WD My Book Duo - bleskimprešns, PSA + mini-porovnanie WD Red 4TB vs. 10TB

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

WD My Book Duo - bleskimprešns, PSA + mini-porovnanie WD Red 4TB vs. 10TB

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ak by ste niekto rozmýšľali nad takouto krabičkou, tak pridám pár bleskových postrehov (tam to aj končí, bohužiaľ sa vracia, pôvodne som chcel shuckovať tieto 10TB Red zo 4 krabíc ale i keď by to bol super pomer cena/terabajt, tak cca 60TB miesta proste nepotrebujem a našiel som 4TB Red za dobrú cenu, takže späť k necelým 23TB).

Model, ktorý som mal v rukách je 20TB (2x10TB) model, je to tá nová, plastová, hranatá verzia
https://shop.westerndigital.com/product ... 00JBK-NESN .

Základné postrehy:
- je to sexy krabička, no vrchná polovica je lesklý plast, takže po mesiaci to bude brud
- má to veľmi pekné biele podsvietenie (pásik po celej šírke predného panela, kde sa stretávajú panely dolnej a hornej polovice)
- je to veľmi malá krabička, menšie ako dlaň, príjemná váha (80% váhy sú disky)
- disky sú WD Red, konkrétne v tomto modeli to sú WD100EFAX (mal som obavy, aby nie WD101EFAX, podľa datasheetu sú tamtie značne hlučnejšie)
- servisibilita je super, je to dobre vymyslené
- krabička trošku tlmí celkový hluk diskov (logické, keď je to uzavreté)
- USB kábel je len 1m, čo by nebol problém pre niekoho, kto to chce mať na stole ale...spíkink of vič...


Problémy:
- zadný ventilátor má guličkové ložiske - už od nova klepú (hrkajú) - nie ako vada ale určite ste to už počuli u lacných OEM ventilátorov s guličkovými ložiskami
- mal som jeden disk vonku a porovnával som hlučnosť
- VIBRUJE !!!! - disky samotné dosť vibrujú, takže dve spolu hrajú symfóniu a aj keď konštrukcia Dua má potenciál niečo odizolovať, tak len tak to položiť na stôl nepripadá do úvahy - dokonca aj na plavačke bolo počuť 50% vibrácií ako na stole -- bolo by potrebné niečo naozaj premyslené ako penovú kocku (ale s nejakou podložkou, lebo Duo má perforáciu pre airflow na spodku).



Extra mini-porovnanie - hlučnosť WD Red 4TB (WD40EFRX) a WD Red 10TB (WD100EFAX) -- obe disky sú PMR:
- v porovnaní s 10TB Redkom je 4TB nevibruje, seek je skoro nepočuteľný, no zvuk platne ich točenia je neskutočne hlasný (také šušťanie) - konečne viem, čo počujem z môjho PC aj keď sú obe moje 4TB Redká v odhlučňovacích boxoch
- v porovnaní s 4TB Redkom 10TB model:
-- má veľmi hlasný seek, je to riadne klepkanie, keď to má človek v ruke
-- zvuk platní je v podstate nepočuteľný
-- dosť silno vibruje, dáš holý disk na stôl a počuješ to ešte aj z 10m - aj pár random vecí, ktorými som ho podložil, nepomohlo, stále sa nimi prenášalo dosť vibrácií -- vibruje to minimálne toľko ako kedysi staré WD Black



Dúfam, že niečo z toho niekomu pomôže pri potenciálnom budúcom výbere..hlavne upozorňujem na to, že pri týchto veľkých kapacitách to už nie sú tiché mašiny (tieto externé disky alebo aj samotné disčoky, i keď to sú 5400ot. disky) kvôli vibráciám a bolo by ich nutné nejako odvibrovať nejakou mäkkou podložkou...alebo žulovou doskou. :laugh:
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"