Diskusia k clanku "Zachraňujeme dáta zo zlyhávajúceho disku"

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Diskusia k clanku "Zachraňujeme dáta zo zlyhávajúceho disku"

Príspevok od používateľa felipe25 »

Pre sprehladnenie a nepisanie do diskusii pod clanok: http://pc.zoznam.sk/zachranujeme-data-z ... rmo?page=4

Chcem sa opytat:
1. Ak ma zdrojovy disk 500GB, musi mat cielovy disk 500GB, aj ked je na zdrojovom cca iba 50GB dat? Predpokladam, ze ak davam klon tak ako, a ked image tak nie?

2. Je mozne po cca poldni zrusit kopirovanie, resetnut PC, dat prikaz: sudo ntfsfix -b /dev/sdb na cielovy disk a teda uvidim polku dat?
Proste, ak chcem vobec vidiet, co ma kopirovanie dat nejaky zmysel?

3. Dnes som to rozbehal, asvsak urobil chybu na asi 10sekund... :facepalm:
pri pouziti prikazu udo ddrescue --no-split --force /dev/sda /dev/sdb /media/externy/log.txt som si pomylil sda a sdb - teda, spustil som kopirovanie z cieloveho na zdrojovy, po 10sekundach som to vypol. Otazka znie, je mi jasne ze prve MB dat su prepisane na zdrojovom disku nenavratne - to ale nevadi... MA vyznam pustit tu obnovu opat, alebo prepis prvotnych udajov /tabulka/ na zdojovom disku totalne zhenodnotilo udaje? Dakujem za odpoved :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
Jofo
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1677
Dátum registrácie: St 23. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: Diskusia k clanku "Zachraňujeme dáta zo zlyhávajúceho di

Príspevok od používateľa Jofo »

1. Najprv som si myslel, ze to nejde, ale nakoniec ddrescue ma aj parameter, ktorym vies limitovat objem dat.

Kód: Vybrať všetko

--size=bytes
pricom to nemusi byt nutne v bajtoch, mozes zadat napr. --size=60GB (skopiruj radsej viac, nevies ci tam nemas bordel a subory aj za hranicou tych 50GB). Implicitne cita cely disk/particiu a je jedno, ci vytvaras image alebo klon. Ci ale bude takto orezany image fungovat neviem, musis vyskusat.

2. ano je to mozne, preto je tam ten log, aby si mohol pokracovat. Ked vsak budes pokracovat, uisti sa, ze mas spravne adresy k diskom. Pokial by si resetoval PC mozes prist o log, program (a vlastne hocijaky program v Linuxe) je mozne "odstrelit" kombinaciou CTRL+C, kedy si on vyzvu na ukoncenie odchyti a log ulozi.

3. Ak mas log, tak by sa to teoreticky dalo zachranit. V logu je totizto pozicia, kde si skoncil, presne tolko bytov mu musis nakopirovat naspat. Ale pozor, bude treba prepocet, nakolko dd-cku to musime dat v pocte 512-bajtovych blokov. Udaj sa nachadza na stvrtom riadku v logu (nad tym je napisane "current pos"). Je to v hexa, v kalkulacke si to preved na decimalne cislo, vydel ho 512-timi a to je tvoj pocet blokov.

Urobis to cez utilitu dd, asi nejak takto

Kód: Vybrať všetko

sudo dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=512 count=POCET
Inac pokial chces vidiet detailne info o tom programe, tak napis do konzoly

Kód: Vybrať všetko

man ddrescue
a vypadne pomerne obsiahly text o tom, ako to funguje a ake pouziva parametre. man ukoncis stlacenim "q".
Vy sa tu smejete a vonku zúri socializmus!
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Diskusia k clanku "Zachraňujeme dáta zo zlyhávajúceho di

Príspevok od používateľa felipe25 »

Skusim sa s tym pohrat, aj s tym navodom mi to trvalo, kedze som total nonlinux, ale po dlhsom premyslani som prisiel na postup, len som sa ponahlal a tak to dopadlo :))
Len, ten disk som neskusal hodit ani na HDD Regenrator, obnova ide, lebo naskakovali bajty, tak neviem ci neskusim najprv HDD Reg, a az potom toto :)

LOg som nedaval, lebo som nepochopil co znamena /externy v tom popise (nemam nic -ziadne zariadenie definovane ako externy..) a uz som nemal dalsi kluc, proste dalsie zariadenie..

a bootoval som z CDROM z ISa.. pretoze z usb to neslo, boot sice bol, ale ten program sa spustil uplne inac ako z cd...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
Jofo
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1677
Dátum registrácie: St 23. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: Diskusia k clanku "Zachraňujeme dáta zo zlyhávajúceho di

Príspevok od používateľa Jofo »

/media/externy je uz pripojena particia a volat sa to moze akokolvek, to bol len priklad. Napr. mam disk /dev/sdc ktory ma 1 jednu particiu, ta bude potom /dev/sdc1. Tuto particiu musim pripojit, aby som ju mohol pozerat (= sahat na filesystem), vytvorim si pripojny bod cez mkdir, napr.

Kód: Vybrať všetko

sudo mkdir /media/disk
a potom zavolam

Kód: Vybrať všetko

 sudo mount /dev/sdc1 /media/disk
, a mam particiu pripojenu v /media/disk, teda v tom priecinku zrazu vidim obsah disku.
Vy sa tu smejete a vonku zúri socializmus!

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"