Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Bitcoin, Litecoin atď.
Všetky informácie o kryptomenách nájdete sem
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5182
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa Chris »

jasne , dost OT:

zeby dovod preco BTC pada ...
https://cointelegraph.com/news/coinbase ... ver-to-irs
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Kimif123
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1592
Dátum registrácie: Pi 13. Máj, 2016, 15:35
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa Kimif123 »

Odar napísal: Ne 25. Feb, 2018, 17:48 Kimif123 robil nakup kartou, ak si dobre pamatam. Tak to je skor problem karty (VISA a spol. ), ako banky. Mne 2 tranzakcie cez IBAN na SLSP zatial presli (jedna na Kraken, druha spat). Kartou som kupoval este v Novembri - to uz moze byt inak. Vtedy mi to islo.
Presne tak. Ale úplne prvý nákup čo som robil, bol v poriadku, tiež cez kartu. Jednalo sa o Coinbase. A potom keď som to skúšal X-krát tak to nešlo. Či to ide teraz neviem, asi pred 3 týždňami som kupoval na skúšku na blockchain wallet tiež cez kartu a tam to prešlo. Som sa vtedy aj hneval, lebo Litecoin bol za 80€ a teraz niektoré dni stál 180+€ :-) Takže banka alebo karta ma pripravila o celkom pekný zisk :D
CPU: i5 12400f Cooler: NOCTUA NH-U12A Chromax Black MB: ASUS ROG STRIX B660-A GAMING D4 RAM: G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600 MHz CL16 Trident Z RGB GPU: ASUS TUF GeForce RTX 3060 Ti O8G SSD: Samsung 980 PRO 1TB + Kingston KC3000 NVMe 1TB + Crucial MX500 2TB SSD PSU: Corsair RM750x white CASE: Fractal Design Define 7 Compact White TG Mouse: Logitech G403 Prodigy HS: HyperX Cloud I + Microlab FC50 Monitor: Dell S2721DGFA OS: Win 10 64bit
Používateľov profilový obrázok
tosR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 392
Dátum registrácie: Ne 17. Máj, 2009, 12:03
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa tosR »

Chris napísal: Ne 25. Feb, 2018, 17:52 TosR: zase si to nepochopil, tak ako vravis ze obchodujes na forexe, akciach a asi aj crypto, tak by si mal nejako svoje investicie/zisky fixovat na base menu, v ktorej mas spotrebu, v ktorej odvadzas dane zo ziskov. A tym chcem povedat, ze ak zatial neexistuje stabilna kryptomena, tak nikdy nebude uschova hodnoty. Je to len hranie na volatilitnom trhu, nic ine.

mbank, slsp idu v pohode vyskusane minuly tyzden
Teraz už rozumiem tej fixácii na mňa, ty si ten s tým portfóliom :laugh: crypto som vravel, že neobchodujem - ak teda nerátam, predaj naťažených mincí (čo sa tiež dá rátať ako "obchodovanie", neobchodujem ho špekulatívne, respektívne za účelom obchodovať ho).

Ja som to nepochopil, pretože ak niekto pochopil toto z tých viet čo si napísal, nech sa prihlási, skladám klobúk dole.. Samozrejme, ak si to myslel takto v tomto máš pravdu. Problém je, že ty niečo napíšeš a potom napíšeš úplne niečo iné a zrazu sme z Bratislavy v Prešove, odtiaľ do Úpora a skončíme v Jelke nad Bodokom. Ja som riešil, konkrétne platby, vzhľadom na ten Kaufland, čo podľa mňa možné je. Viď dočasne KFC, Subway (neviem či sa ešte dá, dalo sa). A potom trilión eshopov (Alza, Newegg, Microsoft), cez platobnú bránu v tom nevidím až taký problém.

Ak niekto nezachytil na alze je možné platiť už aj v LTC. K tej SLSP, niekde dávnejšie som zachytil informáciu takú, že česká spořitelna zrušila účet niekomu, nepamätám si či išlo o zmenáreň ale určite to bolo niečo spojené s crypto a rovnako o pár dní reagovala aj SLSP. Preto som hovoril, že sa k tomu stavajú tak všelijako. :)
Používateľov profilový obrázok
l0k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 122
Dátum registrácie: St 10. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: SVK - Bratislava

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa l0k1 »

Platba kartou:
z Tatrabanky na Coinbase nepreslo, pretoze TB nema implementovane 3D Secure riesenie a Coinbase je obchodnik, ktory 3D secure vyzaduje.

zo SLSP kreditkou mi nejako nepreslo, neviem preco, debetkou preslo, vypytalo SMS kod pre 3D Secure overenie. Mozno Sporka ma 3D Secure len pre Debetky

Prevod na ucet:
TB - kamos si tam poslal peniaze, tak ist z Coinbase mu preslo.(Suma do 1000 EUR) Je ale mozne, ze vyssie ciastky obmedzuje TB/jej matka Reifka.
SLSP - poslal som si na Coinbase, do 2 dni to bolo na ucte (plus sa mi zvysil limit na platbu kartou z 550 na 1000 Eur) Poslal som si z Coinbase a do 3 dni bolo na ucte
NB Acer Aspire E15
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5555
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa Odar »

Dnes nás čaká fork ZCL https://btcprivate.org. Panika na Cryptopia už od včera :-D
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
ANONYM_a7

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

chlapi ak vam neprejde hocico z kreditky - na kreditke nemate svoje prachy. Banka sa moze kedykolvek bez dodatocneho vysvetlenia vam na akykolvek ucel neposkytnut tieto peniaze. na Debetke mate SVOJE prachy a mozete si s nimi robit co chcete.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5555
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa Odar »

To áno, ale posledné mesiace mám problém platiť debetnou službu ul.to. Prvýkrát sa cca deň tvári, že je to zaplatené, potom už nie (mám pocit, že banka tú tranzakciu stornuje) a následne to zaplatím o pár dní tvrdohlavo znova a prejde to (vidím obrat na účte).

Ani s debetnou to nemusí byť vždy ružové, ak sa banka rozhodne, že je to podozrivá tranzakcia.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
hulo92
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4780
Dátum registrácie: Pi 06. Feb, 2009, 19:50
Bydlisko: Sereď

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa hulo92 »

na nicehashi dalsich 10% dnes vyplatenych
Používateľov profilový obrázok
l0k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 122
Dátum registrácie: St 10. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: SVK - Bratislava

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa l0k1 »

Broslowski napísal: St 28. Feb, 2018, 17:13 chlapi ak vam neprejde hocico z kreditky - na kreditke nemate svoje prachy. Banka sa moze kedykolvek bez dodatocneho vysvetlenia vam na akykolvek ucel neposkytnut tieto peniaze. na Debetke mate SVOJE prachy a mozete si s nimi robit co chcete.
Len ta poopravim, ano zaklad je, ze banka ti poskytne uverovy ramec, kde ti daju ICH peniaze...ale niektore banky podporuju taku moznost, ze si tam posles svoje peniaze = prekreditujes uverovy ramec karty a mozes minat ako svoje peniaze, tak aj tie, ktore ti dala banka ked si podpisoval zmluvu.
NB Acer Aspire E15
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5555
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa Odar »

Ako dostať z burzy ETH do peňaženky, aby človek zaplatil čo najnižšie poplatky? Zatiaľ sa mi (konkrétne z Cryptopia) zdá najlepšie vymeniť ETH za BCH, BCH poslať na Gdax, tam to zmeniť späť na ETH a tie poslať do peňaženky.

Existuje čosi jednoduchšie?
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
l0k1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 122
Dátum registrácie: St 10. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: SVK - Bratislava

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa l0k1 »

co inak hovorite na RAVENCOIN ? ma to zmysel ?
NB Acer Aspire E15
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa quicky »

Vyjadrenie k účtovné hľadisko krypto - pre zaujimavosť; zdroj epi.sk
Spoiler: ukázať
Kryptomena predstavuje v praxi bitcoin. Bitcoin je celosvetová virtuálna decentralizovaná mena s vlastnosťami zlata založená na technológii blockchain, kryptografii, P2P sieťach a open-source.

Bitcoiny sú vydávané a riadené bez ústredného orgánu, a preto neexistuje žiadna vláda alebo banka, ktorá by mohla akýmkoľvek spôsobom menu ovplyvniť.

Momentálne nie je metodické usmernenie FR SR ani súdne rozhodnutie, preto bitcoiny ani zákon o dani z príjmov nerieši.

Ak by išlo o jednorazový predaj, považoval by sa za ostatný príjem podľa § 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Viacnásobný predaj je považovaný za príjem z predaja virtuálnej meny, ktorý sa zaraďuje medzi príjem z opcií. Daň sa vypočíta z rozdielu medzi príjmami z derivátových operácií a výdavkami z nich v danom roku a uvádzajú sa ako príjmy podľa § 7 zákona o dani z príjmov v DP FO typ B.

Ak teda podnikateľ za svoje predaje zinkasuje sumu v bitcoinoch (či prípadne inej kryptomene), na účely správneho zdanenia ju musí prepočítať na eurá, a to oficiálnym kurzom ECB. Vzhľadom na skutočnosť, že štáty ani národné banky kryptomeny neuznávajú, takýto kurz neexistuje. Existuje len trhový kurz, ten sa však nemení jedenkrát za deň, ako sú bežné meny, ale každých pár sekúnd.

Kvôli neexistencii právnych predpisov a problémom s nejednoznačnosťou účtovania výpis z bitcoinovej elektronickej peňaženky v súčasnosti obsahuje len sumu v BTC a dátum transakcie. Neobsahuje označenie účastníkov obchodu, ani iný slovný či číselný údaj, variabilný symbol, či iný párovací údaj, čo znemožňuje automatizáciu spracovania a účtovania.

Finančná správa uvádza, že ak výpis z elektronickej bitcoinovej peňaženky neobsahuje všetky náležitosti uvedené v § 10 zákona o účtovníctve, nie je možné tento doklad považovať za preukázateľný a na základe neho účtovať účtovné prípady. Jednou z náležitostí účtovného dokladu je aj peňažná suma alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva. Z právneho hľadiska sa pod peňažnou sumou rozumie zákonné platidlo.

V súčasnosti nie je známe, že by sa Bitcoin považoval za peniaze, resp. za zákonné platidlo. Z uvedeného dôvodu si účtovné jednotky môžu dohodnúť obchody len za cenu, ktorú je možné vyjadriť v peňažnej sume domácej alebo zahraničnej meny.

Takýto výpis na zdokladovanie príjmu či nákladu teda podľa FR SR použiteľný nie je. Neponúkajú ani riešenie, a preto je možno lepšie používať riadne štátom licencované, regulované a kontrolovateľné banky.

V súlade s článkom 230 smernice Rady 2006/112/ES majú byť sumy uvedené na faktúre v peňažnej sume domácej alebo zahraničnej meny, pričom výška DPH, musí byť uvedená v národnej mene členského štátu, t. j. v SR v mene euro. Virtuálne meny vrátane Bitcoin nie sú národnými menami a nespadajú pod národné regulácie, tzn. slovenský právny poriadok, resp. právny poriadok EÚ neupravuje a nevymedzuje činnosti súvisiace s virtuálnymi menami.

Aj podľa tohto výkladu musí každý doklad, teda faktúra či doklad o jej úhrade byť vystavený v mene euro. Účtovníctvo je voči kryptomenám neutrálne. Účtujú sa príjmy a výdavky, bez ohľadu na to, ako boli zaplatené, čo vedie k využívaniu služieb špecializovaných platobných brán, ktoré pomáhajú podnikateľom.
ANONYM_a7

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

CIze ak tomu správne rozumiem stále nie je možné nijak korektne priznávať krypto (nakolko neexistuje ziadna uzákonenná forma daňového dokladu v mene btc/eth/....). Rozumiem tomu správne? Celý ten výklad je zasa napísany tak, aby tomu náhodou random občan nemohol po prečítaní hneď porozumieť. Ja jednoducho neviem doložiť žiaden doklad v mene euro = nemám to ako zaúčtovať.

Ak správne rozumiem rovnako DU priznáva že nemá ako overiť prevody vykonané v rámci blockchainu (co sa ocakavalo).

Rovnako - celý výklad pojednáva o cryptomena = btc. Znamená to tea že výklad nerieši nič iné ako BTC? Pretože presne tak je to napísané. Nijak sa nepojednáva o altcoinoch v žiadnej forme. Čo potom napr taky TOKEN v rámci Vlastnej siete (napr ELLA - co je ETH based toket). Ďalšia neznáma. Ak má byť toto jediné usmernenie je to úbohé a niekto, kto sa tomu venoval, anilen neoškrel po atomickom povrchu problematiku ktorú so sebou crypto prinieslo.
Rozumiem tomu správne Q?
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa dendroid »

Cely ten vyklad je napisany sukromnou firmou, takze nie je sa velmi preco stazovat. Troska vela cakas od nich vzhladom na ultrakomplexnost celej problematiky a skutocnost, ze to je zadarmo.

Podla mna si to zjednodusili tym, ze to zovseobecnili na bitcoin ...Nie je sa ani comu divit, ked uz sa hore spomina ravecoin :D Mozno bude aj trancecoin casom, niekto kto ma rad mašišky si vymysli catcoin atd., atd. Potom to vsetci budeme "tazit" a nicit planetu v honbe za "hodnotami." Ak to ludstvo raz prezije, bude sa na to pozerat ako na procesy s carodejnicami, pevne verim.

EDIT:

Tak som si pozrel zoznam kryptomien, zatial ich je na tejto planete "len" ...

1536 :cool:
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecné: Bitcoin a alternatívne kryptomeny (informácie, problémy, skúsenosti..)

Príspevok od používateľa quicky »

skusim to v skratke napisat rozdelit :

1. ak mam prijem z predaja krypto vztahuje sa na to :
Spoiler: ukázať
"Ak by išlo o jednorazový predaj, považoval by sa za ostatný príjem podľa § 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Viacnásobný predaj je považovaný za príjem z predaja virtuálnej meny, ktorý sa zaraďuje medzi príjem z opcií. Daň sa vypočíta z rozdielu medzi príjmami z derivátových operácií a výdavkami z nich v danom roku a uvádzajú sa ako príjmy podľa § 7 zákona o dani z príjmov v DP FO typ B."
Tu je aplikačná otázka ako skúmať "zisk" teda rozdiel medzi kúpou a predajom... myslím, že práve tu je pes zakopaný nakoľko "nevieš" preukázať reálny nákup/predaj a detto z ich strany je takáto transakcia neskontrolovateľná. + je tu viac aplikačných vecí, ktoré ma napádajú...

2. druhá časť hovorí o tom, že oficiálne nemôžeš predávať/ kupovať za krypto, tak aby to bolo oficiálne a zaúčtovateľné, nakoľko to nie je platidlo/ ofic. mena, teda by ani takýto daňový doklad nesplňal zákonom vyžadované náležitosti.

preto alza funguje s nejakým "brokerom/burzou" a automaticky nákup za krypto sa aktuálne prepočíta na euro + ostatné náležitosti daňového dokladu, teda v súlade so zákonom.

Návrat na "Kryptomeny"