Rozsirenie RAID 1->5

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Rozsirenie RAID 1->5

Príspevok od používateľa valistar »

Cau, mam v mojom pracovnom PC nasledujuci config:
ASRock H170M-ITX AC (4x SATA, 1x mSATA)
512 SSD (system)
2x 4TB disky v RAID 1 (su tam dolezite data)

Dochadza mi ale miesto a potreboval by som viac - preto rozmyslam dokupit este jeden 4TB, do posledneho sata portu. Ked prejdem na RAID 5 mal by som mat 8TB miesta a zachovanu dobru redundanciu, ze? Ale mam zopar otazok:
- aka bude rychlost tohto riesenia? Aj teraz je to RAID1 cez onboard RAID a Intel Rapid Storage
- asi neexistuje moznost to takto rozsirit bez straty dat, nie? Asi treba vsetko zalohovat niekam + znovu vytvorit RAID.
- budem mat v buducnosti moznost pridat stvrty disk do tohto RAID5 jednoducho? (vymenil by som system SSD za mSATA). Znovu bude terba prenasat data?

dik :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Rozsirenie RAID 1->5

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Ked prejdem na RAID 5 mal by som mat 8TB miesta a zachovanu dobru redundanciu, ze?

ano, jeden disk sa rovnako moze pokazit, ktorykolvek.




>> - aka bude rychlost tohto riesenia? Aj teraz je to RAID1 cez onboard RAID a Intel Rapid Storage

typicky horsia nez Raid1, specialne zapisy ta budu nasierat a specialne random non-sequential operacie (virtualne masiny, databazy). Ked budes pisat filmy alebo velke fajliky (iso image atd), tak v pohode. Citanie v pohode, prakticky porovnatelne s Raidom.

Co Raid5ke vyslovene nejde su zapisy akehokolvek mnozstva dat ktore je mensie nez tzv. stripe set (na kazdom disku mas nejake mnozstvo dat, povedzme 8kB alebo 32kB alebo co si nastavis, ak si nastavit mozes) : cica sa vyda a zmeni sa jej priezvisko z Daniela Prva na Daniela Oženená. Ty mas databazku v ktorej potrebujes zmenit jedinu bunku. Aby si to spravil, precitas komplet cely stripe set kde sa tento udaj nachadza, cize ked mas 4 disky a stripe set nastaveny na 32kB, tak precitas 4x 32kB = 128kB, potom disk subsystem zmeni tie data ktore je treba zmenit, vyrata novu checksumu a zapise na disky.

No nie je to fasa kvoli siedmym znakom ? Citat 128kB a zapisovat tiez kvantum ?





- asi neexistuje moznost to takto rozsirit bez straty dat, nie? Asi treba vsetko zalohovat niekam + znovu vytvorit RAID.

na tychto malych hrackach nie. Seriozne radice to samozrejme vedia, aj ked to obcas byva zaplatena (licencovana) featurka.





- budem mat v buducnosti moznost pridat stvrty disk do tohto RAID5 jednoducho? (vymenil by som system SSD za mSATA). Znovu bude terba prenasat data?

nie, nebudes mat moznost JEDNODUCHO = ano znovu bude treba prenasat data. Velke radice to znovu vedia, ale tieto "doskove zaintegrovane hovadiny" ktore ajtak funguju ako software v operacnom systeme bohuzial nie.


Silne doporucenie kedze 4TB disky stoja tolko kolko stoja a je s tym roboty ako na starom kostole : kup si teraz dva, vytvor nove pole a prenes udaje. Zaplatis o 130eur viac ako keby si kupil iba jediny disk ale mas na X rokov pokoj. Navyse ked mas teraz [maximalne] 4TB dat [lebo mas 2x disky na Raid1], urcite s nimi budes lahsie manipulovat ako ked budes mat potom 8TB dat [3x 4TB disky v Raid5] a budes chciet rozsirit na 12TB pouzitelnych (4x 4TB disky v Raid5)... to uz je problem aj niekam odlozit.

Samozrejme kapacity sa bavime nominal, nie real binarne cisla... cize namiesto 8TB mas realne pouzitelnych len priblizne 7.1TB, namiesto 12TB je to v skutocnosti len 10.8GB alebo tak nejak.

Este silnejsie doporucenie : mat styri disky v Raid5 a na nich ostrych az-takmer-12TB dat s odolnostou voci zlyhaniu jedneho jedineho z nich mne osobne pride totalne neadekvatne. Co by som ja uz absolutne urobil v takomto pripade je 5 diskov v Raid6 cize políčko odolne voci zlyhaniu akychkolvek DVOCH diskov NARAZ. Tu uz je ale problem ze takuto vec neurobis na Windowse... to uz by trebalo nejaky NAS, alebo male PC napriklad s CentOSom, Linuxom, FreeNASom a podobne. V kazdom pripade vravim mi nevoni myslienka na "jeden disk kaput a vsetky data su v ohrozeni" pri tomto kvante dat.

Kludne sa pytaj dalej ked potrebujes.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: Rozsirenie RAID 1->5

Príspevok od používateľa valistar »

Super, vdaka za vycerpavajucu odpoved.
Co sa vykonu tyka mal by som byt asi v pohode - je to masina na strihanie videa - tam teda budu hlavne velke subory.

Mame tu este https://www.alza.cz/synology-diskstatio ... .htm#popis v ktorom mam 2x8TB v raid1, ale tam su ine veci... Ten by sa teda mal dat rozsirit na raid 5 s troma diskami jednoducho za behu?

Rozmyslam ze kupim 4 aj 8 a rozsirim obe - a tu 8cku viem pouzit docasne na prenos tych dat co mi treba.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Rozsirenie RAID 1->5

Príspevok od používateľa mp3turbo »

k tomu Synology sa bohuzial neviem vyjadrit, nepoznam - iste da sa kukat na internete ale na to ma nepotrebujes. Ak nahodou do tej konverzie Raid1 -> Raid5 aj pojdes, bud pripraveny na to ze bude trvat sialene dlho (kludne aj tri-styri dni) a ze pocas tej konverzie bude vykon pola velmi zalostny. Takze rataj so znizenim tvojej produktivity aby ti neutiekli nejake terminy.

Strihanie videa : ano, idealny pripad pre Raid5. Vzdy sa zapisuje komplet cely stripe, odpada tam teda read/rewrite medziclanok, nech uz je ten stripe akokolvek velky. Doporucenie ak budes mat moznost : skus otestovat vykon s rozlicnou velkostou stripe, na videa by som doporucil co najvacsi teda napr. 128kB ak mas tu moznost. Dovodom je "rotational speed" harddiskov, latencie vznikajuce z toho titulu lebo nutnost cakat na "dotocenie" disku o otacku ak ti nahodou ujde nejaky sektor ktory potrebujes.

Pri gigabitovej sieti na velkych suboroch asi nebudes plakat pretoze by si mal byt schopny vyuzit cely gigabit teda radovo 120 MB/s (120 MB/s == 960Mbit/s). Ked tam budes mat tri-styri disky, tie by to mali v pohode dat ci uz pri citani alebo zapise, aj ked budu uplne plne cize na konci media = na vnutornej stope ktora je najkratsia. Podmienkou je sikovny filesystem NAS zariadenia a jeho co najmensia fragmentacia aby nemuseli hlavicky lietat, toto spominam len tak pretoze to nemozes ovplyvnit - myslim si ze pri velkych video suboroch ta tento problem naozaj nebude trapit.

Problemy nastavaju pri inom pouziti, databazy, virtualizacie, file server s kvantom fajlikov (a'la firma s 50 zamestnancami a X rokov prevadzky za sebou) a podobne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: Rozsirenie RAID 1->5

Príspevok od používateľa valistar »

Este jedna otazka - asi by bolo idealne aby vsetky disky v raide boli rovnaky model, ale ked nemam tu moznost na co treba pozerat pri vybere?

Mam tam 2x https://www.newegg.com/Product/Product. ... 6822145622
Teda 4TB, 7200ot, 64MB cache

Bude tento dobra volba?
https://www.alza.cz/wd-re-raid-edition- ... 051721.htm
alebo WD Red Pro? (tie mam v tom NAS serveri)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Rozsirenie RAID 1->5

Príspevok od používateľa mp3turbo »

rozlicne spravanie diskov v Raide je velmi osemetna vec... k tejto otazke ti sice mozem napisat ze ono to bude fungovat, ale velmi nerad by som sa akokolvek oficialne vyjadril :) pretoze neviem dokedy.

Raidove disky sa od neraidovych lisia predovsetkym v schopnosti firmware vysporiadat sa s vecami "nie uplne beznymi". Ked nebudes vediet precitat sektor z platne, potom nastava radost - ak budes mat rozlicne disky, jeden z nich ti vyblokuje zbernicu pretoze SATA (nemas SAS), druhy odlisny disk s odlisnym firmware na to nejako zareaguje alebo nezareaguje, nedajboze sa nejako cudne zablokuje alebo nieco podobne, a diskove pole sa ti rozpadne kvoli kravine.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Rozsirenie RAID 1->5

Príspevok od používateľa Snake »

tam ked drbne disk tak to neda dokopy nikto :D a moze mat aj RAID6 :D

Na takuto velkost HDD by som nerobil ani s RAID10 nieto este uvazoval o niecom paritnom





.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"