Homemade mini subwoofer (box)

Všetko o zvukových kartách, repro, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
vir2al_i9
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 496
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 11:38
Bydlisko: TT region

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa vir2al_i9 »

a ta citlivos v dB to znamena co? to ze kolko maximalne da aku hlasitost ?
Notebook: Acer Aspire V15 (V5-591G-5014) (NX.G66EC.005)
Monitor: iiyama ProLite E2483HS
Tablet: Nexus 7 - 16 GB
Phone: Asus ZenFone 2
AUDIO: Koss SB/49
Používateľov profilový obrázok
cuculka
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 823
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava-N.M.

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa cuculka »

Ano mas pravdu ze to nieje bohvie co ale skusala som na takych 2.1 zosikoch to srandy nieco vätsie a divila som sa aky skoro "bordel" to robilo :) (druha vec dlho by som to pocuvat nevedela :) ) Ale ked mal ten sub od logitechu a ked to nahradi hoci cim inym urcite bude spokojny..aspon docanse.. :D
Kúpila som v obchode nejakú jazmínovú ryžu sedemtisícšesťsto X ,ktorá je položená na Haj-Tech lopáriku AM päť Aršok, či ako sa to vyslovuje, spolu s 256 000 000 000 bitov pamätania Krála kameňov . To som odviezla jednou terou , voláme ju Strašiak Apačov a k nej máme aj vlečku ,ktorá ma tri vrtule ,tuším rok výroby siedmeho deviaty o nula nula východného času. Na tu vlečku treba minimálne 1.073 konských síl , z uložením motora v tvare XTX. A pri tom sa pozeráme na krajinku cez čelné sklo o šírke tritisíc milimetrov.
Samozrejme ,štebotavé zvuky polovodičov počúvame s každej strany ,len si pritom treba dávať pozor na tých pätnásť kanálov po ceste, tak že po tme radšej nikam nechodím .
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa KocuR »

citlivosť je hladina akustického tlaku vo vzdialenosti 1m od meniča v jeho osi, pri príkone 1W (väčšinou) alebo pri napätí 2,83Vrms (1W @ 8Ohm; 2W @ 4Ohm)

Cuculka: tak nejaký 15" basák s citlivosťou 95dB narobí bordeľ aj pri malom výkone, maličký basáčik ale väčšinou nie... Takisto to vždy závisí od toho ako je ladená ozvučnica, tým že máš blbý reproduktor vo vhodne naladenej ozvučnici vieš získať hoci aj 5dB, ale hrá to potom dosť zle (viď genihnusy home huuuu 5.1)
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
Používateľov profilový obrázok
vir2al_i9
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 496
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 11:38
Bydlisko: TT region

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa vir2al_i9 »

no zatal vam dakujem ze mate so mnou trpezlivost a mozno zajtra alebo neviemkedy sa k teme vratim, teraz idem, zatal sa majte :D
ozaj a mozete mi pls este napisat nejake obchody s repro a pod nech mam z coho vyberat najlepsie teda slovenske :-)
co napr http://www.radiotel.sk ?
Notebook: Acer Aspire V15 (V5-591G-5014) (NX.G66EC.005)
Monitor: iiyama ProLite E2483HS
Tablet: Nexus 7 - 16 GB
Phone: Asus ZenFone 2
AUDIO: Koss SB/49
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa KocuR »

V prvom rade sa rozhodni čo chceš kúpiť, potom hľadaj vhodný obchod ktorý to ponúka. Ja ti môžem odporúčiť spomenutý SAL, čo je skvelý reproduktor so skvelými parametrami, obľúbený a za málo peňazí je tiež Monacor SP-252C. Iné autohifi v cene do 60€ by som neriešil, viac ako od toho SALu nedostaneš. U HiFi s výberom aký je na slovensku tiež veľa vody nenamútiš, za mého mládí boli obľúbené TVM ARN 312-00 a Beyma 12BR70. TVM vie zahrať hlboko, ale je otázne ako kvalitný kus trafíš (a jednak už výrobca neexistuje), Beyma zas nezahrá nejak brutálne hlboko, ale má veľmi slušnú citlivosť a teda zahrá nahlas aj so slabým znásilňovačom, beyma má dokonca aj svoj e-shop, beyma.sk, objednával som stamadiaľ raz a bol som spokojný.
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
Používateľov profilový obrázok
cuculka
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 823
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava-N.M.

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa cuculka »

Ide oto ake velke to chce mat tie ARN niesu zle ale treba k tomu nie malu ozvucnicu.
Kúpila som v obchode nejakú jazmínovú ryžu sedemtisícšesťsto X ,ktorá je položená na Haj-Tech lopáriku AM päť Aršok, či ako sa to vyslovuje, spolu s 256 000 000 000 bitov pamätania Krála kameňov . To som odviezla jednou terou , voláme ju Strašiak Apačov a k nej máme aj vlečku ,ktorá ma tri vrtule ,tuším rok výroby siedmeho deviaty o nula nula východného času. Na tu vlečku treba minimálne 1.073 konských síl , z uložením motora v tvare XTX. A pri tom sa pozeráme na krajinku cez čelné sklo o šírke tritisíc milimetrov.
Samozrejme ,štebotavé zvuky polovodičov počúvame s každej strany ,len si pritom treba dávať pozor na tých pätnásť kanálov po ceste, tak že po tme radšej nikam nechodím .
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa AmOK »

KocuR napísal:nejaký 15" basák s citlivosťou 95dB narobí bordeľ aj pri malom výkone, maličký basáčik ale väčšinou nie... Takisto to vždy závisí od toho ako je ladená ozvučnica, tým že máš blbý reproduktor vo vhodne naladenej ozvučnici vieš získať hoci aj 5dB, ale hrá to potom dosť zle (viď genihnusy home huuuu 5.1)
Pokial maju rovnaku citlivost v meranom pasme, tak bordel narobia nachlp, resp. na decibel rovnaky. Na velkosti pri rovnakej citlivosti absolutne nezalezi, akurat maly basak bude musiet nahnat akusticky tlak ovela vacsou vychylkou membrany. Pravdou ale je, ze male basaky s velkou citlivostou su uz ina cenova kategoria, ak si to myslel vseobecne na mainstream.
Tych +5 dB k charakteristike repraka chces ziskat kde? Ladenim coho, ked basreflex ti da maximum +3dB a tam to konci. Nejaky high-end Horn od Bowers & Wilkins udajne da viac ako +3dB, ale tie vzorce ked som videl, tak ma presla chut to preratavat. Ja tomu neverim.
TVM Acustic fakt zanikli? Lebo web im funguje a vyzera, ze aj eshop http://www.tvm-valmez.cz/ . Mozno ale fakt len web. Ja som kedysi robieval subwoofery z ARN-niek. Nie su to zle repraky, pre nenarocnych, ale ten objem, co si pytaju, to je peklo. :facepalm: Jak mensia chladnicka. :rofl:
Aj z Monacorov som robil par bedni kamosom do aut, hned po revolucii, jak sa sem nasackoval Radiobastler.. Neviem ako teraz, ale vtedy to boli o nicom repraky, tiez mali v katalogu popis "High-end repro". Potom Peerless repra, Vifa a skoncil som pri Focal, kym sa dali kupit samostatne od rakusaka distributora.. Scan Speak/Seas tu kedysi tiez niekto v Pezinku predaval, nie su to zle repraky..
Som sa nejak moc rozpisal KocuR, neber to v zlom, nemam zaujem vyryvat. Napisal si tu kopec uzitocnych vec spolu s cuculkou (co uplne cumim, ze baba a take znalosti)! :)
Myslim, ze na prve pokusy bude aj tak najlepsie, ked posklada hocico za minimum penazi a ziska par skusenosti, zrucnost. Ak teda vobec posklada.. V 99% pripadoch je lepsie kupit hotovu vec, nez laborovat, ak to nema mat nejaky progres dlhodobejsi, tak na prvy raz to nie je nikdy ono, clovek spravi kopec chyb a ocakavania predcia vysledok. :-D
Omluvam sa za kilometrovy post. :D

edit: Niekde z bazara ARN 6618 za par eur..
Používateľov profilový obrázok
cuculka
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 823
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava-N.M.

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa cuculka »

Ja by som mu odporucala ten zetag ak neche minut vela penazi a nechce stavat chladnicku.S tym reprakom mam skusenosti a hraje velmi pekne urcite lepsie ako arn221...Mne sa na tychto reprosoch lubi to ze to hra inak ako komercia je to ako pocuvat pesnicky co hraju kazdy den v radiu a nieco co nikto skoro nepozna,pre porovnanie :) Ale na tieto lepsie repra ako ScanSpeak a pod je naozaj dobra stranka europe-audio.com naozaj lacne postovne a velmi rychlo to je dorucene.
Dakujem ale tie "skusenosti" mam od priatela ktory sa tomu amatersky venuje a ja mu velmi rada asistujem :music:
Kúpila som v obchode nejakú jazmínovú ryžu sedemtisícšesťsto X ,ktorá je položená na Haj-Tech lopáriku AM päť Aršok, či ako sa to vyslovuje, spolu s 256 000 000 000 bitov pamätania Krála kameňov . To som odviezla jednou terou , voláme ju Strašiak Apačov a k nej máme aj vlečku ,ktorá ma tri vrtule ,tuším rok výroby siedmeho deviaty o nula nula východného času. Na tu vlečku treba minimálne 1.073 konských síl , z uložením motora v tvare XTX. A pri tom sa pozeráme na krajinku cez čelné sklo o šírke tritisíc milimetrov.
Samozrejme ,štebotavé zvuky polovodičov počúvame s každej strany ,len si pritom treba dávať pozor na tých pätnásť kanálov po ceste, tak že po tme radšej nikam nechodím .
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa KocuR »

AmOK: skúšal si niekedy simulovať SPL autoreproduktory s vyšším Qts v (ne)vhodne naladenom bassreflexe? Často tam tým bassreflexom naženieš do plusu aj viac ako 5dB, hlavne keď máš Qts nad 0,5. Ak chceš, uvediem ti aj konkrétny príklad (+9dB @ 70Hz).

Tým porovnávaním reproduktorov som myslel normálne, reálne existujúce príklady. Nenájdeš žiadny 20cm subwoofer čo by dokázal narobiť bordeľ a zároveň mal citlivosť čo i len blízku 95dB a to bez ohľadu na cenu. Ponuku focalu som síce nepozeral, ale skús si pozrieť kde sú citlivosti naozaj kvalitných basákov ScanSpeak Illuminator alebo Revelator. Žiadny malý basák nebude mať veľkú citlivosť a zároveň nízku rezonančnú frekvenciu, to je doménou veľkých basových reproduktorov.

TVM naozaj neexistuje, to mi môžeš veriť, stroje sa vybrakovali, fabrika zrovnala so zemou. Stránka potom chvíľu nefungovala, teraz z neznámych príčin znova funguje. Všetky ich výrobky čo sa predávajú sú už len v dopredaji a keď sa popredávajú, nové už nebudú. Nikdy. Dosť smutné je, že TVM sa rozhýbalo k životu až tesne pred svojou smrťou, lepšie nové meniče (ARN150/180/230), plány na ďalšie a rozbehnuté fórum, na ktorom sa mohli vyjadriť aj fanúšikovia/zákazníci.

Mne konfrontácia vôbec nevadí, ak sa nesie v rozumnom duchu.
Naposledy upravil/-a KocuR v Po 03. Sep, 2012, 21:31, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik
TONNYCK
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Po 11. Apr, 2011, 20:37

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa TONNYCK »

JL Audio hra dobre... Mam v aute... No momentalne v obyvacke 12w1v2 a na 150wRMS to hra velku... A v aute to hralo este lepsie... Ma to basreflex tvaru do U (podla vyrobcu by to malo byt do tvaru L, ale tvar kufra mi to nevydalo) s rozmermy 38x368x850mm... Kamarat ma aj najvissiu seriu w7 aj 8palcovy a aj 12ku, ale to uz daleko ina cenova kategoria...
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3426
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa stanomx »

v podstate máte obaja pravdu, bassreflex zvyšuje citlivosť bedne o 3dB (obrátená fáza zvuku z vnútra bedne) avšak jeho ladenie môže pri vysokom qts výrazne zdvihnúť citlivosť ladenej frekvencie aj z "predu" vďaka nadobudnutým mechanickým vlastnostiam. Teda ak by sme reprak s Qčkom 1 naladili na 70 Hz dajme tomu by sa zvýšila oproti uzavretej ozvučnici citlivosť pri tejto frekvencii o 9dB. Avšak ak by sme BR odhlučnili napr. vyvedením do inej miestnosti hlasitosť bedne by klesla o tie 3dB. Teda nárast by činil 6dB. Myslím, že píšem správne i keď toto nemám vyskúšané. Horny môžu mať zosilenie aj viac ako 3dB.
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa AmOK »

Zabudol som na tuto temu. Rozoberat a simulovat bassreflex pri reprakoch vhodnych do obludneho hornu, alebo pri nejakych gumovych galošiach je podla mna zabity cas. :(
Ale beriem spat, uznavam, ze za idealne absurdnych podmienok sa da basreflexom nahanat ovela viac ako +3dB.
S muzikou to ale uz bude mat pramalo spolocne.
Dal som si tu robotu, nasiel nejaky SPL woofer aj parametre a je to fakt hruza. Nikdy som takto neuvazoval, ani nic podobne nenavrhoval. Je to rovnako absurdne, ako tankovat do motora F1 repku olejnu.. :D
S2-15M
1300 watts power handling
500 watts RMS
100 oz. Magnet
2" BASV Aluminum Voice Coil
Fs: 28Hz
Vas: 4.38 cU.ft. = 124 litrov
Oes: 1.212
Oms: 10.697
Ots: 1.088
Xmax: .375"
SPL: 85.2dB
Mounting Depth: 6.875"
Recommended Box Type S/P/BP

Obrázok

Myslim, ze to nejako extra komentovat netreba. Ak by to malo mat optimalny priebeh +3dB (Keele a Metha), tak tie objemy su absurdne.. Box1 az 4 su bedne s ekvivalentnym objemom Vas a basreflexami naladenymi na roznu, neoptimalnu fq, ako pisal kocur. (priklad ako to bolo myslene, tych vaci ako +3dB zisku)
Vsimnite si pri boxe 4 dlzku jeho basreflexu.. :D

Obrázok

Druha moznost a "relativne" vyladeny basreflex je este sialenejsia(Box3). Ta dlzka 20 centimetroveho basreflexu 21 metrov.. :hysterical:

Chcem len upozornit, ze toto su simulacie ktore predpokladaju optimalny (dokonaly) reproduktor. Teda taky, ktory linearne hra v celom pasme az do 700MHz. Pokles -3dB ma len na svojej rezonancnej frekvencii samozrejme. Ziadne grafy a charakteristiku SPL S2-15M som zial nenasiel. :(
Ked budem mat zas naladu, tak sem kusok teorie (ako by sa to malo spravne navrhovat) aj s konkretnym reprom a jeho charakteristikou hodim. :)
Používateľov profilový obrázok
KocuR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1085
Dátum registrácie: Ne 16. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Homemade mini subwoofer (box)

Príspevok od používateľa KocuR »

Presne o tomto je dBdrag. Podľa teórie sú do BR vhodné reproduktory s Qts pod 0,5 a keď sa pozeráš na kvalitné basáky tak naozaj majú túto hodnotu ďaleko nižšiu, niektoré dokonca pod 0,2. No a potom sa pozrieš na dBdrag basáky za neskutočné peniaze s Qts okolo 0,6. Aj taký spomínaný JL 12W7 má Qts pomerne vysokých 0,48. Lenže taký basák vieš potom ukrutne hlboko ladiť, s čím samozrejme súvisí pri rozumnom priereze ukrutne dlhý port. JL to má ale veľmi zaujimavo poriešené svojim H.O. Wedge.
K dBdragu by som ešte povedal, že to naozaj nie je o hudbe (ani prinajmenšom), preto čokoľvek týkajúce sa tejto oblasti veľmi nevyhľadávam.
Spoiler: ukázať
i7 4770k+HE-02/Z87 Plus/4x4GB DDR3/RX5700XT Strix/250GB EVO840/1TB QVO/Define R4+4xA14/P-660/Essence STX/U2718Q/K70Mk.2 LP/G500s
Onkyo A9010/custom JPA100SE amp, custom speakers (SPH165KEP+DT350NF), AR5BT
Onkyo TX-RZ740, custom speakers (Dayton ND105/ND91+Peerless NE25VTS-04/Dayton ND25FA), custom sub (Dayton UM10 + Monacor SAM500D)
Synology DS418 + 4x4TB Red, Mikrotik hAP AC, 1Gb Antik

Návrat na "Zvuk a PC"