Aku zivotnost maju externe disky v porovnani s internymi?

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Aku zivotnost maju externe disky v porovnani s internymi?

Príspevok od používateľa Warrax »

Zdravim. Rad by som sa opytal, ako su na tom externe disky, v porovnani s internymi, s vydrzou, pre pripad, ze musia bezat nepretrzite (priklad - nemam peniaze riesit dalsi disk a tak chcem pouzit externy, ktory je nepretrzite v USB na nejaky cas, mozno aj cely rok, alebo dva - samozrejme iba ako datovy (system,hry,programy su na inom).

a) Je vydrz porovnatelna? Alebo odchadzaju omnoho skor?

Viem, ze toto riesenie by malo byt len docasne, uz len kvoli mensej USB rychlosti oproti SATA rozhraniu. Ale ked datovy disk pouzivam len obcasne (mozno par krat za den tam potrebujem na nieco nahliadnut).

b) Pamatam si, ze WD GREEN ktory som mal, sa vypinal po urcitom case a to mozno setrilo disk, ked som napriklad hral hru na rychlostnom disku. Oplati sa v tomto pripade nastavit nejake powersaving option aj na externy disk (da sa tiez dat do sleep rezimu? ked na nom dlhsie neprebieha aktivita)

Konkretne na to pouzivam WD Elements 2,5'' 1TB. Odpajal by som ho, keby mal tlacitko na vypnutie, ale nechce sa mi ho kazdy den zasuvat fyzicky do USB portu.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Aku zivotnost maju externe disky v porovnani s internymi?

Príspevok od používateľa shiro »

Pokial je ten ext. disk usb 2.0, tak praca s vacsimi datami bude tragedia, rychlostne budes obmedzeny na 30MB/s max.
S USB 3.0 tento problem nieje.

Co sa zivotnosti tyka, obecne je kazdemu disku najlepsie, ked sa bud pouziva, alebo nie = nejde do neho prud, netoci sa. Nieje dobre ho zapinat 15x denne, to radsej nech bezi stale, akoby ho malo tolko krat uspavat nejake setrenie energiou. Realne sa aj tak nic neusetri.

Pri ext. diskoch je dalsia vec ich elektronika, mnohokrat je integrovany usb/sata prevodnik na jednom plosaku. Takze ked odide tento prevodnik, mozes disk zahodit, aj ked zvysok je ok. Lebo to neopravis. Takze ak chce clovek externy disk, tak kupit klasicky 2.5" a k nemu krabicku, kde je tento prevodnik extra.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Re: Aku zivotnost maju externe disky v porovnani s internymi?

Príspevok od používateľa Warrax »

Diky za radu shiro. Uz som kupil tento, lebo boli v tescu teraz za 50% zlavu, 37 euro. Pokial ho budem zapinat iba raz za den (pred spanim nahadzem data), tak vtedy sa uz oplati mat ho vypnuty zvysok dna?

Cize vlastne samotna kvalita disku je rovnaka, len je tam navyse, elektronika, ktora to moze cele pokazit, spravne to chapem? Cize tym padom vo vysledku by sa dalo povedat, ze odchadzaju skor?

Ten USB 2.0 limit mas pravdu. Dost ma to stve, lebo mam tu staru dosku ako vidis. Rozmyslam, ze kupim PCI-e USB 3.0 kartu. Inak samotny disk je 3.0, ale moja doska je stara.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Aku zivotnost maju externe disky v porovnani s internymi?

Príspevok od používateľa shiro »

Cim menej ho budes vypinat/zapinat, tym lepsie.
Ano, ta integrovana elektronika je rziko navyse.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
mirec10
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Ne 10. Okt, 2010, 20:14

Re: Aku zivotnost maju externe disky v porovnani s internymi?

Príspevok od používateľa mirec10 »

Cca 5% diskov z vyroby je vadnych a pri beznom pouzivani v PC odidu asi do pol roka (ak toto preziju tak vydrzia omnoho dlhsie). Pokial ale externy disk sa malo pouziva a je vadny, tak moze odist omnoho neskor ked uz je po zaruke :( Originalne externe disky (cize nie interny disk v boxe) ale zvycajne nebyvaju kvalitnejsie ako interne disky, skor by som povedal ze odchadzaju (pri rovnakom pouzivani ako interne) este castejsie. Jeden kolega mal smolu ze mu odisiel interny disk v PC a asi o 2 tyzdne aj externy so zalohami, pricom si nestihol vacsinu suborov vyzalohovat z externeho naspat na interny. Istotou je (automaticka) pravidelna zaloha az na 3 miesta fyzicky oddelene, cize nie napr. v jednom RAID poli. V praci mi automaticky synchronizuje projekt a dokumenty na linuxovy PC kazdu hodinu (BTRFS particia so snapshotmi, SFTP prenos a na windowse WinSCP skript co sa pravidelne spusta). Synchronizacia asi 10000 suborov zbehne za cca 5 sekund pokial sa nic nezmeni.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Aku zivotnost maju externe disky v porovnani s internymi?

Príspevok od používateľa Snake »

Teba baví odpovedať na staré témy?





.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"