S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Technology

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Technology

Príspevok od používateľa Snake »

Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology - S.M.A.R.T (nazývaný aj SMART /takto ho budem označovať ja, nechce sa mi písať bodky :-) /) je technológia implementovaná v dnešných pevných diskoch na "predikiciu" zlyhania mechanického (a z časti aj elektronického) subsystému. Prečo som dal slovo predikcia do úvodzoviek? Lebo SMART predvída zlyhanie len z časti, nedokáže predvídať skrat elektronického obvodu prípadne vypálenie čipu (dosť časté na IBM diskoch), nedokáže predvídať mechanické poškodenie vplyvom zlého parkovania alebo nárazu.

Preto nie je dobré technológii SMART dôverovať, jej údaje sú založené na takzvaných safe hodnotách aké by mal pevný disk mať počas štandardnej funkčnosti. SMART pracuje na základe threshold hodnôt, čiže medzných hodnôt, kde po ich prekročení sa atribut označí ako FAIL (teda, mal by sa označiť). Ale aj prekročenie týchto medzných hodnôt neznamená, že pevný disk poletí do nebies hneď po vypnutí počítača.

V tejto téme sa oboznámime so SMARTom ako takým, naučíme sa ho čítať, povieme si čo znamenajú hodnoty jednotlivých položiek, a veľa iného :-)

Kde je SMART uložený?
Keby ste sa túto otázku niekoho opýtali, naisto by vám povedal že vo flash pamäti na pevnom disku, prípadne v inom prepisovateľnom čipe. Opak je pravdou, SMART dáta sú uložené priamo na platniach rovnako ako firmware disku, v oblasti ktorú nazývame "systémová oblasť" (SA - System Area). Tá sa v prípade 3,5" pevných diskov nachádza na okraji platní, v 2,5" diskoch ju nájdeme často v strede platní.

Obrázok

SA je tvorená pomocou tzv. UBA blokov (UBA - Utility Block Addressing), výrobca môže určiť koľko blokov pridelí jednotlivým funkciám ako logging, SMART a podobne. Obrázok hore je silno ilustračný. Ilustračný z toho dôvodu, že UBA nie sú také veľké ako na obrázku, nie sú takého tvaru, a nie je ich toľko pokope. Problém SMARTu je ten, že sa po určitej dobe sám vymaže (ako vidíte, bloky nie sú nekonečné, a taktiež nemôžu ísť do user-accessible blokov), samozrejme, nemažú sa kritické položky ale tie, čo si užívateľ najmenej všimne, napríklad Raw Read Error Rate a podobné.

Keď si pamätáte na kauzu s diskami Seagate, tak táto bola zapríčinená takzvanou chybou off-by-one. To znamená že žurnál disku (ktorý user nevidí), sa dostal za povolenú hodnotu, týmto sa disk mohol dostať do dvoch stavov, stav LBA0, alebo stav BSY. Prvý stav indikuje že disk nemá akékoľvek volné uživateľské sektory a tak elektronika odmietne vôbec posunúť hlavu nad užívateľskú oblasť. Druhý stav, BSY (čiže BUSY), indikuje neustále pokusy elektroniky načítať žurnál, SMART a iné dáta ktoré sa nachádzali v systémovej oblasti a boli nechtiac prepísané. Každopádne táto kauza je za nami, a užívatelia neprišli o dáta (ale ozývali sa ľudia so slovami: "Ja si už Seagate nekúpim", je to prirodzená dementná reakcia na niečo, čo sa môže stať každému výrobcovi, keby dáta odišli, boli by tieto slová oprávnené, v takomto prípade ale nie sú).

Problém SMARTu...
...je ten že len pár atribútov je štandardizovaných, výrobcovia neustále tvoria nové atribúty pre diagnostiku svojich diskov bez toho aby popisovali čo daný atribut znamená. Čo znamená napríklad atribut s ID F1 môžeme len zatiaľ hádať.

SMART Atribúty
Z dôvodu uvedeného vyššie, prosím berte na vedomie že táto tabuľka slúži ako základná príručka a nie precízna príručka k SMARTu.

[smartprispevok][/smartprispevok]

Dá sa SMART vymazať?
Áno dá, ale nechcete to spraviť, verte mi :-)

Môžem si sám spraviť vadné bloky bez mechanického poškodenia?
Áno aj to sa dá.

Načo by som to robil?!
Dôvodov je niekoľko, od nekalých, až po prospešné. Do nekalých zapadá napríklad RMA proces. Do prospešných zvýšenie rýchlosti disku.

Doporučená teplota pre pevné disky je aká?
Hocičo v rozmedzí uvádzané v špecifikáciách je v poriadku.

Mám SMARTu dôverovať?
Nie, je to ako manželka ktorú vídate raz mesačne, tj po čase vás zradí :-)

Ako vidíte, svetové dáta ležia na produktoch ktoré majú rakovinu od výroby, a výrobcovia pevných diskov nám život ešte sťažujú tým, že zamlčia niektoré potrebné informácie (keby nezamlčali, vracali by ste pevný disk rovno hodinu po zapnutí). A čo SSD? Tam zistíte že je niečo v neporiadku až keď skape úplne, bez varovania :-) Ešte stále chcete kupovať SSD? :-)





.
Používateľov profilový obrázok
Freeride1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 413
Dátum registrácie: St 25. Máj, 2011, 10:46
Bydlisko: Košice

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Freeride1 »

Pekne napísané.. ale zasa ten kto si už kupuje SSD si ho kupuje stým že sa on vie aj postarat..:)
MSI Z87I AC, i5-4670K, ADATA 2x4Gb 1600, OCZ Agility 3 60Gb, WD RED 1Tb, HD5770, Silverston Sfx 450W, Raven Rvz01,
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Snake »

To neni zvieratko, neda sa o nho postarat, rovnako ako sa neda postarat o HDD





.
Používateľov profilový obrázok
Freeride1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 413
Dátum registrácie: St 25. Máj, 2011, 10:46
Bydlisko: Košice

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Freeride1 »

ale prispet k jeho zivotnosti sa optimalizáciou dá...su ludia a ludia...
MSI Z87I AC, i5-4670K, ADATA 2x4Gb 1600, OCZ Agility 3 60Gb, WD RED 1Tb, HD5770, Silverston Sfx 450W, Raven Rvz01,
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Snake »

hej? ako?





.
Používateľov profilový obrázok
ujo Andydúla
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5401
Dátum registrácie: Po 03. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dlhé diely

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa ujo Andydúla »

Optimalizáciou čoho konkrétne? :facepalm:
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4,7 GHz @ 1.36v + Prolimatech Megahalems Rev.B + Thermal Grizzly Kryonaut + Noctua NF-F12 PWM MB: MSI P67A-GD55 VGA: EVGA GeForce GTX 980 4GB SC ACX2.0 + Prolimatech MK-26 + 2 x Noctua NF-A14 PWM + Gelid Solutions Extreme GC1 + RAM: Crucial 16GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP HDD: Samsung 256GB SSD + WDC WD1003FBYX-01Y7B0 1TB + Samsung EcoGreen F4 2TB DVD-RW: Samsung SH-S223F PSU: Superflower 550W Golden King - SF-550P14PE Mouse: Logitech G3 Display: Hewlet Packard HP w2408h Case: Antec 300 + Intake: 2 x Nexus D12SL-12@800 RPM / Outtake Nexus D12SL-12@800 RPM + Noctua NF-A15 PWM Sound: ASUS Xonar DX + Yamaha AX-892 + B&W 602s3 + B&W ASW CDM
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Gudas »

Backups, backups, backups, tak sa dá optimalizovať každé SSD :-D
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
Archon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Archon »

Inak zišlo by sa napisať aj ktori program najlepšie zadarmo , ukazuje SMART najdôverihodnejšie
a ako sa da vymazať UltraDMA CRC Error Count ? lebo mame jeden HDD , ktori je zapojeny cez PCI sata1 radič v starom PC , a kde bol fakt zly kabel (MSI...) a ma tento error count kvôli kablu a možno aj sata1 radiču v PCI cez 1500chyb , ale kedže samotnemu HDD to neškody ale len datam , tak potom keby som to chcel predať , musim dokola vysvetlovať že HDD je vpohode , len tie data ktore tam aj tak nebudu(zero fill,DOD 5220) , boli zle zapisane .
Používateľov profilový obrázok
typek61
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 323
Dátum registrácie: Ne 10. Jan, 2010, 20:00
Bydlisko: Novoť

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa typek61 »

zdravim na WD 1500 GB mi nabehlo Current Pending Sector Count-warning 3 konkretne v data
bol spusteny cez usb.konkretne ked som kopiroval nan nieco.
da sa to niejako vymazat?podla mna to spravilo to usb,lebo do teraz fical v pohode cez sata
alebo daju sa premapovat tie 3 sektory?
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Snake »

daj prečítať disk a uvidíš či to skočí do RAS alebo zmizne





.
Tubera
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 278
Dátum registrácie: Po 24. Nov, 2008, 21:02
Bydlisko: Bratislava - Petrzalka

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Tubera »

Zdar. Mam mensi problem. Doma mam dva HDD Samsung 1TB/32MB/5400rpm a Samsung 1TB/32MB/7200rpm a stale nachadza chyby v Hardware ECC Recovered. Chcel by som sa spytat ci sa mam tejto chyby obavat. Alebo radsej to dat na reklamaciu.

Dakujem za odpoved.
CPU: INTEL Core i5-6400 (3.20GHz) ;MB: ASRock Z170 Pro4 (3 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 1 M.2, 4 DDR4 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN); RAM: 2x8GB DDR4 2133MHz (16-14-14-35) Kingston; HDD: OCZ Trion 120GB SATA III; Seagate Barracuda 2TB/64MB/7200rpm; Samsung 1TB/32MB/7200rpm SATA II; WD AV-GP 500GB/32MB/5400rpm SATA III; Seagate FireCuda Laptop SSHD 500 GB/5400rpm SATA III; Blu-Ray BD-R XL/RW: Pioneer BD-RW BDR-209M SATA; DVD : Asus DRW-24F1MT SATA; GPU: Gigabyte Nvidia GeForce GTX 1060 3GB; PSU: Zalman ZM600-GS II - 600W ATX 2.3; Monitor: 24"LCD NEC MultiSync EA244WMi; Box: CoolerMaster Centurion 534 Lite
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Snake »

Nie v poriadku.





.
Používateľov profilový obrázok
ZacI
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 181
Dátum registrácie: So 28. Nov, 2009, 20:13
Bydlisko: Košice, Sídlisko Ťahanovce

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa ZacI »

Ahoj, chcel by som sa opýtať či môžem s týmito errormi/warningami niečo spraviť, opraviť alebo to mám proste ignorovať a používať aj naďalej harddisk alebo si mám čo najrýchlejšie pozháňať neakú náhradu aby som si stihol tie súbory prekopírovať?

http://oi45.tinypic.com/1fk49j.jpg
case: Nanoxia Deep Silence 4 Black | psu: be quiet! Pure Power 430W | mb: ASRock Z97M Pro4 | cpu: Intel Core i5-4690K 3.5GHz | cooler: Scythe Mugen MAX | ram: Kingston HyperX Fury Black 1600Mhz 8GB | ssd: Crucial MX100 256GB | hdd: Seagate Barracuda 7200 2TB | gpu: Asus Strix gtx960 DC2OC 2GD5 | wifi: Gigabyte GC-WB867D-I | monitor: 25" DELL U2515H | mice: Logitech G403 wireless | mousepad: SteelSeries QcK Mass | speakers: microlab solo6C | headphones: Vsonic r02 white, Rock Zircon | phone: iPhone 6 16GB
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Snake »

Buď skôr rád že ho ešte vidíš :D





.
Tajmoti
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 84
Dátum registrácie: Pi 06. Apr, 2012, 21:55

Re: S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis, Reporting Techno

Príspevok od používateľa Tajmoti »

Mám pre vás múdrejších pár otázok. Aká je priemerná životnosť obyčajného HDD? (napr. WD GREEN 7200 1TB SATA 3gbps) Dá sa životnosť HDD nejako predĺžiť? (napr. defragmentáciou, mazaním nepotrebných hovadín? alebo to len zrýchli pc?) Má SSD ešte nejaké iné výhody okrem rýchlosti? (tým myslím niečo ako odolnosť proti mensšiemu pádu, narozdiel od standard HDD :) ) Akú životnosť mám čakať od SSD? Ak poruchy, tak akého typu sú najčastejšie (okrem pokašlaných Firmvérov) Vopred ďakujem za odpovede.
Me.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"