M-disc záloha

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

M-disc záloha

Príspevok od používateľa rudo959 »

Zdravím, chcel by som sa opýtať, že či a ak áno tak aké máte skúsenosti so zálohovaním dát na m-disc médiá: https://en.wikipedia.org/wiki/M-DISC
Potrebujem archivovať cca 80 GB fotiek a videí čo možno najspoľahlivejšie. Napaľovačku mám: LG GT60N, tá by to mala podporovať. Nero si sám zistí, že sa jedná o m-disc alebo to treba nastaviť? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: M-disc záloha

Príspevok od používateľa shiro »

Nepouzival by som na akekolvek dolezite data podobne nie moc zname exoticke veci.
Za par rokov, na inej mechanike, kedze napr. tvoja terajsia medzitym dozila, to nemusis nicim precitat. Pretoze sa podpora toho m-disku uplne strati...tu nieje priestor na experimenty. Podobne ako DTD (data tresor disc).
Nikto poriadne nevie ako m-disk pracuje (obch. tajomstvo) a od svojho uvedenia v 2009 som o nom nepocul. A to robim s HW/SW denne.

Fotky su o to hodnotnejsie, pretoze ich uz znova rovnako nenafotis.

Zaloha dolezitych dat sa robi vzdy viacnasobne a na rozne media. Napr:
- mas ulozene tie iste data na 2-3 roznych HDD, vratane disku, ktory sa ti prave toci v pc
- aspon jeden HDD je trvalo nepouzivany a bezpecne ulozeny napr. v skrini pri izbovej teplote
- napalene na viacerych roznych DVD ci bluray diskoch
- spakovane do archivov na heslo a bez kompresie, uploadute na cloud ulozisku.
- nepouzivaj usb kluce ci pamat. karty - nespolahlive na dlhodobe zalohy

HDD pouzivas klasicke SATA disky v dokupovanych krabickach so SATA-USB3.0 prevodnikom. Ziadne kupenske znackove externe HDD cez USB. Mavaju integrovanu elektroniku s usb rozhranim = ziadny SATA port na disku, ak by umrel USB prevodnik, aby si si HDD mohol zapojit do PC a data vytiahnut.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: M-disc záloha

Príspevok od používateľa rudo959 »

Ďakujem pekne za podrobnú a rozsiahlu odpoveď. Mám tie fotky na disku, na cloud ich asi nedám (nie že by som nechcel) lebo mám pomalý upload a 80 GB by mi tam dávalo odhadom niekoľko týždňov. Mám tie veci zálohované aj na DVDčkach, ale niekde som čítal, že už po pár rokoch môžu byť nečitateľné, takže sa mi záloha na M-disky zdala ako dobrá voľba, ale koľko rokov tam tie dáta vydržia ukáže až čas, no na nete je o tom veľmi málo info, našťastie som nenašiel správu o tom, že by sa niekomu kto tam dal niečo v r. 2009 znehodnotilo. Vraj dáta na HDD ktorý nie je napájaný tiež po pár rokoch odchádzajú, takže riešením by ešte mohol byť zrkadliaci raid tak ako píšeš. Teda tú M-disk zálohu by som bral len ako niečo doplnkové (pre môj lepší pocit) a nie ako jedinú zálohu.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: M-disc záloha

Príspevok od používateľa shiro »

m-disky, data tresor disky a pod. su vsetko okrajove technologie, malo rozsirene, alebo vobec. z toho dovodu nemas nikde ziadne poriadne info.
Ked uz, tak pouzivaj normalne dvdcka ci bluraye a napr. raz za par mesiacov testni, ci su citatelne. Ano, dvd/bluray casom moze prestat byt citatelny, preto tie testy. A preventivne to po roku nanovo prepal na nove media.
Z klasickeho HDD sa ti data nestratia nikdy, pokial ho neprezenies pod magnetom. Pocul si nezmysel.
Mam niekolko HDD so zalohami, zapinane su nepravidelne raz za par mesiacov a bezproblemovo funguju.
Zalohovanim dat viackrat na rozne media (DVD, BD, HDD) minimalizujes riziko.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
rudo959
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 888
Dátum registrácie: So 21. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: M-disc záloha

Príspevok od používateľa rudo959 »

V nejakom článku som čítal, že ak je pevný disk niekoľko rokov bez napájania (napr. odložený niekde v skrini), tak sa môžu začať dáta strácať. Idem testnúť nejaké DVDčka cca 9 rokov staré, že či budú čitateľné. Mnoho CDčok z konca 90tych rokov mám už nečitateľných.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: M-disc záloha

Príspevok od používateľa shiro »

Magneticke naboje na platniach HDD same nezmiznu, musis ich premagnetizovat, ak tam chces nieco zmenit.
Podobne ako sa ti sama od seba nevymaze audiopaska. HDD je rovnaky princip, akurat zmenseny.

Samozrejme ze 20r stare napalovane media necakaj, ze budu citatelne. Chemia tam pracuje a cas tiez. Zaznamova vrstva je tvorena chem. latkou citlivou na teplo laseru a podla toho meniacou svoju strukturu vytvarajuc priehlbinky roznej dlzky = 0 a 1. Moze tiez casom zoxidovat lepidlo pouzite na spajanie vrstiev cd/dvd a medium prestane byt citatelne. Originalne lisovane media tento problem nemavaju, kedze tam su data vypalene do hlinikovej folie, a ta casom nijak nepracuje. Tiez sa tam zvyknu pouzivat kvalitnejsie lepidla. Mam niekolko aj 15r starych original cd/dvd a su citatelne vsetky.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"