Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Špeciálna sekcia "Rozhovory : Spýtaj sa čo chceš" je sekcia rozhovorov so zaujímavými ľuďmi.

Kto položil najlepšiu otázku v rozhovore s Marekom Kulhánkom?

shiro
1
14%
Krutibrko
1
14%
LordKJ
4
57%
Leon
1
14%
CageJ
0
Žiadne hlasovania
wedro
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 7

Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

RP napísal:Otazka od citatela spod uputavkoveho clanku na pc.sk :
21. otazka

Dobry den,
mna by velmi zaujimal sposob riadenia u profesionalnych dronoch a zlozenie riadiacej jednotky.
Je to rovnake alebo podobne ako u beznych dronoch, pre kazdy motor regulator rychlosti zvlast + riadiaca jednotka? Pripadne aky software to pouziva, je volne dostupny?

Je to custom build, postaveny na mieru?

Na akych frekvenciach pracuje?

Robite aj nocne snimkovanie?

Takže čo je profesionálne a čo nie, k tomu som sa už raz vyjadril, ale ak máme na mysli tzv custom made typy dronov, tak ich výhodou je vysoká variabilita a teda aj variabilita ovládania. Máme teda možnosť vybrať si taký ovládač, ktorý mi vyhovuje a je ich dosť. Jedná sa síce o mašinky určené obvykle na hoby účely, ale tieto sú tak nadupané, že sa naozaj dajú nastaviť veľmi detailne, oveľa lepšie ako továrenské origináli k dronom. Ale pokiaľ ide o ten spôsob ovládania, tak v podstate vždy sa ovláda riadiaca jednotka drona a tá na základe aj iných premenných ako vietor, GPS a pod, riadi drona. Je v podstate nemysliteľné riadiť drona, priamym ovládaním motorov.

Niektoré drony môžu byť ovládané aj špeciálnymi softvérmi, štandartne pri tých továrenských mašinách a k tomu je samozrejme originál soft, ale je k dispozícii aj iný u DJI konkrétne Litchi, ktorý je spoplatnený za 10€ mob aplikacia. No a tie custom made sa obvykle ovládajú manuálne teda priamymi príkazmi vysielačky na riadiacu jednotku.


No a čo sa týka frekvencií, tak ovládanie obvykle 2,4GHz a prenos videa 2,4, poprípade 5,8GHz
Naposledy upravil/-a Marek_Kulhanek v Ut 10. Jan, 2017, 22:05, upravené celkom 1 krát.
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

RP napísal:Otazka od citatela spod uputavkoveho clanku na pc.sk :
21. otazka

Dobry den,
mna by velmi zaujimal sposob riadenia u profesionalnych dronoch a zlozenie riadiacej jednotky.
Je to rovnake alebo podobne ako u beznych dronoch, pre kazdy motor regulator rychlosti zvlast + riadiaca jednotka? Pripadne aky software to pouziva, je volne dostupny?

Je to custom build, postaveny na mieru?

Na akych frekvenciach pracuje?

Robite aj nocne snimkovanie?
Takže čo je profesionálne a čo nie, k tomu som sa už raz vyjadril, ale ak máme na mysli tzv custom made typy dronov, tak ich výhodou je vysoká variabilita a teda aj variabilita ovládania. Máme teda možnosť vybrať si taký ovládač, ktorý mi vyhovuje a je ich dosť. Jedná sa síce o mašinky určené obvykle na hoby účely, ale tieto sú tak nadupané, že sa naozaj dajú nastaviť veľmi detailne, oveľa lepšie ako továrenské origináli k dronom. Ale pokiaľ ide o ten spôsob ovládania, tak v podstate vždy sa ovláda riadiaca jednotka drona a tá na základe aj iných premenných ako vietor, GPS a pod, riadi drona. Je v podstate nemysliteľné riadiť drona, priamim ovládaním motorov.

No a čo sa týka frekvencií, tak ovládanie obvykle 2,4GHz a prenos videa 2,4, poprípade 5,8GHz
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

Marek_Kulhanek napísal:
RP napísal:Otazka od citatela spod uputavkoveho clanku na pc.sk :
21. otazka

Dobry den,
mna by velmi zaujimal sposob riadenia u profesionalnych dronoch a zlozenie riadiacej jednotky.
Je to rovnake alebo podobne ako u beznych dronoch, pre kazdy motor regulator rychlosti zvlast + riadiaca jednotka? Pripadne aky software to pouziva, je volne dostupny?

Je to custom build, postaveny na mieru?

Na akych frekvenciach pracuje?

Robite aj nocne snimkovanie?
Takže čo je profesionálne a čo nie, k tomu som sa už raz vyjadril, ale ak máme na mysli tzv custom made typy dronov, tak ich výhodou je vysoká variabilita a teda aj variabilita ovládania. Máme teda možnosť vybrať si taký ovládač, ktorý mi vyhovuje a je ich dosť. Jedná sa síce o mašinky určené obvykle na hoby účely, ale tieto sú tak nadupané, že sa naozaj dajú nastaviť veľmi detailne, oveľa lepšie ako továrenské origináli k dronom. Ale pokiaľ ide o ten spôsob ovládania, tak v podstate vždy sa ovláda riadiaca jednotka drona a tá na základe aj iných premenných ako vietor, GPS a pod, riadi drona. Je v podstate nemysliteľné riadiť drona, priamym ovládaním motorov.

Niektoré drony môžu byť ovládané aj špeciálnymi softvérmi, štandartne pri tých továrenských mašinách a k tomu je samozrejme originál soft, ale je k dispozícii aj iný u DJI konkrétne Litchi, ktorý je spoplatnený za 10€ mob aplikacia. No a tie custom made sa obvykle ovládajú manuálne teda priamymi príkazmi vysielačky na riadiacu jednotku.


No a čo sa týka frekvencií, tak ovládanie obvykle 2,4GHz a prenos videa 2,4, poprípade 5,8GHz
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Leon »

Marek_Kulhanek napísal:
CageJ napísal:17. Asi tu uz nieco podobne bolo ale ja to upresnim..

Ake papierovacky, byrokracia (+poplatky) atd. ma postretne ak chcem u nas zaregistrovat dron na leteckom urade.. Ak som spravne pochopil, dron podlieha registracii..
18. Do akej vysky a do akeho diametra je povolene letiet?
17) Je toho dosť, takže ak sa v nejakom detaile pomýlim, tak ma ospravedlňte.
Treba teda začať skúškami na leteckom úrade. Tieto sú zdarma, konajú sa každý mesiac a týkajú sa siedmich oblastí
-letecké právo
-všeobecné vedomosti o lietadle ( myslia sa tým lietadlá, nie drony...)
-Letové výkony lietadla a plánovanie letov
-Meteorologia
-Prevádzkové postupy
-Základy letu
-Komunikácia
Toto musí (by mal) absolvovať každý kto chce s dronom lietať alebo je to len pre komerčné využitie?
.
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

Leon napísal:
Marek_Kulhanek napísal:
CageJ napísal:17. Asi tu uz nieco podobne bolo ale ja to upresnim..

Ake papierovacky, byrokracia (+poplatky) atd. ma postretne ak chcem u nas zaregistrovat dron na leteckom urade.. Ak som spravne pochopil, dron podlieha registracii..
18. Do akej vysky a do akeho diametra je povolene letiet?
17) Je toho dosť, takže ak sa v nejakom detaile pomýlim, tak ma ospravedlňte.
Treba teda začať skúškami na leteckom úrade. Tieto sú zdarma, konajú sa každý mesiac a týkajú sa siedmich oblastí
-letecké právo
-všeobecné vedomosti o lietadle ( myslia sa tým lietadlá, nie drony...)
-Letové výkony lietadla a plánovanie letov
-Meteorologia
-Prevádzkové postupy
-Základy letu
-Komunikácia
Toto musí (by mal) absolvovať každý kto chce s dronom lietať alebo je to len pre komerčné využitie?
Po to povolenie lietania by mal každí kto lieta s niečim čo má kameru... Leteckú príručku musí robiť ten, čo to chce robiť komerčne.
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

CageJ napísal:fuh, vdaka za odpoved, tak toto je masaker :? :facepalm:
To som sa ešte nezmienil o tom, že ak už ide človek natáčať, tak by svoj úmysel mal hlásiť min 10 dní na ministerstvo obrany aby mu schválili, že tam nie je žiadny objekt štátneho záujmu. No a ked sa to natočí, tak by material mal ísť zasa na ministerstvo na schválenie...
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Leon »

Marek_Kulhanek napísal:Po to povolenie lietania by mal každí kto lieta s niečim čo má kameru... Leteckú príručku musí robiť ten, čo to chce robiť komerčne.
je to vo svete ešte nejak extrémnejšie ohľadom povolenia alebo len u nás je to takéto choré ? Pochopím na komerčné, ale aby som toto mal riešiť, lebo som si kúpil drona, tak to ďakujem :D
.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa LordKJ »

Co sa klasifikuje ako dron?, lebo 5x5 cm quadcoptery s kamerkou /teraz moderne selfie drony/ sa hadam nemusia registrovat na leteckom urade :D
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

Leon napísal:
Marek_Kulhanek napísal:Po to povolenie lietania by mal každí kto lieta s niečim čo má kameru... Leteckú príručku musí robiť ten, čo to chce robiť komerčne.
je to vo svete ešte nejak extrémnejšie ohľadom povolenia alebo len u nás je to takéto choré ? Pochopím na komerčné, ale aby som toto mal riešiť, lebo som si kúpil drona, tak to ďakujem :D
jedno je fakt, že opatrenia sú skôr na potlačenie lietania, ale je to dôsledok toho, že niektorí "experti" poletovali premierovi okolo spálne a keby sa dalo lietali by aj okolo postele, takže sa nemôžme diviť. Ale na druhej strane, ak sa s tým ľudia chovajú rozumne, zatiaľ nejaké veľké reštrikcie ani hon na dronistov sa nerobí.

Ale myslím, že to u nás nie je úplne najhoršie, počul som že v Rakúsku je to ešte horšie a za každé natáčenie sa musí zaplatiť. Darmo je v tom ešte chaos a chýbajú informácie a aj preto som sa rozhodol urobiť pár videí na túto tému. Hľadajte kanál "drony" na youtube. Zatial je len úvod, ale tento týžden točíme druhú časť
Naposledy upravil/-a Marek_Kulhanek v Ut 10. Jan, 2017, 22:37, upravené celkom 2 krát.
Marek_Kulhanek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2017, 09:22

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa Marek_Kulhanek »

LordKJ napísal:Co sa klasifikuje ako dron?, lebo 5x5 cm quadcoptery s kamerkou /teraz moderne selfie drony/ sa hadam nemusia registrovat na leteckom urade :D
Toto je taká dilema, osobne ten názov dron nemám rád, lebo podľa toho ako sa to dnes chápe, je dron aj to 5x5 cm čo lieta po obývačke a aj to čím NASA nosí jadrové zbrane ...
Veru podľa súčasného zákona, všetko čo má kameru a lieta padá pod letecké práce a spadá teda pod letecký úrad... Ale nemyslím že niektorý policajt by sa do teba obul za to že lietaš s takou hračkou. Teda ak to nebude zrovna po parlamente :-D...
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa RP »

Ďakujeme za rozhovor.

Zaroven otvarame anketu o najlepsej otazke rozhovoru, hlasujte, vitaz dostane darceky od spolocnosti Gigabyte :)
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Marek Kulhánek z VideoFly studio: Pýtajte sa ma (o dronoch a lietaní s nimi)

Príspevok od používateľa RP »

Cenu za najlepsiu otazku v tomto rozhovore ziskava LordKJ.

Ziskava ceny od spolocnosti Gigabyte, Gratulujeme :)

Sutaz bude vyhlasena aj k najnovsiemu rozhovoru : Sme Alda Games: Pýtajte sa nás (na naše hry a na vývoj hier pre rôzne platformy)

Rozhovor s Alda Games bude buduci stvrtok o 20:00.

Návrat na "Rozhovory : Spýtaj sa čo chceš"