Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Špeciálna sekcia "Rozhovory : Spýtaj sa čo chceš" je sekcia rozhovorov so zaujímavými ľuďmi.

Najlepšiu otázku v diskusii Tesle položil ?

CageJ
1
13%
felipe25
0
Žiadne hlasovania
hawkeye
0
Žiadne hlasovania
molnart
5
63%
RP
0
Žiadne hlasovania
Sky
1
13%
stiv
1
13%
 
Celkom hlasov: 8

Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa RP »

O Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše

Tesla je fenomén dneška. Média su plné správ o tomto automobile a v diskusiách pod týmito správami diskutuje mnoho ľudí. Čo špeciálne u nás v diskusiách chýba, je praktická skúsenosť. Drvivá väčšina diskutujúcich Teslu nikdy neriadila, nehovoriac o dlhodobejších praktických skúsenostiach s Teslou.

Preto vám prinášame rozhovor s Maťom Urbašíkom z NaTesle.sk, ktorý má Teslu už 2 roky, veľa toho na nej najazdil a veľa ľudí sa vďaka nemu mohlo aj previezť.

Maťo Urbašík
  1. je majitelom Tesly už 2 roky
    založil startup, NaTesle.sk, ktorý umožňuje ľudom zajazdiť si na tomto elektromobile
    je nadšeným elektromotoristom
Rozhovor prebehne budúci týždeň v Stredu 16. novembra 2016 o 20:00.

Otázky môžete začať klásť hneď v tomto vlákne.

Pozrite si aj to ako klásť otázky.

Sponzorom rozhovorov s čitateľmi je spoločnosť GIGABYTE
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa RP »

Začnem pozitívom a tým čo možno chýba.

1. Ktorá vec sa ľuďom pri/po jazde v Tesle najviac páčila?
2. Čo Tesle chýba? Niečo čo majú iné autá, a čo by Tesla mohla mať?
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6624
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa hawkeye »

3. Jedna rychla otazka... Tesla alebo Ferrari? :)
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa molnart »

4. pre tesly nakupene po 1.1.2017 uz nebude moznost zadarmo pouzivat siet supercharger. co to bude znamenat v nakladoch na kilometer v porovnani s konvencnym pohonom?
5. pri masovejsom rozsireni plugin vozidiel sa da ocakavat vyssia narocnost na kapacitu elektrickej siete v urcitych casoch (je predpoklad ze vacsina ludi zapoji auto na nabijanie po navrate z roboty). ako vidis mozne problemy ktore s tym suvisia a ich riesenie?
6. elektromobily sa casto prezentuju ako menej kazive z dovodu absencie motora, napriek tomu na weboch sa obcas objavuju informacie o nespolahlivosti tesly a predrazenych suciastkach (celne sklo a brzdove dosticky radovo za tisicky eur). ake je tvoja priama skusenost?
7. mal si moznost porovnat oproti tesle aj ine elektromobily/hybridy? ktory na teba naviac zaposobil ako auto pre bezneho smrtelnika, kto si teslu nemoze dovolit?
8. aky je tvoj nazor na prave spusteny dotacny program pre nakup elektromobilov a hybridov?
9. ako vidis buducnost elektroaut a nabijania z pohladu dani? ocakavas ze staty zacnu spotrebnymi danami zatazovat aj nabijanie elektromobilov, alebo skorej formu nejakych priamych dani typu cestna dan?
10. ako hodnotis sucasnu infrastrukturu na slovensku a v strednej europe z pohladu jazdy elektromobilom? co ti najviac chyba?
11. co potrebujem aby som doma vo svojej garazi mohol nabijat teslu?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa CageJ »

12. Ja zacnem inak.. Kolko ta stala Tesla Model S P90? Mam na mysli komplet naklady, auto + dovoz atd..
13. Ako je to so servisom? Je pravda, ze je zadarmo? Alebo
14. Bateria.. Kolko uz mas najazdene a ako klesla kapacita ? Dost casto sa na to pytaju nasi citatelia.. niektore weby uvadzaju, ze cca po 160 000km klesa kapacita o 20%.
15. Ako dlho si na Teslu cakal?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa felipe25 »

16. Dajme tomu, ze chcem uskutocnit cestu Kosice-Rim s Teslou (dajme tomu s S P90). Musim si doma pracne "pozriet" zoznam elektronabijaciek na trase a proste si to cele rozplanovat sam, alebo ma auto zabudovany nejaky GPS system - nieco v zmysle, ze si nastavim trasu, a ked bude dojazd taky, ze k dalsej elektronabijacej stanici uz "nedojdem", tak ma tesla "sama" zvedie z dialnice na pumpu/miesto, kde viem Teslu nabit?
S akou dlhou prestavkou na nabitie mam ratat, ak to ma byt nabite optimalne? Myslim tym, ze nechcem stat zbytocne hodinu, ale dat napr. kavu, a ist dalej. Otazka, ci 30minutove nabitie ma vyznam, alebo je lepsie cakat hodinu (aj z hladiska vydrze a zivotnosti baterie) ? Alebo ako to funguje?

17. Co v pripade, ak mi dojde energia, a k nabijacke bude este par km. Je nejaka asistencna sluzba, ktora ma pride nudzovo dobit, alebo len odtah?

18. Mas nejake info o "vytvoreni" dealera Tesly aj na Slovensku? Kedze je to podmienka na ziskanie dotacie?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Mato_Urbasik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 15. Nov, 2016, 08:12

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa Mato_Urbasik »

RP napísal:Začnem pozitívom a tým čo možno chýba.

1. Ktorá vec sa ľuďom pri/po jazde v Tesle najviac páčila?
- jednoznačne zrýchlenie. To najčastejšie. Je to tichý kultivovaný ťah bez prerušovania (bez prehadzovania) ktorý pripomína štart lietadla
RP napísal:2. Čo Tesle chýba? Niečo čo majú iné autá, a čo by Tesla mohla mať?
- drobnosti, napr. odvetrávané sedadlá (Model X má, do Modelu S sa nedá ani pri najlepšej výbave dokúpiť - zvláštne), soft-close dverí (Model X má dokonca aj viac - sám dvere aj zavrie, do Modelu S sa nedá nič priobjednať)
Naposledy upravil/-a Mato_Urbasik v St 16. Nov, 2016, 11:03, upravené celkom 1 krát.
Mato_Urbasik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 15. Nov, 2016, 08:12

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa Mato_Urbasik »

hawkeye napísal:3. Jedna rychla otazka... Tesla alebo Ferrari? :)
Toto nie je veľmi na porovnanie, ale keď už, tak Tesla:
1. je lacnejšia
2. je praktickejšia (napr. 5-7 ľudí + batožina)
3. nízke prevádzkové náklady (cca 2-4€/100km)
atď...
Mato_Urbasik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 15. Nov, 2016, 08:12

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa Mato_Urbasik »

molnart napísal:4. pre tesly nakupene po 1.1.2017 uz nebude moznost zadarmo pouzivat siet supercharger. co to bude znamenat v nakladoch na kilometer v porovnani s konvencnym pohonom?
- 2-4€/100km
Môj názor: Supercharger (SC) je však od začiatku myslený tak, že človek nabíja denne doma, platí si svoje 2-3€ na 100km a keď ide občas na dlhšiu trasu, použije SC, ktorý má úplne zdarma bez obmedzení. Veľa ľudí to však asi zneužíva a SC používajú stále. Tým prenášajú na Teslu všetky svoje dopravné náklady. A to tak myslené podľa mňa nebolo. Preto musela Tesla zakročiť.
molnart napísal:5. pri masovejsom rozsireni plugin vozidiel sa da ocakavat vyssia narocnost na kapacitu elektrickej siete v urcitych casoch (je predpoklad ze vacsina ludi zapoji auto na nabijanie po navrate z roboty). ako vidis mozne problemy ktore s tym suvisia a ich riesenie?
- nárast vozidiel nebude nárazový, distribučné spoločnosti budu mať podľa mňa dostatok času na prispôsobenie sa. V konečnom dôsledku viac elektriny predajú, viac zarobia. Zároveň čím viac bude elektroáut, tým menej energie (nie len elektrickej), budeme musieť dodávať do rafinérií. Laici často a radi zabúdajú na fakt, že aj výroba paliva stojí energiu a nie málo. Musk dokonca povedal, že keby sme razom switchli všetky vozidlá na energiu a prestali vyrábať palivo, máme pre nich dosť energie už len tým, že "vypneme" rafinérie.
molnart napísal:6. elektromobily sa casto prezentuju ako menej kazive z dovodu absencie motora, napriek tomu na weboch sa obcas objavuju informacie o nespolahlivosti tesly a predrazenych suciastkach (celne sklo a brzdove dosticky radovo za tisicky eur). ake je tvoja priama skusenost?
- oprava čelného skla 400€ aj s rakúskou cenou práce. To však bolo v 2015tom a odvtedy vraj zdraželi, vraj to stojí 1000€.
- Doštičky bežným používaním (vďaka rekuperácii) by mali auto prežiť.
molnart napísal:7. mal si moznost porovnat oproti tesle aj ine elektromobily/hybridy? ktory na teba naviac zaposobil ako auto pre bezneho smrtelnika, kto si teslu nemoze dovolit?
- moc ani nie. Bežný smrtelník so slovenskou mzdou si bude musieť počkať na zlacnenie úložiska energie. Potom budú aj elektroautá lacnejšie a dostupnejšie
molnart napísal:8. aky je tvoj nazor na prave spusteny dotacny program pre nakup elektromobilov a hybridov?
- hlúposť. Kto by sa chcel skladať svojimi daňami na autá pre 1000 ľudí za 100000€? To je prerozdeľovanie od strednej triedy (primárne) k bohatším.
Ak si chcem kúpiť Teslu, či stojí 95 alebo 100k nie je pre mňa rozhodujúce. Kus iné to môže byť u lacnejších elektroáut, no aj tak si myslím, že či 25 alebo 30k, to nie je až taký dealbreaker.
Ak to štát chce podporiť, rozumnejšie je podľa mňa podporovať infraštruktúru. Najčastejší protiargument laikov je, že nabíjačku v živote nevideli a ako budú cestovať na dlhšie trasy. Keby na každej benzinke videli zo 2-3 nabíjacie stanice (dočasne možno aj zdarma - štátom dotované) tak sa rozhodnú pre elektroauto skôr - videli by, že to funguje a možno by tam s nejakým majiteľom aj pokecali.
molnart napísal:9. ako vidis buducnost elektroaut a nabijania z pohladu dani? ocakavas ze staty zacnu spotrebnymi danami zatazovat aj nabijanie elektromobilov, alebo skorej formu nejakych priamych dani typu cestna dan?
- v najbližšej budúcnosti (do 10r) skôr nie.
molnart napísal:10. ako hodnotis sucasnu infrastrukturu na slovensku a v strednej europe z pohladu jazdy elektromobilom? co ti najviac chyba?
- vynikajúce :-) Na slovensku ma GreenWay zhruba každých 100km rýchlonabíjačku (chademo) a keď chodím do zahraničia (Teslou), SC sú každých zhruba 100-200km od seba (na západe samozrejme)
molnart napísal:11. co potrebujem aby som doma vo svojej garazi mohol nabijat teslu?
- Záskuvku za 10€ ;-) Ideálne 3 fázovú, ale stačí aj 240V A to platí nie len pre Teslu, ale pre všetky elektroautá.
Mato_Urbasik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 15. Nov, 2016, 08:12

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa Mato_Urbasik »

CageJ napísal:12. Ja zacnem inak.. Kolko ta stala Tesla Model S P90? Mam na mysli komplet naklady, auto + dovoz atd..
- dovoz z Holandska zhruba 500€ (kamión), prihlásenie a byrokracia zhruba 500€ (daň za výkon je u elektriny vždy 33€), auto samotné v tejto výbave stojí cca 95000€
CageJ napísal:13. Ako je to so servisom? Je pravda, ze je zadarmo? Alebo
- totálny mýtus. Vzniká asi z toho, že servis sa dal predplatiť a keď potom takýto zákazník servis navštívil, neplatil na mieste nič. Donedávna som mal pocit, že servis je síce spoplatnený, ale nezarába sa na ňom (napr 400€ za výmenu čelného skla), teraz už je to asi aj trošku biznis (vraj 1000€ za výmenu)
CageJ napísal:14. Bateria.. Kolko uz mas najazdene a ako klesla kapacita ? Dost casto sa na to pytaju nasi citatelia.. niektore weby uvadzaju, ze cca po 160 000km klesa kapacita o 20%.
- To je skôr taký presimistickejší pohľad. Moja skúsenosť je cca 5-10% na 100 000 km alebo rok. Ale veľmi ťažko sa to meria.
CageJ napísal:15. Ako dlho si na Teslu cakal?
- cca 3 mesiace
Mato_Urbasik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 15. Nov, 2016, 08:12

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa Mato_Urbasik »

felipe25 napísal:16. Dajme tomu, ze chcem uskutocnit cestu Kosice-Rim s Teslou (dajme tomu s S P90). Musim si doma pracne "pozriet" zoznam elektronabijaciek na trase a proste si to cele rozplanovat sam, alebo ma auto zabudovany nejaky GPS system - nieco v zmysle, ze si nastavim trasu, a ked bude dojazd taky, ze k dalsej elektronabijacej stanici uz "nedojdem", tak ma tesla "sama" zvedie z dialnice na pumpu/miesto, kde viem Teslu nabit?
S akou dlhou prestavkou na nabitie mam ratat, ak to ma byt nabite optimalne? Myslim tym, ze nechcem stat zbytocne hodinu, ale dat napr. kavu, a ist dalej. Otazka, ci 30minutove nabitie ma vyznam, alebo je lepsie cakat hodinu (aj z hladiska vydrze a zivotnosti baterie) ? Alebo ako to funguje?
- nie, v aute priamo v mape sú označené superchargeri.
- na dlhé trasy treba rátať zhruba 200km prejdeš, zhruba 20 minút nabíjaš. To je úplná pohoda :)
felipe25 napísal:17. Co v pripade, ak mi dojde energia, a k nabijacke bude este par km. Je nejaka asistencna sluzba, ktora ma pride nudzovo dobit, alebo len odtah?
- neviem o tom. Ak nie je šofér úplný ignorant, nestane sa mu to. Auto dosť výrazne upozorňuje. (napr. aj keď je šťavy ešte dosť, ale treba spomaliť)
felipe25 napísal:18. Mas nejake info o "vytvoreni" dealera Tesly aj na Slovensku? Kedze je to podmienka na ziskanie dotacie?
- ešte pár rokov tu asi nebude nič
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa RP »

Mato_Urbasik napísal:
RP napísal: 1. Ktorá vec sa ľuďom pri/po jazde v Tesle najviac páčila?
- jednoznačne zrýchlenie. To najčastejšie. Je to tichý kultivovaný ťah bez prerušovania (bez prehadzovania) ktorý pripomína štart lietadla
Zrýchlenie, to je pochopiteľné.

Ktorú ďalšiu vec, respektíve veci, ľudia na Tesle oceňujú?
Respektíve, čo ďalšie ich ešte na Tesle prekvapí?
Mato_Urbasik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 15. Nov, 2016, 08:12

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa Mato_Urbasik »

RP napísal: Zrýchlenie, to je pochopiteľné.

Ktorú ďalšiu vec, respektíve veci, ľudia na Tesle oceňujú?
Respektíve, čo ďalšie ich ešte na Tesle prekvapí?
Po akceleracii je to najcastejsie deceleracia (brzdenie). Tesla brzdi pomerne silne a dostatocne hned po pusteni plynoveho pedalu. Na riadenie teda efektivne staci jeden pedal. Brzdovy sa stlaca skor vynimocne. Po kratkej chvili si clovek zvykne a je to velmi prijemne.
Používateľov profilový obrázok
Sky
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2009
Dátum registrácie: Ut 15. Dec, 2009, 15:49
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa Sky »

20. Odvazil sa niekto provokativne turovat auto (na drag race) na krizovatke/semaforoch? :D (rev battle ako zvykne byvat v zavodnych filmoch)
21. Planujete zakupenie/Mate predobjednany Model 3 alebo jedna Tesla v rodine "staci"?
22. ako je to s internetom v aute? Chyta ho vsade alebo len v mestach/primestkych oblastiach?
CPU: AMD Ryzen 5 3600 + Noctua NH-D14, MB:MSI B450M Mortar MAX,
VGA: Sapphire RX580 8GB, RAM: PATRIOT Viper 4 Blackout 32GB 3200Mhz, NVMe: Kingston FURY Renegade 2TB, Samsung 980 1TB, HDD: Toshiba 2TB, TOSHIBA 3TB, TOSHIBA 6TB
PSU:EVGA Supernova GS650 Gold, Case: SilverStone Lucid LD01, OS: Windows 11 Pro, LCD: AOC Q3279VWF
Keyboard: Logitech G910 Orion Spectrum, Mouse: Logitech G604 Lightspeed
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Maťo Urbašík z NaTesle.sk: Pýtajte sa ma (o Tesle, aute o ktorom sa najviac hovorí a píše)

Príspevok od používateľa CageJ »

23. Aka je ocakavana navratnost startup v rokoch?
Snad som sa nespytal hlupost :D :P
24. Auto vies doviest kdekolvek na SK?
25. Odporucas tu jazdu na Tesle? Sam o tom uz par mesiacov pokukujem :D.

Návrat na "Rozhovory : Spýtaj sa čo chceš"