Over-Provisioning

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

hm,zaujimave,ako moze rozkladat zapis na nenafromatovanu cast mi nejde do hlavy
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6700
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa molnart »

zasa to mi do hlavy ide, lebo to rozklada radic SSD a nie operacny system. ale ze by to nevedel rozlozit na naformatovanu ale nezapisanu cast tomu nejak neverim.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5816
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa wingo »

Základný rozdiel je v tom, že pri naformátovanej časti nemá radič istotu či to user nebude chcieť o 10s zapísať až po okraj, zatiaľ čo pri nenaformátovanej oblasti vie, že to je časť s ktorou sa môže hrať podľa ľubovôle lebo user do nej nezapíše nič.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> ale ze by to nevedel rozlozit na naformatovanu ale nezapisanu cast tomu nejak neverim.

ale mal by si :) SSD jednoducho nepozna filesystem, nevie co je to NTFS, "nevidi" ktore miesto je prazdne nepouzite a ktore nie je. Ked vymazes nejaky subor, jeho obsah zostava na mieste, to vies, zrusia sa akurat indexy v MFT (master file table), v bitmape sa oznaci povodne pouzite miesto za volne atd. Ale o tomto SSD nevie.

Tak preto nedokaze seriozne vyuzivat uvolneny flek na NAFORMATOVANEJ casti. Sa mu tam premelu data a hotovo. Preco vie pouzivat miesto na neformatovanej ? Lebo sa ho OS nikdy nedotkne a SSD si nikdy nezapise do svojich internych tabuliek ze na tomto mieste su nejake data... takze vie ze tam nic nie je a moze veselo zneuzivat.

SSD nevie ci mas nainstalovany linux na ext3, ext4 alebo btrfs particii. Vobec nevie ci bezis na FreeBSD so ZFS particiami. Ci mas Windows2016 server s ReFS alebo Windows10 na NTFS pripadne ci VMware ESX na VMFS filesysteme. Chapes ze kazda z tych veci je mrte ina...

SSD jednoducho vie len "ktore bunky su nikdy nepouzite teda garantovane prazdne". To su tie, ktorych sa OS este nikdy nechytil - ani nechyti kedze naformatujes mensiu particiu ako je kapacita SSD.


Idealny pripad je samozrejme zvysit HW overprovisioning pomocou utility vyrobcu. Vtedy odpadaju nejake TRIM spoluprace medzi OS a SSD (kedy OS hlasi ze aha toto miesto ... tralala).
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> skor mam dojem ze tie testy z anandechu prebiehaju tak ze testuju disk kde je naformatovana particia zapisana po okraj
>> potom sazmorejme ze overprovisioning robi rozdiel, ale do su take nasilne nerealne testy.

presne o tento rozdiel ide : jeden graf je kde je particia naformatovana na plnu kapacitu SSD ; druhy graf je particia o 25% mensia nez je celkova kapacita.

Kedze SSD ma k dispozicii daleko viacej buniek cez ktore moze rozkladat robotu pri svojich internych upratovacich mechanizmoch, mozu tieto veci prebiehat rychlejsie.


Takto: co je rychlejsie, zobrat nejaky fragmentovany disk s volnym miestom XY a zacat na nom defragmentovat subory, alebo tie subory vykopirovat von na iny fyzicky disk a potom nakopirovat naspat ? No samozrejme druha volba, MNOHONASOBNE rychlejsia.

Preco ? No lebo v ramci jedneho disku ked ides defragmentovat, tak musis postupne a viacnasobne prehadzovat nejake sektory aby si ulozil subor linearne. Ked to robis, narazis na sektor kde ti iny subor ktory stoji v ceste - ten musis niekam dozadu presunut, potom mozes pokracovat s povodnym suborom. Aha, ale prave si si podstatne viac rozfrckal nejaky iny subor, bude mat vacsiu fragmentaciu ako doteraz, hlavicku musia viac lietat, na to aby si upratal 10MB subor moznoze potrebujes precitat/zapisat/presunut 30MB dat... a navyse nemusis lietat hlavickami na jednom disku horedole jak sibnuty NAD RAMEC NUTNE DIKTOVANY EXISTUJUCOU FRAGMENTACIOU pretoze jeden disk iba cita, druhy disk iba zapisuje.

mimochodom minimalizacia nadbytocneho presuvania sektorov je dovod preco kvalitne defrag programy zapisuju vsetky data ktore stoja v ceste defragmentacii od konca disku. Nie "tam kde je volne miesto" ale vzdy vyhradne od konca disku. Pretoze tam je samozrejme najmensia sanca ze budu stat v ceste niecomu inemu o minutu... ale ajtak su to nenormalne casovo narocne operacie v porovnani s kopirovanim dat von a naspat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

wingo napísal: Ne 07. Jan, 2018, 14:36 Soft ťa pravdepodobne nechce pustiť kvôli nejakej zabudovanej kontrole kvôli bežným userom čo nevedia čo robia, prípadne toľko máš maximálne veľký súvislý blok a nechce to rozhádzať medzi rôzne nesúvislé bloky.
mam 160GB volneho miesta a furt pise "There is insufficient free space available to set up OP. :facepalm: max povoli 2%
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1282
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa 4040 »

Ako máš rozdelený disk? Pozri Správa diskov.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

len tak ako ho rozdelil win..na 3 casti
https://1drv.ms/i/s!AvV6xW22pYeCg-hl9Ax_kuUS_J5hXg

toto je foto s pred pridelenia 2% OP..teraz tam je nealokovana 9GB cast
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1282
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa 4040 »

Za C nemáš žiadný oddiel, tak by nemal byť problém.Spustil si program , ako Správca ?Ak sa to nedá nastaviť , tak ako chceš cez program, Tak to sprav cez Správu diskov.Zmenši si C a zostane Ti za C nepriradené miesto.Aj Samsung Magician to ponúka a nikdy som to nepoužil.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

too som skusal..disk sa da zemnist len o 700MB
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1282
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa 4040 »

Lebo Win.Použi nejaký program na Správu diskov napr.AOMEI Partition Assistant Standard https://www.aomeitech.com/download.html
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

asi na to kaslem..OP mam dokopy nieco cez 20GB..uspokojim sa s tym
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5357
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa kllr007 »

ja nenastavujem. 480GB Crucial, predpokladam ze to vyrobca ma osetrene. Ked ten SSD odide za 2-3 roky aj tak mi bude kapacita uz malo a bude moralne zastarany.
Rovnako som to neriesil na 120tke (ktora ma cez 4 roky a sluzi dalej v NB) a rovnako som to neriesil ani pri 240tke ktoru som posunul bratovi. Vzdy ma k vymene dohnala moralna zastaranosť a kapacita ako to kolko ma SSD nabehane.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

ja mam za vyse 2 roky 11TB zapisu..skor tam ideo to zvysenie rychlosti,ako pisal turbo
smart pise 3% lifetime used
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Over-Provisioning

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

hm,skusal som to zas nastavit a uz sa da pouzit vseka freespace..netusim preco to bolo predtym seknute na 2%

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"