:a keby sa zaviedli tie tvoje univerzalne repozitare tak to by este len bolo peklo
staci ked sa do testovacej verzie dostane jedna kniznica nespravnej verzii a moze to byt aj na slucku.. tak by to proste nefungovalo, daky poriadok v tom musi byt, navyse by ztoho vznikol bordel ako vo win kde mas tu istu kniznicu 400 krat lebo si ju prinesie kazda appka a potom to len boptna cely system. ked niekto potrebuje nieco co jeho distro nepodporuje tak si moze hladat alternativne repozitare [najcastejsie riesenie], skusit kompilaciu [zavislosti su v README vzdy uvedene], skusit inu distro, iny system.. nikto nikoho do nicoho nenuti, a nic sa neda spravit tak aby to vyhovovalo vsetkym
Tak jasne ze nejak osetrim, aby sa kniznice zbytocne nemnozili vedla seba v systeme, prejdem si system ci mam uz subor s takym nazvom a vidim. Taketo zakladne veci by boli proste automaticky nejak vyriesene a osetrene.

Nevidim nic zle v tom navrhovanom repozitari, aby bolo kludne aj 20 verzii kniznic. Malo by to nejake konvencie pomenovavania suborov, tak ak raz je napisane, ze appka zavisi na kniznici napr. "library-0.18-cd.h", tak si ju to tam najde, aj ked tam budu okrem nej este subory "library-0.19-ecd.h" a "library-0.16-dev.h", ktore potrebuje zase daco uplne ine. Len je treba vytvorit v tom system. Takisto ako v normalnych repozitaroch, by kazdy developer automaticky nahral aj do tohoto repa vsetky subory, ktore su kvoli zavislostiam potrebne, ak by chcel dakto daco kompilovat. Nevidim v tom ziadny problem. Takto sa odbura potreba rucne cokolvek hladat. Predstavujem si to ako nejake skladisko suborov, kde si system pri kompilacii siahne a co potrebuje automaticky potaha, ked zisti ze ma na dacom zavislost a v systeme ten subor chyba. Podobne ako pri balickoch. Ale toto by bolo pre pripad ked rucne kompilujes. A akonahle by kompilator alebo "make" zistil ze nema nejake zavislosti, sup na dany server, stiahne, skompiluje, hotovo. Vsetko automaticky a bez problemu.

Ano, aj pouzitie ineho distra je cesta....ovsem pre ludi ktory maju na toto cas, co 90% obycajnych uzivatelov PC nieje a nebudu sa s tym drbat. Geek s tym problem nema, on si to vyladi, vycacka. Windows ako taky je len jeden, vyzera rovnako a funguje rovnako. Dalsi dovod preco linux nieje rozsireny.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
mosqa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Št 09. Dec, 2010, 11:30
Bydlisko: Sliac

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa mosqa »

a co je na tom take nepochopitelne?? baliky su zoradene od najvyssej verziee takze od 8xxx vsetky po sucasnost, starsi je od 6xxx tak logicky asi po 79xx.. a ked nieco neviem tak si to vygooglim taktisto ako na windowse, ci tam si nikdy nic neriesil cez google a ked ti nieco nieje jasne tak mas zakazane si to vyhladat?

mne na windowse8.1 nejde skener na 5rocnom multifunkcnom, rozbehat starsiu zvukovku bolo tiez nemozne a tak by som mohol pokracovat.. keby to bolo uplne blbuvzdorbne tak vtom nieje ziadna sloboda a to by som povedal ze je zaklad filozofie gnu/linux.. nechapem preco mas taku silnu potrebu hejtovat nieco co zjavne nieje urcene pre teba ked si spokojny s windowsom..

a s tym gcc si tiez pekne protirecis, na jednej strane uzivatel nema nic kompilovat [a naozaj ani nepotrebuje ak ten system len pouziva tak ako windows] ale kompilator tam musi byt?? su tam baliky ktore su nutne pre chod systemu, kto chce kompilovat ten si gcc jednoducho doinstaluje, ostatnym to tam zavadziat nemusi - mozno sa vdaka tomu zmesti na instalacne medium nieco uzitocnejsie pre majoritu uzivatelov.

k tomu zvysku sa uz ani nejdem vyjadrovat, nech sa paci http://www.linuxfromscratch.org/ [a nepis ze to tak mal NIEKTO spravit davno automaticky a blbuvzdorne, kazdy si to spravil tak ako to videl idelane on a takisto kazdy pouziva to co mu vyhovuje, ked sa nepaci sprav si vlastne alebo pouzivaj 'hotove' riesenie od ms, kazdemu je to jedno]
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa shiro »

mosqa napísal:a co je na tom take nepochopitelne?? baliky su zoradene od najvyssej verziee takze od 8xxx vsetky po sucasnost, starsi je od 6xxx tak logicky asi po 79xx.. a ked nieco neviem tak si to vygooglim taktisto ako na windowse, ci tam si nikdy nic neriesil cez google a ked ti nieco nieje jasne tak mas zakazane si to vyhladat?
Hladal som, skusal som....a vidis ako to dopadlo. A dalej, ked si raz dam hladat driver pre 660ti, nema mi to co ponukat drivre pre 6xxx seriu, pokial sa tym mysli starucke 6600gt ci daco podobne. Navyse bez poriadneho popisu. Ano, je to vec vyhladavania, ale aj tak...
Este aby som si ja mal ako uzivatel dohladavat, co jeho velicenstvo autor ovladaca tym minimalistickym popisom vsetko myslel, nie? To kde sme? Nech to tam napise poriadne, alebo nech ide do prdele s takou robotou.
mosqa napísal:mne na windowse8.1 nejde skener na 5rocnom multifunkcnom, rozbehat starsiu zvukovku bolo tiez nemozne a tak by som mohol pokracovat.. keby to bolo uplne blbuvzdorbne tak vtom nieje ziadna sloboda a to by som povedal ze je zaklad filozofie gnu/linux.. nechapem preco mas taku silnu potrebu hejtovat nieco co zjavne nieje urcene pre teba ked si spokojny s windowsom..
No popis, ako ti nejde rozbehat skener, alebo co je nemozne so starsou zvukovkou? Na porovnanie, na linuxe to bezi?
mosqa napísal:a s tym gcc si tiez pekne protirecis, na jednej strane uzivatel nema nic kompilovat [a naozaj ani nepotrebuje ak ten system len pouziva tak ako windows] ale kompilator tam musi byt?? su tam baliky ktore su nutne pre chod systemu, kto chce kompilovat ten si gcc jednoducho doinstaluje, ostatnym to tam zavadziat nemusi - mozno sa vdaka tomu zmesti na instalacne medium nieco uzitocnejsie pre majoritu uzivatelov.
Dobre vies ako vyzera 90% uzivatelov linuxu - geekovia co sa vyznaju. A ti gcc potrebuju lebo sa radi hrajkaju. Navyse, nema to 200MB ze by to tam vadilo, ale len par MB navyse. Pride mi to ako ked dakto vymysli auto bez akejkolvek moznosti dat tam radio alebo klimu....ale sak zvysok mas, ma to dvere, okna...tak co :-)
mosqa napísal: k tomu zvysku sa uz ani nejdem vyjadrovat, nech sa paci http://www.linuxfromscratch.org/ [a nepis ze to tak mal NIEKTO spravit davno automaticky a blbuvzdorne, kazdy si to spravil tak ako to videl idelane on a takisto kazdy pouziva to co mu vyhovuje, ked sa nepaci sprav si vlastne alebo pouzivaj 'hotove' riesenie od ms, kazdemu je to jedno]
To je prave ten problem - kazdy si to spravi podla seba. A uzivatel sa moze aj posrat. Nikto v tom nema system, je to nejednotne, nekonzistentne a tym padom to nieje mozne blbuvzdorne spravit. Vid bandu idiotov, ktora sa nemoze dohodnut na jednom systeme balickov - preco preboha? Aky je dovod existencie viacerych systemov? Aby si honili ego, ze kazdy z nich ma vlastnu priponu balicka (deb, rpm...) ? Potom tu mame apt, yum a co ja viem co, a rozne formaty balickov. Potrebujes nejaky soft co nieje v repe, ale prd z toho, lebo mas *buntu system a balicek exsituje iba v rpm. Lebo vyvojar povedal. Super, potesi. A potom ries celu eskapadu s kompilovanim zdrojakov, pripade package konvertory. Zbytocne problemy navyse.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
mosqa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Št 09. Dec, 2010, 11:30
Bydlisko: Sliac

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa mosqa »

1. balik pre 8xxx a novsie, 660ti je novsie, problem?

2. kopec periferii v robote pri prechode na 8.1, starsie multifunkce vo vacsine pripadov idu rozbehat na dakom universal print drivery ako tlaciarne ale skenery uz vacsinou nie lebo vyrobca [prevazne hp] sa vykaslal na pisanie ovladacov - kupte si nove zariadenia.. z predchadzajucich skusenosti sa na linuxe vacsina obdobnych problemov dala riesit, ajked to obcas trvalo dlhsie ale aspon tam ta moznost bola.. ked sa budem nudit tak si zbucham daku linuxovu masinu a vyskusam..

3. zase len protirecenia, tak to ma byt pre bfu blbuvzdorne alebo hracka pre geekov? nastastie su rozne zamerane distribucie, urcite su aj take kde mas aj to gcc v zaklade :) a stym prirovnanim si ma dostal, to je ako keby si pytal k autu CNC frezu..

4. pre teba problem, pre niekoho vyhoda.. kto chce jednotny system, ma na vyber win, mac.. alebo trebars aj take *buntu na ktore najdes skompilovane prakticky vsetko co je dakym sposobom uzivatelsky zaujimave a vyskytuje sa to na linuxe. a pre nas ostatnych tu je tisic inych moznosti.. problem?
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa shiro »

mosqa napísal:1. balik pre 8xxx a novsie, 660ti je novsie, problem?
Ano, to som si myslel aj pri popise 6xxx a novsie...a vidis ako som dopadol.
mosqa napísal:2. kopec periferii v robote pri prechode na 8.1, starsie multifunkce vo vacsine pripadov idu rozbehat na dakom universal print drivery ako tlaciarne ale skenery uz vacsinou nie lebo vyrobca [prevazne hp] sa vykaslal na pisanie ovladacov - kupte si nove zariadenia.. z predchadzajucich skusenosti sa na linuxe vacsina obdobnych problemov dala riesit, ajked to obcas trvalo dlhsie ale aspon tam ta moznost bola.. ked sa budem nudit tak si zbucham daku linuxovu masinu a vyskusam..
To ale nieje problem windowsu ani linuxu ale vyrobcu toho zariadenia. Ved tlacit mozes na univ. print driveri a skenovat napr. cez irfanview, alebo hocico co pozna TWAIN...ano, nieje to spravne, no ked na to vyrobca kasle tak s tym nic nespravis...lebo peniaze.
Aj na linuxe by si musel takto kluckovat, lebo ovladace niesu.

mosqa napísal:3. zase len protirecenia, tak to ma byt pre bfu blbuvzdorne alebo hracka pre geekov? nastastie su rozne zamerane distribucie, urcite su aj take kde mas aj to gcc v zaklade :) a stym prirovnanim si ma dostal, to je ako keby si pytal k autu CNC frezu..
Ved to je prave to, ze linux ako taky sam nevie cim chce vlastne byt. A preto ma problemy s rozsirenim.
mosqa napísal:4. pre teba problem, pre niekoho vyhoda.. kto chce jednotny system, ma na vyber win, mac.. alebo trebars aj take *buntu na ktore najdes skompilovane prakticky vsetko co je dakym sposobom uzivatelsky zaujimave a vyskytuje sa to na linuxe. a pre nas ostatnych tu je tisic inych moznosti.. problem?
Suhlasim.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
mosqa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Št 09. Dec, 2010, 11:30
Bydlisko: Sliac

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa mosqa »

ano presne k tomu som sa chcel dostat, za situaciu s ovladacmi nemoze OS ale vyrobca, ci uz ide o skener, grafiku alebo hocico ine..a na to ako vyrobcovia dlabu na linux tak je na tom celkom dobre - ajked pred kupou dakeho kusku vzdy radsej pogooglim ci sa da dany hw bez problemov rozbehat a popripade vyberiem nieco ine [to sa tyka skor wifi/3g/4g, ale nedas nic zato ked si pri vsetkom preveris kompatibilitu vopred]

a zrovna ten ovladac grafiky je uzavrety a priamo od nvidie takze to uz s tvorcami na strane distribucie nema zhola nic..

skenery som samozrejme skusal aj irfan aj dake dalsie univerzalne skenovacie softy, aj pripojenie cez usb ajked islo o sietove zariadenia ale proste neda sa..

k tej roznorodosti to uz radsej necham tak lebo to uz zavana aj politikou, je lepsie nadiktovat vsetkym vsetko presne take iste [piste vsetci modrym perom, ina farba nebude] alebo radsej nechas jednotlivca rozhodnut sa co je prenho najlepsie? mne sa viac paci druhy pristup, niektorym ten prvy.. to imho ale nebude hlavny problem tej rozsirenosti, vid napr. http://www.zdnet.com/article/top-3-holi ... romebooks/ tiez len jedna z distribucii ale stoji za nou silna znacka a marketing a ako to zrazu ide..
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5605
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Obrázok
matúš
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 87
Dátum registrácie: So 20. Sep, 2014, 11:28

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa matúš »

v tomto súhlasím so Shirom, matúš vysmial prvú vec, a na 10 nasledujúcich nereagoval lebo vie že shiro má pravdu.
ak sa niekomu naozaj rata jeden iphone za desat tak by rovno mal prejst na macOS :D
Ovládače vždy boli a dlhú dobu aj budú najväčším mínusom linuxu.
volakedy to naozaj tak bolo, ale v poslednych rokoch sa to drasticky meni. Ako som napisal malokedy sa mi stalo ze by mi hardware nefungoval. Konkretne si viem len spomenut na jediny pripad ked sa mi wlan usb stick z casu na cas pod linuxom odpajal - vec ktoru som mal diagnostikovat este pred nakupom. Ako mosqa poznamenal je to vec vyvojara aby poskytol fungujuce ovladace. Dolezite je ze dnes uz si snad v kazdej oblasti mozno vybrat linux kompatibilny hw. Valve vyvija linux kompatibilnu VR, MSI z97i je "SteamOS ready out of the box", eyetrackre, mocap, hotas a gamepady od xbox 360 az po psone funguju s linuxom. Co viac si zelat? Aby vsetok hw bezal aj pod linuxom? To mimochodom nefunguje ani pod windowsom ako som prave zistil. Na rozdiel od linuxu pre ktory je ntfs hracka, windows nespozna ext4. Dobre, to ze ho nespozna, by som mu este odpustil, ale ze pri sucasnom zapojeni disku s linuxom nahodi blue screen of death to je trochu moc :facepalm:

Shiro,

debian 7 od 7.0 az po 7.8 pouzival ten isty kernel a to je 3.2.

Proprietarne ovladace su problemom nvidie. Tie deb balicky co instalujes vytvara a poskytuje nvidia. developery linuxu s tym nic nemaju. mimochodom nvidia je dobrym prikladom ako to moze fungovat ked sa chce. Pred dvoma rokmi nebolo mozne s jej ovladacmi anilen pretaktovat kartu a ak si chcel tie najnovsie musel si manualne vypinat xserver. A dnes? Ten ovladac ma vsetko. Jedine co chyba je nastavitelny power target (ktory snad coskoro pride) a to je uz ponosovanie na vysokej urovni. Instalacia .deb funguje jednoducho cez apt. Najnovsia verzia je 349. Dnes som instaloval windows 7. Najnovsia verzia v od microsoftu bola 347. Apt nijako nezaostava.
Znova pisem ze niesom nejaka BFU lama
to som ani netvrdil. zrejme si mal smolu alebo si z teba ten kto ti odporucil debian spravil dobry den. Na druhej strane ak by si mal nieco vediet o debiane tak su to dve veci: a) je stabilny b) pouziva predpotopny kernel so zastaralymi ovladacmi. celkovo si myslim ze si priskoro spravil radikalne zavery o tom ako linux (ne)funguje. skus si nejake tie novinky z linuxovskeho sveta, napr. nove ubuntu s systemd alebo najnovsiu fedoru s waylandom. Ak mas okrem priatelky trochu rad aj hardware a software je mozne ze ta to zaujme.

Dovolim si tvrdit ze linux (ubuntu, mint) je kludne vhodny aj pre zaciatocnika. Prave tito ani nemusia spoznat rozdiel medzi windowsom a linuxom (true story, bro, moja mama sa tesila ako blcha ze youtube je znovu pozeratelny potom co som jej dal lubuntu namiesto winxp). Problem je skor v tom ze mnoho rutinnych uzivatelov su vychovani na windows a ich predstava jednoduchosti je windows a to nezavisle od toho ako je windows komplikovany. Linux nie je windows. Nie je nevyhnutne komplikovanejsi. Je len iny. Prechod na iny OS je komplikovany. A to rovnako aj pre mna co sa prave snazim zistit ako windows 7 funguje ;)

Aby som sa po epickom off-topicu vratil k teme, kupil som win7 z ebayu za 12 Eur. Telefonicka aktivacia fungovala bez problemov. Mozem odporucit :good: Uz som zvedavy na win10
Gaming: i5-4570, Asus GTX 970 mini, AsRock H87m-ITX, Samsung 850 Pro 256 Gb SSD, Projektor Optoma GT1080
Notebook: Clevo P156SM-A, i7-4810MQ, GTX 880m
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8557
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa shiro »

matúš napísal:ak sa niekomu naozaj rata jeden iphone za desat tak by rovno mal prejst na macOS :D
Dobre, tak mi vysyp 1500e na iMac :-)
Hackintosh som skusal, nejak to funguje, ale prirodzene, nechcem riesit rozne zadrhele, ale normalne fungovat.
matúš napísal:Shiro,
debian 7 od 7.0 az po 7.8 pouzival ten isty kernel a to je 3.2.
Tak by ma zaujimalo, preco debianaci kaslu na nejaku podporu aj u starsieho HW.
matúš napísal:Proprietarne ovladace su problemom nvidie. Tie deb balicky co instalujes vytvara a poskytuje nvidia. developery linuxu s tym nic nemaju. mimochodom nvidia je dobrym prikladom ako to moze fungovat ked sa chce. Pred dvoma rokmi nebolo mozne s jej ovladacmi anilen pretaktovat kartu a ak si chcel tie najnovsie musel si manualne vypinat xserver. A dnes? Ten ovladac ma vsetko. Jedine co chyba je nastavitelny power target (ktory snad coskoro pride) a to je uz ponosovanie na vysokej urovni. Instalacia .deb funguje jednoducho cez apt. Najnovsia verzia je 349. Dnes som instaloval windows 7. Najnovsia verzia v od microsoftu bola 347. Apt nijako nezaostava.
Samozrejme, len ma udivuje, ze ako to, ze ich instalaci a nieje doteraz nejak riadne vychytana. Neexistuje totiz aby uzivatel musel robit to, co som popisoval, to nemozu od ludi cakat v dnesnej dobe. Alebo mozu, ale potom nech drzia hubu a neplacu ze lunux sa nerozsiruje a stagnuje.
matúš napísal:Zrejme si mal smolu alebo si z teba ten kto ti odporucil debian spravil dobry den. Na druhej strane ak by si mal nieco vediet o debiane tak su to dve veci: a) je stabilny b) pouziva predpotopny kernel so zastaralymi ovladacmi.
Raz za cas robim taky svoj prieskum, potaham si dve-tri distra a hram sa. Svojho casu som sa zabaval s gentoo, no tam som to vzdal velmi rychlo, iste vies preco :-) Debian a *buntu povazujem za najviac user friendly, preto skusam hlavne tie. No nepopieram ze aj ine distra su dobre, dakedy testnem aj mint alebo arch.
matúš napísal:celkovo si myslim ze si priskoro spravil radikalne zavery o tom ako linux (ne)funguje. skus si nejake tie novinky z linuxovskeho sveta, napr. nove ubuntu s systemd alebo najnovsiu fedoru s waylandom. Ak mas okrem priatelky trochu rad aj hardware a software je mozne ze ta to zaujme.
Dik za tipy, testnem. Voci nejakym kiksom som dost tolerantny. Kopa linuxakov by teraz skodoradostne namietla ze preto, ze mam windows :D Ale nie, kazdy OS ma chyby, kazdy. Ale zlyhanie takehoto stupna pri instalacii obyc. ovladaca, alebo prenosu fotiek som veru necakal. Vies, iste veci povazujem v dnesnej dobe za standart, ktory ma fungovat vzdy a vsade.
matúš napísal:Dovolim si tvrdit ze linux (ubuntu, mint) je kludne vhodny aj pre zaciatocnika. Prave tito ani nemusia spoznat rozdiel medzi windowsom a linuxom (true story, bro, moja mama sa tesila ako blcha ze youtube je znovu pozeratelny potom co som jej dal lubuntu namiesto winxp).
Ano, BFU je to vacsinou jedno, staci ze to ma plochu a ikony.
matúš napísal:Problem je skor v tom ze mnoho rutinnych uzivatelov su vychovani na windows a ich predstava jednoduchosti je windows a to nezavisle od toho ako je windows komplikovany. Linux nie je windows. Nie je nevyhnutne komplikovanejsi. Je len iny. Prechod na iny OS je komplikovany. A to rovnako aj pre mna co sa prave snazim zistit ako windows 7 funguje ;)
Na linuze ma najviac serka, ze ked daco nemas v repozitari = problem s instalaciou, kompilaciou, a kopou inych veci.
V inych veciach je linux windowsu hodne podobny, co sa pouzivania tyka.
matúš napísal:Aby som sa po epickom off-topicu vratil k teme, kupil som win7 z ebayu za 12 Eur. Telefonicka aktivacia fungovala bez problemov. Mozem odporucit :good: Uz som zvedavy na win10[/b]
Vies dat link na ten windows?
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7683
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Kúpiť Windows key z ebayu?

Príspevok od používateľa newmi »

Zvrhlo sa to tu na OT. :lock:
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438

Návrat na "Operačné Systémy"