Testovanie používaného SSD - degradácie výkonu

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Testovanie používaného SSD - degradácie výkonu

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Dve veci sa stali, pred nejakým časom Snake znovu úradoval a tvrdil veľké veci (ktoré sa ale nejako neukázali v recenziách, pričom sa vraj mali), všecko tu
viewtopic.php?p=1507063#p1507063 .

Druhá vec je to, že posledný mesiac je moja SX8200vka (nie Pro) 480GB ako šnek...ale že šneeeeeeeeek. Disk je jazdený pár rokov ako systémový disk (OS+SW) a na druhej partícii ako časť Steam knižnice. Odkedy som prešiel na B450M Mortar, tak už nebol tak svižný vo všetkom (to som si ale vysvetľoval tým, že jedna z M.2 pozícií je schopná bežať len na x2 linke), no tento posledný mesiac je to tragédia:
- bootovanie odozvou a trvaním mi skôr pripomína HDD
- čas od kliknutia klávesy na lock obrazovke po zobrazenie promptu na vloženie hesla prejde aj 5s
- podobne po asi minúte-dvoch od bootu a zapnutí Firefoxu trvá tiež pár sekúnd, kým sa mi po zadaní výrazu do poľa s adresou vrátia auto-complete adreasy.

Potom to už ide lepšie ale aj tak..

Tak som si povedal, že keďže jeden z argumentov bol, že ako o ničom bude iné SSD po pár rokoch, tak som si povedal, že pokusím sa to celé odmerať, že či to je to, čo sa práve deje alebo nie. Moja teória je, že celým vinníkom je OS (Win10 si tu zažil aj zmenu platformy, Intel > AMD) a iná zmena v absolútnom výkone nebude oveľa väčšia ako klasický pomer výkonu prázdneho vs. plného disku.

Mám už doma nový 1TB disčok (970 Evo, ale len preto, že bol za fasa cenu) ako náhradu a tak by som chcel využiť tento disk (as is) ako subjekt pre test:
1. Test - set benchmarkov, keď je to ako aktívny disk, takže vykonané na nabootovanom OS
2. Test - detto ale s tým, že tento disk už nebude aktívny (nebudem z neho bootovať)
3. Test - detto ale po naformátovaní.
Pri všetkých bude disk cez PCI-e adaptér, nech nie som limitovaný na x2 linku.

A to je to, prečo som tu, aké benchmarky by ste použili? Niečo konkrétne alebo len klasické benchmarky ako AS SSD, Crystaldiskmark apod., prípadne kombináciu bežných a nejakých špeci benchmarkov?
Naposledy upravil/-a loleqboleq v Št 10. Sep, 2020, 10:39, upravené celkom 1 krát.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Snakestigejšn - Nie-Samsung SSD po pár rokoch aktívneho používania (systémový disk)

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ja z dovodu objektivity cisty terminal linux a na tom hdparm, dd, v proxmoxe fsync a nakoniec bonnie++.
Je pravda, ze samotny FS spravi svoje, takze vsetko s rozumom ...
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Snakestigejšn - Nie-Samsung SSD po pár rokoch aktívneho používania (systémový disk)

Príspevok od používateľa stiv »

To nevies ci mas disk v x2 alebo x4? Skus zapnut nejaky bench alebo crystaldiskinfo.

Kazdopadne s pro samsungami sa mi nic podobne nestalo a to maju niektore uz 40 tisic hodin a veela tbw.

Mozes skusit AS SSD a porovnat s vysledkami v teme co tu mame.
.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Snakestigejšn - Nie-Samsung SSD po pár rokoch aktívneho používania (systémový disk)

Príspevok od používateľa shiro »

Moja teória je, že celým vinníkom je OS (Win10 si tu zažil aj zmenu platformy, Intel > AMD)
ako prvy "benchmark" by som skusit cisty reinstall OS :-)
preskok na inu platformu povazujem za dost vela na akykolvek OS.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Snakestigejšn - Nie-Samsung SSD po pár rokoch aktívneho používania (systémový disk)

Príspevok od používateľa castelL »

To bol prechod platformy OS bez preinštalovania?
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Snakestigejšn - Nie-Samsung SSD po pár rokoch aktívneho používania (systémový disk)

Príspevok od používateľa stiv »

Niektore prechody sa zvladnu aj bez preisntalovania a niektore nie. Tiez som mal na novej odozvu ako s hdd tak musel ist reinstall.

Tato tema zacina ako slusny bfu joke.
.
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Snakestigejšn - Nie-Samsung SSD po pár rokoch aktívneho používania (systémový disk)

Príspevok od používateľa castelL »

Práve z toho dôvodu vzniká veľa problémov.. prax naučila vždy preinštalovať.
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4573
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Snakestigejšn - Nie-Samsung SSD po pár rokoch aktívneho používania (systémový disk)

Príspevok od používateľa killswitch »

Prosím, uprav si názov témy na niečo normálne. Viď všeobecné pravidlá 2.2.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Snakestigejšn - Nie-Samsung SSD po pár rokoch aktívneho používania (systémový disk)

Príspevok od používateľa molnart »

YTdecoy napísal: St 09. Sep, 2020, 16:04 Ja z dovodu objektivity cisty terminal linux a na tom hdparm, dd, v proxmoxe fsync a nakoniec bonnie++.
vedel by si sem hodit prikazky co pouzivas? tiez mam problem s jednym SSD a neviem ci mi odchadza disk alebo mam spraseny LVM pool
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Snakestigejšn - Nie-Samsung SSD po pár rokoch aktívneho používania (systémový disk)

Príspevok od používateľa loleqboleq »

stiv napísal: St 09. Sep, 2020, 17:25 To nevies ci mas disk v x2 alebo x4? Skus zapnut nejaky bench alebo crystaldiskinfo.

Kazdopadne s pro samsungami sa mi nic podobne nestalo a to maju niektore uz 40 tisic hodin a veela tbw.

Mozes skusit AS SSD a porovnat s vysledkami v teme co tu mame.
Jasné, že viem, pri pozeraní Crystaldiskinfo som si to prvýkrát všimol.
shiro napísal: St 09. Sep, 2020, 18:21
Moja teória je, že celým vinníkom je OS (Win10 si tu zažil aj zmenu platformy, Intel > AMD)
ako prvy "benchmark" by som skusit cisty reinstall OS :-)
preskok na inu platformu povazujem za dost vela na akykolvek OS.
Pri testovaní disku, keď sa z neho nebude bootovať to nie je vôbec potrebné, to budú všetko neaktívne bloky, preinštalovať OS je vlastne skoro to isté ako tretí test.
castelL napísal: St 09. Sep, 2020, 22:57 Práve z toho dôvodu vzniká veľa problémov.. prax naučila vždy preinštalovať.
A presne to aj mne hovorí, že je tu vinníkom, nie SSD ale len OS, no to chcem tiež zistiť a vzhľadom na Snakove reči to je skvelý adept na otestovanie mnohých z jeho tvrdení.


Ešte premýšľam, že by som mohol spraviť aj blokovú kópiu z aktuálneho SX8200 na 970 EVO a ten tiež otestovať presne rovnakým spôsobom a porovnať rozdiely medzi najhoršími a najlepšími výsledkami. Tam zase ale asi odpadne celý zmysel testovania TRIM a bude to skôr len o OS faktore.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Testovanie používaného SSD - degradácie výkonu

Príspevok od používateľa Hexaris »

Spolu s T... temou ohladom ssd v proxmoxe sem hodim co ja sa snazim pouzivat. Pri test files je doporucene ho mat vzdy vacsi ako je ram a pokial mozno robit sync pred a po teste. Snazime sa proste minimalizovat zasah cache do vysledku.

* dlhsi smart test (pre zaciatok)
smartctl -t long -a /dev/nejaky_moj_disk

* klasika dd blocksize + count nasobok, treba si to prepocitat na vyslednu velkost suboru a samozrejme nastavit blok podla ssd (s tym ze FS to ma spravne nastavene)
sync; dd if=/dev/zero of=testsubor bs=1M count=1024; sync

* dd citanie s cache + bez nej (zmazanie cache)
dd if=testsubor of=/dev/null bs=1M count=1024

sysctl -w vm.drop_caches=3
sync; dd if=testsubor of=/dev/null bs=1M count=1024; sync


* pripadne dd s direct zapisom, pre lepsi vysledok
sync; dd if=/dev/null of=testsubor bs=1M count=1024 oflag=direct; sync

* hdparm nic extra neponuka, ale pre porovnanie
hdparm -Tt /dev/nejaky_moj_disk

* bonnie++ s parametrom kde sa ulozit test file a definujeme kolko mame ram (treba pozriet doc, pre vlastnu potrebu + parameter pre vystup v html)
bonnie++ -d /nejaky_test_dir -r 2048

za nic nerucim, opravte ma ked tak ...
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Testovanie používaného SSD - degradácie výkonu

Príspevok od používateľa molnart »

v tych dd prikazoch by si mal mat if=/dev/zero a nie /null, nie? "zapisuje" sa do null a cita sa zo zero tusim. rep. mne to inac ani nejde.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Testovanie používaného SSD - degradácie výkonu

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ano, ctrl c ... holt vecer (: ako mozes kludne pouzit /dev/random
Inak skus si sledovat iostat, io waiting, to bude nejaka krpa podla toho co si pisal na pxm fore.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Testovanie používaného SSD - degradácie výkonu

Príspevok od používateľa molnart »

YTdecoy napísal: Pi 11. Sep, 2020, 11:47 to bude nejaka krpa
napr. vadny kabel? alebo ssd adapter? disk je namiesto optickej mechaniky.

nech zapisujem na ten disk ako blazen, nedeje sa ziadny problem, len virtualky ho sprasia. skusim vytvorit znova lvm pool
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Testovanie používaného SSD - degradácie výkonu

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Inak, testovanie som už dokončil a ono to skôr bude vada disku. Nech som to testoval akokoľvek, zápis okolo 500MB/s. Má byť omnoho vyšší, otestoval som aj druhú SX8200, ktorú som si šupol do roboty a tam som to testoval na živom nabootovanom W10 (in all fairness, je to celkom nová inštalácia), so všetkými bežiacimi vecami (2 inštancie FF, Skype, Teamviewer (cez TV bol k tomu ešte aj tam pripojený), nejaké CLI, texťák, Spotify, eM mailík) a dávalo mi skoro 2,8GB/s čítanie, 1,5GB/zápis, čítanie bolo cca rovnaké ale ten zápis oproti tomu doma 3x vyšší.

Teda, napríklad v AS SSD aj čítanie 4K-64Thrd bolo 640MB/s pri tom doma vs. 1240MB/s pri tom v robote, zápis pre tento test taktiež 480MB/s vs. 1070MB/s. Prístupová doba pri čítaní tiež lepšia pri tom v aktívnom disku v robote ako pri tom doma ako neaktívny disk (ešte so starou inštaláciou), pri zápise odozvy skoro rovnaké.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"