Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Všetko o zvukových kartách, repro, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa zoom »

Česť. V nasledujucich mesiacoch planujem kupit novu zvukovu kartu (externy USB DAC) a chcel by som nejake komentare k modelom, co som si zatial vybral, pripadne poradit nieco ine.

Must have poziadavky (toto musi byt bez vynimky):
• Externa krabicka s fyzickym volume knobom (ziadne tlacitka "+" a "-")
• Vstup cez USB
• Integrovany lepsi sluchatkovy zosilnovac
• Balanced pre-out do aktivnych monitorov (ci uz TRS alebo XLR konektory)
• Volume knob ovladajuci hlasitost pre-amp vystupov aj sluchatok (pripadne dva volume knoby)


Nice to have featury:
• Rozumny pekny vzhlad (toto je individualne, ale radsej si kupim normalnu hlinikovu krabicku nez nejaku cinsku plastovu vec, nech je akokolvek dobra)
• Moznost mat neustale pripojene sluchatka v konektore (tj. nie ze ked ich pripojim, tak sa prehodi vystup na ne)
• Cena okolo 400,- €, mozno aj 500,- €... urcite nie 700,- €


Momentalne pouzivam Focusrite Scarlett 2i2 (2nd Gen.), ktora celkom funguje, ale nie som s nou uplne spokojny (obcasne problemy so zvukom, vykonovo slaby sluchatkovy zosik). Zvykol som si vsak na dva volume knoby.

Ak tato informacia pomoze, ako monitory pouzivam Adam A7X a sluchatka mam Audio-Technica ATH-R70x (470 ohm, frekv. charakteristika). Prave tie sluchatka ma donutili ku kupe, lebo potrebuju ovela vacsiu stavu nez moje stare Audio-Technicy.

Teraz nejaki adepti:
Parasound Zdac v.2 [link] -- simple vzhlad, ma vsetko, co chcem a nema zbytocnosti, co nechcem (nevyhoda je rozumna dostupnost iba v USA)
Emotiva Stealth DC-1 [link] -- tiez pekna krabicka, s OLED displejikom a taktiez dostupna len v USA
Audiolab M-DAC [link] -- vzdy narazim na tuto krabicku, skvele recenzie, prima vzhlad, ale je draha a neklesa na cene
TEAC UD-503 [link] -- pekna vec, ale dost draha a nema uplne skvele recenzie
Asus Xonar Essence One? [link] -- ano, viem ako to posobi v tomto zozname, ale ma vsetko, co chcem a mal som Xonar Essence zvukovku a bol som spokojny

Vie niekto aspon trochu porovnat, ktore z tohto je lepsie/horsie? Prve tri modely ukazu, co sa mi vzhladovo paci.

Na zaver len chcem povedat jednu vec: Som pomerne audio-hluchy, takze si kludne vyberiem vec, ktora je krajsia vzhladom a horsia zvukom. Nechcem vsak kupit uplne zlo, tak preto tento topic. Danke schön.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3970
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa Dunar »

Idealne ani jedno z toho. Už su to stariny a nemaju najlepši pomer cena/kvalita. Tie sluchadla už ocenia nejake vykonne, diskretne riešenie a nie obyčajny švab. Napr. zosilovač v tom Teacu je uplne mizerny.
Musi to byť all in one, alebo si otvoreny aj konceptu dac a zosilovač zvlašť?

Čiňanov sa vôbec netreba bať, spracovanie byva na vysokej urovni a pomer kvality/ceny podstatne lepši ako u "renomovanych" vyrobcov. Napr. Aune ma v tejto kategorii novy produkt S6, a je to celkom chvalene.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa zoom »

Ten Aune S6 sa mi masivne paci. Naozaj je pekny a ma vsetko co chcem. K tomu jednoduchy predok. Samotny displej je pekny, len je to IPS, takze pod uhlom bude cely sivy a bude "svietit" v tme a ja fungujem 90% casu v tme. Ale to prezijem. Normalne mam chut ho hned teraz objednat. Navyse ta vaha 3 kg je uplne super.

Najradsej by som mal jednu krabicku na vsetko, ktora vydrzi najblizsich par rokov. Ak mas este v hlave nejake combo DAC + amp, tak mozes dat a ja si to pozriem, ale na 90% chcem all-in-one. Ak by si to mal teraz hladat a researchovat po nete, tak to radsej nie, lebo to bude asi zbytocna robota.

Tie Audio-Technicy maju odpojitelne kable, takze si mozem nechat spravit novy s tou balanced koncovkou. Aj tak som chcel nejaky krajsi kablik, nez ten originalny (a hlavne kratsi).

A ten Aune s6 dostat pohodlne v Europe, maju e-shop, doprava 20 kaceroviek a viem to pohodlne kupit na firmu. No... asi mam vybrate.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3970
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa Dunar »

Nejde o to hladat researche po nete, ide o to za ak aj mam s niektorym zelezom sam skusenost (je ich par desiatok), tak nemam uplne u vsetkeho v hlave, ktory kusok splna presne tvoje poziadavky. A este aby aj korespondoval s rozpoctom. Takze pre overenie parametrov ci ceny (ta sa meni rychlo) aj tak ten net musim presondovat.
Paradoxne ten S6 som nepocul, ale viem o nom a kedze je to relativne novinka, tak ho este mam v hlave. Preto to bol len taky hned prvy nastrel z voleja co mi napadol.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa zoom »

Ozivim trosku tento moj topic. Dlho som sem nepisal, lebo som si chcel objednat ten Aune S6 a napisat, ked pride. Doba dodania boli 1-2 tyzdne na europskej stranke. Do ruk sa mi realne dostal asi po 1,5 mesiaci. Cele zle. Prebiehalo to takto:

18.4.2017 -- Objednavam cez eshop. Polovica policok v holandcine, neda sa mi normalne objednat (ked vyberiem, ze som v SR a chcem zaplatit prevodom na ucet, tak po odoslani objednavky sa objavila chyba, ze nepodporovany sposob platby). Napisal som email do obchodu, kde som jasne vsetko popisal a poziadal ich o urobenie objednavky za mna.

19.4.2017 (+1 den) -- Odpoved z obchodu, Aune nie je skladom, bude hadam za 2 tyzdne, mame pre vas urobit objednavku? Reku ano, preto som pisal.

7.5.2017 (+18 dni) -- Halo? Mam to objednane? Kedy to bude skladom? Odpoved, ze je to objednane a za 1-2 tyznde... no budiz.

9.5.2017 (+2 dni) -- Prisiel mail z obchodu, ze ci mozem urobit objednavku, aby mi zarezervovali moj kusok. WTF? Ved nemozem nemozem urobit, preto som vam pisal na zaciatku. Cele to zase vysvetlujem.

11.5.2017 (+2 dni) -- Tak dobre, urobime za vas objednavku a posleme vam fakturu.

15.5.2017 (+4 dni) -- Halo? Dostali ste fakturu? No nie nedostal. Najblizsie dni sa riesilo, ako to chcem, ci chcem VAT/ex-VAT, kam, kde, co.

19.5.2017 (+4 dni) -- Hura, prisla faktura na zaplatenie. Zaplatil som, napisal e-mail. Prisla odpoved, ze v poriadku a ked odoslu balik, daju mi vediet.

1.6.2017 (+13 dni) -- Ked som uz dlhsie nemal ani Aune, ani peniaze a mail od predajcu nikde... tak zavolal rano kurier, ze ma pre mna balik. Neuveritelne.


Musel som to tu cele popisat, aby bolo jasne, co znamena doba dodania 1-2 tyzdne v takomto polo-cinskom ponimani (predajcom v EU je holandska firma Sonority Audio).

Takze Aune S6 je doma, pekne som ho zapojil na stole a Adamy pripojil novymi kablikmi (objednal som si cervene XLR kable Van Damme StarQuad s ciernymi Neutrik koncovkami tuto)

Obrázok

A teraz k samotnemu zosiku... som nadseny? Je to super kupa za 550,-€? Problem je, ze nie som a nie je. Mozno to hra dobre, alebo az uzasne, neviem posudit. Ale su tam klasicke cinske faily, pretoze oni este nemaju na to robit dobre odladene veci po uzivatelskej stranke. Priklady:

Volume knob -- to je UPLNE najvacsi fail. Akoze uplne najvacsi. Taky volume knob by som si predstavoval niekde na zariadeni za 39,-€. Ked nim otacam, tak pocut z vnutra zariadenia, ako sa tam toci a vydava hrozne zvuky. Snad ako keby som strcil srobovak do velkej klucovej dierky a vrtel s nim. Navyse s nim treba hrozne moc tocit, pretoze cely rozsah hlasitosti je linearny a kym prejdem od 0 do 100 volume, tak musim otocit knob asi tak 5-krat (tj. 5×360°). Dajme tomu, ze chcem znizit hlasitost zo 60 na 40. Kedze rukou netocim o 360°, tak chytim knob medzi dva prsty a potocim s nim celkom dost dolava. Toto musim urobit 4-krat a potom este kusocek. Popri celom tom toceni to v nom samozrejme hrka ako z najlacnejsieho shitu. Och a spomenul som, ze nema ziadny odpor ten knob? Proste toci sa a hrkoce lahko.

Displej -- displej je IPS a presne ako som hovoril, svieti cely na sivo a je to celkom otravne. Problem je, ze su tam uplne klasicke amaterske faily, ktore ja vidim za prvych 10 minut od pouzivania, ale cinankovia smatlavi nemaju dost rozumu na take veci. Displej je vsadeny hlbsie pod sklom, ale napriek tomu ma napisy pre volume MIN a MAX takmer uplne na krajoch. Kedze sa divam na displej pod urcitym uhlom, tak mam krajne pismenko proste urezane a to ma uplne ze irituje, alebo to je uplne hovno spravit tak, aby to bolo dobre. Krasne to ilustruje tento obrazok. Dalsia vec je, ze ten displej proste stale svieti. Nema ziadny setriaci moc, ziaden sleep, ziadne nastavenie jasu. Kebyze to aspon vypne podsvietenie po 15 sekundach necinnosti (pricom pismenka by tam boli viditelne trosku), alebo si mozem regulovat jas... nic.

Len tieto dve veci su pekna ukazka toho, ze cinankovia na taketo veci este nemaju. Mozno to je zariadenie, ktore je v danej cene konstrukcne super a nic podobne nezozeniem, ale... podla mna ma tak hodnotu tak max. 200,-€ a aj to som stedry.

Asi si ho teda necham... neviem. Len s nim nie som vobec nadseny. Inak prehrava vsetko, co tam hodim, bez problemu. Sluchatkovy zosik je pocutelne lepsi, hlasnejsi, sluchatka uz zahraju aj spodnejsie pasmo pekne, takze v tom smere naozaj zlepsenie. Len sa bojim, ze to by som rovnako dosiahol aj niecim inym za polovicnu cenu.

Este si chcem kupit iny kabel k sluchatkam, ktory pojde z toho balanced 4-pin neutriku do mojich 2× 2,5mm lockovacie jacky. Zatial som vsak nikde nenasiel, kde by mi spravili nejaky pekny oflexovany kablik za rozumnu cenu.

Edit: Musel som este nahrat ten volume knob, nech mate lepsiu predstavu. Kratke videjko, ako idem zo 60 volume na 30 -- klik.
Naposledy upravil/-a zoom v Ne 11. Jún, 2017, 19:00, upravené celkom 1 krát.
lithrai
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 287
Dátum registrácie: Ut 24. Júl, 2012, 15:40
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa lithrai »

A neskúšal si ich už kontaktovať, či nemáš vadný kus? Pozrel som aj to video. Podľa mňa to nie je normálne. Môžeš to vrátiť?
Používateľov profilový obrázok
dargy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1571
Dátum registrácie: Ut 30. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa dargy »

Ak by mi také zvuky dávalo zariadenie za 500€, zabaľujem späť takoj hneď.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3970
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa Dunar »

Ten knob je ale takto urobeny zamerne. Preto ze ma ten linearny chod, je tam nejaky "zotrvacnik" aby si mal nejaky aspon akusticky "odpor" a vedel ze sa tam nieco udialo ked si tym pootocil.
V reviews aj videach na youtube sa ten knob spomina v kazdom jednom. Vacsina aj uzivatelov po forach to chvali. Takze ono to nebude taky pruser, len tebe to proste takto nevyhovuje. To si si ale mohol inak pred kupou v tych videach ocekovat.

A ten displej, no asi mohol byt lepsi. Ale to si tak nejak tusil uz dopredu, sam si to pisal. A tiez sa rozobera vo videach a recenziach. Co sa tyka jeho vypnutia, to bohuzial nejde ani u mnohych hajendovejsich pristrojov. A to je este na tom S6 s tou sivou farbou relativne dobre. Dokonca horsie je ze mnoho inych pristrojov ma aj diody, ktore nevypnes.

Dost preto Cinanom krivdis. A to by si sa divil aky shit a za kolko penazi vedia predavat renomovany highend vyrobcovia. Len tak mimochodom, konkretne S6 je europsky navrh, vymyslal ho nejaky Brit.

Podla toho co citam, nieco lepsie (po zvukovej stranke) za menej penazi najdes sotva hlavne ak to ma splnat vsetky poziadavky ktore mas.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa zoom »

Trosku som bol mimo, tak postupne:
Ten knob je takto spravne, pozeral som aj videa (po kupe) a ano videl som aj ludi, co su z neho nadseni (the best knob feeling ever). Neviem, nemyslim si. Hocijaky receiver za 300,-€ ma lepsi volume knob. Absolutne nechapem, co je na tomto dobre alebo premiove. Akoze to hrkanie vo vnutri? Nie je to vadny kus, studoval a pocuval som to v YouTube videach.

Ukrutne ma seru tie dve veci, lebo za par korun navyse sa da celkom urcite urobit aspon to zhasnutie displeja a pouzitie knobu, ktory je ticho. Takyto super ultra knob som nevidel nikde. Ani na stereo zosiku za 100,-€ ani na receiveri za 2000,-€. Toto nie je nejaka vec, co sa mi nepaci, to je naozaj ultimatny dizajnovy fail.

Nikto nikde, kde sa aspon trosku pozera na dojem, nema takyto hrkotajuci ovladac. Ci uz sa jedno o A/V techniku pre domacnost, studio, alebo aj otocne ovladace v aute. Taketo zvuky to jednoducho nemoze vyadavat a nezmeni to ani tlupa YouTubovych frikulinov, ktori su uneseni aj z obycajneho HDMI kablika, ktory im pride na recenzovanie.

Ako DAC si zatial nechavam. Dokonca som pozeral, ze dava asi tak 4x viac stavy na balanced vystupe na sluchatka oproti unbalanced vystupu. Takze este musim niekde zohnat ten kablik a bude to este lepsie. Do buducna sa snad naserem, otvorim ho a jednoducho podsvietenie displeja odborne chirurgicky prestrihnem.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3970
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa Dunar »

Preco by to nemohlo vydavat taky zvuk. Niekde mas klikaci knob, kde ti po kazdej zmene polohy klikne. Inde mas zas tuhy chod kde nevies presne davkovat hlasitost. Lebo pri malom odpore ho nepretocis, pri trochu vacsom zas pretocis o viac pozicii. Inde zas s gumenym chodom atd.
Radsej takyto knob ako nejaky odflaknuty kde je napr. nahovno aj subeh kanalov. To by bol ovela vacsi pruser.
Je to proste jedno z mnohych rieseni, ktore ale prave tebe nevyhovuje. A to ze nieco nevyhovuje tebe este neznamena ze je to fail.

Co sa tyka toho podsvitu, skor ako to riesit takto radikalne, co tak napisat vyrobcovi ci sa to nejako neda riesit? Napr. novym fw a pod.
Používateľov profilový obrázok
seep
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 524
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Rakusko

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa seep »

Mal si skusit Schiit Jotunheim. Z mojho pohladu krajsi, analog volume knob a v receziach to vyjde tak 50 na 50 oproti S6. A je aj lacnejsi.
Pc: Ryzen 5 7600 + Noctua U12A, Gigabyte B650M GAMING X AX, Kingston FURY 32 GB KIT DDR5 6 000 MHz CL32 Renegade, Asus TUF6800XT OC, SSD Samsung 960 EVO 1TB, Inter-Tech IM-1 Pocket + Asus LOKI 1000W + Gigabyte M28U, Win 11, CZC Trickstster, Keychron Q1Pro, FiiO E07K Andes + BOSE QC35 / Shure SRH 840 / Philips Fidelio X2HR / Sennheiser IE 80 + Qnap 251 - 8G
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3970
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa Dunar »

Lacnejši?
Jotunheim je špičkovy headamp, ale ma len jednoduchy a lacny dac v podobe vloženeho modulu.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa stiv »

Pozeram ze slusna vlna hejtu tak to tu trochu oprasim. Zhodou nahod mam tiez aune a ten knob je super. Je sice pravda, ze ak by som s tym tocil 30-80 tak by mi to asi zacalo vadit, ale to nerobim.

Paci sa mi ze to viem pootocit jednym prstom a pritom citim ze sa otaca. Nie ako kde aky receiver za 3 stovky s mrtvym otacacim kolieskom, kde to nejde 1 prstom a naviac ani to nijak necitis tak pozeras na displej ze co sa robi. :D

To MIN/MAX mi nejak extra nevadi. Nevidim len kusok z M pismenka a displej je fajn. Klasicky IPS bez bleedu, nesvieti ako lampa takze ani nevadi ze sa nevypina. :red:
.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Vyber DAC (USB DAC + sluchatkovy zosik + XLR out)

Príspevok od používateľa zoom »

No... pozeram, ze kokos topic z 2017... to som ho fakt kupoval 3 roky dozadu? Ten cas ukrutne leti, ale z tych 3 rokov to boli 2 uplne ze na samovrazdu (alebo vrazdu niekoho), takze sa ani necudujem.

Kazdopadne ten Aune S6 este stale mam. Pozrel som si fotku, co som daval a odvtedy som si kupil iny monitor, takze ten Aune som premiestnil do stredu pod monitor. To do istej miery pomohlo s IPS-glow, takze uz to nie je take sede ten displej. Tiez to teda fixlo tie MIN / MAX pismenka po krajoch.

Zakupil som aj novy sluchatkovy kabel k mojim A-T R70x a sice spominany balanced zo 4-pin Neutriku na 2x 2,5mm. So sluchatkovou castou som spokojny. Zahra to pekne spodne pasmo, cize ked si pustim nejakeho Brejchu, tak som vlastne spokojny. Na ostatne zapory som si uz zvykol a nejako ich neriesim. Ale za tym hroznym volume knobom si stojim. Avsak kebyze aj ihned teraz najdem lepsi a krajsi DAC, tak do toho nejdem, lebo vlastne kopec penazi a roboty pre nic. V podstate mi na zvuku teraz nic nevadi a to je asi najdolezitejsie pre IT-ckara (tj. nemam potrebu upgradovat = minat peniaze). OCD chain je preruseny :-D, nie je obsesia (nieco vylepsovat), takze nemusi byt kompulzia (nieco kupovat).

Návrat na "Zvuk a PC"